Dobrý den, příští rok v květnu/červnu plánujeme s přítelkyní (24let a já 25) na 5 týdnů do západních USA. Chtěl bych poradit čemu se vyhnout, co nevynechat a jestli je to dobrý nápad... Náš cíl této cesty je hlavně poznání přírody v americe, rádi se vyhýbáme frekventovaným místům. Snažíme se to dát se vším všudy za 60tis. na osobu (letenky, auto, ubytování -motel/koa kempy, jídlo, vstupy, suvenýry). Začali by jsme v LA a tam taky skončili, chceme udělat velký okruh přes nevadu, arizonu, colorado, (utah?), wyoming, idaho a zpět do kalifornie. Chtěli by jsme využít co nejčastější spaní ve stanu, protože taky ušetří spoustu peněz ( komplikuje nám to strach přítelkyně z medvědů ) ale zkušenosti s takových stanováním taky moc nemáme, ale máme dost času se to naučit. Co chceme určitě navštívit (píšu to jak mě napadne, ne v jakém pořadí chceme navštívit ) je Sequoia park, Yosemite park, Grand Canyon, Death valley, las vegas, yellowstone, napa valley, Tahoe Lake, monument valley a určitě se to bude pořád rozšiřovat. Stravování je u nás složitější, protože by jsme asi dlouho neunesli jejich fastfoody. Spíš by jsme zkusili si dělat jídlo tak nějak sami(s tím by jsme si museli pořídit nějakou cestovní ledničku a vařič) nebo na střídačku...Chci se zeptat co si o tom myslíte, jestli třeba někdo už neměl dost podobný itinerář a pomohl by mi ho dát nějak dohromady, protože nemám ponětí kolik času co spolkne, tak aby mi po dvou dnech nepřestal sedět plán cesty... Všem moc děkuji Martin Žvátora zvatora@seznam.cz .

Tipy na západ USA ?

Založil ve fóru Co se nevešlo

Dobrý den, příští rok v květnu/červnu plánujeme s přítelkyní (24let a já 25) na 5 týdnů do západních USA. Chtěl bych poradit čemu se vyhnout, co nevynechat a jestli je to dobrý nápad... Náš cíl této cesty je hlavně poznání přírody v americe, rádi se vyhýbáme frekventovaným místům. Snažíme se to dát se vším všudy za 60tis. na osobu (letenky, auto, ubytování -motel/koa kempy, jídlo, vstupy, suvenýry). Začali by jsme v LA a tam taky skončili, chceme udělat velký okruh přes nevadu, arizonu, colorado, (utah?), wyoming, idaho a zpět do kalifornie. Chtěli by jsme využít co nejčastější spaní ve stanu, protože taky ušetří spoustu peněz ( komplikuje nám to strach přítelkyně z medvědů ) ale zkušenosti s takových stanováním taky moc nemáme, ale máme dost času se to naučit. Co chceme určitě navštívit (píšu to jak mě napadne, ne v jakém pořadí chceme navštívit ) je Sequoia park, Yosemite park, Grand Canyon, Death valley, las vegas, yellowstone, napa valley, Tahoe Lake, monument valley a určitě se to bude pořád rozšiřovat. Stravování je u nás složitější, protože by jsme asi dlouho neunesli jejich fastfoody. Spíš by jsme zkusili si dělat jídlo tak nějak sami(s tím by jsme si museli pořídit nějakou cestovní ledničku a vařič) nebo na střídačku...Chci se zeptat co si o tom myslíte, jestli třeba někdo už neměl dost podobný itinerář a pomohl by mi ho dát nějak dohromady, protože nemám ponětí kolik času co spolkne, tak aby mi po dvou dnech nepřestal sedět plán cesty... Všem moc děkuji



Martin Žvátora

zvatora@seznam.cz

0

Utah bych rozhodně nevynechal, je to pro mě nejhezčí stát a příroda je tam nádherná - doporučuju Bryce Canyon n.p., Canyonlands n.p., Zion n.p., Arches n.p., Great Salt Lake a další, na malým prostoru spoustu krásné přírody a navíc stejně pokud se budete přesouvat mezi Grand Canyon a Yellowstone by jste přes něj jeli. Osobně bych vynechal (respetktive jen projel) Idaho, tam jsou akorát brambory smiley

0 Citovat

Něco takového potřebuju slyšet... díky mockrát smiley) nevynecháme smiley

0 Citovat

Souhlasím s eremi, Utah je prostě absolutní ein Muss... A hlavně máte dost času, dobře bych naplánoval cestu, protože kromě hlavních zmiňovaných parků a lákadel je na trase řada neméně hezkých a často liduprázdných přírodních skvostů, které můžete zdarma navštívit. Já jsem toto trochu podcenil a pak toho litoval...

