Jak a kde vyhledat nejlevnější letenky nejen po Evropě?

Magazín
Mapa leteckých linek v Evropě, licence CC

Ožehavá otázka, na kterou spoustu našich čtenářů hledá odpověď. Rozhodli jsme se vám proto pomoci a podělit se s vámi o několik našich tipů, které vám zaručí levnější letenky. Neslibujeme, že z vás bude profík přes hledání akčních letenek, k tomu je potřeba víc času, než pár minut u tohoto článku, ale zcela jistě vám pomůžeme odpovědět na otázku: Kde najít nejlevnější letenku, pokud mám vybraný termín a (nebo) destinaci?

Nejlevnější letenky jsou mimo svátky a prázdniny

Ještě než se vrhneme do samotného hledání letenky, je nutné si něco říci k zákonům levných letenek. Pokud nutně potřebujete letět o letních prázdninách, vánočních svátcích či prodloužených víkendech, počítejte s vyšší cenou. Konečná částka může být i o 100% vyšší, než kdybyste si například vybrali termín od úterý do čtvrtka v měsíci říjnu.

 • Letní prázdniny v letectví začínají datem 1. 7., plánujte proto svou cestu tak, aby váš odlet byl před 30. 6. a ušetříte. Při návratu na termínu tolik nezáleží.
 • Vánoční termíny je vhodné plánovat na odlet nejpozději 17. 12. a dříve. Přílet pak směřujte mezi 27.-31.12. k dosažení nejnižších cen. Po Novém roce je cenové peklo!
 • Zjistěte si také státní svátky v cílové destinaci, i takové dny vám mohou prodražit nejen letenku.

Standardní ceny letenek z Evropy do USA přes letní prázdniny se pohybují v rozmezí 18 – 25 tisíc korun. Stejnou částku očekávejte i v případě vánočních termínů pro jihovýchodní Asii. Stačí však posunout termín letu o měsíc a jste na cenách mezi 12-15 tisíci korunami.

Jak na levné letenky po Evropě?

Procestovat Evropu můžete doslova za babku nejen po zemi a železnici, ale také vzduchem. V případě letecké dopravy po Evropě nemá smysl cestovat na vzdálenější letiště kvůli cestě do „všedních metropolí“, mezi ty se řadí například Londýn, Miláno, Řím či Paříž. Smysl trmácet se například do Berlína, Krakova či Budapešti má v okamžiku, kdy máme v plánu letět do netradičních a méně dostupných destinací jako je Malta, Kypr, Kanárské ostrovy, Maroko a jiné (v Praze není dostatečná konkurence na těchto trasách nebo zcela chybí letecká spojení).

V drtivé většině platí, že nejlevnější letenky po Evropě zakoupíte s nízkonákladovými aerolinkami. Kam lze letět přímým letem z České republiky na palubách těchto společností, naleznete na naší přehledné letové mapě, kterou jsme speciálně připravili pro naše čtenáře.

Platí pro sezónu 2017/2018 a můžete ji volně šířit. Tuto mapu si můžete stáhnout také ve vyšší kvalitě v pdf.

Mapa letů dříve:

Proto pokud chcete letět do jedné z výše uvedených destinací, vyhledejte si nejnižší ceny na stránkách konkrétní letecké společnosti. Průměrné ceny se pohybují mezi 1 až 3 tisíci korunami.

Krok za krokem jak dosáhnout nejnižší ceny

1) Zjistěte si, jaké aerolinky létají do vaší destinace.

2) Otevřete si webové stránky všech daných aerolinek a zadejte termín cesty + vaší destinaci.

3) Porovnejte ceny. Porovnávejte také v dalších termínech, abyste získali přehled o ceně.

4) Vámi nalezená nejnižší cena je skutečně nejlevnější cenou na trhu, kterou lze na konkrétní lince aktuálně získat.

5) Rezervujte letenku nejlépe v časovém předstihu 1-3 měsíce do odletu.

