Doklady, které při vašich cestách nesmíte opomenout

Magazín
Cestovní doklady - Michaela Zaňková, licence CC

Tento článek je určen pro začínající cestovatele, kterým chybí potřebné základní znalosti v oboru individuálního cestování. Řekneme si něco málo ke všem potřebným dokladům, které budete potřebovat při cestách a také pár tipů k tomu, jak předejít nepříjemnostem.

Občanský průkaz

Občanka nám dělá společnost vždy a všude, jinak tomu není ani v zahraničí. Obyvatelé České republiky i Slovenska mohou svobodně cestovat v rámci členských států Evropské unie, stejně tak i Schengenského prostoru, a to pouze s platným občanským průkazem. Kromě členských zemí lze na občanku vycestovat i do dalších států, které udělují výjimky.

Seznam států, kam lze cestovat pouze na občanský průkaz:

Albánie, Belgie, Bosna a Hercegovina, BulharskoČesko, Černá hora, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, IslandItálie, Kosovo, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Makedonie, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko, Srbsko, Švédsko, Spojené království (Velká Británie, Skotsko, Wales).

Cestovní pas

K cestovnímu pasu asi není mnoho co dodávat. Budete jej potřebovat vždy při cestách mimo Evropu. Co však málokdo ví je fakt, že pasů můžete mít neomezeně mnoho. Cestovatelskou zálohou jsou pak pasy dva, kdy jeden vždy máte u sebe a druhý schovaný např. na hotelu. Nezbytnost pak představuje biometrický pas. Pokud tedy máte stále pas starý, je na čase si vyřídit nový.

S cestovním pasem se pojí otázka vízových povinností pro jednotlivé státy. Aktuálnost potřeby víz můžete kontrolovat na portálu MZV. Tématikou vízových potřeb se také zabývá i naše fórum.

Mezinárodní řidičský průkaz

Naprostá nezbytnost, budete-li si v zahraničí půjčovat mobilní prostředek. Vyřízení mezinárodního řidičáku zabere pouze vystání fronty na úřadě, zaplacení 50 Kč poplatku a dodání jedné fotografie. Vydává se na počkání a ve dvou verzí. Korespondují se Ženevskou a Vídeňskou úmluvou. Každá z těchto variant platí pro jiné státy, proto je vždy při vyřizování průkazu také oznámit zamýšlené destinace.

V jihovýchodní Asii při půjčování skútrů většinou nikdo řidičák vidět nechce, horší je to pak s policií. Typický lov na turisty probíhá na Bali. Nemáte-li mezinárodní řidičák, platíte výpalné ve výši 40$ nebo zabavení pasu.

Mezinárodní očkovací průkaz

Povinnost vlastnit mezinárodní očkovací průkaz se vztahuje k zemím, které vyžadují očkování proti žluté zimnici. Standardem by měl být také pro časté cestovatele, tedy čtenáře tohoto portálu. Průkaz vám vystaví v každém očkovacím centru na počkání za 100 Kč.

TIP: Dbejte prosím na to, aby údaje byly vyplněny čitelně. Pokud vám doktorský styl písma nevyhovuje, nechte jej vypsat nový. Nečitelný očkovací průkaz je horší než žádný.

Před cestou si naskenujte kopie

Ztráta dokladů rozhodně není věc příjemná. Když už se tak stane, je dobré mít zálohu, kterou podložíme svou totožnost. Mým tipem je mít naskenované doklady. Skenujte je jen z jedné strany, zadní strana nebývá potřeba a hlavně je bezpečnější mít dostupný doklad jen v poloviční formě. Naskenované soubory si můžete nahrát do e-mailu v archivu. Případně využijte jiná internetová úložiště, která jsou zabezpečená minimálně heslem. Nikdy nemějte naskenované doklady na flash disku a jiných snadno zapomenutelných zařízení.

Co dělat, když jsem ztratil doklad v zahraničí?

