Zdravím. Pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o cestovanie po Japonsku, môže byť užitočný môj blog, ktorý som odštartoval pred viac ako rokom počas svojej 90-dňovej cesty po Japonsku. Blog je vo forme cestopisu a fotoreportu (fotky sú bez watermarku, okrem komerčného použitia si ich môže stiahnuť ktokoľvek) v slovenskom a anglickom jazyku. Cesta prebehla medzi marcom a júnom 2014, pričom celkovo som precestoval takmer 13 000 kilometrov po celej krajine od ostrova Hokkaidó až po južný rezort Okinawa. Do Japonska sa plánujem vrátiť v závere septembra, tento krát na ročný pobyt, o ktorom ešte stále rozhoduje imigračné oddelenie. V prípade, že uspejem, plánujem v blogu pokračovať (uvažujem o premenovaní, keďže jeho názov stratí svoj pôvodný význam) a to samozrejme platí aj pre cestovanie - v Japonsku je ešte stále celá hromada vecí, ktoré sa oplatí vidieť a zažiť. Ak máte akékoľvek otázky, pýtajte sa. Odkaz na blog je tu http://90daysinjapan.com/ najstaršie príspevky (teda úvod a prvé dni) sú dole, pri scrollovaní sa objavia postupne. Hore sú najnovšie príspevky, s názvami "Picture selection XX", v ktorých už iba postupne zverejňujem fotky, ktoré predtým zverejnené neboli. Vďaka. .

Japonsko - Od Sappora až po Okinawu - Cestopis a Fotoreport

Založil(a) ve fóru Cestopisy

Zdravím.

Pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o cestovanie po Japonsku, môže byť užitočný môj blog, ktorý som odštartoval pred viac ako rokom počas svojej 90-dňovej cesty po Japonsku. Blog je vo forme cestopisu a fotoreportu (fotky sú bez watermarku, okrem komerčného použitia si ich môže stiahnuť ktokoľvek) v slovenskom a anglickom jazyku.

Cesta prebehla medzi marcom a júnom 2014, pričom celkovo som precestoval takmer 13 000 kilometrov po celej krajine od ostrova Hokkaidó až po južný rezort Okinawa.

Do Japonska sa plánujem vrátiť v závere septembra, tento krát na ročný pobyt, o ktorom ešte stále rozhoduje imigračné oddelenie. V prípade, že uspejem, plánujem v blogu pokračovať (uvažujem o premenovaní, keďže jeho názov stratí svoj pôvodný význam) a to samozrejme platí aj pre cestovanie - v Japonsku je ešte stále celá hromada vecí, ktoré sa oplatí vidieť a zažiť.

Ak máte akékoľvek otázky, pýtajte sa.

Odkaz na blog je tu http://90daysinjapan.com/ najstaršie príspevky (teda úvod a prvé dni) sú dole, pri scrollovaní sa objavia postupne. Hore sú najnovšie príspevky, s názvami "Picture selection XX", v ktorých už iba postupne zverejňujem fotky, ktoré predtým zverejnené neboli.

Vďaka.

0

Zdravím,
je to super...myslím že každý si vybere to svoje, díky tomu, že to je téměř celé Japonsko smiley

Jen by mne zajímalo, pokud to není tajné, kolik takováhle 90-ti denní paráda stála? smiley
Mám podobné choutky, jen nevím, jestli by to můj rozpočet ustál smiley

0 Citovat

Čau,

Všetky náklady spočítané dohromady vyšli na približne 9000 eur (247 000 czk). V tom je zarátaná príprava (teda nákup oblečenia, obuvi, JR Pass, letenky, čiastočné ubytovanie), poplatky za rôzne hotely a iné typy ubytovania, doprava po Japonsku a Kansai Pass, strava, všetky ostatné typy dopravy, ktoré boli mimo JR Pass (letenky na Okinawu z Osaky, letenka z Osaky do Tokia, etc.).