Pokud naleznete cenu, která je nižší než zde níže uvedené příklady, zpáteční letenku bez obav zarezervujte. Jedná se o dlouhodobě nejnižší cenový strop, který na našich stránkách doporučujeme.

 • Londýn, Řím, Miláno, Benátky, Brusel, Eindhoven – 1.500 Kč
 • Paříž, Amsterdam, Anglie (mimo Londýna), Německo – 2.500 Kč
 • Nantes, Bordeaux, Istanbul, Tel Aviv, Barcelona – 3.000 Kč

Přečtěte si také:

Tip: Obvykle jsou nejnižší ceny k dostání 4-6 týdnů před odletem. Jediný EasyJet jde taktikou kdo dřív přijde, levněji letí.

Porovnejte letenky všech nízkonákladových aerolinek na 1 kliknutí

Vzhledem k tomu, že nejlevnější letenky u nízkonákladových aerolinií zakoupíte přímo na vlastním webu, vznikly různé portály, které vám umožní porovnat ceny napříč všemi aerolinkami. Nemusíte tak kvůli letence do Londýna nutně procházet web Ryanairu, Wizzairu a EasyJetu. Stačí využít jeden z následujících vyhledávačů a po jednom kliknutím mít všechny výsledky. V naší redakci jsme si oblíbili tuzemské projekty airixo.com a azair.cz. Další zdařilé projekty vyhledávající nejen letenky low-cost dopravců jsou skyscanner.cz, rome2rio.com či trochu oldschoolová desktopová aplikace azuon.com.

Výhodou využívání těchto programů je především snadná možnost kombinování dopravců. Naleznete tak například let Praha – Londýn – Island nebo Praha – Brusel – Porto za velmi nízké ceny. Jednoduše zvolte cílovou destinaci, počet přestupů a nechte se inspirovat.

Je důležité znát dlouhodobě průměrnou cenu letenky!

Není možné rozhodnout, zda daná letenka je či není výhodná, pokud jí nemůžeme s ničím porovnat.

Kdy je nejvýhodnější rezervovat letenku?

Odhadnout správnou dobu nákupu není vůbec jednoduché. Obecně platí, že při cestách po Evropě je ideální doba k nákupu v rozmezí 1 až 2 měsíců před odletem. Pokud budeme cestovat mimo Evropu, tak zde se optimální čas posouvá na 2 až 3 měsíce do odletu. V případě exponovaných časových období (část 1.) letenky kupujte klidně s 10 měsíčním předstihem.

 • Některé letecké společnosti sledují váš pohyb na jejich stránkách a uměle navyšují cenu. Vymažte si proto před nákupem cookies z prohlížeče, ve kterém je zaznamenán váš pohyb.
Článek vydal Dave.

Celkový počet komentářů: 200

 • Karla 13.2.2017, 16:41

  Prosím kde parkujete v Praze, když letíte z letiště Václava Havla?

 • jan 13.2.2017, 16:03

  diky za novou aktualni mapku 🙂

 • František 9.2.2017, 01:19

  Dobrý den, díky moc na Vaše stránky.
  Jen jsem si všiml, že na mapce není trasa Brno-Londýn Luton (Wizzair).
  To víte, tato trasa byla před pár lety mým prvním letem.

 • J0x 6.2.2017, 21:44

  Zdravím, nešlo by prosím přidat do mapky i Bratislavu? Vím, že neleží v ČR, ale pro obyvatele džungle na východ od Prahy, které se říká Morava, je to poměrně užitečné letiště (narozdíl od toho místního). 😉 Sice ne tak moc jako to vídeňské, ale co už. 🙂

 • Petrova 5.2.2017, 20:08

  Dobry den chceme letet v cervenci do italie muzete mi poradit kde sehnat letenky abych mohla platit pres benefity?

