Co mám dělat v případě zpožděného/zrušeného letu?

Magazín
, licence CC

Nemusíte nutně letět na dovolenou s tuzemským dopravcem Travel Service, abyste uvítali následující řádky. V nich vám poradíme na co a za jakých podmínek máte nárok v případě zpoždění či zrušení vašeho letu nebo ztráty zavazadla. Letecké společnosti pravidelně k cestujícím přistupují se značnou dávkou laxnosti. Je to jen díky tomu, že věří v nevzdělanost svých zákazníků a neochotu se domáhat svých práv. Pojďme si říct jak nebýt obětí.

Celou problematikou práv cestujících v letecké dopravě v rámci Evropské unie se zabývá tzv. Nařízení evropského parlamentu a rady (ES) č. 261/2004. To mimo jiné specifikuje velmi důležitý bod, a to kdy se na vás tato právní ochrana vztahuje.

 • Nařízení č. 261/2004 se vztahuje na cestující, jejichž let je s odletem z letiště na území EU (+Norsko, Island, Švýcarsko) nebo je váš let operován evropským dopravcem.

Pokud tedy splňujeme tuto nejdůležitější podmínku, můžeme se vrhnout rovnou na dvě zásadní situace, které se nám mohou přihodit. Ještě předtím si však pro přehled řekneme, které destinace spadají do vzdálenosti 1.500 km při odletu z Prahy:

 1. Bulharsko, Itálie, Chorvatsko, Francie, Kodaň, Vilnius, a jiné

Tip: stáhněte si do mobilu aplikaci Práva cestujících od Evropské unie.

Můj let má zpoždění – na koho se obrátit a co požadovat?

Zejména v letní sezoně je zpoždění letů častým jevem. Je to dáno zvýšenou poptávkou a na minuty přesně napěchovanými letovými řády charterových dopravců. Ti tak mnohdy přecení své síly a zpoždění v jedné destinaci doprovází zpoždění na všech následujících, které jsou obsluhovány stejným letadlem.

Nejednou jste slyšeli výmluvu: Náš let byl opožděn z důvodu pozdního příletu z předchozí destinace.“

Pokud je váš let opožděn o pár minut, ještě to nutně neznamená, že máte nárok na péči ze strany aerolinky. Kdy vám tedy vzniká nárok?

 • Let má zpoždění 2 hodiny a více na letech do 1.500 km
 • Let má zpoždění 3 hodiny a více na letu v EU od 1.500 nebo letu mimo EU v délce 1.500 – 3.500 km
 • Let má zpoždění 4 hodiny a více v případě letu 3.500 km a více

Tyto limity platí za každých okolností, a to i v případě, že je let opožděn z důvodu, které nemohl dopravce ovlivnit. Dopravce se o vás musí postarat i v případě zpoždění kvůli počasí či stávce. Nenechte se proto nikdy odbýt výmluvou na nepředvídatelné okolnosti – ty v rámci zpoždění povinnosti dopravce neeliminují!

Na co tedy máme nárok?

 1. Občerstvení přiměřené délce zpoždění
 2. Pokud je zpoždění přes noc, musí zařídit ubytování a přepravu do místa ubytování
 3. Nabídnutí 2 telefonických hovorů / odeslání mailů

Nikde není stanoveno, jak přesně má občerstvení vypadat. V Praze se většinou setkáte s vouchery na jídlo v hodnotě od 100 do 250 Kč. Málo to opravdu není, ihned v terminálu můžete využít letištní kantýny čimekáče. V případě letů z dovolenkových oblastí dopravce řeší situaci například dovezením občerstvení z hotelů.

Tip: Dopravce vám téměř nikdy nenabídne tyto služby sám. Pokud něco chcete, musíte se ozvat.

