Letíte do Japonska? Začněte mými sedmi tipy z Tokia

Japonsko Magazín
Gejša / Jesslee Cuizon, licence CC

Ačkoliv je to nějaký ten pátek, co jsem navštívil hlavní město Japonska, rozhodl jsem se sepsat pár užitečných postřehů z mé cesty proto, abych volně navázal na stále aktuální levné letenky do Tokia za 9.490 Kč. Článek je cílen na představení těch nejzákladnějších lokalit a aktivit v samotném Tokiu, které přitom nestojí tolik nebo zcela žádné peníze. Rád uvítám i další tipy od vás, čtenářů cestovatelského portálu Cestujlevne.com.

Pokud byste se již nyní chtěli začít poctivě připravovat na vaši návštěvu Tokia, pročtěte si tyto stránky Japan Guide. Stejně tak naleznete i pár zcela zásadních rad k návštěvě Tokia a jeho okolí v našem fóru.

Okružní jízda linkou Yamanote

Jistou povinností je okružní jízda nadzemní linkou veřejné dopravy Yamanote. Okruh podél Tokia měří 34,5 kilometru s celkem 29 stanicemi. Jízda zabere zhruba hodinu času, během níž shlédnete nejdůležitější centra Tokia – Shinjuku, Shibuya, Shinagawa, Tokyo, Ueno a Ikebukuro. Cena lístku činí 160 jenů, tedy 35 Kč.

Yamanote line
Yamanote line

Nadechněte se japonské kultury v Asakuse

Těžko budete hledat jiné místo, které by vám v Tokiu představilo japonskou architekturu lépe, než je čtvrť Asakusa. Nachází se na severu města v oblasti Taito, která je snadno přístupná linkou metra Ginza a Asakusa line. Asakusa nabízí mnoho chrámů, jimž vévodí buddhistický Senso-ji obklopen lampiony a doutnajícími vonnými tyčinkami navozující jedinečnou atmosféru. Pokud by vám snad vyhládlo, v Asakuse je spoustu místní bister a stánků s jídlem. Pokračovat můžete dál přes řeku k nové vyhlídce Toyko Skytree.

Chrám Senso-ji v Asakuse (Takadanobaba Kurazawa)
Chrám Senso-ji v Asakuse (Takadanobaba Kurazawa)

Akihabara – vítejte ve světě elektroniky a her

K japonské kultuře neodmyslitelně patří počítačové hry a spousta elektroniky. Pokud si nedokážete představit všechno, co tato skromná věta obnáší, zamiřte do čtvrti Akihabara, třeba při cestě z Asakusy. Spoustu heren, obchodů s elektronikou a mladých cudných Japonek v culíčkách a šatičkách budou utvářet váš nový pohled večerní Tokyo.

Akihabara
Akihabara

Fascinující křižovatka Shibuya

Viděli jste film Rychle a zběsile Tokijská jízda? Pak si jistě vybavíte scénu, kdy auta driftují mezi davem lidí na jedné z nejrušnějších křižovatek světa. Nejrušnější ne kvůli automobilům, ale chodcům. Doporučuji zajít do místního Starbucksu a vychutnat si cvrkot na zeleného panáčka s dostatečným výhledem u okna a kávou v ruce. Živý přenos z křižovatky – video.

Starbucks na Shibuya
Starbucks na Shibuya

Luxusní bulvár Omotesando a svatyně Meiji

Projít se jednou z nejdražších ulic světa můžete naštěstí i bez toho, aniž byste si museli cokoliv kupovat. Dlouhý bulvár plný luxusu Omotesando si zamilují obě pohlaví, neboť kromě obchodů značek typu Prada, Louis Vuitton, Gucci a Dior se často ulicí prohánějí i poslední modely luxusních vozů. Pokud se na 5 minut zastavíte, určitě kolem vás projede minimálně několik aut továrních značek Ferrari, Porsche, Alpine či AMG.

Z Omotesanda se plynule přesunete za místní zelení, do parku Yoyogi, ve kterém se nachází šintoistická svatyně Meiji Jingu.

Omotesando a Louise Vitton (raneko)
Omotesando a Louise Vitton (raneko)
Brána k Meiji Shrine (Christoph Rupprecht)
Brána k Meiji Shrine (Christoph Rupprecht)

Místní parky se sakurami pouze na jaře

I přesto, že je Tokio nejlidnatějším městem na světe, v něm naleznete spoustu zeleně. Mezi nejznámější parky se řadí Ueno, Rikugien a Císařské zahrady. Zejména pak park Ueno každý rok v březnu a dubnu nabízí neopakovatelný zážitek v podobě romantické procházky pod květy japonských sakur. Sakurou se nazývá rozkvetlá třešeň s typicky růžovými květy.

