Od letiště odjíždějí minibusy do Jeruzaléma, nebo je možné použít i vlak a autobus. Ale během šabatu (od pátečního do sobotního večera) jezdí jen přímé minibusy (šeruty), které jsou trochu drazší (41šekelů). My jsme použili bus, jezdí ale z druhého podlaží(terminál 3), nejdřív 5-kou na křižovatku a pak 947. Už při nástupu do 5-ky řekněte že chcete jízdenku do Jeruzaléma, pak bude cesta 5-kou zdarma, celkem 25šekelů. Polský příspěvek s plánkem přestupu: http://fly4free.pl/forum/tlv-jerozolima ... 13&start=0 , jak se přejede závory, tak vystoupit z 5-ky, pak přes semafory na křižovatce. Zpáteční cesta taky s požadavkem jízdenky přímo na letiště, při přestupu již není třeba přecházet mezi zastávkami. Jízdní řády autobusů najdete na http://www.egged.co.il/eng/ u vyhledaného spojení je cena, nástupiště i seznam a mapa zastávek. Z Jeruzaléma do Betléma dojedete arabským busem od Damašské brámy Starého města, bus 21 (zastavuje i kousek pod Jaffskou branou, ale zde není napsán na vývěskách, to je výsadou jen židovských autobusů), cena 8šekelů, jede docela oklikou, ale nakonec dojede na http://vicbethlehem.wordpress.com/2012/ ... jerusalem/ a zbytek dojdete pěšky, je to přímá cesta (neorientujte se podle google map, jsou tam úplně špatně názvy ulic), nebo se necháte odchytit docela vlezlými taxikáři, kde ani 5x No nestačí. Zpátky autobus jede z stejného místa. Bus jezdí od 6 do 19, poslední v 20 zpět, interval 20 minut, doba jízdy cca 40 minut). Kontrola na hranicích jsme měli jen zpět, ale stačí ukázat pas. U Damašské brány je autobusák arabských busů, kterým dojedete i do jiných měst Palestiny. K Mrtvému moři dojedete z Jeruzaléma busem nejčastěji 486, cca co hodinu, viz egged stránky. Autobus jezdí po pobřeží moře od severu k jihu. My jsme jeli do Ein Gedi Parking (tam 39.5 , zpět 31.5 šekelů), pláž oblázková, ale zdarma. Hotelové komplexy najdete v Ein Bokek, ale tam jsme nedojeli. V Jeruzalémě je krytý autobusák s hromadou obchodů i občerstvení. Do tel-Avivu k letišti se jezdí z Platform 18, k Mrtvému moři z 5, viz také vyhledávač spojení egged busů. .

Doprava z letiště - Tel Aviv, Jeruzalém, Betlém, Mrtvé moře

Založil(a) ve fóru Co vidět a navštívit

22 reakcí

Od letiště odjíždějí minibusy do Jeruzaléma, nebo je možné použít i vlak a autobus. Ale během šabatu (od pátečního do sobotního večera) jezdí jen přímé minibusy (šeruty), které jsou trochu drazší (41šekelů). My jsme použili bus, jezdí ale z druhého podlaží(terminál 3), nejdřív 5-kou na křižovatku a pak 947. Už při nástupu do 5-ky řekněte že chcete jízdenku do Jeruzaléma, pak bude cesta 5-kou zdarma, celkem 25šekelů. Polský příspěvek s plánkem přestupu: http://fly4free.pl/forum/tlv-jerozolima ... 13&start=0 , jak se přejede závory, tak vystoupit z 5-ky, pak přes semafory na křižovatce. Zpáteční cesta taky s požadavkem jízdenky přímo na letiště, při přestupu již není třeba přecházet mezi zastávkami.
Jízdní řády autobusů najdete na http://www.egged.co.il/eng/ u vyhledaného spojení je cena, nástupiště i seznam a mapa zastávek.