 • jan 30.1.2017, 16:23

  ahojte, bude zase nova aktualizovana mapka? 🙂

 • Jitka 30.12.2016, 18:23

  Dobrý den, můžete mi poradit koncem února na Pukhet nebo BK a zpet za měsíc. Objevují se mi o 2000 vyšší ceny než loni a stále se mi ukazuji nabidky na královně a ne na cestujlevne. Děkuji. Naposledy jsem byla od Vas Fort de France. Skvělé!

 • Líba 28.9.2016, 20:22

  Dobrý den, potřebovala bych letět koncem října,popř. zač. listopadu do Beninu (záp.Afrika). Přestup bude nejspíš v Paříži nebo v Bruselu. Poraďte,prosím, kde hledat levnou letenku. Děkuji Líba

 • Sylva 8.9.2016, 16:16

  Dobrý den,je možné sehnat letenku z Vídně do San Fransicka a odlet z Los Angels do Vídně za cenu kolem 11 tisíc?Díky Sylva

 • Dan 10.8.2016, 15:15

  Dobrý den, potřeboval bych na říjen 2 letenky na Filipíny. Poradíte mi? Odlet ale jen z Prahy

 • Janys 7.7.2016, 01:16

  Dobrý den, máte někdo zkušenosti s letovou společností Tripsa? Nějak jsem nepochopila jak si mám rezervovat zavazadlo (kufr do 15kg). V hlavní nabídce není možnost. Musí se tak učinit až po odeslání rezervace. Potřebujeme let do Řecka.. nevíte s kým nejlevněji. Díky za info

  • Dave 7.7.2016, 11:35

   Nekupovat přes někoho, kde nevím co dělat 🙂 http://letenky.cestujlevne.com a pokud je let s aegean, tak se dokoupí po rezervaci u nich na stránkách.

 • Janča 16.5.2016, 02:20

  Dobrý den, máme s přítelem nečekaně volno prvních 14 dní v červnu a napadlo nás, udělat si výlet po Evropě, něco jako Londýn-Amsterdam-Paříž-Barcelona-Řím. Myslíte, že je reálné sehnat v této době akční letenky? Předem moc děkuji

 • Vera 20.1.2016, 13:24

  Super článek. Velmi užitečný pro začátečníky. 🙂
  Začátkem září potřebuju být v Olbii na Sardinii (přesný termín mám, ale dá se jeden dva dny posunout). Preferuju přímý let, který z Prahy v tuhle chvíli nikdo nenabízí. Z okolních letišť s přímým letem vychází nejlíp zpáteční Berlín (6 231 Kč) a Bratislava (6855 Kč), pak Vídeň plus mínus kolem osmi tisíc). Podle toho, co jsem si přečetla je zatím na rezervaci brzo a vyplatilo by se počkat nejmíň do začátku června – Souhlasí? A dotazy: Dá se tedy počítat s tím, že ceny ještě půjdou dolů? Existuje možnost, že některá nízkonákladovka přece jen nabídne přímý let z ČR?

 • Katka 15.10.2015, 19:34

  Dobrý den,
  mapka je uplně super!
  CHci se zeptat, jestli s Pegasusem jde provádět online chck-in. Nutí mi to check in na letišti za 15 EUR za osobu a nevím jak to obejít.
  Díky

  • Dave 25.10.2015, 21:55

   Dobrý den Katko, momentálně cesta jak obejít placený check-in není.

 • jan 19.9.2015, 12:45

  Na kypr letet s kym ? dekuji

 • Evita 23.8.2015, 12:08

  Dobrý den ráda bych se zeptala kde a kdy je čas na hledání letenek do Thajska chceme letět příští rok v únoru.Díky za info.

  • Lukáš Horák 23.8.2015, 14:00

   Dobrý den, aktuálně jsou za zajímavou cenu letenky 12,5k s Qatar Airways (lety s A380) z Budapešti – příklad rezervace, jinak samozřejmě doporučujeme sledovat náš web a vyčkávat, zda se za podobnou cenu něco nevyskytne i z Prahy.
   edit: můžete využít také stále platnou nabídku letenek s Air China za 10.990 Kč, odlet z Budapešti, návrat do Vídně – kalendář termínů

 • Flyer 17.8.2015, 13:32

  U trasy Praha – tel Aviv vám chybí nízkonákladová aerolinka UP (odnož El Al).