A co finanční odškodnění v případě zpoždění letu? Ano, i na toto máte nárok. A to v případě, proběhne-li přílet do cílové destinace se zpožděním 3 hodin a více. Podmínky pro finanční odškodnění jsou zcela přebrány ze situace, kdy byl let zrušen (nevyplácí se v případě situací neovlivnitelných dopravcem).

Infografika (vzdálenost x kompenzace)
Infografika (vzdálenost x kompenzace)

Můj let byl zrušen – na co mám nárok?

Ačkoliv zpoždění letu může být značně nepříjemné, zrušení je ještě mnohem horší. K tomu dochází zejména z důvodu nedostatečného zaplnění letu či technickým problémům. Pokud váš let byl zrušen, většinou si odnesete tučné odškodné. V tomto případě však existují limity, kdy ze zrušení letu odejdete s prázdnou. A to tehdy, kdy byl let zrušen:

 • Nejméně 14 dní před plánovaným odletem (zpáteční let je znovu „odlet“)
 • V období více (méně) jak 7 dní před odletem a zároveň vám byl nabídnut alternativní let, který odlétá nejpozději 2 hodiny (1 hodinu) před plánovaným odletem a příletem do cílové destinace ne déle jak 4 hodiny (2 hodiny)

V obou variantách však musí dopravce vrátit finanční částku, kterou jste za letenku zaplatili. Dalším bodem, kdy není dopravce nucen vyplatit žádné odškodnění je v případě situací, které nemohl sám ovlivnit (počasí, stávka, politická nestabilita). Technické problémy nejsou nepředvídatelnou situací.

Letecké společnosti mají tendenci se vymlouvat právě na nepředvídatelné vlivy. Díky současným softwarům, které zjistí skutečné příčiny zrušení letu, vám nikdo bulíky na nos věšet nebude. V takovém případě je nutné se vždy obrátit na specializované agentury, např. Vašenároky.cz.

Můj let byl zrušen a splňuji nárok na odškodné. Kolik dostanu?

 • 250 EUR/6.900 CZK v případě letu do 1.500 km
 • 400 EUR/10.980 CZK na letu v EU od 1.500 km nebo letu mimo EU v délce 1.500 – 3.500 km
 • 600 EUR/16.470 CZK v případě letu 3.500 km a více

Za zrušený let je to celkem hezké odškodné, že? Bohužel je však veřejným tajemstvím, že jste pro letecké společnosti takříkajíc pouhé „nic“. Zaplaťte nám letenku a už o vás nechceme slyšet. V případě jakéhokoliv problému nastává zlom a domoci se svých práv dá leckomu opravdu zabrat.

Letecké společnosti spoléhají na to, že se nikdo nebude pouštět do soudních sporů jen kvůli tomu, abyste získali zpět pár set eur. Zejména nízkonákladové společnosti vás běžně pošlou do oněch končin a vy se klidně můžete na hlavu stavět.

Naštěstí však existuje elegantní řešení, a tím jsou profesionální právní agentury, které se specializují nejen na práva v letecké dopravě. Velkou výhodou tohoto právního poradenství je fakt, že předem nikdy neplatíte. Agentury jsou vypláceny procenty z vymožené částky – je tak pro obě strany důležité dotáhnout problém do zdárného konce. Mohu doporučit například již výše zmíněný web Vašenároky.cz.

Moje zavazadlo mělo zpoždění/se ztratilo

Dalším malérem při vašich cestách může být zatoulané zavazadlo. V takovém případě vždy dopravce zodpovídá za škodu způsobenou do maximální výše 1.220 EUR/33.500 CZK. Je nutné však myslet na to, že celou situaci musíte začít řešit ihned na letišti. Zde sepíšete s handlingovou společností protokol a následně poté do 7 dní musíte uplatnit škodu písemně u aerolinky.

Pokud vaše zavazadlo bylo zpožděno, máte nárok na proplacení nezbytně nutných nákupů v podobě hygienických potřeb a oblečení. Dbejte však na střídmost, neboť luxusní oblečení uznáváno nebývá. Nárok na proplacení je nutné podložit paragony a znovu písemně požádat aerolinku, tentokrát do 21 dní od obdržení zpožděného zavazadla.

