Anglie, Skotsko a Irsko na jeden zátah z Prahy – 3.269 Kč

Irsko Velká Británie
Koláž Londýn, Edinburgh, Ryanair, Glasgow, Dublin / Pixabay, Flickr, Wikimedia, licence CC

Následující tip je určen především těm cestovatelům, kteří jsou stále nepolíbeni Britskými ostrovy a chtěli by rámci svého putování navštívit Anglii, Skotsko a Irsko. Proto jsme pro vás sestavili takovou malou letenkovou skládačku za zajímavou cenu, nad níž se ani nevyplatí přemýšlet.

Mapa trasy
Mapa trasy

Hned na začátku vaší cesty navštivte nejúžasnější evropské město, které si zamilujete na první pohled, je tu tolik zajímavých míst, památek, mísí se tu všemožné kultury a národnosti. Nikdo vám tu nebude připadat cizí, v Londýně jsou totiž všichni doma. Udělejte si procházku podél Temže, zvěčněte se u Big Bena, přejděte po Tower Bridge, vyčkejte na střídání stráží před Buckinghamským palácem, projeďte se double-deckerem a na oběd si dejte třeba fish & chips.

Co byste to byli za cestovatele, kdybyste vynechali Skotsko? Zamiřte letadlem rovnou do jeho hlavního města, do Edinburghu. Toto půlmilionové město na vás dýchne historií na každém kroku, je označováno za „Atény severu“. Edinburghu dominuje nejznámější hrad na světě, od hradu se táhne hlavní ulice Královská míle, které vévodí Katedrála sv. Jiljí, na konci ulice najdete královský palác Holyrood Palace. Můžete také zavítat do skotského Národního muzea. Nezapomeňte vyjít na známý edinburský vrcholek, na Artušovo sedlo, ze kterého je nádherný panoramatický výhled na celé město.

Abyste okusili i modernější část Skotska, přejeďte do velmi kosmopolitního a průmyslového Glasgow, které je plné moderních, ale také historických budov, najdete tu mnoho muzeí a galerií, do většiny z nich je vstupné zdarma. V současnosti je Glasgow třetí nejnavštěvovanější město Spojeného království.

To nejdůležitější z Anglie a Skotska máte za sebou, je čas sednout do letadla a zamířit do hlavního města Irské republiky, do Dublinu. Dublin je velmi příjemná a kompaktní metropole, je to město parků a zeleně, je tu nespočet muzeí, restaurací, barů, kaváren. Milovníci nočního života a kultury si tu přijdou na své. Symboly Dublinu jsou Katedrála sv. Patrika, Dublinský hrad či 120 metrů vysoký ocelový stožár The Spire of Dublin a další. Pokud máte kladný vztah k pivu, nevynechte prohlídku nejznámějšího pivovaru Guiness.

Kombinace letenek k této suprové cestě vychází 3.269 Kč, všechny je pořídíte u Ryanairu. Pokud se rozhodnete k nákupu, ověřte si nejprve ceny všech letenek.

 • 06.06. Praha – Londýn (Stansted) za 799 Kč rezervuj >>
 • 10.06. Londýn (Stansted) – Edinburgh za 14.99 £ / 575 Kč rezervuj >>
 • 14.06. Glasgow – Dublin za 9.99 £ / 385 Kč rezervuj >>
 • 17.06. Dublin – Praha za 54.99 € / 1.510 Kč rezervuj >>

TIP: Můžete vynechat Glasgow a do Dublinu letět rovnou z Edinburghu, letenka je o pár liber dražší.

Připomínáme, že všechny letenky zahrnují přepravu dvou kusů příručních zavazadel, přičemž musíte dodržet jejich povolené rozměry 55 × 40 × 20 a 35 × 20 × 20 cm a hmotnost 10 kg. Na všechny lety se můžete odbavit pomocí mobilní aplikace, která je dostupná pro platformy iOS a Android.

Doprava

Jízdenku mezi Edinburghem a Glasgow pořídíte za 1 libru u Megabusu, autobusy jezdí každou chvíli.

Jízdenky z a na letiště Stansted na Baker Street nejlevněji zakoupíte u easybus, jednosměrně za 4.95 £ / 190 Kč. Pokud byste raději v Londýně dojeli na Victoria Station, lístky shánějte u Terravision, zpáteční jízdenka na webu je za 15 £.