 • Jarka 17.8.2015, 08:47

  Potřebuji sehnat letenky do Soulu odlet 14.- 16.9.2015. Poradíte někdo? Jsem v tomto absolutní začátečník.

 • Petra 16.8.2015, 21:51

  Dobrý den, chci překvapit manžela letenkou do Izraele. Můžete prosím poradit? Děkuji, Petra

 • Eva 12.8.2015, 07:25

  Dobrý den,
  Hledam letenky do Lisabonu, ci Porta na rijen. Na Vasi mile mapce jsem se utvrdila, ze letenky cca za 3000 asi nesezenu. Mate nekdo nejaky napad/zkusenost?

  • Dave 12.8.2015, 09:35

   Z Berlíná se létá za 50€ přes Ryanair.com

  • Simon 15.10.2015, 13:33

   Nebo z Zprahy do Bruselu a Z Bruselu do Lisabonu/Porta…

 • Michal 11.8.2015, 17:02

  Dobry,

  den hledam levne letenky do Centralni ameriky. (panama, costa rica, nicaragua).
  Pred tydnem jsem nasel za 16k ale nez jsem zareagoval bylo pozde. Nejaky tip kdali se na tyto letenky nekdo specializuje.
  Dekuji
  Michal

 • Ondra 6.8.2015, 08:41

  Dobrý den, příští rok o prázdninách (červenec-srpen) plánujeme 3-4 týdny v Kanadě (cestovat z východu na západ či opačně). Máte radu, jak najít levnější letenky, kdy rezervovat a kam a odkud letět (Vancouver, Toronto)? Děkuji, Ondra

 • mato 2.8.2015, 01:35

  Ahoj, dá se sehnat letenka z Prahy do Atén teď v září pod 5 tisíc? Ideálně kolem 12. tam a 19. zpátky 🙂

  • Bobek 2.8.2015, 18:42

   Ano, určitě, dokonce i za mnohem méně. Air Berlin se subsidiárkou Air Luftfahrt nabízejí přímý let z Vídně, odlet 10. září v 11:30 a přílet 18. září v 15:45 v ceně 2 515 Kč na osobu. Kabinové zavazadlo zdarma, 23kg za poplatek 407 Kč. Celková cena tedy 2922 Kč na osobu. (airberlin.com)

  • Bobek 2.8.2015, 18:52

   Už ani nevím, co to píšu za nesmysly, omlouvám se.
   Odlet z Vídně 10. 9. v 11:30 a odlet z Athén 18. 9. ve 14:25. Doporučuji jednat rychle.

   P. S. Zpáteční jízdenka Praha > Vídeň se Student Agency (autobus Fun & Relax) za 540 Kč na dospělou osobu. Celková cena tedy i s touto dopravou 3 462 Kč.

  • Bobek 2.8.2015, 19:02

   A nebo ještě jedna alternativa. Parkování od 1200 Kč na 8 dní u letiště. (http://www.parkovani-letiste-viden.cz/)

  • mato 2.8.2015, 23:37

   Dík. To zní dobře, ale ten návrat dřív než 19. nestíháme… Odlet by až takový problém nebyl. M.