Z Jeruzaléma do Betléma dojedete arabským busem od Damašské brámy Starého města, bus 21 (zastavuje i kousek pod Jaffskou branou, ale zde není napsán na vývěskách, to je výsadou jen židovských autobusů), cena 8šekelů, jede docela oklikou, ale nakonec dojede na http://vicbethlehem.wordpress.com/2012/ ... jerusalem/ a zbytek dojdete pěšky, je to přímá cesta (neorientujte se podle google map, jsou tam úplně špatně názvy ulic), nebo se necháte odchytit docela vlezlými taxikáři, kde ani 5x No nestačí. Zpátky autobus jede z stejného místa. Bus jezdí od 6 do 19, poslední v 20 zpět, interval 20 minut, doba jízdy cca 40 minut). Kontrola na hranicích jsme měli jen zpět, ale stačí ukázat pas.

U Damašské brány je autobusák arabských busů, kterým dojedete i do jiných měst Palestiny.

K Mrtvému moři dojedete z Jeruzaléma busem nejčastěji 486, cca co hodinu, viz egged stránky. Autobus jezdí po pobřeží moře od severu k jihu. My jsme jeli do Ein Gedi Parking (tam 39.5 , zpět 31.5 šekelů), pláž oblázková, ale zdarma. Hotelové komplexy najdete v Ein Bokek, ale tam jsme nedojeli.

V Jeruzalémě je krytý autobusák s hromadou obchodů i občerstvení. Do tel-Avivu k letišti se jezdí z Platform 18, k Mrtvému moři z 5, viz také vyhledávač spojení egged busů.

0

Díky za to!

0 Citovat

Ahoj,
vcera jsem se vratil z Izraele a byla to parada, i kdyz trochu draha (jsou tam dost vysoke ceny za uplne vsechno). Letel jsem diky akci El Al up, ktere jsem si vsiml na cestujlevne.com , za coz dekuji.

Tipy na odletu z Prahy/Tel Avivu:
Jelikoz jsme meli jenom male bagly, tak jsme sli rovnou k letadlu, coz se moc nelibi securitakum. Rikali, ze bychom meli radsi jit na normalni check-in. Byli jsme ale jiz za pasovkou, tak s nami delali pohovor primo na gatu. Ja jsem tam byl zhruba 30-40min a pak porovnavali moje odpovedi s mym spolucestovatelem. Ptaji se uplne na vsechno a rada zni nebudte ukecany! Na odletu z Tel Avivu jsou na to jiz prichystany a je tam zvlastni okynko jenom pro lidi s baglem. Tam se zas divili, ze mam turecke kamarady z Istanbulu. Byl jsem, ale jiz poucen a volil jsem jenom velmi strucne odpovedi.

Pobyt:
Na izrael jsme meli sest dnu. Dve noci v Jeruzaleme (hostel Jerusalem - trosku zasli ale velmi cisty), dve noci v Tel Avivu (couchserfing) a dve noci v Beer Sheva (taky couchserfing).

Jerusalem - totalni nabozensky mix. Doporuciji jit na free walking tour - start 11:00/14:00 u Jaffa gate. Clovek se dostane na mista ve starem meste, na ktere by narazil jenom omylem. Dostane dobry prehled, kde co je. My jsme sli bohuzel az na konci pobytu, takze jsme meli prehled, kde co bylo. Dale je dobre chodit na jidlo k arabum na trzisti u Damasske brany - je to tam vzdycky levnejsi.

Betlem (zde se rozepisi trochu vic) - byli jsme tam na den a byla to pecka. Jeli jsme busem z autobusaku u Damasske brany. Cestou tam jsme jeli cislem 231 za 8 sekelu. Autobus ma celkem dost zastavek, ale tak za 30-45 min jste na miste. Milionkrat reknete "no" mistnim taxikarum a vydate se na cestu do centra. Do kostela, kde se narodil jezis, je mozne jit s pruvodcem za 50 sekulu za celou skupinu. Diky tomu se nemusi cekat fronta na jeskyni, kde se narodil (vsechny diky nemu predbehnete) a jeste vam da komentar. Pote nas zavedl na kopec do obchodu s betlemy, ktery ma na strese vyhlidku na okoli. Tam doporucuji vyrazit - byli na nas hrozne prijemny. http://www.blessingsgiftshop.com/ Tam nam pak poradili, jak a kde se najist a jak se dostat pres cely Betlem ke zdi, ktera brani Izrael a brani pohybu Palestincum. Tato zed byl pro me jeden z nejvetsich zazitku, je posprejovana mistama Banksym a dalsimi neznamymi umelci. Nazpatek se da dostat pres pesi check-point. Z druhe strany se da vyrazit autobusem 234 za 5 sekelu zpatky do Jerusalema. Opet musite odbyt taxikare. Betlem urcite stoji za prohlidku. My jsme tam byli asi 6-7 hodin.

