Ahoj, měl bych pár dotazů na ty, kteří už v Londýně byli: 1) Na jak dlouho je nejlépe letět do Londýna? Zajímají nás památky, na muzea moc nejsme. Dá se to v klidu projít za víkend? Nejsou třeba 4 dny už moc? 2) Z letiště Stansted jezdí vlakové spojení Stansted Express i některé autobusy. Pokud si budu chtít koupit zpáteční jízdenky dopředu přes internet, tak jaký mám zadat čas, když přílet je např. v 11:05 a odlet z Londýna v 19:30? Jde mi o to, abych zbytečně nestresoval a buď nečekal moc dlouho, nebo aby mi to neujelo... 3) Oyster karta. Koupíme jí normálně v metru a kredit se dobíjí rovnou při koupi nebo nám dají kartu a tu si pak dobijeme v automatu? A jak je to s cenami? Zde je ceník a v zóně 1 se platí za jednu jízdu 6,50? A jaký je tedy denní limit, po kterém se dá jezdit zdarma? Jinde (ale je to už starší článek) se píše o cenách 2,10 za jízdu + limit ve špičce 8,40 a mimo 7. Díky moc .

Londýn - rady

Založil(a) ve fóru Co vidět a navštívit

Ahoj, měl bych pár dotazů na ty, kteří už v Londýně byli:

1) Na jak dlouho je nejlépe letět do Londýna? Zajímají nás památky, na muzea moc nejsme. Dá se to v klidu projít za víkend? Nejsou třeba 4 dny už moc?

2) Z letiště Stansted jezdí vlakové spojení Stansted Express i některé autobusy. Pokud si budu chtít koupit zpáteční jízdenky dopředu přes internet, tak jaký mám zadat čas, když přílet je např. v 11:05 a odlet z Londýna v 19:30? Jde mi o to, abych zbytečně nestresoval a buď nečekal moc dlouho, nebo aby mi to neujelo...

3) Oyster karta. Koupíme jí normálně v metru a kredit se dobíjí rovnou při koupi nebo nám dají kartu a tu si pak dobijeme v automatu? A jak je to s cenami? Zde je ceník a v zóně 1 se platí za jednu jízdu 6,50? A jaký je tedy denní limit, po kterém se dá jezdit zdarma? Jinde (ale je to už starší článek) se píše o cenách 2,10 za jízdu + limit ve špičce 8,40 a mimo 7.

Díky moc

0

1) cca 5 dní
2) vlak Stansted express jede až na Liverpool st, je spolehlivý a rychlý, cena 30 dní dopředu je 16 liber za zpátečku, jezdí několikrát do hodiny
3) kartu koupíš v automatu na Liverpool st a tam ji i nabiješ, tady máš výpočet za jednu jízdu https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/f ... are-finder

0 Citovat

Co vše z památek chcete projít? Doporučuju si to nejdřív sepsat na papír a podle toho naplánovat trasu. Pomůže ti to srovnat si v hlavě, kolk času zaberou přesuny, kolik času strávíte v dané památce... Zní to hloupě, ale mně se to dost osvědčilo.

Pokud neplánujete muzea, myslím, že tři dny jsou na klidné prohlídky památek úplně dostatečné.

Ale já jsem zase typ, že Londýn mi přijde lepší navštívit víckrát a pokaždé vidět něco, než tam být dlouho a snažit se to celé sjet na jeden zátah.

0 Citovat

a este k Stansted Expressu - listok plati cely den, nekupuje sa na presny cas ako bus. Ak by si sa rozhodol pre bus, tak odchod busu z Londyna si daj cca 4 hodiny pred odletom, rezervu radsej mat smiley

0 Citovat

A ten lístek na vlak si objednám přes internet a rovnou ho zaplatím a pak mi přijde poštou nebo mi přijde mail a ten vytisknu nebo to funguje ještě úplně jinak?

A kdybych využil ty autobusy, tak jaký zadat čas při objednávání?