Pevně věřím, že nyní již máte představu jak bojovat o své nároky v případě těchto nemilých překvapení. Máte osobní zkušenost se zrušeným či zpožděným letem? Jak jste nakonec dopadli a s kterou aerolinkou to bylo?

Článek vydal Dave.

Celkový počet komentářů: 229

 • RR 6.2.2017, 20:35

  Ahoj, čtu a čtu a jsem z toho tak trochu magor….Nejde mě o kompenzaci ale letím z Prahy s TS do Dubaje s přestupem 2h v rámci terminálu 2. Z Dubaje do Ománu s Flydubai. Letenky koupeny zvlášť vždy na přímo u dopravce. Jak postupovat pokud bude let z Prahy opožděn a nestihnu let do Ománu? Díky díky moc

  • Kryštof 6.2.2017, 21:41

   Ahoj, jsou-li koupeny letenky zvlášť, je všechno v tvojí režii. Tedy pokud bude let z Prahy opožděn a let do Ománu uletí, nevzniká nárok na nic, letenky s Flydubai prostě propadnou a doprava do Ománu bude na tobě.

  • RR 6.2.2017, 22:18

   Díky moc…ale je to pěkně na pytel. Dá se proti tomu nějak třeba pojistit?

 • Michal 1.1.2017, 06:03

  Ahoj,

  měli jsme letět s flydubai 31.12. z Male přes DBX do Prahy a zrušili nám let. Odvezli nás na hotel a teď s námi nikdo nemluví a podle odletů ze stránky na letišti flydubai ruší všechny plánované lety. Nevíme proč, protože například Emirates odsud odlétá 2x denně do DXB a ti nezrušili ani jeden let. Bohužel na infolince flydubai to nikdo nebere a na recepci hotelu také nic nevědí…
  Díky moc, Michal

  • Tomas 19.2.2017, 20:03

   Zdravim mohu se zeptat jak jste dopadli? mi dnes prileteli z MLE ale problemy byli pri ceste tam zpozdeni kvuli technickym problemum pres 8 hodin a kvuli tomu jsme nestihli navazujici let do MLE a museli zustat pres jeden den na letisti DXB.zitra vse zacinam resit za cerstva, jsem zvedav jestli neco dostaneme, mam klasicky pojisteni zpozeni letu u pojistovny, plus by jsme meli mit i narok od spolecnosti, alee uz z minulosti vim ze spolecnost na maily vubec nereaguje, takze pochybuji, takze uz ted vidim ze budu posilat stiznost na prepravce na ÚCL

 • Jakub 17.11.2016, 21:27

  Zdravím, mám dotaz ohledně následující situace:

  Let Praha – Melbourne via DXB, koupeno přes letušku, operováno EK ( let z DXB do MEL byl codeshare, měl to operovat Qantas) Z Prahy na doletu 4h zpoždění, v DXB na přistání 3hodiny 4minuty zpoždění, díky tomu cestující nestihli navazující let do MEL, byli přebookování na let s EK, v cílové destinaci tedy nakonec byli o asi 11H později. Poslal jsem Emirates žádost o kompenzaci, a ty mi odpověděli, že zpoždění bylo jenom na letu do DXB a že nebylo víc jak 4H a že je nárok pouze na 300EUR/osoba, podle mě se ale počítá cílová destinace MEL když to bylo na jedné letence ( pouze s přestupem v Dubai, ne stop-over, původně měl být čas na přestup asi jen 1h 20 minut) a kompenzace by měla být 600EUR/osoba. Nebo se pletu ? Díky za radu. 🙂

  • Dobrý den, v potaz se vždy bere výchozí a cílová destinace, v tomto případě se jedná o trasu delší než 3.500 km, kde je, jak se správně domníváte, částka 600 € za osobu.

