Zrovna se valím na hotelu v Aqabe tak jsem si řekl,že se podělím o zkušenost s tímto hraničním přechodem,který je zajímavý tím,že z Budapešti léta Ryanair do Ovdy za pár korun a pak je možné se přesunout právě do Jordánska a Petra a Wadi Rum nejsou tak daleko (za sebe ale doporučuji projet celé). Od 1.1.2016 není možné tímto přechodem přejít a dostat Jordánska visa on arrival.Je nutné mít víza dopředu přes zastupitelský úřad. Jsou dvě možnosti jak toto obejít - první pro individuální cestovatele nepříliš zajímavá možnost zaplatit si výlet s izraelskou cestovní agenturou. Druhá daleko zajímavější je Jordan Pass - kupuje se online a kombinuje v sobě vstupenku na všechny zajímavé jordansky památky a vizovy poplatek (do konce loňského roku platné víza zdarma v rámci Aseza taky zrušeny). A především pokud jej máte,dostanete na výše zmíněném přechodu visa on arrival. Pořád se objevovaly na různých diskuzích na tripadvisoru atd. různé info,takže mohu potvrdit,funguje to. Jen pozor musíte zůstat v Jordánsku aspoň 3 noci,aby jste nedoplaceli víza,ale vzhledem k tomu jak úžasná je to země,tak by byl hřích zde nezůstat déle. Vřele doporučuji a snad to bude aspoň někomu k užitku. .

Přechod Eilat/Aqaba

Založil ve fóru Víza, odletové taxy, upozornění

Zrovna se valím na hotelu v Aqabe tak jsem si řekl,že se podělím o zkušenost s tímto hraničním přechodem,který je zajímavý tím,že z Budapešti léta Ryanair do Ovdy za pár korun a pak je možné se přesunout právě do Jordánska a Petra a Wadi Rum nejsou tak daleko (za sebe ale doporučuji projet celé). Od 1.1.2016 není možné tímto přechodem přejít a dostat Jordánska visa on arrival.Je nutné mít víza dopředu přes zastupitelský úřad. Jsou dvě možnosti jak toto obejít - první pro individuální cestovatele nepříliš zajímavá možnost zaplatit si výlet s izraelskou cestovní agenturou. Druhá daleko zajímavější je Jordan Pass - kupuje se online a kombinuje v sobě vstupenku na všechny zajímavé jordansky památky a vizovy poplatek (do konce loňského roku platné víza zdarma v rámci Aseza taky zrušeny). A především pokud jej máte,dostanete na výše zmíněném přechodu visa on arrival. Pořád se objevovaly na různých diskuzích na tripadvisoru atd. různé info,takže mohu potvrdit,funguje to. Jen pozor musíte zůstat v Jordánsku aspoň 3 noci,aby jste nedoplaceli víza,ale vzhledem k tomu jak úžasná je to země,tak by byl hřích zde nezůstat déle. Vřele doporučuji a snad to bude aspoň někomu k užitku.

0

super, diky za info smiley

0 Citovat

Ahoj,
jsem líný tvor, a tak tě zdovolením trochu zneužiju, když jsi zrovna na místě s aktuálním info. Na kolik tě tedy celkem +- vyjde přejezd do Aqaby + všechna nezbytná povolení a víza? Jedná se mi pouze čistě o "byrokratické" náklady + doprava z Ovdy do Aqaby a zpět. Jordánsko jsem již projel, ale rád bych se vrátil do Aqaby na pár dnů k moři (nepotřebuji tedy případné vstupy do Petry atd.). Předem moc díky!

0 Citovat

Moc moc moc! díky za vycerpavajici odpoved! Budu rad za jakekoliv pripadne doplneni, ale i tak pecka informace z prvni ruky smiley. Mel bych jeste dotaz na Eilat, zda i tam jsi byl/budes a jak to tam vypada s plazema a celkove dojem - ale to se vse da vygooglit, ze. Ale pokud se ti bude chtit neco malo pripadne napsat, velmi rad si poctu! Uzivej si slunicka, koukam, ze tam pres den mas pres 20.. Pecka