Faktom je, že ja som nevyhľadával stále najlacnejšie hotely, skôr som si ich rezervoval (netuším, či tu môžem vložiť odkaz na "konkurenciu", ale ide o jeden z najväčších webov na rezerváciu hotelov na Internetoch) s ohľadom na ich pozíciu a vzdialenosti od dopravných hubov či hlavnej stanice. Takže na tom sa ušetriť dalo, ak by som namiesto **** hotelov objednával ryokany alebo hostely bez hviezdičiek, cena by nepochybne klesla.

Okrem toho som až neskôr prišiel na to, že som v Tokiu mohol krátkodobo bývať v guest house, tak ako som to spravil v Osake, no na to už bolo neskoro. Dnes je skôr problém s AirBnB, v minulosti boli k dispozícii priam nespočetné možnosti ubytovania v Tokiu, dnes som si ich opäť prezeral, počet ubytovaní klesol niekoľkonásobne a ceny šli aj niekoľkonásobne hore. Pred rokom som za 45 dní v peknom tradičnom dome (jedna izba vlastná, dvaja ľudia na jednu kúpelňu a WC) v oblasti Meguro zaplatil asi 1000 eur, dnes sa v Tokiu za 1000 eur nedá takmer nájsť ubytovanie na 30 dní.

Takže je to o fantázii - verím, že ak by som musel myslieť na čo najnižšiu sumu, z 9000 by som to dokázal okresať aj na 6000.

0 Citovat

ukradol si mi nazov topicu! smiley smiley smiley .. kazdopadne fajne fajne smiley

0 Citovat

Priznávam, že som sa názvom inšpiroval smiley Dumal som, ako to zmeniť, ale akosi mi nič nenapadlo, takže kredit za názov ide tebe. Nechcel som to nazvať nejako honosne, pretože je ešte veľa miest, ktoré som nenavštívil.

0 Citovat

Ahoj, měla bych dotaz, nebo spíš bych potřebovala radu. Plánuju jet do Japonska na cca 14 dní, přílet do Kansai, odlet zřejmě z Narity, druhá varianta je návrat taky z Kansai. Prvni, zřejmě delší část, bych chtěla strávit v oblasti Kansai - Kyoto, Ósaka, Nara, Arašijama ... a pak taky návštěva Hiroshimy, druhou část v Tokiu a okolí (5 Lakes). Řeším JR pass, zda se vyplatí na 7 či 14 dní, pokud vůbec. Nebo jestli zejména návštěvu části v oblasti Kansai lze obsloužit vlaky "ne-šinkanzeny". Samozřejmě si to teoreticky načtu, ale ocením praktické zkušenosti. Díky moc.

0 Citovat

Existuje celá řada regionálních JR Passů, hlavně v regionu Kansai-Sanyo. Někde v diskusi jsem tady už dával odkaz.

0 Citovat

jj, ty jsem taky objevila. Je toho právě hodně. smiley

0 Citovat

Zdravím, Passy vždy pribúdajú, na stránke Japan Guide je ich celkový a aktualizovaný zoznam. Ja osobne som mal 3-týždňový JR Pass a osobne si myslím, že sa oplatí aj ten 14-dňový. V tvojom prípade, ak cestuješ na dva týždne, je to myslím bez otázok - Pass na 14 dní stojí 334 eur, teda asi 9000 czk, čo je asi 46 000 yenov. Vzhľadom na to, že napríklad v oblasti Kansai je najlepší JR Kansai Wide Area Pass, ktorý umožňuje aj cestovanie so Shinkansenmi a stojí 8500 yenov na 5 dní, tak sa ti to musíš prepočítať:

Ak stráviš 5 dni v oblasti Kansai = 8500 yenov na JR Kansai Wide Area Pass
Ak stráviš 5 dní v oblasti Kanto/Tohoku, tak tam máš dostupný na 5 dní JR East Pass, ktorý je flexible, teda ho nemusíš využívať dni po sebe ako JR Pass a stojí 22 000.