 • Andrea 30.7.2015, 13:21

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na letenky na Tenerife. Chtěli bychom letět na konci září. Kdy je prosím nejlepší koupit nejlevnější letenky. Děkuji

  • KAHOUNOVA 17.5.2016, 10:53

   Dobry den,chtela bych letos letet na dovolenou na ostrov Tenerife,poradtte mi prosim ,kde sehnat vyhodne letenky.Dekuji KAHOUNOVA

  • Lukáš Horák 17.5.2016, 19:13

   Dobrý den, pokud Vám jde o samostatné letenky, zaměřte se na odlety z Polska, Krakov a Vratislav, případně Německo http://azair.me/1rRX1fi

 • Miki 30.7.2015, 11:25

  Dobrý den,
  Rád bych odcestoval na Taiwan vidět Čínský Nový rok. Prázdniny na Taiwanu jsou od 8.února (pondělí) až po 12. února (pátek) 2016.
  Chtěl bych se zeptal, kdy je nejlepší koupit letenku.

  Děkuji za odpověd.

 • Marketa 30.7.2015, 10:55

  Dobrý den,
  Chtěla jsem se zeptat, jestli letenky do Thajska kupovat teď nebo ještě počkat? Chci letět v říjnu a furt nevim jestli ještě chvilku nepockat. Připadne existuje nějaký odkaz na lety specializované na Thajsko? Předem děkuji za odpověď

 • Luci 30.7.2015, 10:38

  Dobrý den,

  už mi z toho jde hlava kolem, tak poprosím o radu.. potřebuju se co nejlevněji dostat do Osla, abych stihla let 31. srpna 2015 v půl 5 odpoledne. Je mi jedno, kolikrát budu přestupovat a jsem schopna letět i odjinud než z Prahy. Nějaký tip?

  Děkuji, Luci

  • Markéta 30.7.2015, 11:03

   Podívejte se na letenky RyanAiru z Krakova/Wroclawi nebo Wizzairu z Katowic. Jen pozor, v Oslu jsou dvě letiště, tak ať vám přejezd mezi nimi nevyjde dráž než letenka.

 • anet 27.7.2015, 15:21

  ahoj, potřebovala bych poradit s letenkami do Paříže. Mám je uhrazené, letíme přes Transavia. Když si chci udělat online check in na jejich stránkách, háže mi to pořád na „doplnění“ výletu (complete the trip)a nedostanu se k letenkám. Pořád mi to nabízí další tipy – výběr sedadel, zavazadla atd. Ve výběru sedadel je však poplatek – za jedno 4Euro…to jako musím zaplatit další poplatek 16Euro? Cena sedadla není v ceně letenky? nechápu 🙂

  • Martina 30.7.2015, 10:14

   Cena sedadla je vždycky v ceně letenky. Je pokud by sis chtěla vybrat nějaký speciální tj. ne, co ti přiřadí, tak si musíš zaplatit.

 • renata 23.7.2015, 23:26

  dobry den poradte mi prosim letenku zpatecni Z Birminghamu do CR cenu max od 1500 do 2000kc

 • karel 19.7.2015, 11:44

  Dobry den prosim poradte mi nejlevnejsi letenku na Pulu Chorvacko . nebo nekam max 4 dny do 1200kc max 1500kc

  • HaniX 30.7.2015, 12:57

   najdi si na jizdomatu spolujizdu a mas to za uvedenou cenu +-, letadlem tezko.

 • Ondra 18.7.2015, 15:10

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, jestli je možné někde nezadat cílovou destinaci, ale jenom datum odletu a příletu a cenové rozpětí a vybrat si pak z nabídek, kam poletím?
  Děkuji a přeji pěkný den

  • Dave 19.7.2015, 09:22

   Dobrý den, umí to azair.com, ale přehledněji airixo.com 😉

  • Denisa 7.10.2015, 22:39

   Dobrý den, je možné nějak na airixu, nebo jinde kombinovat lety tak, aby byly jakoby zahrnuty mezipřistání? Myslím to např. tak, že chci letět na Srí Lanku a z centrální Evropy jsou cenově daleko výš než např. z Emirátů, přičemž do Emirátů se už dají slušné sehnat z centr. Evropy..existuje nějaký trik?:) děkuji!

Některé komentáře se mohou na webu objevit až po schválení administrátory. Usnadněte si orientaci nahráním avataru.