Protože se to teď na netu hemží levnýma letenkama do Karibiku, rozhodl jsem se konečně napsat cestopis z výletu do Guadeloupu loni v listopadu, kde jsme strávili 12 dní od 19. listopadu do 2. prosince. Celý nápad jet do Karibiku vznikl minulé Vánoce. Dost mě už štvalo to sychravo a nikde žádný sníh, takže jsem hledal, kam bych mohl vyrazit. Jako první mě napadla Dominika (díky slavné vlajce s papouškem), což je ostrovní stát hned vedle Guadeloupu. Jedná se hornatý ostrov, celý pokrytý pralesem a národním parkem Morne Trois Piton (UNESCO). Pokud toužíte po trecích v nedotčené přírodě pralesem okolo vodopádů a jezírek a pokud chcete mít pláž jenom pro sebe, vyražte tam. U nás tento plán ztroskotal na půjčení auta (minimálně 25 let a dále na ceně přepravy z Guadeloupu (2800 kč zpáteční lístek). Když to srovnám zpětně, možná by cenu lístku vyvážilo drahé jídlo na Guadeloupu. Nakonec jsem se tedy rozhodli pro francouzský department Guadeloupe(prales, hory, pláže), v březnu se naskytly letenky z Paříže za 12100 kč, tak jsme neváhali a zamluvili na konec listopadu. Dokonce jsme na Guadeloupu našli velmi levné ubytování u Čecha (http://www.guadeloupe-karibik.com/). Nejlepší doba vyrazit na Guadeloupe je sice od Vánoc do Velikonoc, to se ale Karibik hemží haldou turistů a všechno je dražší. V létě zase hrozí hurikány a prší pořád. Konec listopadu se tedy jeví jako správná volba. Hned na letišti jsme si půjčili auto (cena 1500 na osobu, cena benzínu 37 kč/litr) a pokud porovnám cenu a čas vzhledem k autobusům, určitě se vyplatí půjčit auto. Veřejná doprava je tragická a s autem jste naprosto nezávislí na čase i místě. Pokud každý den vyrazíte v 6 až 7 ráno, u všech zajímavostí a památek budete sami. Bohužel se asi nevyhnete častým dopravním zácpám okolo měst Pointe a Pitre a Basse Terre, je třeba s nimi počítat. Hlavně si ale dobře naplánujte cesty zpět do ubytování, byste se vyhnuli neskutečný kolonám přes kus ostrova v dopravních uzlech. Velkým stereotypem je nedomluvení se. Mluví se zde samozřejmě francouzsky a málo památek je v Aj, cedule sou všechny ve francouzštině. Neznamená to však, že neumíte-li francouzsky, nejezděte sem. V nejdůležitějších místech jako letiště, půjčovna, obchod se anglicky domluvíte. Při cestě autem se rozhodně neztratíte( v půjčovně dostanete i mapu), vše je velmi dobře značeno. Stačí akorát vědět, že 1ère à gauche je první doleva a à droite doprava. Suivre znamená směrem na... Co bohužel není stereotypem, je ultra drahé jídlo. Ceny tak 2,5 krát dražší než v ČR, trošku jsem spoléhal na místní trhy s ovocem, ale i banány jsou občas dražší než v Česku, což je paradox, když se odtamtud vozí sem. I vstupy do muzeí a zahrad je třeba zvážit. Jestli se nechcete vyfotit s papouškem na rameni v Jardin Botanique de Deshaies, tak 15 euro neplaťte a jděte raději přímo do pralesa. Stejně tak v ZOO Parc des mamelles, což je normální zoo akorát v pralese s visutým chodníčkem v korunách stromů. Moc nedoporučuji ani Maison du Café, kde jsme málem v serpentýnách spálili brzdy a je výklad je pouze ve fj. Naopak doporučuji Maison du cacao, kde je sice vstup 7 eur, ale výklad je v aj a je spojen s degustací. Určitě navštivte Muzeum rumu v Sainte-Rose (vstup 6 eur) a destilérku Damoiseau (vstup zdarma). Pokud chcete jet i na okolní ostrůvky, je to na vás. Nejlepší je půjčit si lodičku u frantíka z Marseille oblečenýho do síťovky