Ak to spočítaš, tak môžeš mať 10 dní neobmedzeného pohybu v dvoch najlukratívnejších oblastiach za 30 500 yenov. LENŽE v tom nie sú ani zďaleka zahrnuté tvoje plánované návštevy Hirošimy - tam by asi sekol Kyushu Rail Pass, ktorý stojí na 3 dni 15 000 yenov a to sa už dostávame na hranicu sumy, ktorú zaplatíš za JR Pass.

Takže tam sa už črtá otázka, či naozaj nie je lepšie zakúpiť si ten 14-dňový JR Pass za 46 000 yenov a mať k dispozícii neobmedzené možnosti po celom Japonsku, vrátane Tokia (tam môžeš Pass využívať na frekventovanej Yamanote Line, čo tiež niečo ušetrí, vzhľadom na to, že mnoho turistických miest je v blízkosti jej staníc), Nary, či Kyota a Osaky.

Ak to mám napísať subjektívne - ja osobne by som bral ten 14-dňový JR Pass, pretože bez ohľadu na to, či sa ti jeho cena vráti na 80, 100, či 120 percent - prídeš do JPN, aktivuješ si ho a máš na 2 týždne svätý pokoj, bez starosti o kupovanie a aktiváciu ďalších passov.

0 Citovat

Ahoj, díky za rady. Včera mi dorazil 14denní JR pass a zejtra letím. smiley

0 Citovat

Nie je za čo smiley Mne osobne došiel vo štvrtok Certificate of Eligibility, čo znamená, že mám isté víza na minimálne 15 mesiacov, takže môj odlet je koncom septembra. Takže blog sa bude rozširovať a trochu aj meniť, začnem naň opäť prispievať.

0 Citovat

Čaute, po dlhej dobe sa ozývam opäť. Blog je znovu aktívny, keďže štvrtý mesiac bývam v Tokiu, takže sa tam nájdu nové príspevky nie len z Japonska, ale aj z niekoľkých iných destinácií (Hong Kong, Taipei, Macau). Plánujem v tom aj naďalej pokračovať, hoci neviem, ako pravidelne budem prispievať. Blog ma nový dizajn, už zostáva iba zmeniť doménu, nad čím uvažujem, keďže nie celkom súhlasí s realitou.

0 Citovat

Ahoj prosim te budu 8 dni v Tokiu a potreboval bych od tebe neco poradit - mam to napsat sem - nebo nekde jinde - dik

0 Citovat

Môžeš aj sem, hoci neviem na sto percent potvrdiť, či ti budem vedieť poradiť. Skúsiť to ale môžem, takže pýtaj sa.

0 Citovat

Potreboval bych poradit jak se s Narity term. 1 dostanu na stanici metra Nippori - melo by to byt s Keisei Skyliner Express ale kdyz to studuji tak se me zda ze to jede na stanici Nishi Nippori - zde obrazek http://www.keisei.co.jp/keisei/tetudou/skyliner/us/
co jsem pochopil tak se da koupit zpatecni jizdenka i treba s 1,2,3denni na metro - to se da koupit na letisti? A kdyz priletim v 18 hodin tak ta jednodenni plati do 18 hodin do druheho dne nebo jen do pulnoci tedy 6 hodin?
Nebo jsem zvazoval koupit karty na metro ale moc tomu taky neruzumim - Pasmo a Suica - to musim obe kdyz chci jezdit po vsech atrakcich v Tokiu - a prosimte jak to vunguje - cetl jsem ze jsi byl v Hongkongu -tam maji octopus - funguji ty karty v Tokiu stejne - tohle bych proste potreboval vysvetlit - kolik stoji jizdne a jak se to pouziva.
Pak bych mel jeste neco ale ted to staci aby toho nebylo moc. Dik