0 Citovat

Rozhodně bych nevynechal San Francisco a projet se podél oceánu (17 mílí).
Co se týče jídla, supermarkety prodávají již předem připravená jídla za celkem slušný peníz. Stačí to ohřát a je to docela chutné. S autem se dá zajet do těchto velkých center.
Doporučuji přečíst si toto vlákno:
viewtopic.php?p=31135

0 Citovat

Tohle téma už je hodně zpracované a informací je spousta.

Záleží na tom co tě zajímá více a co méně - autem stihneš i 2 parky denně, nebo v jednom můžeš být i více dní v případě treků.
Já dal za měsíc 12.000 km.
Rozpočet je dost na hraně.

0 Citovat

Ahoj, na nejake vozeni jidla s sebou bych se vykaslala. V americe je bezne, ze se lidi stravuji "venku" a tak se da levne najist i mimo fasfood. Kazdy velky supermarket ma vetsinou food court, kde je maso, prilohy, zelenina atd. a clovek si nabere do urcite gramaze a stoji to nejak okolo osmi dolaru. Ted je i docela trend mit sushi koutky, kde to taky nestoji moc, ja jsem si takhle v Ralphs v Cali kupovala za osm dolaru Teriaky bowl, coz byl kopec rejze, maso a zeleniny. V kazdem motelu je taky mikrovlnka, kde si muzete ohrat ty jejich frozen dinners, ktere stoji nula nula prd. Kempovani bych si vyzjistila, ptz na vetsine mistech je to stejne jako spani v aute zakazane a opravdu to ty hlidky vecer kontrolujou, ale v tech prirodnich oblastech by to mohlo byt ok.

0 Citovat

kempingov je na zapade kopec, taka znama siet je napr. KOA (http://koa.com/), castokrat aj bazen, takze ako rozumny lowcost fajn.
A ked haldata na stanovanie nieco netradicne, tak mozem za seba odporucit kemp u indiana Howarda pri Spider Rocku smiley http://spiderrockcampground.com/

0 Citovat

Veľa užitočných informácií o nár. parkoch je na ich oficiálnej stránke www.nps.gov
Vynikajúci prehľadný popis (mapky, foto a praktické rady) všetkých nár. parkov USA je v sprievodcovi Guide to National Parks of the United States z vydavateľstva National geografic. Taký istý sprievodca je aj pre Kanadu.

0 Citovat

Ahoj, my máme ve zkratce v plánu za 19 dní: LA, podíl pobřeží k SF, Sequoia , Yosemite, Bodie, Mono Lake, Death Valley, LV, Zion, Bryce, Capitol Reef, Canyonlands, Arches, Monument Vally, Page, GC, Bearizona, Joshua Tree, LA... eventuelně pokud je čas, tak SLC a Yellowstonský NP

Chce to pohledat a detailně naplánovat, my máme několik knížek atd. z těch se mi zatím asi nejvíc libí: Jihozápad USA od L. Hanouška

0 Citovat

Pokud mají 5 týdnů, tak Yellowstone určitě navštívit, my máme 19 dní a tak ho vynecháme, už tak je teda vše dost napěchované smiley

0 Citovat

Co můžu doporučit na základě naší loňské třítýdenní cesty:

- rozhodně nevynechat San Diego, pro mě asi nejhezčí město na západě USA (v něčem překoná i SF), se spoustou věcí které navštívit - La Jolla (nádherné pobřeží plné lachtanů), Pacific Beach a Crystal Pier, Mission Beach a Bay, Old Town, Balboa Park a ZOO (údajně nejlepší na světě, my bohužel nestihli), Embarcadero, USS Midway, Gaslamp Quarter (hlavně večer), Coronado (pláž a hotel), Mexická hranice (možnost se podívat i do Mexika, my nebyli) - celkově doporučuji tak 2 dny

- kratší zastávka v Joshua Tree, není to moc park na trekování, obzvlášť ne v létě, spíš tak na zastávku při průjezdu z bodu A do bodu B

- nechat si optimálně celý den na Grand Canyon, a to hlavně včetně západu slunce, je to naprosto nezapomenutelné