Jedná-li se o mezinárodní řidičský či očkovací průkaz, hoďte situaci za hlavu. S největší pravděpodobností jej už potřebovat nebudete. Horší je to v případě, kdy nebudete moci předložit doklad totožnosti při návratu domů. V takovém případě je po ztrátě dokladů nutné učinit dva zcela základní kroky:

1) Ohlášení ztráty na místní policii. Jakmile zjistíte ztrátu svého dokladu (občanského průkazu, pasu) běžte na policii kde vše popište. Policista s vámi sepíše protokol, který je nezbytný v případě dalších problémů. S tímto protokolem následně vyhledejte český či evropský honorární úřad.

Pokud cestujete v rámci EU, vystačíte si na letišti i s tímto protokolem a jakýmkoliv dokladem s fotografií (řidičský průkaz, isic, karta zaměstnance).

2) Náhradní cestovní doklad. Na honorárním úřadu vám bude za poplatek vystaven cestovní doklad, který poslouží pouze pro návrat do vlasti. Cena je stanovena jednotlivými honorárními úřady a pohybuje se okolo 400 Kč. K tomu, aby vám pracovník úřadu doklad vystavil, bude potřeba ověření vaší totožnosti. Pokud s vámi bude osoba, která se bude moci prokázat svým vlastním dokladem, může sama stvrdit svým podpisem pravosti vašich údajů. V opačném případě pomůže tip v podobě naskenování dokladů.

Můj tip na závěr v podobě Pacsafe ledvinky

Zkušený cestovatel ví, že co nemá u sebe, jako by neměl. A ne nadarmo se mezi cestovateli uchytily oblíbené ledvinky a jím další podobné malé kapsičky na tělo. Při svém putování po Malajsii a Indonésii jsem se rozhodl trochu zainvestovat a ozkoušet výrobky firmy Pacsafe, na kterou jsem obdržel velmi dobré reference.

Pacsafe ledvinka
Pacsafe ledvinka

V čem je jiná? Na první pohled v tom, že je opravdu na tělo. Pokud máte ledvinku na sobě pod trikem, málokdo pozná, že na sobě vůbec něco nosíte. To úspěšně minimalizuje pozornost kapsářů. Pásek je flexi, proto je velmi pohodlný a ani při celodenním nošení nedře. Materiál a konstrukce příjemně zabraňuje pocení, kterému jsem se stejně při cestách v 30°C nikdy nevyhnul. Příjemně mě překvapil konec zipu na cvoček zabraňující samovolnému rozjíždění zipu.

Dvě kapsy zcela dostačují. Do první menší jsem si ukládal drobnou hotovost a telefon k frekventovanějšímu využití. V druhé pak uchovával větší bankovky, doklad a kreditní kartu. Větší kapsa také ukrývá malou skrytou kapsičku pro složené bankovky na horší časy. V balení je navíc igelitové pouzdro na doklady k ochraně proti vlhkosti. Velkým bonusem je pak ochrana proti RFID krádežím, které jsou praktikovány ve městech, letištích, nádražích a dalších místech s vyšší koncentrací lidí.

Nepromokavý materiál je už jen třešničkou na dortu. Potápět se s ledvinkou asi nebudete, ale tropický slejvák mi telefon ledvinka úspěšně ochránila.

Závěr? Po měsíci putování jsem se s touto ledvinkou natolik sžil, že nebude chybět na žádné z mých dalších výprav. Dostávala co proto a i po extrémnějším zacházení stále drží. Drobnou nevýhodou bude určitě pásek, který díky svému materiálu se dřív či později vytahá. Rozhodně mu ale dávám minimálně dalších 10 náročných cest. A při ceně do 600 Kč není důvod nic vyčítat.

Ledvinky můžete zakoupit stejně jako já na letišti mezi terminály v prodejně Cestovatelskyobchod.cz, kde naleznete spoustu dalších must-have a last-need věciček. Případně zakoupit online v e-shopu.

Máte další tipy k tématu? Sdělte nám je v komentářích..

Článek vydal Dave.

Celkový počet komentářů: 48

 • Veronika 22.2.2017, 21:45

  Zdravim, hadame se s pritelem, zdali na cestu do Thajska brat jen pas nebo pas i obcanku? Co myslite? Ja myslim, ze jen pas, ale pritel mi to neveri… Diky, V.