0 Citovat

Takže k tomu Eilatu,je to klasický letovisko zapadoevropskeho stylu se západoevropských cenama. Pokud nejsi vyloženě váleci typ a chceš i něco vidět,tak tu po dvou dnech polezes po zdi-teda aspoň já bych to tak měl,je tu jen akvárium a možná pokud se rád potápís,jinak nic,jen hotely,obchody a bary.Pro mě stačilo pár hodin. Jinak pláže jsou moc hezky,moře taky,na koupání určitě lepší oproti Aqabe,kde jsou kamenité pláže,tady písčité.
Co se návratu přes hranice týče, tak z hotelu mi zavolali taxi za 7 JOD,pořád je to dost na zdejší poměry ,ale zase lepší než standardních 11. Na hranicích jsem z Jordánska překvapivě neplatili exit tax (těch 10 JOD).Izraelská strana už byla s klasickým vyptavanim, zkoumáním pasu,prohlížením batohu atd,ale úplně v pohodě.Na východu se mě ještě borec z ostrahy zeptal,jestli potřebuju taxi a zavolal mi ho,do centra Eilatu stalo 35 NIS. Jo na hranicích je směnárna,kde může člověk vyměnit prachy,sice si účtujou 10 % poplatek,což je raketa,ale vzhledem k Sabatu a potřebě zaplatit taxi jsem ji využil a zbavil se všech zbývajících JOD.
Další postřehy co mě tak napadají co by mohly někoho zajímat:
-půjčení auta naprosto bez problémů, jednání lepší a ferovejsi než v Evropě,kde se aktuálně dohaduju s Europcarem. Silnice v dobrým stavu,kromě Ammanu prakticky bez provozu.Pri cestě nahoru k Mrtvém moři podél izraelské hranice mě na každým check pointu zastavovali policajti,ale jen jsem ukázal pas,pozdravil vyslechl si welcome to Jordan a frčel dal,bylo to asi 10x na 300 km. Benzín levnej, ceny všude stejný. Četl jsem jak všude měří,já je viděl jednou a jsou z daleka vidět.
-oproti jiným zemím na východ od nás nejen úžasní lidi,ale i všechny ozbrojený složky (je jich všude mraky) nepřemýšlí jak z vás vytáhnout nějakej úplatek ale poradí pokud potřebujete a nečekaně jako kazdej vás vítají v Jordánsku smiley pokud se ještě aspoň arabsky naučíte aspoň pozdravit a poděkovat a pochválite jim zemi,jsou vaši smiley
-co videt-ja si užil Mrtvé moře,koupal jsem se už v Great Salt Lake a je to už nějakej pátek,tak jsem zapomněl jaká je to paráda,dal co mě nadchlo je Jarash,naopak bez wow efektu u mě Petra,ale za vidění určitě stojí,stačí jeden den pokud se nebudete brutálně courat, určitě stojí za to vylézt až nahoru na Monastery. Wadi Rum je super,jen si zvažte,jestli jít do těch jeep tour a výletů,poměr cena a co za to dostanete je velikej,ale chybu neuděláte a zklamání nebudete.V Ammanu toho moc není,ale má to tam atmosféru,Aqaba je takovej asijský Eilat,s odpovídajícími službami a max polovičním cenami,jinak tam taky nic k vidění kromě Castle není,ale pro mě skvělý gastronomický zážitek.
-Sečteno a podtrženo ohromnej zážitek za relativně málo peněz,nádherná příroda,úžasný památky,skvělí lidi a naprosto bezpečno.

0 Citovat

Ahoj, nevíte jak je otevřený přechod Eilat- Aqaba? Díky

0 Citovat

Wadi Araba Crossing/South Border, located in the south, 324km away from Amman, connecting the two Red Sea resorts of Eilat and Aqaba. These are open Sun–Thurs 06:30hrs – 20:00hrs and Fri – Sat 0800hrs – 20:00hrs.

https://www.touristisrael.com/tr...d-borders/

http://international.visitjordan...sings.aspx

0 Citovat

Tonic děkuji za informace

0 Citovat

Ahojte, bohužel jsem nenašel transfer busem z Ovdy do Akaby, ale pouze z centra Eilatu. Máte někdo s tímto zkušenosti, nebo doporučujete vše řešit s taxi? Plánujeme vycestovat s 5letou holčičkou, tak hledám co nejpohodlnější způsob, jak se dostat z letiště do hotelu v Akábě. Díky moc:)

0 Citovat

Daniel Reichel napsal(a):

Ahojte, bohužel jsem nenašel transfer busem z Ovdy do Akaby, ale pouze z centra Eilatu. Máte někdo s tímto zkušenosti, nebo doporučujete vše řešit s taxi? Plánujeme vycestovat s 5letou holčičkou, tak hledám co nejpohodlnější způsob, jak se dostat z letiště do hotelu v Akábě. Díky moc:)

Z Ovdy se uz neleta, leta se z Ramonu

0 Citovat

Marek Sourak napsal(a):

Z Ovdy se uz neleta, leta se z Ramonu


Jasně, díky:) Jde mi prostě o to, jak se nepohodlněji dostat z letiště do Akáby.

