Cestovatelský kodex, aneb minimum které musíte znát

Je pravidlem, že téměř u každé akční nabídky letenek se vyskytne jeden z následujících dotazů. Z důvodu časové optimalizace vaší i redakce jsem vypsal nejčastější otázky a k nim i ověřené a fungující odpovědi.

Mohu nastoupit na let až v … ?

Například u letenek Varšava – Berlín – New York se ptáte na možnost nastoupení letu až v Berlíně, případně let Chicago – New York – Praha na možnost nástupu v New Yorku atd. Toto jednoduše nelze! Důvod je prostý. Letecké společnosti uplatňují pravidlo no-show letu. Tedy kdy vy, jako cestující, nenastoupíte na konkrétní let. V takovém případě je no-show status  přenesen na všechny další úseky, včetně cesty zpáteční, a následující lety jsou automaticky zrušené.

Mohu vystoupit během letu v …, a co zavazadla?

Opačným příkladem k předchozí otázce je alternativně předčasné ukončení cesty. V takovém případě platí stejná pravidla no-show a propadají všechny následující lety. Ty však nemáme v plánu proletět a proto je nám to jedno. Pokud cestujeme pouze s příručním zavazadlem, jednoduše opustíme letiště. Jak ale řešit situaci, kdy máme odbavená zavazadla? Existují dva přístupy:

1) Požádejte o odbavení pouze do konkrétního místa, kde budete chtít cestu ukončit, již na check-inu na letišti. Obsluha může oponovat, že to nejde – trvejte na svém. Pokud ani tak neuspějete, nevadí. Máme variantu číslo dvě.

2) Po příletu na vaše cílové letiště, tedy tam, kde cestu chcete ukončit, vyhledejte transit desk. Tato přepážka je ještě před opuštěním transitního prostoru. Zde oznámíte, že z důvodu nevolnosti dále nepokračujete v cestě a budete potřebovat svá zavazadla. Pracovnice dá pokyn a do několika desítek minut bude vyloženo i vaše zavazadlo.

Oba postupy jsou ověřené desítkami cestujících.

Zadal jsem špatně jméno na letence, co s tím?

Ačkoliv platí přísloví dvakrát měř, jednou řež, při bookování letenek jej uplatňuje málokdo. Často tak míří dotazy typu, že máme překlep ve jméně, případně prohozené jméno a příjmení. Žádná z těchto událostí nevadí. Nevadí ani změna oslovení či jméno napsané s diakritikou.

Překlepy nevadí, ale musí být v úměrném počtu k čitelnosti. Přepíšete-li se z Novák na Noák, je to v pořádku. Nevadí ani Novák místo Nováková. Obecně platí, že 2 písmena v překlepu jsou tolerována, avšak musí být zachována logika a čitelnost jména.

U letenek se vždy doporučuje zadávat jméno bez diakritiky.

 • Pozor při cestě do USA. Zde platí striktnější pravidla, ale i přesto se nám bez problému podařilo vniknout na území se špatným jménem.

Dodržujte cestovatelský kodex Cestujlevne.com!!!

Nikdy nevolejte na aerolinku pro ověření vaší letenky či změně sedadel v případě, že je nestandardní cena stále aktivní. Je velká pravděpodobnost opravy tarifu, letenky mohou být pak stornovány i vám. Upozornit leteckou společnost na chybně naceněný tarif je nejhorším prohřeškem!!

V případě odpovědí na vaše dotazy vynakládáme maximální snahu poskytnout plnohodnotnou odpověď i s odkazem na přímé zarezervování letenky. Máme však podobných dotazů mnoho, proto se může stát, že se uklikneme a zašleme jiný termín, routing atd. Proto si vždy před nákupem 3x ověřte, co vlastně kupujete (počet osob, odkud-kam, termín a cenu!).

Jednejte s chladnou hlavou. Vím, že v případě mega hitů není vždy čas nazbyt, proto se snažte alespoň dopředu zjistit vaše časové a finanční možnosti. Nejednou se stává, že se v zápalu boje zarezervují letenky na nevhodný termín.

Zdržte se vulgarismů. Chápu, že Cestujlevne.com je internetový projekt a svádí k vulgárnímu jednání pod záštitou anonymity. Jsme však skupina cestovatelů, nikoliv obyčejných internetových diskutérů. Máte-li připomínku k naší práci či ke komentářům ostatních čtenářů, přistupujte vždy slušně.

Nikdy necestujte finančně nadoraz. Žádný cestovatel by neměl vyrazit za hranice naší země bez toho, aniž by měl finanční rezervy. Na cestách se může přihodit ledacos a je vždy fajn vědět, že je kam sáhnout.

Buďte pojištění. Za hranice Evropské unie necestujte bez řádného cestovního pojištění. Nikdy!

Kam dál?

[kkstarratings]

Zeptejte se

Některé komentáře se mohou na webu objevit až po schválení administrátory. Usnadněte si orientaci nahráním avataru.