0 Citovat

Čau, v prvom rade, používaj web http://www.hyperdia.com/ - je to neskutočne nápomocná stránka, na ktorej nájdeš všetky trasy vlakov v prípade, že poznáš názvy dvoch staníc - čo vďaka Google Maps poznať asi budeš. V tomto prípade je to Narita do Nippori - výsledky ti vyhodia, že najlepšie je cestovať so spomínaným Keisei, buď s normálnym vlakom do Keisei-Sakura / Keisei-Takasago a potom odtiaľ ďalším vlakom do Nippori - všetko závisí od tvojho rozpočtu a času. Ak sa veľmi ponáhľaš, môžeš si priplatiť za Skyliner a budeš cestovať asi o 20 minút kratšie. Ja osobne chodievam s Local a Rapid, keďže tých 20 minút je mi vcelku ukradnutých.

Neviem o tom, že by na metro existoval 1-2-3-dňový lístok - https://www.gotokyo.org/en/tourists/inf ... index.html tu je zoznam. Je potrebné robiť rozdiely medzi Tokyo Metro, čo je jedna firma a ďalšími firmami (Keisei. JR, Tobu, atď). Jednoznačne odporúčam Kúpu Suica. Suica a PASMO sú rovnocenné, nepotrebuješ obe - stačí jedna. Kúpiť si ju môžeš tu http://www.jreast.co.jp/e/customer_supp ... enter.html alebo ako sa tam píše, ak sú tieto stánky zatvorené, môžeš si SUICA kúpiť priamo na stanici.

SUICA funguje presne tak, ako napríklad Oyster v Londýne alebo Octopus v HK - priložíš na vchode a pri východe ju priložíš druhýkrát - odpočíta sa ti požadovaná suma a hotovo. Výhodou je, že sa nemusíš starať o vypočítavanie ceny lístka a to ušetrí dosť času, okrem toho to všetko komplikujú aj rôzni operátori vlakov v Tokiu a so SUICA ti môže byť prakticky jedno, s kým cestuješ.

Ceny za tebou vybrané trasy nájdeš na hore spomenutom webe Hyperdia. Je to updatované a spoľahlivé, ja to používam každý jeden deň, keď niekam idem. Ešte raz detailnejšie - si na Nippori a chceš navštíviť Tokyo Skytree. Otvoríš Google Maps, pozrieš si, ktorá stanica je k tej atrakcii najbližšia - v tomto prípade zhodou okolností stanica Tokyo Skytree, prípadne Oshiage. Naťukáš tieto dve do Hyperdia a dáš Search - vyhodí ti to najkratšiu trasu, s počtom/lokalizáciou prestupov a cenou. Tak zistíš, že v prípade Nippori -> Tokyo Skytree je to asi 20 minút a to platí aj pre trasu Nippori -> Oshiage, akurát že tá druhá možnosť j o čosi lacnejšia. Presup je jeden alebo dva, závisí od času. Hyperdia je jednoduchá a výhodou je, že má v sebe úplne VŠETKY spoje v Japonsku - používal som ju od severu na juh a nikdy ma nesklamala.

0 Citovat

1. Takze koupim na letisti kartu Suica a na tu muzu cestovat do Nippori bez prestupu vlakem Skyliner a nebo lacineji s prestupem vlakem Keisei. V Tokiu budu bydlet u stanice Nippori a chci videt atraktivni mista a dostat na stanice Shibuya,Shinjuku ,Akihabara,Ginza a podobne. Muzu to vse objizdet s kartou Suica ?
2. Koukal jsem podle mapy ze treba z Nippori do Ueno je to asi 1.5 km -da se to pesky - nezabloudim s papirovou mapkou - poradi mistni kdyz se jim ukazu na mapce kam chci jit ? Mam si tu mapku vytisknout i s japonskymi znaky aby to mistni precetli ? Anglicky ani japonsky neumim a ma domluva bude rukama nohama .
3. Pak bych chtel poradit na ktere stanici je park s atrakcema - jako v HongKongu Oceanpark nebo v SIngapuru na Sentose.
4. Taky bych se chtel projet tim nejrychlejsim Sinkansenem - ale jenom nekam kousek abych to jen zazil-a zas zpet do Tokia. Treba jestli nejaky jezdi do Jokohami . A jak se na nej kupuji jizdenky ?
Tak zatim dik za rady.

