Mabul

Tento maličký ostrov se nachází u břehů ostrova Borneo. Patří do malajské části a tak pro občany České republiky není potřeba vstupní vízum. Byrokratické formality vyřídíte na příletovém letišti. Podmínkou pobytu v Malajsii je doba nepřesahující kontinuálně 30 dní.

Doprava na ostrov Mabul

Na ostrov se dopravíte pouze pronájmem lodi, nebo zakoupení místa v loďce. Většina transferů je obstarávána místními hotely/hostely. Dražší a luxusní střediska nabízejí i možnost transferu helikoptérou. Pokud se nenacházíte na Borneu, nejlepší cesta je letecky na letiště Tawau (TWU) a odtud autobusem do města Semporna. Na letiště létá společnost Air Asia. Ve Semporně si v přístavu domluvte odvoz člunem, cena za osobu se pohybuje kolem 50 ringitů za jeden směr. Pokud cestujete ve větší skupince, vyplatí se pronajmout celou loď, cena pronájmu lodi v Semporně se většinou pohybuje okolo 300 ringitů. Stejně jako v jiných oblastech JV Asie, i zde platí pravidlo smlouvat do té doby, než nabídka není férová. Bohužel v tomto případě je úspěch usmlouvání nižší ceny velmi nepravděpodobný. Cesta na ostrov trvá necelou hodinu a naskytne se krásný pohled na břehy Bornea. Celé moře v této oblasti je poměrně mělké a člun tak celou dobu drhne o větší množství mořských řas, není tedy výjimkou, pokud Vám nějaká ta řasa přistane i na obličeji.

Ubytování na Mabulu – jen All Inclusive

Z dálky je vidět typické ubytování na tomto ostrově – na kůlech vybudované přístřešky nad vodní hladinou. V ceně ubytování je v drtivém množství nabídek plná penze. Jelikož rozloha ostrova je o něco větší než fotbalové hřiště, je jasné, že se zde nic pěstovat ani vyrábět nebude. Stejně tak jako elektřina, ta běží na dieselové generátory od 18h večer do 6h ráno. Pitná voda se dováží v barelech většinou s Vámi na pronajaté lodi.

Člověk by si tedy řekl, že je Mabul pěkně špinavý a zaostalý. Naopak, nad čím zůstává rozum stát, je místní cihlová škola. Na ostrově kde najdete jen ze dřeva sbité přístřešky je toto opravdu unikát. Ve škole / školce jsem dokonce uviděl i počítačovou učebnu, což už vůbec nedává smysl.

Ubytování doporučuji rezervovat předem před příjezdem, jelikož se může stát, že levné ubytování na místě již neseženete. Ceny se pohybují kolem 70 ringitů za noc vč. jídla. Doporučuji ubytování Mabul Backpackers, jedná se prakticky o nejlevnější možnost ubytování na ostrově. Jak název napovídá, Mabul Backpackers je spíše hostel než hotel. Avšak veškeré vybavení včetně sprchy a toalety na pokoji je k dispozici. Jídla se podávají 3x denně a některé dny je k dispozici i lehká svačina. Bohužel zde platí pravidlo, že kdo první přijde, ten se více nají. Výběr je zprvu opravdu rozmanitý, dá se říci, že jsem si při své cestě nejvíce pochutnal právě na Mabulu.

Šnorchlování a potápění na Mabulu

Ostrov je vyhledáván především potápěči, ale i nepotápěči si přijdou na své. Tedy pokud alespoň šnorchlují. Na severní části ostrova se nachází 2 mola, mezi nimi je bezpodmínečně nejlepší plac pro šnorchling na celém Mabulu. Během 2 dnů, kdy jsme zde byli, jsme pokaždé zahlédli krásné mořské želvy. Mimo nich zde uvidíte nespočet různých druhů ryb, korálů, hvězdic, murén, mořských hadů nebo rejnoků. Moře kolem Mabulu tu opravdu žije. Pokud Vám ale ani toto nestačí, můžete si za 50 ringitů zaplatit výlet lodí na nedaleký Sipadan. Kde je toho prý k vidění podstatně více – já to ale zapotřebí neměl.

Sipadan – nejkrásnější místo k potápění

Oblast Sipadan se snad ani ostrovem nazvat nedá. Většina postavených obydlí je opravdu ve vodě a pevninu tu uvidíte pouze při odlivu. Na Sipadanu prožijete opravdu to nejlepší, co se z této oblasti prožít dá. Potápění je tu na denním pořádku a ve vodě nikdy nebudete sami. Rozhodně se však nemusíte obávat hord potápěčů a zničených korálů, právě naopak! Místní ceny zde vše pěkně regulují a hlavně kapacity ubytování neumožňují opravdové návaly.

Místní obyvatelé

Domorodci jsou vskutku příjemní a milí lidé. Každý Vás s úsměvem pozdraví a prohlíží. Vesničku mají vždy uklizenou a plnou dětí. Na jednoho dospělého tu snad připadá 5 dětí. Pokud zde budete trávit víkend, určitě poznáte co to znamená dětská ratolest. Jedna fotka s tlupou dětí je snad povinná pro každého turistu, který na Mabul přivítá.

Pokud chcete prožít pár dní na dovolené v civilizací téměř nezasaženém místě a u toho prožít podmořské dobrodružství, určitě Vám tuto lokalitu doporučuji. V oblasti Sabah máte tedy jasno. Dovolená na Mabulu – Sipadanu Vás nezklame.

[forecast location=“Semporna, Sabah“ measurement=’C‘ todaylabel=“Today“ datelabel=“%%weekday%%“ highlow=’%%high%%°/%%low%%°‘ numdays=“5″ iconset=“Incredible“ cache=“true“ width=“100%“]

[google-map-v3 width=“480″ height=“245″ zoom=“7″ maptype=“roadmap“ mapalign=“left“ directionhint=“false“ language=“default“ poweredby=“false“ maptypecontrol=“true“ pancontrol=“true“ zoomcontrol=“true“ scalecontrol=“true“ streetviewcontrol=“true“ scrollwheelcontrol=“false“ draggable=“true“ tiltfourtyfive=“false“ addmarkermashupbubble=“false“ addmarkermashupbubble=“false“ addmarkerlist=“Mabul{}3-default.png“ bubbleautopan=“true“ showbike=“false“ showtraffic=“false“ showpanoramio=“false“]

[kkstarratings]

Zeptejte se

Některé komentáře se mohou na webu objevit až po schválení administrátory. Usnadněte si orientaci nahráním avataru.

Celkový počet dotazů a odpovědí: 2