 • Dan 8.8.2016, 13:23

  Zdravím cestovatele, prosím nevíte zda-li lze LETECKY cestovat do Srbska(z Prahy, jedná se o přestup na jiné letadlo) na občanku? Autem lze na OP, ale četl jsem, že letecky ne. Moc děkuji za Vaše info/zkušenosti.

 • Standa 23.7.2016, 18:17

  Je mozne na op vycestovat do bulharska? Diky vsem za informaci

  • Antonio 29.7.2016, 19:06

   Ano je to možné, Bulharsko je členem EU

 • Janík 29.6.2016, 09:59

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co je pravdy na tom, že když jedete do Německa vozidlem, který není Váš, nejste zapsaný v TP, musíte mít jakési potvrzení od notáře, že vozidlo máte řádně půjčené, aby jste neměly nepříjemnosti v případě když Vás zastaví policejní hlídka…nějaký odkaz? moc děkuji

 • Viola 27.6.2016, 12:43

  Platí to stále, že při cestování do Srbska stačí platný OP? (Jedeme autem, tak jestli se na to dá spoléhat, že stačí OP) 🙂

  • Martin 28.6.2016, 20:00

   Ano při cestě do srbska stačí platný OP,jel jsem minulý týden přes celé srbsko,černou horu a albánii a všude stačí jen OP ale doporučuji si vyřídit pokud jedete autem mezinárodní řidíčák,je to na počkání za 50kč

 • Filip 14.12.2015, 09:57

  Nevím, jestli mi tu ještě někdo odpoví, ale třeba jo. Ztratil jsem, v Německu doklady v pátek pojedu domů autem se známým. Otázka, myslíte si, že si mám vyřizovat náhradní cestovní nebo to risknout bez někoho a případnou kontrolu nějak obměkčit, třeba dokladem se záznamen hlášení o ztrátě na policejní stanici.

 • Lucie 25.5.2015, 16:24

  Ahoj, dobrý den, dotaz k řidičskému průkazu, po cestách v EU (i Martinik a Guadeloupe) stačí běžný řidičák, který máme všechni (ta malá růžová věc na obrázku uprostřed), nebo se pletu?

 • dee 24.2.2015, 20:07

  Potřeboval bych poradit. Mám nějaké očkování z minulosti (žloutenka, tetanus, tyfus atd) a mám to zapsané ve starém komačovském rozpadajícím se očkovacím průkazu. Je nějaká možnost tyto očkování zapsat do mezinárodního očkovacího průkazu?

  • Dave 24.2.2015, 21:07

   Ahoj, 100%. Vezmi jej s sebou a doktor přepíše všechna očkování (platná).

 • psik 23.2.2015, 21:21

  Ok, dobre rady ale prosim co su to rfid kradeze pracujem v it security oblasti pk a je to taky blud, ze vacsi siria uz len konspiratori v tom, ze rusi su nasi bratia

 • lucka 23.2.2015, 14:25

  Děkuji za informaci, že mohu mít více pasů – v pátek si jdu vyzvednout nový na úřad, ale úřednice mi minule odmítla nový pas vydat, když jsem řekla, že jsem ho zapomněla doma(původně jsem jej chtěla vrátit). Co ji mám tedy říct jako uspokojivou výmluvu, že si chci ponechat i starý pas? Jedu do země s vyšší kriminalitou, tak bych raději měla dva pasy.

  • Dave 23.2.2015, 14:34

   Pasy, které brzy pozbudou platnosti by se měly vracet. Nicméně je jen na vás, zda se rozhodnete jej ještě pro následující cestu podržet. Musíte ponechání pasu odůvodnit, a to klidně tím, co jste napsala zde. Že budete v zemi s vyšší kriminalitou a chcete mít zálohu v podobě dvou pasů. Zákon nijak neomezuje počet vydaných pasů, jen úředníci o tom moc informovaní nejsou.