v Sainte-Rose za 50 eur na půl dne za celou loď bez nutnosti mít lodní průkaz (http://www.lagoonlocation.com/topic/index.html) Neplatí se ani žádná záloha a prodejce se snaží mluvit anglicky. Nemusíte mít obavy z řízení lodě, je to primitivní a jedete celou dobu podle trasy v gps. Takto navštívíte korálovou bariéru, vrak lodi a když si loď pučíte na celý den, tak zajedete i na Ilet caret, což je malý ostrůvek s palmami a barem. Pláže a prales jsou ale skutečnými lákadly. Ostrov Grande Terre je na přírodní krásy chudší. Je to vlastně taková vápencová placka, která končí vysokými útesy na březích Atlantiku a na druhé straně mangrovovými porosty. Nejhezčí pláží je podle mě pláž v Sainte Anne a hned vedlejší Plage de la Caravelle (musíte ovšem jít vchodem pro nečleny Club Med) Pěkná pláž je i Petite Havre a Plage du Souffleur s hezkým výhledem na sousední ostrov. Nejzajímavější úkazem je ale mys Pointe des Chateaux, což je vysoká skála do které narážejí 5ti metrové vlny oceánu. Určitě se sem vyplatí zajet na východ slunce, ale pozor na foťák, slaná mlha je kvůli větru všudypřítomná. Určitě si něco kupte od pouličních prodejců, kteří vás stejně nenechají odejít s prázdnou, nejlepší je kokosový punč nebo koření. Přírodně zajímavější je ostrov Basse Terre. Rozsáhlý prales, který je národní parkem, lemují banánové a třinové plantáže. Největšim lákadlem je výstup na sopku La Soufrière, což je nenáročná tůra horskou savanou. Pečlivě si naplánujte tůru podle počasí, většinu roku je sopka totiž v mracích, ale nebojte se vyrazit i za přeháňky, stejně rychle, jak začne pršet, tak se i stejně rychle vyjasní. Ze sopky padají i vodopády Chutes du carbet, které mají oba 100 metrů a dostanete se až k nim. Za poplatek 2 eura na osobu dojdete k prvnímu vodopádu asi za 15 minut a rozhodně se nenechte odstrašit pracovníky parku a jděte i k vyššímu vodopádu. Je to asi 2 hodiny trvající cesta pralesem a připodobnil bych to ke kratší cestě na Sněžku, akorát jdete celou dobu skleníkem. Pláštěnky nechte doma, nemají význam, protože jste tak i tak úplně mokrý. Prales skýtá i množství menších kaskád, které jsou dobře přístupné, například Cascades aux écrevisses, které jsou kousek od silnice nebo Cascades aux Paradise. Vždy se ale ujistěte, jestli se zde můžete koupat (pozor na krevničku či nějakou amébu žijící v teplých vodách). V Cascades aux écrevisses se můžete vykoupat zcela bez starostí. Rozhodně ale doporučuji navštívit vodopád Saut de la Lézarde, kde místní borci skáčou z 10 metrů do vody. K vodopádu se dostanete přes nevábný squat ve vesničce Vernou v ulici Chemin de la Glaciere. Nejhezčí pláží na Guadeloupu je asi Plage de la Grande Anse, která je nejen obrovská, ale i liduprázdná a místní stánky dotvářejí pravou karibskou pohodu. Určitě zajímavá je i pláž v Trois-Rivières, která je z vulkanického písku, takže je celá černá. Podobně pláž Malendure, která je součástí rezervace Costeau a je tak nejlepším místem na potápění. Plavat vedle želvy není nic neobvyklého. Za malý poplatek se dostanete i na ostrůvek Pigeon, která Jacque Costeau označil za jedno z pěti nejlepších míst k potápění na světě. Nakonec ještě pár informací: Nemusíte se bát žádných živočichů ani rostlin. Jedovatá zvířata, se kterými byste se mohli setkat jsou akorát velká stonožka nebo ryba perutýn. Nicméně se ani s jedním pravděpodobně nesetkáte ( Já sem tedy viděl obojí  .