Celkový počet dotazů a odpovědí: 15

 • Lucie Altmanova 20.2.2017, 19:43

  Dobrý den, dnes mi agentura zařídila a poslala letenku na služebku po Evropě. Mám ale překlep v příjmení místo Altmanova je tam Altamanova. Je to problém? Nechtěli po mě žádnou jinou identifikaci (OP) atd. Díky moc za reakci.

 • Tereza 2.2.2017, 21:28

  Povedl se mi překlep v letence místo Václav Vašek… Málem mnne šmejklo, nicméně přes Letuska.cz byl problém vyřešen během chvíle, vystavili mi novou letenku na správné jméno. Ještě dlouho je budu velebit až do nebes 🙂

 • Gleb Khlimantsov 1.2.2017, 11:50

  Dobrý den,
  v červnu plánuji letět do Petrohradu. Mohu se zeptat odkud je nejlevnější tam doletět? Děkuji za odpověď

 • Pavel 9.11.2016, 11:56

  Dobrý den,
  pokud si koupím letenku přes Váš server, tak jak se pak řeší například výběr sedaček? Jde mi o to, když bych si chtěl třeba zaplatit lepší místa. Dostanu nějaké číslo, se kterým se přihlásím na stránkách leteckého dopravce? Děkuju za odpověď

  • Dobrý den Pavle, pokud si zakoupíte letenky přes nás, vždy dostanete i PNR pro přihlášení k rezervaci na webu letecké společnosti, kde si můžete zvolit a připlatit lepší místa k sezení apod. Nicméně o Vaší rezervaci se bude v tomto případě starat prodávající agentura (Student Agency), se kterou můžete tyto záležitosti řešit po telefonu nebo emailem, jsou rychlí a ochotní 😉

 • Michal 20.6.2016, 14:05

  Dobry den, pri nákupu letenek jsem udelal chybu a misto jména Jan jsem napsal Honza, cestovali jsme v 6 lidech v Praze nas na nic neupozornili dali nam letenky a v Bruselu, kde jsme přestupovali na let do NY se nas zeptali kdo je Honza odpověděl jsem jim, ze jsem udelal chybu at si zkontroluji všechna cisla. Paní rekla ze ho do letadla nepustí ja ji odpověděl, ze tady bratra nemuzu nechat ze neumí jazyk atd najednou zacli probíhat telefonáty a my si mysleli, ze se nas problem resi… Ale nebylo tomu tak jakmile paní položila telefon oznámila nam kam si mame jit pro zavazadla ze nas vyřadila z letadla… Tak ji rikam jestli si nedela srandu at teda nechá pokračovat zbytek nasi skupiny a ze ja tu s nim zustanu a nejak to vyresime ale prý uz je pozde… Takze nam paní bez jakýchkoli nabídek reseni problemu zrušila vylet za 120 000,- Poté nam oznámila ze jestli chceme pokračovat v ceste at si koupíme nové letenky coz by vycházelo na 6000$ a to je nesmysl… Prosim o radu jestli jsem udelal chybu ktera nesla nijak resit ze strany Letiste v Praze kdyz nam tiskli letenky a mohla byt moznost to doma bez jazykové bariéry resit a nebo pani v Bruselu ktera nas poslala do …. Moc dekuji za odpoved Michal

  • Dave 20.6.2016, 14:07

   Dobrý den Michale, Honza skutečně letět do USA nemohl, zbytek skupiny mi přijde docela nefér a doporučuji se poradit bezplatně s právníky. http://cestujlevne.com/kompenzace

 • Petr 10.5.2016, 21:27

  Zdravím, bohužel se mi také podařilo rezervovat letenku s překlepem nebo spíše se špatnou diakritiko takže mám u airberlin místo Šnajdrová příjmení Najdrova. Nemáte někdo zkušenosti jak to v těchto případech u airberlin funguje. Díky

  • Lukáš Horák 11.5.2016, 07:45

   Nechte si přidat k rezervaci poznámku o překlepu. Pokud máte letenku po Evropě, příliš se tím nezabývejte, podobné překlepy jsou na denním pořádku. Pro příště jakoukoli letenku, jízdenku apod. vždy zadávejte bez diakritiky.

 • Radka Tkáčiková 24.3.2016, 09:06

  Napsala jsem špatné jméno na letenku, místo Boudova jsem nechala vystavit na Bendova. jedna se o 2 ppísmena, což dle předcházejíící info, může projít. Ale…jedná s eo let s Turkish do Dillí..prosím poradtě…děkuji

 • Leoš 9.1.2016, 20:54

  Jaká jsou pravidla pro aerolinky kolem rušení chybných tarifů? Už jsem se dočetl, že do půlnoci (čí čas?) od nákupu mohou letenku libovolně zrušit a peníze se vracejí. Pokud ji zruší později, mám nárok na kompenzaci dalších nákladů? Například za navazující letenku (i od jiné aerolinky), ubytování?

 • Andrea 8.10.2015, 12:31

  ahojte, znáte nějaký srovnávač na cestovní pojištění, ve kterém mají opravdu aktuální informace? Děkuji

 • marci 11.2.2015, 16:20

  zdravim,chci se zeptat na letenku na sardinii.dik