Letenky na unikátní letiště Barra v Hebridách – 6.099 Kč

Skotsko
Letiště Barra - Proky, licence CC

Patříte k leteckým nadšencům a nevadí vám sáhnout si hlouběji do kapsy kvůli návštěvě jednoho malého ostrůvku ve Vnějších Hebridách? Poté začněte plánovat – navštívíme Glasgow, ostrov Barra a třeba i Edinburgh.

Ostrov Barra hostí unikátní letiště, jediné na světě, kde je pravidelný letecký provoz operován na vzletové a přistávací dráze umístěné na pláži. Ano, všechny lety jsou plánovány na veřejnosti přístupnou pláž, která je v mezičase populární pro sběr mušlí. Uzavření pláže ohlásí vzdutý větrný rukáv, tehdy přistává jediná linka ze skotského Glasgow, která je v provozu každý den jednou či dvakrát denně v závislosti na odlivu. Lety společnosti Loganair, operované DHC-6, se musí časově řídí stavem hladiny moře. Noční provoz je povolen pouze v nouzových situacích, kdy osvětlení zajišťují automobily místních obyvatel.

Kompletní album zde

Po přistání na letišti Barra si můžete nechat vystavit certifikát za 5 liber. Před odletem si pak řekněte o razítko do pasu, potvrzující vaše přistání. Barra není jen o unikátním letišti, nabízí krásné pláže a skotskou přírodu – podrobný cestopis z Barry od Prokyho.

 • Glasgow – Barra za 80 liber / 3.050 Kč rezervujte na flybe.com

V ceně letenky je zahrnuto příruční zavazadlo i jeden kus k odbavení do 20 kg.

Letenky na Barru
Letenky na Barru

Jak se dopravit do Glasgow? Přímým letem nebo přes Edinburgh

Výhodou celé cesty je fakt, že můžete a měli byste navštívit 2 skotské metropole – Glasgow a Edinburgh. Glasgow proto, že odtud poletíte na Barru, a Edinburgh proto, že jízdenky z Glasgow stojí 1 libru (megabus.com) a autobusy vyjíždí co 20 minut.

Na výběr je několik variant jak se dopravit do jednoho z těchto dvou měst.

 • Vratislav – Glasgow okolo 2 tisíc s Ryanair.com a Wizzair.com
 • Praha – Glasgow do 3 tisíc s Jet2.com
 • Praha – Edinburgh do 3 tisíc s easyJet.com
 • Praha – Edinburgh za 3.202 Kč s ČSA (kalendář)

Využít můžete taktéž jednosměrných letenek (kalendář – 1.483 Kč) s ČSA do Edinburghu a odletět zpět z Glasgow s Jet2 za 40 liber (1.527 Kč) . Ideální jsou termíny úterý – neděle k pohodlnému průzkumu všech 3 destinací.

Celkově tedy zaplatíte v tomto příkladovém termínu 1.483 Kč (PRG-EDI), 39 Kč (EDI-GLA), 3.050 Kč (GLA-BRR-GLA) a 1.527 Kč (GLA-PRG), což činí 6.099 Kč.

Samozřejmě je možný i trip s vynecháním Barry.

Mapa celé trasy Praha-Edinburg-Glasgow-Barra
Mapa celé trasy Praha-Edinburg-Glasgow-Barra

Co je dobré si propočítat před odletem je i ubytování. Skotsko tradičně patří k dražším destinacím a hotel zakoupíte od 1.500 Kč za noc.

Za tento tip ještě jednou děkujeme Prokymu, který poskytl nápad a fotografie. Pokud byste potřebovali znát další podrobnosti, určitě vám odpoví 🙂

Článek vydal Dave.

Celkový počet komentářů: 3

 • Peter 22.6.2015, 22:55

  Zaujimavy tip! Davam do pozornosti aj podobnu destinaciu na Islande – ostrov Grimsey. O vyse 90 % mensi aj ludoprazdnensi ostrov – proste uplne ina kategoria. Treba ist v mimosezone, na ostrov lodou, a na ceste naspat zazit to, ze si letenku od Vas nik nebude pytat – cely ostrov bude vediet o Vas :), a jedinu zamestnankynu letiska budete poznat z jedinej krcmy 🙂

 • tom 22.6.2015, 11:13

  obrovská škoda že to nejde na červenec/srpen….tohle mám v hledáčku hodně dlouho..

  • Dave 22.6.2015, 11:26

   Pokud jsi sehnal dříve avizované letenky do EDI s ČSA, neměl by to být problém. Aktuálně jsou ale prázdniny rozebrané a nejlevnější je za 4,5k

Některé komentáře se mohou na webu objevit až po schválení administrátory. Usnadněte si orientaci nahráním avataru.