 • maca 9.11.2016, 13:28

  ahoj, mam dotaz, zajtra letim z PRG- moskva – phuket (aeroflot) a odlet z moskvy ma meskanie, cize priletim do cielovej destnacie o cca 3 hodiny neskor, je mozna nejaka kompenzacia alebo sa to nevztahuje na tento let? vdaka

 • Katka 4.11.2016, 10:25

  Ahoj, letíme 13.12.2016 na z Prahy do Denpasaru, s přestupem v Paříži a Shanghaii. Dnes nám ale zrušili let z Paříže do Shanghaie. Co s tím můžeme dělat? Na odškodné dle článku nárok nemáme. Náhradní let nám musí zajistit společnost, u které jsme letenky kupovali? Je možné od nich žádat i změnu ostatních letů, abychom neměli kvůli přesunu letu dlouhé čekání na letišti? Jaké teď máme možností? Děkuji moc za pomoc.

  Katka

  • Dave 4.11.2016, 10:36

   Dobrý den, zřejmě máte koupenu letenku před prodejce/agenturu? Vyřešíte to s nimi 🙂 odškodnění nedostanete, ale změna trasy proběhnout musí.

  • Katka 4.11.2016, 10:44

   A je možné po nich chtít i změnu odletu z Shanghaie na Bali, když bychom měli dlouhou čekací dobu mezi lety? Když samozřejmě nějaký let bude k dispozici? Nyní jsme tam měli mít cca 3,5 hodiny, pokud nám to přesunou na dřívější let, budeme mít na přestup víc než 12 hodin. K.

  • Dave 4.11.2016, 12:02

   Takhle vám neporadím, letenkář vám sdělí všechny dostupné možnosti.

 • Jakub 29.10.2016, 14:46

  Ahoj, dotaz, když je to aerolinka co není z EU ( TK ) a není to odlet ale přílet do EU tak nárok není? jde o let s Turkish Airlines GRU – VCE ( via IST). Díky za odpověd. 🙂

  • Kryštof 30.10.2016, 05:53

   Ahoj, bohužel… pokud se jedná o let do EU s aerolinkou mimo EU, nárok na kompenzaci nevzniká.

 • Hanka 26.10.2016, 08:28

  Ahoj, mám dotaz k problematice zpoždění letu a toho, na co máme nárok – máme koupené zpáteční letenky PRG-DBX-GOI, přímo přes dopravce flydubai, vše je tedy na jedné letence.
  Aerolinky měli problém v této lince pokračovat …nakonec ji od 15/10/2016 opět lítají, ale stále se zpožděním od 3,5 h do 5 hod cca (zpožděný je let DXB-GOI), první segment PRG-DXB je +- in time.

  Pokud mám tedy letenku PRG-DXB-GOI a do cílově destinace doletím o 4 hodiny později (problém je na části neevropské) – máme na něco právo???

  Zpět na lince GOI-DXB-PRG je to následovně:

  a) díky zpoždění GOI-DXB (4 hodiny a více) jedna část party nestihne přípoj do PRG (DXB-PRG), aerolinky ten den další spoj nemají, až další den (dolet do PRG by byl o 24 hod později oproti letence
  na co je nárok ? je-li nějaký ???
  b) zbylá část party díky zpoždění GOI-DXB (4 hodiny a více) přiletí do DXB se zpožděním a místo 11,5 hod stopoveru bude kratší, ale let zpět DXB-PRG je teoreticky bez problému, přílet do cílové destinace je dle plánu.
  je nějaký nárok i v takovém případě? jak se to řeší mimo práva EU?