- Utah projet celý skrz naskrz, my bohužel neměli moc času, taže jsme viděli jen Monument Valley (Utah / Arizona), Arches, Bryce Canyon, Zion a Cedar Breaks - všechno to bylo naprosto úchvatné

- pokud se při průjezdu Utahem přiblížíte Coloradu (např. pokud pojedete trasu Monument Valley -> Arches), rozhodně udělejte zajížďku do NP Mesa Verde - je to něco úplně jiného než ostatní NP západu USA, a možná proto se nám to tak líbílo... doporučuji hlavně ranger-guided tours jednotlivých obydlí, pokud vám nezbyde dost času, tak hlavně Balcony House, tam je prohlídka taková akčnější, Cliff Palace si můžete prohlédnout a vyfotit z vyhlídky u silnice

- Las Vegas je rozhodně zajímavé vidět, ale maximálně jednou v životě smiley doporučuji tu strávit jedno odpoledne a večer, projít si Strip (Downtown ani nestojí za zastávku) a pak hurá zase dál... pokud budete jeden celý den, doporučuji dopoledne využít k návštěvě Hoover Dam (tam jsme byli my), nebo Red Rock Canyon (tam jsme nebyli, ale prý také hezké)

- v Yosemite doporučuji zůstat více dní, v jednom z kempů uvnitř parku (ano, je to dost drahé...), je to úžasné místo a prozkoumat celé ani pořádně nejde - my zůstali 2 dny a udělali jsme jeden odpolední trail v Yosemite Valley, a jeden celodenní v oblasti Toulomne Meadows (Cathedral Lakes trail)... rozhodně doporučuji ještě vyjet autem na Glacier Point, je to jeden z nejúžasnějších výhledů co jsem kdy viděl (srovnatelný s úchvatností Grand Canyonu)

- ze SF do LA jeďte rozhodně po pobřeží, Highway 1 přes Big Sur, zastávky doporučuji v Santa Cruz (surfování a Boardwalk, za pár fotek a nasátí atmosféry rozhodně stojí), Monterey (historické centrum a molo), Point Lobos (my už ho nestihli, ale prý také paráda), Bixby Creek Bridge (nejikoničtější most, na každé fotce), McWay Falls a Beach (zastávka tak na 45 minut, ale stojí za to, pláž je nádherná, my jsme tu navíc měli to štěstí vidět velryby přímo u pobřeží), Santa Barbara

- v LA toho moc k vidění není, mimo klasických cílů (Downtown, Santa Monica, Venice, Long Beach, Hollywood, Beverly Hills) doporučuji hlavně Griffith Observatory a Park, Olvera Street a okolí a pokud by vás zajímalo, tak i Universal Studios jsou super

0 Citovat

Rangerka v inforcentru nám na ten západ slunce doporučovala dojet shuttlem myslím na Hopi Point, my jsme ale chtěli trochu popojet autem, takže jsme nakonec skončili úplně přesně ve správný čas na Lipan Pointu, konkrétně na tomto místě: https://goo.gl/maps/wp7udrFQkzF2. Zpětně to rozhodně špatná volba nebyla, nebylo tam tolik lidí (tím myslím jen pár desítek smiley), a pohledy na Grand Canyon jsou odtamtud zvláštní, protože se člověk dívá jakoby na roh, kde řeka Colorado zatáčí, takže za jednu část kaňonu slunce zachází, zatímco druhou nasvětluje z boku.

Přes den bych být vámi rozhodně vyrazil některým z trailů do kaňonu směrem dolů, my jsme (na doporučení z infocentra) zvolili South Kaibab Trail, který má tu výhodu, že člověk jde dolů uvnitř GC, ne některým z bočních údolí. Počítejte s tím, že na rozdíl od lezení na hory je sestup do kaňonu dost zrádný, protože dolů to jde snadno a člověk se zapotí až při návratu, takže zvažte, kam až dojdete. My to asi za 2.5 hodiny zvládli i s pauzou na jídlo na Cedar Ridge (viz https://www.nps.gov/grca/planyourvisit/ ... bTrail.pdf).

Co se kempů týče tak moc neporadím, my jsme trapně spali v motelech smiley, jen v Yosemitech jsme bydleli v chatce v Housekeeping Campu.