Park Ueno + Sakury (Dick Thomas Johnson)
Park Ueno + Sakury (Dick Thomas Johnson)

Japonskou kuchyni si zamilujete

Nemusíte být příznivci syrových ryb, ale jakmile zavítáte do Japonska, byla by chyba odjet bez ochutnání pravého suši. Suši je totiž v Japonsku nejen výtečné, ale hlavně extrémně levné. Za velkou porci nezaplatíte více jak 200 Kč. Za připomenutí jistě stojí i sašimy a nejlepší místo kde tuto gastronomii hledat je rybí trh Tsukiji.

Japonská kuchyně
Japonská kuchyně
Sašimy
Sašimy

Za návštěvu bezesporu stojí i lokální bistra. Zajímavostí je fakt, že před vchodem do restaurace si v automatu vyberete jídlo, zaplatíte a lísteček odevzdáte kuchaři. K jídlu bývá vždy voda zdarma. Co může dělat obtíž je srkání polévky místními hosty.

Čínské hůlky jsou samozřejmostí
Čínské hůlky jsou samozřejmostí
Japonské bistro
Japonské bistro

Máte svůj tip na to, co navštívit v Tokiu? Sdělte nám jej v komentářích.

Článek vydal Dave.

Celkový počet komentářů: 34

 • Monika 25.1.2017, 17:42

  Ahoj lidi, mohl by my někdo poradit jak to funguje na letišti v Hanadě když si chceme koupit nějaké konzole domu v akihabaře? Musíme to nějak hlásit a doplácet clo? Nebo můžeme jít rovnou k zeleny kontrole??budem to mit v prirucnim zavazadle, nevím jak postupovat,děkuji za jakoukoliv radu.

  • J0x 25.1.2017, 19:01

   Proclívá se snad při příletu a ne při odletu…. BTW zatím jsem na letištích neviděl nikoho, kdo by šel dobrovolně něco proclít (ale nijak zvlášť jsem to nesledoval). 😀

 • Klara 31.5.2016, 14:25

  Ahoj, akorát hledám ubytování v Tokiu… kde je podle vás nejlepší místo pro hotel? nějaké strategické místo, třeba u Tokio Station? Díky Klára

 • Marie 22.5.2016, 02:10

  Dobrý den. Někde jsem četla, že vybírat z bankomatu v Tokiu jde pouze kartou Citibang, ne jinou. Je to opravdu tak? Děkuji za odpověď

  • Dave 22.5.2016, 09:39

   Lze vybírat jakoukoliv kartou, ale jen v samoobsluhách 7eleven aj.

  • Šárka 5.8.2016, 20:40

   Vybrat jde jen v 7-11 (pouze v tomto conbini) a nebo na poště, v žádné z bank si nevyberete.

  • Tomas 6.8.2016, 01:01

   Ano v bankách to nešlo nikde, ale kromě 7-11 je výběr možný i ve Family marketech.

  • J0x 25.1.2017, 18:57

   A to je zajímavé, já si tedy vybíral jinde než 7-Eleven a šlo to (i když ne všude).

 • Macina 17.5.2016, 01:30

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda se dá ubytovat někde v menším městě někde v přírodě v tradičním domku, který bychom si pronajali třeba na týden nebo tak. Snad není můj dotaz moc zmatený, ale hrozně bych si chtěla vyzkoušet žít v tradičním japonském stylu avšak bez ruchu přelidněného města. Děkuji za odpověď.

  • Dave 17.5.2016, 02:28

   Mrkněte na airbnb.cz 😉 Tam se pronajímají klasické domácnosti.

 • Pedro 11.5.2015, 15:25

  Ja byl letos 3týdny v Japonsku na horách lyžovat a byla to paráda.
  Většina Japonců neumí moc anglicky a je fajn se něco naučit po jejich. Uděláte dojem v hospodě mezi Japonskými kámoši a užijete si hodně legrace. Já se učil zde: http://favoritetest.com/?test=/Languages/Others/Japanese-conversation
  Kdo tam jede na lyže mám doporučení vyhnout se známým střediskům (Niseko, Hakuba Cortina, ..). Strašně moc lidí a fronty jaké jsem nezažil ani v čechách. Po sněžení se tvořily fronty dvě hodiny před otvíráním a powder byl do dvou hodin rozjetý uplně všude.