Tel Aviv - nejliberalnejsi a nejdrazsi mesto Izraele. Tel Aviv chce trochu cas, aby mu prisel clovek trochu na chut. My jsme na nej meli jenom den, tak jsme mu na chut neprisli. Jinak stoji za to jit na prochazku z Jaffy (stare mesto - nyni spojene s Tel Avivem) az do centra Tel Avivu po plazi. Jsou tam pomerne pekne piscity plaze a hezky se chodi ve vode.

Beer Sheva - Hlavne mesto v Negevske pousti. Nic tam neni, vlastne krom univerzity a leteckeho muzea. Letecke muzeum je na zapad od mesta a je vhodne k navsteve pro zapalene fanousky letadel a statu Izrael. http://iaf.co.il/5915-he/IAF.aspx
Diky pujcenemu autu byla, ale Beer Sheva vyborne misto k ceste ke krateru Ramon a k Mrtvemu mori.

Krater Ramon - jedte tam tak, aby bylo pekne pocasi a aby jste tam mohli byt tak 2-3 hodiny pred zapadem slunce. Zapad slunce na utesech krateru a pote i v krateru byl to nejlepsi, co jsem v Izraeli videl. Zamiloval jsem se do toho a jednou se tam vratim.

Mrtve more - nejnastevovanejsi misto je Ein Gedi. Muzete se tam projit po skalach, kdyz prijedete trochu driv nez my, tak se tam muzete i hezky projit. My prejili pozde, takze jsme meli malo casu. Verejna plaz je v breznu zavrena (nevim, jak ostatni mesice) - da se tam koupat, ale nefunguji sprchy. Dale je v Ein Gedi zavrena pumpa, takze mejte dostatek benzinu (cesta je tam paradni - klikata a velmi kopcovita). K mori jsme se dostali v Ein Gedi Spa. Kde za 50 sekulu vas odvezou traktorem k mori, muzete se napatlat bahnem a hlavne se muzete milionkrat osprchovat.

Izrael je na vice nez sest dnu, spousta zajimavych mist je i na severu, ale ja jsem rad, ze jsme si vybrali jih, kde neni tolik lidi a hlavne je tam poust, ktera je fascinujici.

Jinak jeden sekel je zhruba sest korun. Pivo v hospode stoji 19-27 sekulu (nejlevnejsi pivo v obchode byl Budvar za 6 sekulu, ale jinak cena je kolem 10 sekelu), Big Mac menu - 35 sekulu, neco jako jejich kebab 35 sekelu, nejlevnejsi hostel cca 90 sekelu. Takze pokud se nebude hlidat a budete pit tolik piva jako my, tak to neni moc cestujlevne, ale urcite to stoji za navstevu.

Kdybyste se nekdo chtel na neco zeptat, tak piste. Pokusim se odpovedet a dat nejake napady k dobru, co navstivit.

0 Citovat

ahoj,
moc super, co tu píšeš. Já cestuju ráda a hodně, ale Izrael jsem ještě neviděla a moc chci- a hlavně, můj děda, který objevil cestovatelskou vášeň až v 68 letech, chce jet taky. Neumí ale anglicky. Bude to, předpokládám, problém u vstupní kontroly. Jak to je? Musí umět anglicky, nebo můžu být s ním a tlumočit?

Ot. č.2: co se týká kamarádů v Izraeli- mám si nějaké najít? Potřebuju "doporučení, záruku", že někoho znám?
Ot.č.3: Bezpečnost. Izrael, co jsem četla, je bezppečná země. Vzheledem k velmi nedávným teroristickým útokům v Jeruzalémě, mám se bát?
Ot.č.4: Jak je to tam ze zdravotní péčí? Má někdo zkušenosti? Jak říkám, děda je starší člověk, po Bypassu před 10 lety. Nechci nic přivolávat, jen kdyby náhodou... smiley

Díky moc!
K.