Guadeloupe 11. 2014

Založil(a) ve fóru Cestopisy

3 reakce

Protože se to teď na netu hemží levnýma letenkama do Karibiku, rozhodl jsem se konečně napsat cestopis z výletu do Guadeloupu loni v listopadu, kde jsme strávili 12 dní od 19. listopadu do 2. prosince.
Celý nápad jet do Karibiku vznikl minulé Vánoce. Dost mě už štvalo to sychravo a nikde žádný sníh, takže jsem hledal, kam bych mohl vyrazit. Jako první mě napadla Dominika (díky slavné vlajce s papouškem), což je ostrovní stát hned vedle Guadeloupu. Jedná se hornatý ostrov, celý pokrytý pralesem a národním parkem Morne Trois Piton (UNESCO). Pokud toužíte po trecích v nedotčené přírodě pralesem okolo vodopádů a jezírek a pokud chcete mít pláž jenom pro sebe, vyražte tam. U nás tento plán ztroskotal na půjčení auta (minimálně 25 let a dále na ceně přepravy z Guadeloupu (2800 kč zpáteční lístek). Když to srovnám zpětně, možná by cenu lístku vyvážilo drahé jídlo na Guadeloupu.
Nakonec jsem se tedy rozhodli pro francouzský department Guadeloupe(prales, hory, pláže), v březnu se naskytly letenky z Paříže za 12100 kč, tak jsme neváhali a zamluvili na konec listopadu. Dokonce jsme na Guadeloupu našli velmi levné ubytování u Čecha (http://www.guadeloupe-karibik.com/). Nejlepší doba vyrazit na Guadeloupe je sice od Vánoc do Velikonoc, to se ale Karibik hemží haldou turistů a všechno je dražší. V létě zase hrozí hurikány a prší pořád. Konec listopadu se tedy jeví jako správná volba.
Hned na letišti jsme si půjčili auto (cena 1500 na osobu, cena benzínu 37 kč/litr) a pokud porovnám cenu a čas vzhledem k autobusům, určitě se vyplatí půjčit auto. Veřejná doprava je tragická a s autem jste naprosto nezávislí na čase i místě.
Pokud každý den vyrazíte v 6 až 7 ráno, u všech zajímavostí a památek budete sami. Bohužel se asi nevyhnete častým dopravním zácpám okolo měst Pointe a Pitre a Basse Terre, je třeba s nimi počítat. Hlavně si ale dobře naplánujte cesty zpět do ubytování, byste se vyhnuli neskutečný kolonám přes kus ostrova v dopravních uzlech.
Velkým stereotypem je nedomluvení se. Mluví se zde samozřejmě francouzsky a málo památek je v Aj, cedule sou všechny ve francouzštině. Neznamená to však, že neumíte-li francouzsky, nejezděte sem. V nejdůležitějších místech jako letiště, půjčovna, obchod se anglicky domluvíte. Při cestě autem se rozhodně neztratíte( v půjčovně dostanete i mapu), vše je velmi dobře značeno. Stačí akorát vědět, že 1ère à gauche je první doleva a à droite doprava. Suivre znamená směrem na...
Co bohužel není stereotypem, je ultra drahé jídlo. Ceny tak 2,5 krát dražší než v ČR, trošku jsem spoléhal na místní trhy s ovocem, ale i banány jsou občas dražší než v Česku, což je paradox, když se odtamtud vozí sem. I vstupy do muzeí a zahrad je třeba zvážit. Jestli se nechcete vyfotit s papouškem na rameni v Jardin Botanique de Deshaies, tak 15 euro neplaťte a jděte raději přímo do pralesa. Stejně tak v ZOO Parc des mamelles, což je normální zoo akorát v pralese s visutým chodníčkem v korunách stromů. Moc nedoporučuji ani Maison du Café, kde jsme málem v serpentýnách spálili brzdy a je výklad je pouze ve fj. Naopak doporučuji Maison du cacao, kde je sice vstup 7 eur, ale výklad je v aj a je spojen s degustací. Určitě navštivte Muzeum rumu v Sainte-Rose (vstup 6 eur) a destilérku Damoiseau (vstup zdarma).
Pokud chcete jet i na okolní ostrůvky, je to na vás. Nejlepší je půjčit si lodičku u frantíka z Marseille oblečenýho do síťovky v Sainte-Rose za 50 eur na půl dne za celou loď bez nutnosti mít lodní průkaz (http://www.lagoonlocation.com/topic/index.html) Neplatí se ani žádná záloha a prodejce se snaží mluvit anglicky. Nemusíte mít obavy z řízení lodě, je to primitivní a jedete celou dobu podle trasy v gps. Takto navštívíte korálovou bariéru, vrak lodi a když si loď pučíte na celý den, tak zajedete i na Ilet caret, což je malý ostrůvek s palmami a barem.