Z edinburského letiště vás do centra zaveze nejlevněji autobusová linka č. 35, jízdné 1.5 £ – jízdní řád a trasa

Na letiště Glasgow se z města nejlaciněji dostanete autobusem č. 77, jízdné 1.20 £ – jízdní řád

V Dublinu můžete využít rychlou a pohodlnou linku Airlink 747, zpáteční jízdné 10 €. Levnější variantou je přeprava autobusem č. 41, zastávka se nachází za parkovištěm před terminálem, jízdné 3,30 € – jízdní řád

Hledáme noclehy

Pokud chcete svůj výlet pojmout lowcostově, určitě se zaměřte na nabídku hostelů nebo klidně zkuste couchsurfing či Airbnb.

Nabídku klasických hotelů, penzionů, ale i hostelů můžete tradičně porovnat na booking.com.

Pokud to bude možné, pokuste se vyhnout hotelům mimo centrum města, je zbytečné ztrácet čas a peníze zdlouhavým cestováním. Není nad to, když můžete po dlouhém a vyčerpávajícím dnu dojít do hotelu po svých.

Článek vydal Lukáš Horák - cestujlevne.com.

Celkový počet komentářů: 10

 • Tom 7.6.2015, 00:24

  Zdravím cestovatele 🙂 Díky moc redakci za krásný tip a výlet. Nejsem moc zkušený v letecké dopravě, tak bych se jen rád zeptal jestli ty ceny (konkrétně třeba tady na Ryanairu) jsou konečné, jestli se do nich nezapočítávají nějaké další poplatky? A nevíte čím to je, že se ty ceny tak hodně liší den ode dne. Někdy to je až dvojnásobek ceny a nejvíc to je znát na té cestě z Dublinu do Glasgow, kde to naroste z 9€ až na 47€, což už je pálka jak blázen. Napadlo mě jedině, že na ten den mají už letenky jen do první třídy, nebo nevím. 😀 Díky za odpověď. 🙂

  • Lukáš Horák 7.6.2015, 07:27

   Ahoj Tome, vzhledem k evropské legislativě musí nejen dopravci vždy uvádět konečnou cenu, nicméně během rezervace ti bude systém „vnucovat“ služby navíc, které nepotřebuješ a vždy je můžeš odmítnout, tzn. na konci rezervačního procesu bys měl mít stejnou cenu jako na začátku. Odlišnost cen se odvíjí podle obsazenosti, na každém letu jsou kvóty míst rozdělené podle cen, dále bývají dražší lety kolem víkendů. Ryanair je nízkonákladová společnost, nemá cestovní třídy.

  • Tom 7.6.2015, 19:05

   Paráda, díky za odpověď. 🙂

 • Gábina 14.5.2015, 06:02

  Ahoj! Díky za tip, to super výlet na prázdniny. Jen se chci zeptat, když si u každého letu poposunu datum o měsíc, zda máte stále ze mě provize? Jestli to chápu, tak stačí, že vlezu na Ryanair web z vašeho odkazu? Díky moc a ať se daří!

  • Lukáš Horák 14.5.2015, 07:49

   Ahoj Gabko, termíny můžeš volit podle libosti, žádné provize od Ryanairu nemáme 😉 Děkujeme za podporu

 • Jenda 13.5.2015, 19:38

  Zdravím, chci se zeptat, jestli má Ryanair povolené rozměry zavazadel u všech letů (kamkoliv) 55 × 40 × 20 a 35 × 20 × 20 cm a hmotnost 10 kg? A těch 10kg je hmotnost jednoho zavazadla, nebo obou dohromady? Bohužel angličtina není jazykem mého kmene, tak si to z jejich stránek nevyčtu. Děkuji za odpověď, Jenda.

  • Lukáš Horák 13.5.2015, 19:43

   Jedno, hmotnostní limit se vztahuje na větší kabinové zavazadlo, to menší není nijak limitováno, ale samozřejmě se předpokládá, že v něm nebudete převážet olovo :-), typicky jde o kabelky, příruční tašky, brašnu s foťákem či nákup z duty free

 • Marcela 13.5.2015, 16:29

  Prefektní. Skvělá práce. Už jenom si to číst je super. Dík.

 • Veronika 13.5.2015, 15:25

  Ahoj, co nějaká pozdější varianta? Ideálně bez Londýna? 🙂

  • ladamek 13.5.2015, 16:03

   Londýn se dá udělat pouze jako přestupní stanice.

   Pro Moraváky je ještě ideální kombinace i z Brna 6.6. do Londýna za 733 Kč nebo 4.6. z Ostravy za 845 Kč.

Některé komentáře se mohou na webu objevit až po schválení administrátory. Usnadněte si orientaci nahráním avataru.