  Díky moc za radu, Hanka

 • Lucas 26.10.2016, 07:56

  Zdravim.mam dotaz.leteli jsme z djerby do prahy.let se zpozdil kvuli poskozenemu motoru a nechali nas cekat na letisti vice,jak 11hod..sice zajistilo se drobne obcerstveni,ale pristup sileny s travelservisem.mame narok na odskodne?diky moc

 • Il 9.10.2016, 07:52

  Dobrý den, chci se zeptat, když letíme s Turkish Airlines z Prahy do Istanbulu a následně přestupujeme na let do Antalye (taky TA) platí výše uvedené, protože letíme z Prahy nebo se vztahuje jen na první část letu nebo dokonce vůbec? Co můžeme dělat pokud nestihneme navazující let v Istanbulu?

  • Dave 9.10.2016, 09:48

   Dobrý den, platí pro odlet z Prahy.. Pokud nestihnete, poletíte hned dalším spojem, tady se není čeho obávat.

 • Kamila 23.9.2016, 11:42

  Ahoj,
  mám dotaz. Let Praha-Bělehrad-Atény (airserbia). Let z Prahy byl zpožděn tedy nemáme šanci stihnout navazující, který je také operován Air serbia (stejná letenka). Další let z Bělěhradu je až další den, prosím informace, jak postupovat a jaký je nárok na odškodné.
  Předem děkuji za odpověď

  • Kryštof 23.9.2016, 12:13

   Ahoj, společnost má povinnost vám zajistit ubytování zdarma v Bělehradě plus vyplatit kompenzaci ve výši 400 € za cestujícího. Pokud jste ještě neodletěli z Prahy, můžete zkusit u Air Serbia vyjednat přebookování na dřívější lety jiných společností, ale tam není jistota, že vám vyjdou vstříc, žádné lety nemusí být dostupné.
   Více info zde: http://cestujlevne.com/odskodneni-zpozdeny-let/

  • Kamila 23.9.2016, 12:28

   V Praze AirSerbia nemá pobočku, takže jim řekli, ať letí do Bělehradu a tam si to domluví. Jeden z cestujících nemá pas a nemůže opustit letiště, takže musí zůstat na letišti do dalšího dne.

  • tonic 26.10.2016, 08:58

   este ze sa da do Srbska ist aj na obciansky…

 • Nik 22.9.2016, 09:12

  Ahoj

  minulý týden jsme si koupili letenku u Alitalia Praha-Řím. Letět jsme měli dnes 22.9., ale včera nám volali že let je zrušen, protože zaměstnanci Alitalia stávkují. Nabídli nám náhradní termín na pozítří 24.9. nebo vrácení peněz, nicméně měli jsme ode dneška už zaplacený hotel který nejde přebookovat.

  Dočetl jsem se že v případě stávky nelze žádat o žádnou náhradu, ale jak je to s těmito dalšími ztrátami s propadlým ubytováním, které to způsobilo? Je možné to od někoho vymáhat? (napadlo mě např. přímo o serveru letuska.cz, přes který jsme letenku kupovali – jak je možné že nás na chystanou stávku neupozornili a že letenku vůbec nabízeli?).

  Díky za názor!

  Nik

  • Dave 22.9.2016, 09:15

   Ahoj, kompenzaci žádat můžeš, ale v tomto případě přes advokáty (http://cestujlevne.com/kompenzace), protože se nejedná o stávku letiště, ale samotné aerolinky. Tady platí pravidlo, že to není neovlivnitelná skutečnost 🙂 Takže alespoň 250€ za osobu snad dostanete. Jinak další náklady se nehradí, od toho ty kompenzace.

 • Andrea 21.9.2016, 21:15

  Ahoj, včera v 18:00 jsme měly letět s kamarádkou z LA do Londýna s American airlines. Když jsme dorazily, očekávané zpoždění bylo 1 hodinu. Nicméně letadlo doletelo později a bylo potřeba uklidit. Takže jsme konečně nastoupili asi o dve a pul hodiny později. Měly jsme přeookovaný navazující let do Prahy, takže jsme byly ještě docela v klidu. Bohužel po nějaké te hodině nás nechali všechny vystoupit, protože posádka nemůže pracovat přes čas a let posunuli na 1 ráno. Bohužel aby toho nebylo málo, nesehnali novou posádku a let zrušili. Načež jsme čekaly do téměř 5ti ráno ve frontě na nový let. Ten jsme sice dostali na 7 ráno, ale s dalšími přestupy a ve výsledku doletime o den později, než jsme měly. Máme nárok na nějaké kompenzace a co s tím můžeme dělat?
  Děkuji moc za odpověď,
  Andrea