0 Citovat

Souhlasím s ipsem, tipy dal dobré.smiley

Já byl letos v Kalifornii už dvakrát a souhlasím, se San Diego je super, tam se chci určitě taky vrátit. smiley Chodit vevnitř a po palubě letadlové lodi USS Midway či se tam fotit ve stíhačce, na to jen tak nezapomenu, stejně jako na Old Town v San Diegu, kde jsem si v obchodě plném mexických věcí koupil originální boží sombrero.smiley) Stejně jako poprvé tam jedl pravé mexické nachos.smiley
Na rozdíl od ipse jsem v ZOO San Diego byl, je to podle mě opravdu ještě o jeden level výš než naše pražská, ale v Praze jsou některé věci lepší než tam, za tím si stojím.smiley Každopádně počítej s drahým vstupem, ten byl přes 1000 našich korun.

A co se týče toho Red Rock Canyon u Las Vegas, tam jsem byl taky, nicméně je docela malý.smiley Každopádně pěkný a fakt jen malý kousek od Las Vegas.smiley

A co se týče Grand Canyonu, západ slunce tam může být skvělý, nicméně já v něm viděl bouřku, blesky i duhu pak, a to je taky něco.smiley

A doporučuju i Mohavskou poušť!:-) Jel jsem přes ní z Joshua Tree National Park a můžeš tam vidět i úplně opuštěné domy.... skoro jako v městě duchů.smiley

A nevynechat i Údolí smrti, tam jsem se MOC dobře projel autem kilometry a kilometry rovnými silnicemi, nikde nikdo...smiley

0 Citovat

Díky, Ipsi, vidím, že těch vyhlídek je tam celá řada a dokonce kousek od Lipan Pointu u Desert View je i kemp... takže pohoda.

0 Citovat

Ideální trasa na max. 7 dní z Las Vegas do San Francisca včetně pobytu v SF cca 2 dny (červen)?

Zatím v plánu:
Las Vegas (bez noclehu, přílet ráno)
Death Valley
Sequoia NP
Yosemite NP

Dá se tohle nějak rozumně stihnout?

Díky za tipy či odkaz na nějakou mapu vlastní trasy, kterou jste absolvovali.

0 Citovat

Tak Death Valley,Yosemity a Sequoia se dají během 3 dnů a 2 noclehů:) Dal jsem to takto i s dětmi. Samozřejmě letem, světem, ale dá se. Akorát přemýšlím nad optimální trasou, aby ses nemusel vracet. My jsme jeli LV, Death Valley, tam ty hlavní "must see", odpoledne přejezd do Mammoth Lake, tam nocleh, ráno Mono Lake a přes Tioga Pass do Yosemitů, navečer přejezd do Fresna (kvůli BW hotelu za hubičku) a ráno Sequoia NP. Akorát, že já jsem pak jel dolů k LA a ty potřebuješ obráceně. Ale také by se dalo, najet na Intersate 5 a obráceně do SF. Třeba někdo poradí lépe.

0 Citovat

Prosím o radu - jedeme na západ USA na měsíc - celý červen, Yosemity máme naplánované 3 dny cca od 8.6. a všechny kempy, kde se dala udělat rezervace jsou obsazené, kdy je nejlepší přijet do těch kempů, kde platí kdo dřív přijde, ten má místo, aby jsme místo opravdu sehnali?díky za radu smiley

0 Citovat

Tak v dubnu tam určitě flek chytíš...

0 Citovat

Pišu: cca od 8.6....děkuji za podnětný komentář...smiley

0 Citovat

díky, zkusíme smiley

0 Citovat

Byl někdo v San Diegu v Seaworld ? Stojí to za to?

0 Citovat

Dík a nějaký tip na ubytko? Popř. pláže v okolí?

0 Citovat

Třeba někomu pomůže můj itinerář z roku 2011 - vzal jsem celý západ USA poměrně důkladně a nevynechal nic podstatného - 12.000 km půjčeným autem za měsíc:

den dat mil km cíl, progam
1-so 21.5 07:15 odlet Praha Ruzyně (GMT+1)
přestup Paříž CDG
přestup Seattle, Washington
17:38 přílet San Jose international airport (GMT-8), California
vyzvednutí auta
nákupy
20 32 noční prohlídka San Jose, california



2-ne 22.5 50 80 přejezd a celodenní prohlídka San Francisco - část I
vyhlídky Twin Peaks, Coit Tower





266 428 večer přejezd do Lassen Volcanic NP (přes Vallejo)
3-po 23.5 prohlídka Lassen Volcanic NP

