Ahoj, plánuji cestu do Londýna ve dvou. Chtěl bych vědět, jakým způsobem je nejvýhodnější se po Londýně přepravovat? V Londýně strávím celkem tři dny, takže přeprava pěšky z časových důvodů nevyhovuje  .

Doprava po Londýně - Oyster card ano nebo ne?

Založil(a) ve fóru Co vidět a navštívit

13 reakcí

Ahoj,

plánuji cestu do Londýna ve dvou. Chtěl bych vědět, jakým způsobem je nejvýhodnější se po Londýně přepravovat?
V Londýně strávím celkem tři dny, takže přeprava pěšky z časových důvodů nevyhovuje smiley

Našel jsem Visitor Oyster Card, která mi přijde docela výhodná vzhledem k určenému stropu, kterou člověk za den zaplatí.
http://visitorshop.tfl.gov.uk/

Ovšem nevím, zdali si ji mám objednat online nebo koupit až na místě?
Jedu až 19.1., takže by snad přijít stihla.

Dále se musím dostat Z a NA letiště STANSTED - nejradši bych jel asi vlakem, jelikož mám hotel přímo na Liverpool street, kde je zastávka. Jde na tento vlak použít Oyster card?

Případně je nějaká jiná karta nebo výhodnější způsob dopravy po LN?

Děkuji!

0

Oyster samozřejmě ano, dáte za něj akorát vratnou zálohu 5 GBP a dá se bez problémů vyzvednout na místě (výdejní místa najdete na tfl.gov.uk; v centru snad v každém metru a i v některých obchodech - tam si ale často berou třeba libru provizi, takže spíš ve stanici metra). 4.40 GBP je limit při pay as you go na den, co projedete nad tento limit, to máte zdarma, samozřejmě tento limit platí při používání autobusů, pokud chcete jezdit metrem, připlatíte si (ceny se zvedají podle toho, z/do jaké zóny cestujete. Pokud bydlíte u Liverpool Street, autobusy podle mě bohatě stačí, jsou levnější a člověk aspoň vidí město smiley)
Co se týče Stanstedu, Oyster na dopravu z letiště neplatí. Je možno tedy využít vlak na Liverpool Street, který zmiňujete, nebo levnější alternativy ve formě coachů (NationaExpress nebo TerraVision, přičemž u obou těchto společností se dá zakoupit lístek na Liverpool Street, nebo pak EasyBus, který je nejlevnější, ale jezdí na Baker Street a pro opakované špatné zkušenosti důrazně nedoporučuji - jízdní řád pro ně zjevně nic neznamená. NationalExpress doporučuji, vždy bezproblémová domluva a příjemné cestování). Rozhodně se vyplatí koupit si hned zpáteční jízdenku na/z letiště, je zpravidla levnější než dvě samostatné. Pokud se rozhodnete pro coach, doporučuji zakoupit online, bývá levnější. Užijte si to! smiley

0 Citovat

aby som to vyvážil, tak musím uviesť, že easybus možem osobne len doporučiť. priamo na letisku sa dá dokonca lístok prebookovať na vyhovujúcejší termín (čo sme využili, pretože inak by sme museli dlhšie čakať na bus).

0 Citovat

Jasný, chápu, že ne každý má s nimi špatnou zkušenost, ale jelikož jsem na sebe letos byla už fakt hodně naštvaná, že jsem "ušetřila tři libry" a zase jela s EJ, musela jsem to sem napsat, ať mají úplné informace. Asi jsem měla smůlu, ale když počítám, že se to nestalo jednou a přístup mi přišel fakt hrozný, zatímco třeba u NationalExpressu, se kterým jsem projela prakticky celou Británii (ať žijí funfares!), nikdy žádný kiks, pak mi EJ připadají mnohem horší. Ale zase co by člověk chtěl, za tu cenu smiley

0 Citovat

Vzhledem k ceně jízdenky se dají EJ odpustit případná menší zpoždění, jinak jsem s nimi byla spokojena. Jízdenka se ani nemusí přebookovávat - pokud přijdete na zastávku dříve, autobus tam stojí a nemá plno, bez problémů vás vezme, i když správně byste měli odjíždět později... smiley

0 Citovat

Také mám s EJ jen dobrou zkušenost, jeli jsme s nimi zpět z Londýna na letiště, ovšem zrovna byla nějaká uzavírka metra, první metro jelo o půlhodiny později, než mělo, a náš autobus jsme nestihli, bez problémů nás bez delších průtahů vzali hned tím následujícím, stačila jsem jen říct, že nefungovalo metro a víc pána ani nezajímalo. smiley Takže super! smiley

0 Citovat

To funguje i u ostatních dopravců smiley U NationalExpress mě jednou dokonce nechali jet o den dřív, což je něco, co by dělat neměli (v jeden den je to ještě ok, ale s daty by se hýbat nemělo)

0 Citovat

Děkuji za odpověď.

Na dopravu z letiště/na jsem využil nabídku ryanair, kdy při checkinu zpáteční jízdenka NationalExpress Liverpool st - letiště pro dvě osoby na 940 Kč (levněji než při platbě v GBP). Jízdenka není na konkrétní termín - dá se využít kdykoliv do 24 hodin po příletu a 24 hodin do odletu. Jen se bojím, že budou autobusy plné... co myslíte?

Ještě mě napadlo... pokud si koupím Oyster card například za 20 GBP + 5 GBP záloha ... a zůstane mi na ní například 10 GBP - vrátí mi při jejím vrácením 10 GBP + 5 GBP (záloha)?

Díky smiley

0 Citovat

Celý život jsem žila v přesvědčení, že co je na Oysteru, to se nevrací, ale vzhledem k tomu, že před dvěma týdny jsem s kamarádkou čekala při vracení jejího Oystera asi pět minut jen kvůli tomu, že na něm měla 20p a oni jí to prostě MUSELI vrátit, tak to tak asi fakt funguje smiley

0 Citovat

Má ještě smysl pořizovat Oyster card, když stejné ceny bych měl dosáhnout i v případě placení kartou? Pokud jsem to pochopil dobře, tak klasická bezkontaktní karta by se měla chovat stejně jako oyester card. Čili při překročení nějakého denního limitu už se za další jízdy neplatí.

BTW co ten easy bus. Ještě nějaké reference? Koukám, že return ticket pro dva u easybus za cca 8 Liber, Teravission je za 34, což je poněkud větší rozdíl smiley

0 Citovat

Easybus je úplně v klidu - operuje stejně National Express, novými busy, za ty prachy rozhodně nejlepší varianta.

0 Citovat

Bacha, contactlessku je potreba predem si zaregistrovat na webu TFL a meli jsme problem, ze VISA od mBank pri jedne navsteve v pohode fungovala a pri dalsi nikoliv (ta sama karta). Doporucuji zaregistrovat vice karet a mit Oysterku stejne jako zalohu.

0 Citovat

Jediny duvod pro registraci karty je zpětná kontrola účtované částky.

0 Citovat

Raději OC a hezky krásně z Heathrow do centra za 20 centů v off peak smiley
Jinak to sestře nevzalo v prosinci debitku vydanou v Čr, takže asi něco tam bude na tom..

0
13 reakcí