Kde se čerti berou: Brána do pekla, Turkmenistán

Magazín Turkmenistán
Brána do Pekla, neboli Darvaza / Tormod Sandtorv, licence CC

S vánoční atmosférou přichází i den, kdy se to čerty jen hemží. Pojďme se podívat, kudy vlastně na zemi přicházejí. Tím místem je Brána do pekla, a to doslova.

Brána do Pekla (anglicky The Door to the Hell) je rozlehlý kráter v poušti Karakum na území Turkmenistánu ze kterého kontinuálně již 42 let uniká hořící zemní plyn. Příběh pokračuje níže.

Detailní pohled / flydime
Detailní pohled / flydime

Toto nejnavštěvovanější místo Turkmenistánu je dílem člověka. V roce 1971 při průzkumech ložisek zemního plynu došlo k nehodě. Během vrtání se propadla vrstva pevniny a vznikl tak kráter s průměrem přes 70 metrů a hloubkou 20 metrů.

Odlehlý pohled na Bránu do pekla / Martha de Jong-Lantink
Odlehlý pohled na Bránu do pekla / Martha de Jong-Lantink

Aby sovětští geologové předešli úniku zemního plynu do ovzduší, rozhodli se pro nejekonomičtější variantu – zapálení kráteru. Z původních odhadů v podobě vyhoření během několika týdnů brzy sešlo. Kráter hoří dodnes!

Brána do pekla za dne /  rapidtravelchai
Brána do pekla za dne / rapidtravelchai

Pokud byste chtěli toto místo navštívit, vaše cesta bude směřovat přes hlavní město Turkmenistánu Ašchabad. Kráter je přibližně 260 km severně od tohoto města, nedaleko vesničky Darvaza. Odtud pochází právě název této atrakce – Darvaza v překladu znamená brána.

Článek vydal Dave.

Celkový počet komentářů: 2

  • Milos 5.12.2014, 16:23

    Mě by jen zajímalo, kde udělali soudruzi ze SSSR chybu? ;-D

  • azarro 5.12.2014, 13:41

    byl jsi tam? 🙂

Některé komentáře se mohou na webu objevit až po schválení administrátory. Usnadněte si orientaci nahráním avataru.