 • Nicol 19.9.2016, 23:51

  Zdravím,
  včera jsem letěla s AirFrance NY-Paříž-Praha. Let z New Yorku byl zpožděný, takže jsem nestihla navazující spoj z Paříže do Prahy. Na přepážce AirFrance mi dali další let, který byl ale zrušen a byli jsme posláni na další, který měl zase zpoždění. Ve výsledku jsem byla v Praze o 6,5 hodiny později, myslíte, že mám nárok na nějakou kompenzaci a pokusit se to řešit? Díky za případnou reakci 🙂

  • Kryštof 20.9.2016, 00:32

   Dobrý den,
   samozřejmě, Air France vám musí vyplatit kompenzaci 600 € za cestujícího, pokud nebylo rušení z důvodu počasí nebo stávky. Více informací najdete zde: http://cestujlevne.com/odskodneni-zpozdeny-let/

 • Víťa 17.9.2016, 18:11

  Ahoj,jedna jednoduchá, zatim jsem nepochopil, jestli kompenzaci za zruseny let narokovat přímo u dopravce nebo přes web, kde jsme letenky kupovali, v našem případě tripsta…dik Viťa

 • Petr 14.9.2016, 23:06

  Ahoj, před třemi týdny se nám stala nepříjemnost při letu PRG-LHR-JFK. Měli jsme původně letět PRG-LHR s British Airways a LHR-JFK s American Airlines. Let BA z Prahy byl hned při odletu cca o 5 hodin opožděn kvůli technickým problémum letadla, v důsledku čehož nám v Londýně uletěl navazující spoj. BA nám segment přebookovali, absolvovali jsme LHR-JFK nově s BA a do NYC jsme se dostali se zpožděním něco málo přes 5 hodin. Hodlám u BA nárokovat kompenzaci a zajímalo by mě, zda v tomto případě mám nárok na 600EUR (neboť koncová destinace byla vzdálena přes 3500km a dorazil jsem o více než 4h později), nebo mám nárok na kompenzaci pouze za první, fyzicky zpožděný segment, tj. jen 250EUR? A nemá náhodou už někdo zkušenost s nárokováním kompenzace u BA? Díky moc za odpovědi!

  • Kryštof 14.9.2016, 23:14

   Nárok máte určitě na 600 €, pokud bylo vše na jedné letence.

 • Jan 14.9.2016, 13:36

  Ahoj, prosim o radu, koupil jsem 2 tydny zpet letenky z Valencie do Nanes na 10/12/2016. Prislo potvrzeni o zaplaceni, klasicke potvrzeni rezervace. …dnes mi psali, ze let zrusili. Mam narok na nahradni let? Pripadne na kompenzaci 250E? Docela mi to zkomplikovalo cestu na Vanoce domu…:-(

  • Dave 14.9.2016, 13:40

   Ahoj, letecká společnost Volotea? Zkusit vybrat jiný termín, zda nabízí.. Hodně letů teď ruší a třeba listopad je z Prahy komplet fuč.
   Nárok na kompenzaci není, jelikož je to víc jak 14 dní dopředu.

  • Jan 14.9.2016, 14:26

   Presne tak Volotea, co kdyz koupim letenky a zase mi to zrusi? Jak je mozne, ze se neda branit?

  • eremi 14.9.2016, 14:32

   Je to dopředu oznámeno a peníze za letenku dostanete zpět, není se proti čemu bránit.