Pláže a prales jsou ale skutečnými lákadly. Ostrov Grande Terre je na přírodní krásy chudší. Je to vlastně taková vápencová placka, která končí vysokými útesy na březích Atlantiku a na druhé straně mangrovovými porosty. Nejhezčí pláží je podle mě pláž v Sainte Anne a hned vedlejší Plage de la Caravelle (musíte ovšem jít vchodem pro nečleny Club Med) Pěkná pláž je i Petite Havre a Plage du Souffleur s hezkým výhledem na sousední ostrov. Nejzajímavější úkazem je ale mys Pointe des Chateaux, což je vysoká skála do které narážejí 5ti metrové vlny oceánu. Určitě se sem vyplatí zajet na východ slunce, ale pozor na foťák, slaná mlha je kvůli větru všudypřítomná. Určitě si něco kupte od pouličních prodejců, kteří vás stejně nenechají odejít s prázdnou, nejlepší je kokosový punč nebo koření.
Přírodně zajímavější je ostrov Basse Terre. Rozsáhlý prales, který je národní parkem, lemují banánové a třinové plantáže. Největšim lákadlem je výstup na sopku La Soufrière, což je nenáročná tůra horskou savanou. Pečlivě si naplánujte tůru podle počasí, většinu roku je sopka totiž v mracích, ale nebojte se vyrazit i za přeháňky, stejně rychle, jak začne pršet, tak se i stejně rychle vyjasní. Ze sopky padají i vodopády Chutes du carbet, které mají oba 100 metrů a dostanete se až k nim. Za poplatek 2 eura na osobu dojdete k prvnímu vodopádu asi za 15 minut a rozhodně se nenechte odstrašit pracovníky parku a jděte i k vyššímu vodopádu. Je to asi 2 hodiny trvající cesta pralesem a připodobnil bych to ke kratší cestě na Sněžku, akorát jdete celou dobu skleníkem. Pláštěnky nechte doma, nemají význam, protože jste tak i tak úplně mokrý. Prales skýtá i množství menších kaskád, které jsou dobře přístupné, například Cascades aux écrevisses, které jsou kousek od silnice nebo Cascades aux Paradise. Vždy se ale ujistěte, jestli se zde můžete koupat (pozor na krevničku či nějakou amébu žijící v teplých vodách). V Cascades aux écrevisses se můžete vykoupat zcela bez starostí. Rozhodně ale doporučuji navštívit vodopád Saut de la Lézarde, kde místní borci skáčou z 10 metrů do vody. K vodopádu se dostanete přes nevábný squat ve vesničce Vernou v ulici Chemin de la Glaciere.
Nejhezčí pláží na Guadeloupu je asi Plage de la Grande Anse, která je nejen obrovská, ale i liduprázdná a místní stánky dotvářejí pravou karibskou pohodu. Určitě zajímavá je i pláž v Trois-Rivières, která je z vulkanického písku, takže je celá černá. Podobně pláž Malendure, která je součástí rezervace Costeau a je tak nejlepším místem na potápění. Plavat vedle želvy není nic neobvyklého. Za malý poplatek se dostanete i na ostrůvek Pigeon, která Jacque Costeau označil za jedno z pěti nejlepších míst k potápění na světě.
Nakonec ještě pár informací: Nemusíte se bát žádných živočichů ani rostlin. Jedovatá zvířata, se kterými byste se mohli setkat jsou akorát velká stonožka nebo ryba perutýn. Nicméně se ani s jedním pravděpodobně nesetkáte ( Já sem tedy viděl obojí smiley) Na co si ale musíte dát pozor je strom Mancinella, který má kulaté tvrdé listy a plody jako menší jablka. Přestože se píše, že jsou tyto stromy označeny, nemusí to být pravda. Pokud máte strach z bezobratlých, tak stejně v pralese nic neuvidíte, prales vypadá zdánlivě bez života. Na ostrově komáři nepřenáší malárii. Pokud se chcete úplně vyhnout dešti, pobývejte na západním pobřeží. Je to závětrná strana a prší tu minimálně.
Fotky jsou popsány (většina míst v textu).

0

Přesně za 14 dní odlétáme! Díky, něco takového jsem přesně potřebovala smiley

0 Citovat

Ahoj. My odlétáme za necelé 4 týdny a hodily by se nějaké úplně čerstvé poznatky a zážitky. Mohli bychom vejít do vzájemného e-mailového kontaktu? Díky Martin
mellan.m(ta kulatá zavinutá věc)seznam.cz

0 Citovat

Pěkně jsi to sepsal. Já jsem se k tomu nedokopal. By mě zajímalo, jestli jsme se tam někde potkali, byli jsme tam ve stejném termínu smiley
Jenom bych dodal k těm živočichům. Je pravda, že žádní nebezpeční větší tam nežijou, ale je potřeba si dávat pozor na komáry, kteří prý roznášejí horečku Dengue a Chikungunya. Před tím nás varovali i místní (manželku několikrát komár píchnul, ale naštěstí se nic nestalo).
Pak ubytování doporučuji přes Airbnb. My jsme měli pokoj za cca 700 kč pro dva/noc a na uvítanou láhev rumu.
Jo a pak nezapomenout vyzkoušet Ti´Punch.

0
3 reakce