  • Erwin 23.2.2015, 15:22

   Já jsem jako důvod uvedl, že ten první pas nebudu moci po určitou dobu používat kvůli tomu, že jej budu posílat na ambasády spolu s žádostmi o víza.

  • lucka 23.2.2015, 15:29

   Děkuji za odpovědi 🙂 má platnost ještě rok a pul, tak bych si jej pro jistotu raději nechala

 • 007 23.2.2015, 10:08

  Na balkan jazdim takmer kazdy rok a vzdy sa to obislo bez problemov. Bosna, Cierna Hora, Srbsko, Macedonsko a Albansko prejdene na obciansky preukaz uz v roku 2012.

 • Ondra 23.2.2015, 09:51

  Nás odmítli pustit na Ruzyni do letadla do Chorvatska na OP (2014), při cestě autem není problém, při zpáteční cestě letadlem také nebyl na OP problém. Nespoléhejte na OP stoprocentně a mějte raději pas.

 • Ivo 22.2.2015, 21:16

  Možná by stálo za samostatnou rubriku očkování. Například malárie a antimalarika. Žlutá zimnice, žloutenka A-B-C-D, vzteklina, břišní tyfus, cholera a pod. Myslím osobní zkušenosti s nežádoucími účinky, cena očkování, inkubační doba a pod.

 • Erwin 22.2.2015, 18:24

  S cestovatelskou ledvinkou nemám zrovna moc pozitivní zkušenosti. Když je 35°C ve stínu, tak je za chvíli promočená od potu. Pod oblečením pak jen tak neuschne a nepříjemně studí. Když ji pak člověk má na sobě třeba 3 týdny v kuse, tak to není zrovna nejlepší pocit. Nemluvě o tom, jak jsou profláknutý… Raději používám skrytou kapsu ve vnitřní straně pásku od kalhot.

  • Dave 22.2.2015, 23:12

   On pásek se nedá moc využívat v plavkách 🙂 zřejmě špatný materiál ledvinky, tato bylo opravdu OK.

  • Erwin 23.2.2015, 06:27

   Ufff, on existuje někdo, kdo by se šel s ledvinkou koupat nebo dokonce potápět? :O 😀 Vždyť se do ní musí dostat voda. 🙂

  • Dave 23.2.2015, 09:59

   😀 narážím na to, že v Thajsku nebudu chodit v kalhotách, ne že půjdu šnorchlovat s ledvinkou..

 • David 22.2.2015, 16:45

  Ahoj, pasů je možno mít nekonečně jen teoreticky, většinou ale již třetí pas je vydáván jako nouzový a to na max. jeden rok, čtvrtý mi na Praze 1 odmítli vydat.
  Mít dva pasy ale v praxi stačí, dobré je jeden používat třeba do muslimských států a druhý do USA a Izraele, hodně mi to pomohlo třeba při cestě po Kavkaze.
  Důležité je se ale při odjezdu z dané země přesvědčit, že celníkovi dáváte stejný pas, na který jste přijeli (máte v něm vstupní razítko), ve spoustě států by druhý pas vnímali jako padělek (osobní zkušenost).

  • Natalie 23.2.2015, 14:39

   V Izraeli uz ti do pasu razitko nedaji, dostanes vstupni karticku, kterou pak myslim musis ukazat pri odletu. Slysela jsem, ze je to kvuli cestam do muslimskych statu..

 • Agüero 22.2.2015, 16:12

  Co je to RFID krádež prosím pěkně? 🙂

 • Dana 22.2.2015, 16:03

  Děkuji za všechny přínosné články jako je tento 🙂 Bylo by možné napsat pro začátečníky i něco o zavazadlech? Co je možné vzít na palubu a co nikoliv? Děkuji Dana

  • Dave 22.2.2015, 16:14

   Ahoj Dano, je to v plánu a zároveň v přípravě 😉

 • Milka 22.2.2015, 15:55

  S podobnou ledvinkou cestuji už několik let a určitě jí můžu doporučit. Na druhou stranu už je mezi zloději hodně profláknutá, třeba při cestě do Jižní Ameriky jsem byla upozorněna, že při přepadení zloději po takových schovkách cíleně jdou, takže už je to v podstatě k ničemu. Při odjezdu z La Paz jsme ráno cestou na letiště na ulici viděli člověka jen ve spodním prádle a řidič nám říkal, že je to oběť přepadení, že nový trend je oběť prostě svléknout…

 • JP 22.2.2015, 15:46

  U ridicskeho prukazu by bylo vhodne zminit, ze jsou dva druhy (Zenevsky a Vidensky) s ruznou delkou platnosti a s ruznym seznam zemi, ktere dany typ akceptuji.