 • Veronika 10.9.2016, 08:31

  Dobry den chtela jsem se zeptat,chybou letecke spolecnosti a zpozdenym letem jsme prisli o prestup( ktery nam letecka spolecnoat sama prebookovala na druhy den )a nasledne nam propadlo i ubytovani.Mame v tomto pripade nejaky narok na proplaceni propadleho ubytovani?

 • jana 6.9.2016, 10:41

  Dobrý den,
  dne 29.08.2016 jsme letěli z Prahy do Hurghady. Let byl zpožděn o 3 hodiny. Letělo se se společností AIR CAIRO. Chtěla bych se zeptat, zda v tomto případě máme nárok na odškodnění za zpoždění letu.

  Děkuji

  • Dave 6.9.2016, 10:42

   Dobrý den, pokud jste do cílové destinace přiletěli o 3 hodiny později, tak máte.

 • Petra 12.8.2016, 19:37

  Bratránek právě trčí v Kuala-Lumpur, jeho předchozí let z Bali/Denpasar do Malajsie/Kuala-Lumpur se společností Asia Air měl zpoždění přes 2,5 hodiny a nestihli navazující let přes Istanbul do Maďarska s Turkish Airlines. V Kuala-Lumpur je půlnoc, na gatu už nikoho od Turkish Airlines nezastihli, stejně jako v kanceláři ne, ta se otvírá až následující den před polednem v 11:00. Budou muset uhradit letenky znovu, nebo je šance, že jim to přebookují zdarma, když od Asia Air vytáhnou nějaký papír o zpoždění?

  • TG 12.8.2016, 22:02

   myslim ze bez sance, ale zkusil bych co nejdriv tem Turkum ZAVOLAT +90 212 444 0849

 • Marek 26.7.2016, 14:29

  Zdravím, letěli jsme 4.7.16 na trase BUD-DOH-KUL. Přípoj z DOH do KUl, měl technické problémy a zpoždění více jak 5 hodin. Dostali jsme jídlo, ale k finanční náhradě se nemají. Vztahuje se nařízení EU i qatar airways, když létají do Evropy a byl to navazující let? Na jaké odškodnění máme nárok? Díky

  • Petr 14.8.2016, 10:23

   A co si nejprve přečíst článek výše a až pak se ptát?

 • Jakub 16.7.2016, 21:59

  Ahoj, chtěl bych vědět, zda lze pojistit něco jako včasný přílet letadla. Jde o to, že v pátek letíme s ČSA do Porta a při letu na Azory máme v Portu na letišti pouze 2 hodiny a 45 minut, poté letíme se společností sata (azoresairlines) na Azory. Vzhledem k tomu, že obzvláště tato večerní rotace měla v poslední době častá zpoždění bychom se chtěli připojistit tak, abychom případně byli překnihováni na další let z Porta do PDL. Existuje nějaké takové pojištění? Kde? Předem děkuji za odpověď.

  Jakub S.

  • Lukáš Horák 17.7.2016, 07:53

   Ahoj Jakube, pro tyto případy se snad nelze pojistit, muselo by jít o jednu letenku nebo letenky zakoupené v rámci nějakého balíčku. Separátní letenky jsou vždy risk, ale v tvém případě je časová rezerva dostačující, i kdybyste přiletěli do Porta s dvouhodinovým zpožděním, dalo by se to stihnout, samozřejmě za předpokladu, že budete mít online check-in a budete cestovat jen s příručními zavazadly, v Portu pak stačí jen projít tranzitním prostorem rovnou na další let na Sao Miguel.

  • cali 17.7.2016, 10:57

   Dá se pojistit u HMRV, pojištění platí pokud se let opozdí o více než 2 hodiny, max. pojistná částka je 1500,-EUR, případně 200,- EUR na přenocování + je pojištěna insolvence přepravce na dobu mezi letem a nákupem.