0 Citovat

K bodu 1. jeste dodatek - zkousel jsem na hyperdia vyhledat tu trasu Nippori - SkyTtre - naslo to asi 2 prestupy ale u kazdeho byla cena - takze vysledna jedna cesta tam vyjde na 460 jenu a zpet take - dohromady tedy 920 jenu. To je asi 200 Kc nebo 7 euro. Kdyz pojedu za cely den nekolikrat po Tokiu tak je to dost drahe
Neexistuje nejake celodenni jizdne - jako v Praze ? Prave jsem nasel neco takoveho http://us.jnto.go.jp/blog/new-unlimited ... ay-ticket/
to vypada jako vyhodne celodenni - nebo ne ?

0 Citovat

1. Áno, na letisku si môžeš kúpiť SUICA, avšak na Skyliner si potrebuješ zakúpiť samostatný lístok aj s rezerváciou miesta. Minimálne v prípade Narita Express (vlak prevádzkovaný JR) to tak je. Okrem toho si môžeš kúpiť aj špeciálny lístok s až 3-dňovým používaním istých liniek metra, no je na tebe, či je to pre teba použiteľné: http://www.keisei.co.jp/keisei/tetudou/ ... ubway.html A áno, so SUICA sa dostaneš úplne všade (ak máš na nej dostatok peňazí, samozrejme). No ak chceš obehať tie, ktoré si spomínal, možno by si predsa len mohol pouvažovať nad tou špeciálnou akciou a za 5400 yenov môžeš mať spiatočný lístok na Skyliner a 3 dni vybraných liniek metra neobmedzene (viď ten odkaz vyššie). Otázne je, čo budeš robiť po tom, keď tie tie tri dni metra vypršia, alebo ak sa budeš chcieť dostať niekam, kde metro nefičí. Preto by si mohol kúpiť oba - ten akciový lístok a ešte aj SUICA kartu a potom by si si ju podľa potreby dobil.

2. V Tokiu v 99 percent prípadoch s angličtinou neuspeješ. Možno sa to zdá ako neuveriteľné, no Japonci proste po anglicky nevedia a ak aj náhodou vedia, hanbia sa tú reč používať, pretože metóda jej výučby je v tejto krajine otrasná a vo väčšine prípadom im vôbec nerozumieť (napríklad nevedia vysloviť "l", teda Hello vyslovia "herro" a tým pádom končíš). Okrem toho, v Tokiu je obrovské množstvo ľudí, ktorí sa sem prisťahovali za prácou z celej krajiny a tí to tu nepoznajú, takže neviem, asi to nie je najlepší nápad, behať s papierovou mapkou. Ja osobne používam Google Maps a GPS (a aj to je niekedy o hubu). Neuvažoval si nad požičaním si telefónu alebo wifi hotspotu? Túto službu som istý čas používal ja http://www.pupuru.com/en/service/emobile/ objednáš a zaplatíš cez net kartou, na letisku si s pasom vyzdvihneš a potom to buď vrátiť na letisku, alebo jednoducho zabalíš do obálky, ktorú ti dajú a hodíš do hociktorej schránky. Bez GPS a GMaps + Hyperdia sa tu človek veľmi ľahko zamotá. Ďalšou možnosťou je kúpa SIM karty s predplatenými dátami, ale to je asi trochu ťažšia úloha.

3. Ak chceš zábavný park s atrakciami a jednou z najrýchlejších húsenkových dráh na svete (Thunder Dolphin), tak je to Tokyo Dome City a najbližšie stanice sú Suidobashi alebo Korakuen. Hneď vedľa Dome City je veľmi pekná záhrada Koishikawa Korakuen Garden. Prípadne je tu aj Disneyland a Tokyo DisneySea (stanica Maihama).