0 Citovat

Ahoj,
tedka bezim do prace. Otazky zkusim zodpovedet vecer smiley Jinak takova predodpoved - neni se tam urcite ceho bat.

0 Citovat

ad a) doporuční není netřeba, tlumočit je možné

ad b) není nutné se bát

ad c) Zdravotní péče v izraeli je na špičkové úrovni. http://en.wikipedia.org/wiki/Health_care_in_Israel Samozřejmě je ale nutné mít s sebou kvalitní cestovní pojištění s dostatečně vysokým limitem plnění (tzn. násobně více než zcela nedostatečných 1,500,000 jak nabízí většina pojišťoven u nás) nebo ještě lépe bez limitu.

0 Citovat

Díky moc. Poslední věc. Mám v pasu štempl z Turecka, Libye a Egypta- mám si nechat vystavit nový pas pro Izrael?

0 Citovat

Jiz asi vse z tvoji otazky je zodpovezene. Jenom bych jeste dodal, ze v lete by to mohlo byt pro dedu neprijemne z duvodu vysokych teplot.

Podle me te pusti, ale budou se neprijmne ptat, to si muzes byt jista. S novym pasem pro Izrael urcite nestravis tolik casu na pohovoru a minimalizujes neprijemnosti.

Me se ptali na kamose z Turecka, odkud je znam, jestli jsem u nich bydlel, proc jsem tam jel, co jsem tam delal, kdy jsem s nima naposled mluvil, kolikrat jsem je videl a tak. Byl to trochu voser.

0 Citovat

Počasí je určitě velmi dobrá poznámka. Se seniorem bych jel spíše v období mezi listopadem a březnem, kdy jsou teploty kolem dvaceti a tak akorát na prohlížení památek (a koupání v Mrtvém moři). Přes léto jsou horka doslova vražedná.

0 Citovat

Aktualizace informací od Liszaka (první příspěvek)
V březnu 2016 nás vyšel šekel už na 6,60. Pláže v En Gedi byly zavřené (dlouhodobě), otevřené je jen Spa se vstupným kolem 100 šekelů na osobu a velmi špatnými recenzemi. Veřejná pláž v En Bokek je zdarma, jsou zde sprchy, voda byla i v březnu teplá. Na seznámení s Mrtvým mořem ideální, řekněte řidiči, že chcete na pláž, je to poslední stanice v En Bokek. Jinak jsou zde pláže u hotelů, za ty se platí.
Dobré a ne moc drahé jsou autobusy Egged. Pozor - jezdí si jak chtějí, většinou s předstihem. Autobus, kterým jsme jeli z Masady do En Bokek přijel o 17 min dřív a vůbec nezastavil. Naštěstí ho "odchytili" lidé, kteří čekali na jinou linku a my ho stihli doběhnout. O deset minut dříve vyjel i bus z Centrálního nádraží v Jeruzalému do Tel Avivu a to jsme nebyli ani zdaleka plní.
Z Tel Avivu na letiště chtěli taxikáři 150 šekelů, autobusem k vlaku nás to stálo 5,90 na osobu a vlak až na terminál 1 pak 13,5 šekelu.

0 Citovat

Ahoj mám dotaz, chystáme se do Izraele. Dá se nějak dostat z Jeruzaléma do Tel Avivu na letiště v sobotu ráno, dopoledne během šabatu? Díky

0 Citovat

Ahoj, o šabatu nejezdí žádná veřejná doprava, poslední busy pojedou v pátek v podvečer a pak až v sobotu večer. Mezitím nic.

Jezdí pouze taxíky. Pak mám pocit, že zrovna z Jeruzaléma do Tel Avivu jezdí šeruty i o šabatu, zkus se podívat tady: http://www.neshertours.co.il/en/about-us

0 Citovat

d.charova napsal(a):

Ahoj mám dotaz, chystáme se do Izraele. Dá se nějak dostat z Jeruzaléma do Tel Avivu na letiště v sobotu ráno, dopoledne během šabatu? Díky

Nie, všetky lety odlietajú prázdne pretože na letisko sa nijak nedá dostať ;))

Sheruty jazdia z hlavnej autobusovej stanice v Jeruzaleme aj cez šabat. Bacha ale že cez šabat nejazdia električky, takže buď pešo po Jaffa road alebo taxík.