 • Baltazar 20.4.2015, 23:13

  Zdravím, chci se zeptat … jsem pracovně tak vytížen, že nejsem schopen odletět na déle než 9 dní. Je k něčemu letět pouze na týden? Díky

  • Tomas 28.4.2015, 21:38

   za 9 dni se toho da stihnout moc i kdyz to bude narocne…. ja sem tam byl trikrat pracovne a vydz maximalne na 10 dni a i tak jsem toho videl hodne hodne… jedine samozrejme by bylo lepsi jit na dele ale pokud vam neni lito letenek tak bych do toho urcite sel… a neostaval bych jen v tokiu… shinkanzenem (co je zazitek samo o sobe) se dopravite vlastne vsude a rychle… takze bych zaskocil do nary, kyota nebo yamadery.. vsechno supr moznosti… samotne tokyo me az tak nedostalo…

 • j 17.4.2015, 06:16

  Pro vsechny nemajetne a ty co chteji usetrit doporucuju tenhle super guide http://tokyocheapo.com – ziju v Tokiu uz mnoho let a i coby mistnimu usedlikovi mi tipy z tohoto webu casto prijdou vhod.

  • Lukáš Horák 17.4.2015, 18:50

   Pokud bys měl čas a chuť, docela rád bych se setkal s někým, kdo by nás mohl v srpnu Tokiem provést. Prosím, napiš na lukas(a)cestujlevne.com

 • Milan 14.4.2015, 22:51

  Co je lepší Tokio nebo Osaka když mám jen 12 dnů.Rail pass. Tzn.,že mám veškerou dopravu zdarma? Třeba i z letiště.Může mi někdo pomoci s malým itinerářem Osaka a okolí ? Díky. abc.brno@seznam.cz

 • RoKle 13.4.2015, 23:02

  Ahojte,
  kdo se dostatečně nabaží Tokia a chce poznat venkovské hornaté Japonsko a tamější posvátné poutní cesty Kumano Kodo, nechť čte dále. Ideální je koupit na Tokio Station noční autobusovou jízdenku (jsou asi dvakrát až třikrát levnější jak vlak) a jet do Osaky (cca 4-5 tisíc jenů). Ztama pokračovat busem či vlakama po pobřeží přes Wakayamu do Tanabe. U nádru je IC kde maj poutnický pas a mapky, autobus před IC vás odveze nad město do hor k malému návštěvnickému infocentru. A ztama vás čeká putování krásnými horami, dobré značení, horké prameny, pramálo poutníků, přespávání v tradičním japonském domečku nebo přístřešku (WC a tekoucí voda všude),apod. Jen jídla si vemte trochu víc. Komu by chyběly bublinkaté nápoje, nějaký ten automat se jako všude v JPN najde ve vesničce aj tam. A až dojdete na pobřeží, dá se tam aj slušně stopovat. Doporučuju bílou smazávací ceduli a whiteboard fix a něco malého jako pozornost pro řidiče/ku.

 • Verca 13.4.2015, 12:23

  Posilam pozdrav z Tokya 🙂 Rozhodne doporucuju jak uz jini psali, vylety do Nikko (my jsme tam ve stredu – 8.4 – meli -5°C a slusnou chumelenici). Ale hory kolem jsou pry pekne 😀
  Dalsi vylety jsme podnikli do Narity a Yokohamy. Stihli jsme dokonce i sakury – je to neco nadherneho! Jsou pred nami jeste dva tydny (Kjoto, Nagoya, Kamakura….)
  Jidlo je tu opravdu levne a velmi chutne. Den bez ramenu si opravdu nedokazu predstavit 🙂 Komu nechutna sushi a syrove ryby, urcite si taky vybere. Yakiniku, yakitori, ruzne „smazene krokety“ …. Hlavne me tu prekvapila cistota mesta a pratelsti obyvatele 🙂

 • Patrik 11.4.2015, 09:29

  Mel bych takovej nesmelej dotaz. Jak je celkove drahe Japonsko? Lehce drazsi nez CR bo jeste vic?