4. Najrýchlejší shinkansen je Hayabusa, premáva medzi Tokyom a Shin-Aomori. Takže to asi nevyužiješ. Bežný shinkansen síce medzi Tokyom a Yokohamou premáva, no to si veľmi neužiješ, keďže to ide furt cez mesto a jeho rýchlosť je teda obmedzená: za 18 minút prejde 29 km, teda vidíš, že to nie je nič moc - v každom prípade, unreserved seat lístok do Yokohamy stojí z Tokyo 1360 yenov, takže asi 3000 spiatočka. Asi by si mal obetovať pol dňa a vyjsť mimo Tokia, napríklad do slávneho Nikko. To by si sa 50 minút viezol na shinkansene a ďalších 50 z Utsonomiya do Nikko, kde je hafo pamiatok zaradených do UNESCO. Lenže to by ťa vyšlo na asi 10 000 yenov za spiatočný lístok.

Nie je celkom jednoduché kúpiť lístok na Shinkansen, ak nevieš ani po japonsky a ani po anglicky. Nedá sa to iba takto jednoducho vysvetliť. Spomenul si, že nevieš po anglicky, čo je ešte horšie, pretože mašiny vedia iba po japonsky a po anglicky. Tu je video, hoci neviem, či ti to nejako pomôže https://www.youtube.com/watch?v=bnEdJe--9_c ak by som mal vysvetľovať všetky kroky, to by mi trvalo pol dňa...

K tvojmu dodatku: Už vyššie som ti dal odkaz na tú špeciálnu ponuku na 3 dni metra. Ten web, ktorý si posielal, je síce pekný, no radšej si preštuduj oficiálny web Tokyo Metro http://www.tokyometro.jp/en/ticket/valu ... index.html Mapa všetkých liniek je tu http://www.tokyometro.jp/en/subwaymap/p ... map_en.pdf dostaneš sa takmer všade. V tom prípade bude ale ťažšie používať Hyperdiu. Môžeš to vyriešiť aj tak, že si na letisku kúpiš ten akciový lístok na Skyliner + 3 dni metro a potom si ešte raz kúpiš ďalší trojdňový na metro.

0 Citovat

Dik za podrobne rady.
Když koupim tu zpatecni z Narity na Skyliner i s tou 3denní na metro tak muzu k tomu ještě koupit druhou 3denní - tedy dohromady na 6 dni zvyhodnene ? Pry je to na pas – aby to nebylo jen na jednu 3denni?
Dále by me zajimalo zda tu 3denní muzu zacit používat az druhy den - protože do Narity přiletím v 18 hodin vecer takze ten den bych ji moc nevyuzil .
A co ta zpatecni na Skyliner – muzu to pak pouzit az za 8 dni az pojedu na Naritu při ceste domu ?
Dále bych se ještě zeptal zda se daji koupit listky na Tokyo Skytree normalne v kase – proste prijdu vystojim frontu koupim listky a jedu hned na rozhlednu ? Uvazuji jit se podivat i na vyhlidku Tokio Tower. Stoji to za to chodit na obe ? Koukal jsem na Tokyo Dome City – vstup je tam 3900 jenu – to pak uz muzes chodit na atrakce zdarma jako v HongKongu nebo to je jen vstup do parku a jednotlive atrakce ještě platis ? Třeba u Thunder Dolphin je cena 1030 jenu a u Ruskeho kola 820 jenu.
A ještě poslední – v hotelu mam snidani . Staci pro 2 osoby na 8 dni jen v Tokiu na obed a svacinku + jizdne zname pamatky a atrakce zhruba 100 000 jenu ?Koupil bych je doma a sebou jako rezervu bych mel ještě dolary. Jsou tam vůbec klasicke směnárny ? Platebni karty nepouzivam.

Tak dik – mas se mnou praci co ?