303 488 přejezd do Redwood NP (přes Redding)
4-ut 24.5 prohlídka Redwood NP
162 261 přejezd a prohlídka Crater Lake
133 214 odjezd směr Yellowstone NP (přes Bend) Idaho
5-st 25.5 745 1199 pokračování cesty do Yellowstone NP (přes Boise, Idaho Falls), Oregon
prohlídka měst po trase
prohlídka Craters of the Moon
večer příjezd Yellowstone NP, Wyoming
6-ct 26.5 celodenní prohlídka Yellowstone NP

7-pa 27.5 celodenní prohlídka Yellowstone NP, alternativně přejezd do Grand Teton NP
8-so 28.5 Prohlídka Yellowstone NP (alternativně Grand Teton NP)
355 571 odpolední - večerní přejezd do Salt Lake City (přes Jackson), Utah
9-ne 29.5 0 prohlídka Salt Lake City
47 76 cestou ze Salt Lake City -zastávka u UTAH Lake
192 309 přejezd Capitol Reef NP
10-po 30.5 prohlídka Capitol Reef NP
135 217 přejezd a prohlídka Bryce NP
11-ut 31.5 90 145 přejezd a prohlídka Zion NP
103 166 přejezd a prohlídka Glen Canyon NP (Big Water)


12-st 1.6 15 24 přejezd a prohlídka Glen Canyon Dam, Page
228 367 přejezd a prohlídka Lake Powell

106 171 přejez a prohlídka Monument Valley
13-ct 2.6 211 339 přejezd a prohlídka Meteor Crater, AZ
122 196 přejezd a prohlídka Grand Canyon NP
14-pa 3.6 276 444 přejezd do Las Vegas, nevada
prohlídka města
las vegas motor speedway - závodní okruh



15-so 4.6 celodenní prohlídka Las Vegas
16-ne 5.6 31 50 odjez a prohlídka Hoover Dam (Lake Mead) Las Vegas Bay
70 113 odjezd a prohlídka Valley of Fire
60 97 velký návrat do Fabulous Las Vegas
17-po 6.6 134 216 přejezd do Death Valley + prohlídka
393 632 přejezd a noční prohlídka Reno
18-ut 7.6 prohlídka Reno
33 53 přejezd a prohlídka Carson City
Lake Tahoe, Lake Tahoe national forest
131 211 přejezd a prohlídka Sacramento
19-st 8.6 64 103 přejezd Stockton - prohlídka města
126 203 přejezd Yosemite NP
celodenní prohlídka Yosemite NP
20-ct 9.6 95 153 přejezd do Fresno, prohlídka města
80 129 přejezd pa prohlídka Sequoia NP
109 175 přejezd a prohlídka Bakersfield
21-pa 10.6 84 135 přejezd a prohlídka Red Rock Canyon
98 158 přejezd a prohlídka Calico Ghost Town, Route 66
141 227 přejezd Joshua Tree NP
22-so 11.6. prohlídka Joshua Tree NP
60 97 cestou do San Diego prohlídka Salton Sea (Salton City)
124 200 večer příjezd a prohlídka San Diego
23-ne 12.6. celodenní prohlídka San Diego

127 204 přejezd do Los Angeles (přes Long Beach) po Route No 1
24-po 13.6. celodenní prohlídka Los Angeles
nákupy

25-ut 14.6. Six Flags Magic Mountain (open 10:30 - 18)
prohlídka Los Angeles
26-st 15.6. odjezd z Los Angeles
226 364 L.A. => Malibu => Santa Barbara => Santa Maria => Morro Bay - route No 1
27-ct 16.6 Morro Bay - route No 1
132 212 Laguna Seca Raceway, Montery, CA
10 16 Monterey (Monterey Bay), Santa Cruz
112 180 přejezd San Francisco
28-pa 17.6 celodenní prohlídka San Francisco - část II
vyhlídky Twin Peaks, Coit Tower





29-so 18.6 46 74 cca 08:00 San Jose - vrácení auta
10:20 odlet San Jose international airport (GMT-8)
přestup Seattle, Washington
30-ne 19.6 přestup Paříž, CDG
11:40 přílet Praha Ruzyně (GMT+1)
6045 9726

0 Citovat

Tak hlavně začátek dubna... Na to dle mě nejlepší v Yosemitech se nedostaneš (Tioga road, Glacier Point atd.) a v Kings Canyon a Sequoia to nemusí být také žádná hitparáda. Zvládnout se to dá, ale hodně únavné, kdybych tedy měl spát navíc jen v autě smiley Ale třeba už jsem zpohodlnělý. Nakonec odváženému štětí peřeje smiley

0