  • Dave 22.2.2015, 15:49

   Osobně mi to nepřišlo jako podstatné, neboť se tě na úřadě sami zeptají, pro jaké země jej budeš chtít. Ale doplním 😉

  • Pepa 30.7.2016, 06:16

   ahoj, k tomu mezinarodnimu ridicaku… byl jsem si vyrizovat na magistratu mezinarodni ridicak, protoze jedeme do Indonezie. Pani se divala do seznamu zemi a dala mi jeden z tech dvou typu. O par dni pozdeji sla manzelka na ten stejny magistrat, k te stejne prepazce, rekla ten samy pozadavek a prinesla domu druhy typ ridicaku 🙂

  • Dave 30.7.2016, 07:18

   Tohle by si měl ohlídat sám cestovatel, ouřednice prostě netuší 😀

 • Lukáš 22.2.2015, 14:45

  Petře, dost často jezdíme na Balkán na motorkách a až k Albániis občankou problém není. Dokonce i do Albánie nás pustili.
  Ale vždy je to o konkrétním celníkovi….narazíš na pitomce a máš smůlu. Osvědčili se nám menší přechody, třeba v horách.

 • Matus 22.2.2015, 14:36

  na obciansky preukaz sa da vycestovat aj do Bulharska a na Island

 • Michal 22.2.2015, 14:36

  Ledvinku koupíte i levněji, jen to chce hledat. Já si pořídil podobnou v Thajsku za 20 Kč 🙂 Ale i u nás ji lze sehnat do 200 Kč. Jinak doporučuji na peníze opasek – moneybelt.

 • Petr 22.2.2015, 14:33

  Má někdo zkušenosti s cestováním na občanku po Balkáně? Opravdu ji akceptují bez problémů?

  PS: Trochu mě zamrzelo, že se užitečný článek v polovině změnil na „do očí bijící“ PR.

  • Dave 22.2.2015, 14:42

   Petře, PR to rozhodně není. Ledvinku jsem si skutečně zakoupil při odletu a stejně tak ji testoval. Nebýt tipu na ní, ani bych se k takovému produktu nedostal a přijde mi škoda nešířit osvětu dál. PR články vypadají zcela jinak – navíc se řídíme naším kodexem http://cestujlevne.com/reklama/ a PR nepodporujeme (nemá přidanou hodnotu).

  • radim 22.2.2015, 14:43

   Letos byl problém na přechodu Albánie/Kosovo, kde nás na občanku nepustili. Stačilo jít na jiný přechod, a tam problém nebyl.

  • Kamila 22.2.2015, 14:44

   Mě to nemrzí ani trochu. Cestuji celkem dost a vymýšlela jsem spoustu způsobů, jak si ochránit dokumenty a peníze, a na tohle jsme narazila poprvé, protože do obchůdků tohohle stylu moc nechodím. Takže já jsem za to ráda 😉

  • Tomáš 22.2.2015, 15:26

   Petře, jestli PR nebo ne, je to fuk. Pro mě byl článek užitečný – mezinároční řidičák a očkovací průkaz, díky za něj. 🙂 A pořád lepší tip na odzkoušenou ledvinku než nic a vybírat sám a pak koupit blbě.

  • Majkl 23.2.2015, 15:41

   A já myslel, že je logické, že si majitel na svých stránkách dělá PR…
   Řekni a já mu rozbiju hubu, tomu, kdo tě nutí to číst!!!

Některé komentáře se mohou na webu objevit až po schválení administrátory. Usnadněte si orientaci nahráním avataru.