0 Citovat

Bol som v oktobri a myslim si ,ze 2 dni cisteho casu (bez cestovania z a na letisko) na tie najhlavnejsie pamiatky ti budu stacit. Mal som nejaku aplikaciu z google play kde boli 2 okruhy na ktorych boli najznamejsie pamiatky, vsetko sa dalo zvladnut pesi, akurat tower bridge a london tower boli "trosku" dalej, takze tam mozno kupit listky na doubledecker a ides. Ja som byval (SOHostel) v stvrti SOHO asi 35 minut peso k london eye ci big benu, 15 m od tesca a 50 od oxford street a tym padom ziadnu oyster card mi netrebalo, bola tam aj cinska stvrt kde sa dalo celkom lacno najest. Inac doprava z letiska easybusom bola za 2 libry jednym smerom, takze vlak mi pride v tomto smere trosku predrazeny.

0 Citovat

1/ alespoň 5 dní

2/ Jízdenka na Stansted express platí celý den, zpáteční se musí uplatnit kdykoliv do 30 dní. Kupuj jízdenky v předstihu min. 30 dní, dostaneš se na přijatelné ceny. Pokud pojedete alespoň 2 a budeš mít zpáteční lístky na Stansted Express, můžeš po celou dobu pobytu v Londýně využít velmi výhodných nabídek 2 for 1 (např. do Toweru, na London Eye, do Madame Tussauds, Key Garden, Akvária...) Ušetřili jsme takto dost peněz, min. 80 liber za 5 dní.

3/ Oyester card si pořídíš na jakékoliv stanici metra, vložíš kredit + zaplatíš zálohu 5 liber. Kdekoliv u okénka i automatu můžeš navýšit kredit. Při odjezdu dostaneš zpět zálohu i aktuální kredit. Ceny dle tabulek - kolem 8 liber max. za den, pokud budeš jezdit jen metrem.

0 Citovat

Díky za tip s tím Stansted express, jedeme celá rodina, to se hodí. Jak se to prokazuje / kupují lístky?

0 Citovat

Stačí mít u sebe platné lístky s logem National Railway (vlaky včetně Standsted expressu) a vytisknout si kupónky z webu 2 for 1: https://www.daysoutguide.co.uk/2for1-london. Jízdenky + kupóny předložit na místě na pokladně a je to.

0 Citovat

Jen bacha, pokud plánujete cestu už teď v lednu, tak je tam skoro každej víkend výluka a jezdí se busy, čímž přicházíš o výhodu vlaku.

0 Citovat

Máte někdo čerstvou zkušenost s používáním českých Visa/MC Debit/Credit contactless v metru (místo Oyster)? Příjimají už většinu jak slibovali?

0 Citovat

Oyester card je zbytečná, stačí bezkontaktní platební karta. Při vstupu do metra/busu přiložíš kartu, ta se načte, to samé u výstupu, částka se načítá až do stropu, dál jezdíš ten den zadarmo. Stáhnou si to druhý den. Kartu si můžeš zaregistrovat u nich na webu https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/c ... ntcmp=8257 a pak sledovat jak si jezdil a co jsi zaplatil.

0 Citovat

A s tím busem je to teda jak? Musím zadat pevný čas a jak to pak stíhat?

0 Citovat

internet je mocna vec smiley
http://www.easybus.com/en/customer-supp ... uld-i-book
ak nahodou zmeskas bus na zakupeny cas, mozes vyuzit ak bude volne miesto nasledujuci do 60 minut. Takze ak si chces byt isty, kup si minimalne 30-45 minut po prilete aby si mal rezervu. A teda pred odletom si daj tie 4 hodiny.

0 Citovat

V srpnu 2015 mi bezkontaktní Visa debit v londýnském metru nefungovala.

Bus - jednou z nevýhod, že musíš stíhat, případně můžeš do 60 min. jet dalším, ale nikde nemáš garanci, že bude volno.
A po příletu jsem strávila na kontrole na Standstedu i 60 min. (cestuji tedy s dcerou a vždy musím do té delší fronty pro cestující s dětmi nebo bez biometrických dokladů).

0 Citovat

Plus pokud náhodou budeš rychlejší a naopak stihneš dřívější EB, tak má-li volno, často tě řidič vezme i tímto spojem.