0 Citovat

Ahoj, přiletíme do Tel Avivu v pátek ve 12:20, je to první ranní spoj, takže případné zpoždění by snad nemělo být pravděpodobné. Poslední autobusy do Jeruzaléma jedou ve 13, resp. 14 hodin.

Jak to obvykle vypadá po příletu z hlediska dalších případných kontrol? Dá se stihnout ten bus nejlépe ve 13, nebo alespoň ve 14 hod? A jak to bývá s jeho obsazeností, není přeplněn, když jezdí jen jednou za hodinu?

Pokud by náhodou ten bus nevyšel, jediná cenově dostupná možná alternativa jsou sheruty spol. Nesher? Cena by snad měla být pevná podle cíle 40-70 ILS zaokrouhleně. Pochopil jsem to tak, že čekají, až se naplní minibus a měly by jezdit poměrně často, co jsem zjišťoval.


Také mě překvapilo, že podle jízdního řádu vůbec v pátek nejezdí vlaky z letiště do Tel Avivu(příp. kvůli přestupu), a to ani dopoledne

Díky za odpovědi, chci se jen ujistit, že to mám dobře nastudováno, abych nebyl ve stresu, že o šabatu zůstanem na letišti


 
0 Citovat

Nevím jak letos, ale vloni vlaky v pátek mezi letištěm a Tel Avivem normálně jezdily (jeli jsme z letiště do Tel Avivu kolem jedné odpoledne).

0 Citovat

Ja jsem to napsal asi blbe. Chceme do Jeruzalema. Na ten Tel Aviv jsem koukal jen jako na alternativu proto, kdybychom tam pripadne chteli prestoupit v pripade, ze by nam ujely posledni busy smer Jeruzalem, ale prekvapilo me, ze tam v patek nejede podle jizdniho radu vubec nic, coz mi taky prislo divne.

0 Citovat

Z letiska TLV od októbra 2018 chodí priamy vlak do Jeruzalema, na novu stanicu, ktorá je oproti autobusovej stanici.

Ale ako pozerám na web stránku, tiež nejazdí v piatok a v sobotu.


K tomu vlaku všeobecne - Cesta trva 25 min, vacsinou tunelmi. Lístok stojí 20sekelov.  

V porovnani s doterajsimi moznostami pri ceste z Jeruzalema na TLV a nazad je toto uplne super volba.

0 Citovat

Letos v březnu vlaky z Tel Avivu na letiště v pátek ráno(8-9 h) už nejezdily. Arogantní ženský u překážek z nás ještě udělali blbce, že to nevíme. 

Všichni turisti se naskládávali do taxíků, cena 120 ILS a šlo platit kartou. 

0 Citovat

Dekuju. Me jen prekvapilo, ze to neni uplne male letiste, tak jsem si nedokazal predstavit, jak se to vse nasklada do taxiku. Me spis zajimaly zkusenosti s tema sherutama do Jeruzalema, ale tak snad stihnem aspon ten posledni bus.

0 Citovat

Ahoj, máte prosím zkušenost s dopravou z letiště do Tel Avivu v pátek odpoledne? Zda něco jezdí. díky

0 Citovat

Petra _17 napsal(a):

Ahoj, máte prosím zkušenost s dopravou z letiště do Tel Avivu v pátek odpoledne? Zda něco jezdí. díky

Ahoj, byl jsem v březnu, přílet také v pátek odpoledne. Nejezdí vůbec nic a jediná možnost je taxi. Vyšlo nás cca na 1500,- do Tel Aviv-Jaffa.

0 Citovat

  • Záleži na definici odpoledne. Poslední vlak do Tel Avivu jede 15.59, do Jeruzaléma 15.56.

1 Citovat

Doprava z letiště - https://kiwitaxi.tp.st/kzyXLubR

0
22 reakcí