 • David 10.4.2015, 13:25

  Chci se zeptat jestli budou stačit na přestup 2 hodiny na letišti v Tokyu Narita.
  Děkuji

 • Hanka 10.4.2015, 11:00

  A výlet do Nikko 🙂

 • Petr 9.4.2015, 23:28

  Pokud máte zájem se o Japonsku dozvědět více, tak skvělý zdroj informací o všem možném japonském od vyhlášených nožů přes kulturu školních obědů, high-tech záchody třeba až po japonské hrady nebo rychlovlaky je dle mého velmi povedený populárně-naučný seriál televizní stanice NHK „Begin Japanology“, kdy každý půlhodinový díl je vždy věnovaný jednomu tématu:

  http://youtu.be/f0MEaFECas8
  http://youtu.be/rRMq1B4xkR0

 • HachysCZ 9.4.2015, 23:17

  Místo výhledu na křižovatku Shibuya ze Starbucks můžete zkusit nadzemní přechod mezi stanicemi metra, kde je také hezký výhled. Dále bych doporučil ještě vyhlídku na tokijské radnici, která je zdarma! (stanice metra Tochomae) 🙂
  Můj cestopis z Tokia: http://www.davidhacha.cz/Tokio.html 😉

 • Petr 9.4.2015, 23:00

  Pokud přiletíte do Tokia na letiště HANEDA, tak tam nabízí výhodný 1-, 2- a 3-denní lístek na dopravu z letiště a neomezené cestování oběma systémy tokijského metra: Tokyo Metro a Toei Subway: http://www.haneda-tokyo-access.com/en/info/discountticket_welcometokyo.html

  Pokud se vám taky tolik líbil film „Hačikó – příběh psa“, tak u stanice metra Shibuya má skutečná psí předloha tohoto filmu svou sochu, která je současně oblíbeným místem srazu pro místní: http://www.gojapango.com/tokyo/shibuya_hachiko_statue.htm

 • Jan 9.4.2015, 21:21

  Zajímavá je také moderní čtvrť Odaiba. Velké furutistické budovy a obchodní centra, kde můžete nakoupit i některé značky z USA, které u nás nejsou k sehnání. Do Odaiby se dá jet dokonce lodí z Asakusy a hned zase získáte jiný pohled na město. A taky zde chybí jistě slavná Ginza. Jen se tak procházet po této místní „5th Ave“ je už sám o sobě zažitek, natož pak nakouknout do některého z místních luxusních butiků. A pokud jste fanoušci vlaku Shinkanzen, tak se můžete jet podívat na nádraží „Tokio“. V automatu si koupite listek jen na nastupiste Shinkanzenu asi za cca 30 kč a muzete tam pak zustat snad 90 min.
  Vylet mimo Tokio do Kamakury opravdu stoji za to. Případně dále od Tokia je ještě možno v rámci jednoho dne jet do hor do městečka Nikko, ktere je unikatni svym chramovym komplexem zapsanym v UNESCO.

 • Irena 9.4.2015, 21:13

  Ja pridavam vylet za Tokio do Kamakura a v Tokiu vylet do parku Yoyogi, je obri a uzasny a zahrady na Shinjuku taky. Tokio je prekrasne, kazdy kout jiny!

 • Martin 9.4.2015, 19:19

  Máte někdo tipy na ubytování v Tokiu?

  A peníze na jeny je výhodnější vyměnit u nás nebo až v Tokiu?

  • Petr 9.4.2015, 22:27

   Peníze vyměnit už u nás. Známá pražská směnárna exchange.cz má japonské jeny běžné k dispozici, výměnu větší částky je dobré dát pár dní předem vědět. Japonsko ač synonymum pro vše moderní a high-tech je paradoxně zemí, kde se platí téměř výhradně cash a vzhledem k nízké kriminalitě se tvrdí, že běžný Japonec nosí při sobě na naše poměry dost značné částky v hotovosti.

   Ubytování: Řetězec Toyoko Inn http://www.toyoko-inn.com/eng/index.html

 • Martin 9.4.2015, 17:43

  Přidal bych ještě 2 tipy – procházku od Edo kolem Císařkého paláce k obchodní čtvrti Ginza a výlet do nedaleké Kamakury.

  • re5pect 9.4.2015, 19:18

   Ta cesta od Cisarskeho palece co popisujes za me absolutni ztrata casu… lepsi metrem k svatyni Jasukuni… sousedi s muzeem kde se muzete vyfotit s A6M Zero… odtamtud smer Cisarsky palac…cestou se jde pres super blesak kde jsou k videni a prodeji veci z druhe svetove valky… a potom smer treba ZOO v Uenu kde maji pandy.-) Kamakura OK.

Některé komentáře se mohou na webu objevit až po schválení administrátory. Usnadněte si orientaci nahráním avataru.