0 Citovat

Co se metra týče, tak tam i píšou, že fungují jen některé karty VISA a Mastercard vydané v zahraničí.

0 Citovat

Kde ještě prosím vás najdu aktuální ceník jízného (cena za 1 jízdu v zóně 1, max. denní limit, atd...)?

0 Citovat

nasiel som taku fajn stranku, ze google a toto mi naslo smiley
https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/

0 Citovat

Tu jsem taky našel, ale v ceníku jsou jiné ceny, než jsem četl na jiných webech.

http://content.tfl.gov.uk/2016-adult-fares.pdf

Možná (asi určitě) koukám na špatný ceník... smiley

0 Citovat

S přítelkyní letíme do Londýna. Kolem půl třetí ráno přijedeme easyBusem do centra a budeme mít půl dne na to si to tam projít. Já už v této metropoli byl a vím moc dobře, že za tu dobu se toho moc stihnout nedá, ale ten základ ano a o to nám jde.

Spíše by mě zajímalo, zda někdo máte zkušenosti s nočním/brzkým ranním Londýnem. Něco, co je non-stop (případně otevírá brzy) a stojí za to vidět. Určitě bych chtěl, dokud bude tma, vidět London Eye, Big Ben, Piccadilly a snad stihnout dojít i na Tower Bridge. Něco dalšího co stojí za to vidět za tmy? Nebo kam se uchýlit, když bude zima? Obchodní centra, kavárny...

Díky za rady.

0 Citovat

Ahoj všichni,

Zhruba za 2 týdny se s přítelkyní chystáme na 4 denní výlet do Londýna. Proto bych se vás tady chtěl zeptat na nejlepší řešení ohledně cesty z letiště a také cestování po Londýně. Chceme využít akce 2v1 a víme že proto potřebujeme buďto Travel card s logem železnic a nebo přímo platný lístek (Stansted express).

Letíme na Stansted a nevíme jakou zvolit dopravu z letiště, máme asi 2 varianty a chtěl bych poradit která je optimální, jak finančně tak časově. Hotel máme u Hyde parku, takže celkem v centru. Něco by jsme určitě odchodili i pěšky a proto nevím která z variant bude lepší.

1) Z Letiště pojedeme busem (terravision za 12£ zpáteční) a pro cestování po Londýně využijeme papírovou Travel card s logem železnic, aby jsme mohli využít 2v1 akcí. Bohužel cena denní Travel card se na webech liší a proto nevím s jakou cenou počítat. Nevíte aktuální cenu Travel card na den?

2) Z Letiště pojedeme pojedeme vlakem (Stansted express za 24£ zpáteční) a pro cestování po Londýně si nabít Oyster card (u té je maximální denní limit něco kolem 9£ že?). Vlak jak jsem se dočetl má výhody v tom že je rychlejší a také že nemusíte mít zarezervovaný přesný čas.

0 Citovat

S tím vlakem se podívej na stránky Stansted express na výluky, více méně celej leden mají víkendy náhradní dopravu autobusama, takže pokud by Vám to vyšlo na dobu výluky, rozhodoval bych se u busu čistě podle ceny.

0 Citovat

Koukal jsem a ta výluka nás zasáhne právě při odjezdu. Nevím jak je to s dopravou v Londýně o víkendu, je volnější?

Mě jde hlavně také o to jestli se nám vyplatí koupit ten vlak, kvůli tomu že s tím lístkem můžeme využít akcí 2v1. Protože podle toho co jsem našel zde tak ta cena Travel card vychází na 12.10£ den. Což mi příjde oproti limitu na Oyster card celkem hodně.

0 Citovat

pre tych co maju Terravision, od zajtra zmena:
ATTENTION

We would like to inform you that from the 14th of January 2016, the dedicated courtesy service will depart from the ORANGE (short-stay) car park located outside the arrivals Terminal.
Exit the airport terminal and follow the directions to the ORANGE (short-stay) car park. The courtesy service will be available to whisk you to the Terravision coach heading to London city centre.


Voucher mi prisiel cca 14 hodin pred odjazdom busu...musi byt vytlaceny smiley

0