0 Citovat

Nejpohodlnější to bude taxíkem. Jinak mimo sabat bus do Ejlatu a z něj do Akaby. 

0 Citovat

Já jen aby nedošlo k nedorozumění, žádný bus ani taxík tě z Eilatu nehodí do Akaby, pouze na hranice, tam je potřeba přejít pěšky a na druhé straně vzít předraženého taxíka do Akaby. Dřív nabízel Eilat Shuttle to, že bus tě hodil na hranici, přešel jsi a na druhé straně čekalo jejich auto, ale nevím, jestli to pořád nabízejí a zadruhé to nebylo úplně spolehlivé.

0 Citovat

eremi napsal(a):

Já jen aby nedošlo k nedorozumění, žádný bus ani taxík tě z Eilatu nehodí do Akaby, pouze na hranice, tam je potřeba přejít pěšky a na druhé straně vzít předraženého taxíka do Akaby. Dřív nabízel Eilat Shuttle to, že bus tě hodil na hranici, přešel jsi a na druhé straně čekalo jejich auto, ale nevím, jestli to pořád nabízejí a zadruhé to nebylo úplně spolehlivé.


Aha:) Takže jiná možnost než taxíky není. Chápu to dobře?

0 Citovat

Myslím, že ani taxík tě nedoveze přes hranici. Platí to samé jako u shuttlů, tedy doveze vás na přechod, ten přejdete pěšky a z druhé strany vezmete další taxík. 

0 Citovat

Přesně tak, přechod je jen pro pěší. Auta z Izraele logicky nemůžou do Jordánska a naopak.

0 Citovat

Taxík, autobusové nádraží Eilat - přechod Yithak Rabin cca 40 šekelů. Při výstupu z Izraele budete platit 100 šekelů poplatek. Na jordánské straně se domluvte ještě s někým ať naplníte auto, mají jezdit za 11 jodů do Akaby, ale nejezdí - budou vás chtít natáhnout.

0 Citovat

L_K napsal(a):

Taxík, autobusové nádraží Eilat - přechod Yithak Rabin cca 40 šekelů. Při výstupu z Izraele budete platit 100 šekelů poplatek. Na jordánské straně se domluvte ještě s někým ať naplníte auto, mají jezdit za 11 jodů do Akaby, ale nejezdí - budou vás chtít natáhnout.


Tak se přiznám, že s 5letým dítětem si na tohle dobrožuství netroufnu:) Každopádně díky moc za postřehy.

0 Citovat

Není se čeho bát. Izraelský taxík vás doveze na hranici, tu překročíte pěšky což je nějakych 200 m pěšky a na druhé straně vlezete do taxíku a ten vás odveze do Aqaby. Naprostá banalita.

0 Citovat

L_K napsal(a):

Taxík, autobusové nádraží Eilat - přechod Yithak Rabin cca 40 šekelů. Při výstupu z Izraele budete platit 100 šekelů poplatek. Na jordánské straně se domluvte ještě s někým ať naplníte auto, mají jezdit za 11 jodů do Akaby, ale nejezdí - budou vás chtít natáhnout.


Když odcházím z Izraele, tak musím ještě něco platit? 

0 Citovat

ha.jahodova napsal(a):


Když odcházím z Izraele, tak musím ještě něco platit? 


Před rokem jsem platil nějakou výstupní taxu, bylo to cca 1400 CZK za dvě osoby

0 Citovat

Platí se departing fee 102 NIS

0 Citovat

Vystupna taxa sa stale plati.

My sme cez Vianoce mali objednany Eilat shuttle s letiska az do Aqaby.Na hranice nas doviezli ale na Jordanskej strane nik necakal. Tak sme tiez museli zobrat ich taxi. Ina moznost tam nie je. Jeden Ukrainec si stopol kamion a aj by ho zobral,no taxi mafia zavolala na pomoc policajtov a mily Ukrainec musel s nami taxikom. Cena bola tusim 18 JOD pre 3 osoby. Inak sa s nimi dohodnut nedalo.

Inak sa naozaj nie je coho bat ani s dietatom. Vyzera to mozno zlozito no je to v pohode.

0 Citovat

Ahoj vsem, nevite, jestli je bezpecne jit proste z Eilatu do Aqaby pesky? 

Vystupni taxa se plati vzdy?

0 Citovat

Jan Pirič napsal(a):

Ahoj vsem, nevite, jestli je bezpecne jit proste z Eilatu do Aqaby pesky? 

Vystupni taxa se plati vzdy?

Odpověď např. zde: 

https://www.cestujlevne.com/cest...lednu-1394

0