0 Citovat

Pracujem a keďže mám dosť času, nie je problém odpovedať, rád pomôžem.

Podľa mňa si môžeš ten 3-denný lístok na Tokyo Metro kúpiť potom, čo ti vyprší ten pôvodný akciový. Neviem o tom, žeby tu boli nejaké obmedzenia čo sa týka počtu nákupov tých 3-denných lístkov, veď aj JR Pass si môžeš kúpiť viacero kusov. Na druhej strane, ako tak čítam podmienky, tak je ich tam dosť...Ja osobne som ten lístok nikdy nepoužíval, takže neviem, ako to s ním je, sorry.

Čo sa týka platnosti - píše sa tam, že platnosť je 3 dni a doba platnosti je vyznačená na lístku. Takže v tomto prípade taktiež neviem, či sa ti to začne rátať od momentu nákupu lístka, alebo sa s nimi dá "dohodnúť" na tom, kedy ho chceš použiť po prvýkrát a aby to platilo od daného momentu na 3 dni. Neviem, či sa ti bude chcieť komplikovať si to kvôli zopár ušetreným eur...

Spiatočný na Skyliner je otvorený na 6 mesiacov, máš to tam aj poznačené "*Tickets are valid for six months from date of sale."

Na Skytree kúpiš lístok aj osobne, na 4. poschodí, na tú nižšiu vyhliadkovú plošinu (priprav sa na fronty najprv na kúpu lístka a potom aj na výťahy). Na tú vyššiu si môžeš kúpiť lístok iba už priamo na tej nižšej plošine (a priprav sa na ďalšie fronty). Presne taký istý systém platí aj pre Tokyo Tower. Výhľad z oboch je iný, podľa môjho osobného názoru sa oplatí navštíviť oba (spravil som to aj sám).

Do Tokyo Dome City nepotrebuješ kúpiť celý ten lístok. Vstup je tam normálne otvorený, môžeš si kupovať aj individuálne lístky na atrakcie. Ja osobne som bol 2x na Thunder Dolphinovi a stále som platil iba zaň.

100 000 yenov na 8 dní? To je až priveľa. Predsa len to tu nie je až také drahé - slušné hotové jedlo v Convenience store si kúpiš za 300-500 yenov, 0,5L voda stojí v obchode asi 80-90 yenov, z automatu (ktorých je všade plno) asi 100 yenov. Sendvič asi 150-300 yenov, myslím, že peňazí budeš mať viac ako dosť. Zmenárne tu veľmi nie sú, ak nepoužívaš karty, tak to odporúčam radšej priniesť celú hotovosť, prípadne zmeniť to priamo tu na letisku, tam zmenárne sú. S platobnými kartami by si tu aj tak neobstál, tie tu nepoužíva na platenie takmer nik, pričom výber zo zahraničných kariet je obmedzený iba na niektoré automaty (v tomto a v online bankingu sú Japonci 100 rokov za EÚ).

0 Citovat

seth mas neake skusensoti aj s destinaciou Shirahama?
na konci mojho 2tyzdnoveho tripu v polke maja by som sa tam chcel ist zregenerovat na bielu plaz

0 Citovat

Zdravím, chci se zeptat ohledně koupě karty Suica nebo Pasmo. Všechno jsem pochopil, jen nikde nemůžu zjistit, zda je možné před odjezdem z Japonska vybrat zbylý kredit, tedy nevyčerpané jeny (hotovost) z této karty, tak, jak je např. možné v Londýně u Oystercard??? Děkuji za odpověď! smiley

0 Citovat

Ano je, v kazdem automatu. Pokud tam mas nulu, vrati ti kredit Y500, kdyz tam neco mas, strhne si to poplatek Y220 a zbytek ti vrati.

0 Citovat

Dik za rady.
Jeste se chci zeptat na Robot restauraci http://www.shinjuku-robot.com/pc/
zda to neznas - jestli to stoji za to - a nebo na nejaky podobny tip co videt za silenost v Tokiu.

0