 • Michal 2.7.2016, 05:02

  Ahoj,
  Prave jsme prijeli autem do Mnichova a let na kretu ma hlasene zpozdeni na odletu 4 a pul hodiny. Dostali jsme 15eur vouchery. Prosime o radu, je treba si nechat vystavit nejake potvrzeni pro žadani o nahradu skody, verim ze 400eur, nebo je to dohledatelne automaticky? Staci jen letenka?
  Diky moc,

  • Michal 2.7.2016, 10:35

   Hmm, tak 4h zpozdeni tedka zmenili na zpozdeni o 16h, a z planovaneho odletu v 6h00 je najednou 22h15. Mame reservovany hotel na Krete, atd. Meli byste prosim radu, co muzeme delat, pokud dojde k takovemu zpozdeni? Diky

 • Jana 29.6.2016, 09:17

  Ahojte,
  nevíte náhodou, jak je to s kompenzací zrušeného letu v Číně (údajně dle počasí)? Konkrétně se mi jedná o let ze Šhanghaje do Osaky s China Eastern Airline. Původně jsme měli letět v 9:10 a nakonec letíme v 16:00 a to jenom díky tomu, že jsme se tu se všemi pohádali. Všichni nás posílali od přepážky k přepážce a říkali nám ať počkáme. Při zmínění komenzace v podobě občerstvení a podobně, dělali, že nerozumnějí. Zkoušela jsem googlit jaké jsou podmínky mimo EU, ale moc jsem se k ničemu nedopracovala. Díky

  • Dave 29.6.2016, 10:06

   Mimo EU není žádná regulace, krom občerstvení během čekání v US co vím.

 • Tereza 27.6.2016, 17:47

  Ahoj, turecká společnost Pegasus nám zrušila zpáteční let Kutaisi-Istanbul (dále pokračování směr Praha). Neinformovali nás o tom (ani v jejich online systému) a zprávu jsem se dozvěděli až na letišti při check-inu na onen let. Nejhorší na tom je, že lety z této destinace zrušili už v únoru, kdy jsme si letenku kupovali. Samozřejmě nechtějí zaplatit odškodnění. Takže než kontaktuju právníky, chci se optat, jak je to v případě mimoevropských společností a letů. Na co mám nárok? Moc díky za odpověď.

  • Petr 2.7.2016, 16:10

   Nemáte nárok na nic.

 • Tomas 26.6.2016, 04:40

  Ahoj Dejve, s kamaradem jsme si koupili akcni letenky ta 4.5k ze Stockholmu do Chicaga. Meli jsme letet v 6:10 ze Stockholmu do Berlina a v 8 z berlina do chicaga. Jenze let do Berlina zrušili a presunuli to na to, ze mame letet v 13:30 do Helsinek a z Helsinek v 18:00 do Chicaga. Tato informace nam prisla 5 hodin pred odletem ze Stockholmu smskou. Jak prosim mame dal postupovat a mame narok na odskodne? Diky moc

  • majkl 26.6.2016, 09:43

   Ahoj, taky čekáme na letišti a změnili nám to na FINNAIR s přetupem v Helsinkách. Dostali jsme meal voucher a nějaké telefonní číslo, ale reklamaci budeme řešit až po návratu. Jaké máte v USA plány? Kdy se vracíte? 🙂

  • Tomas 26.6.2016, 12:12

   Zdarec, zatim mame nic moc plany, spis zadny. Chtěli jsme půjčit auto a tak. Kdyztak napis na mail tomasstekly@seznam.cz a jo, mame plany zbohatnout na te jejich chybe:D uvidime jak poradi Dejv

  • Dave 26.6.2016, 21:07

   Pokud je přílet do Chicaga zpožděný o více jak 4 hodiny, tak nárok je 🙂

 • Mirek 22.6.2016, 10:52

  Ahoj,

  prosím moc o radu – koupili jsme si let s Airasia (přelet v Malajsii) a 14 dní předem nám let automaticky přesunuli na další (z 9:00 na cca 15:00), což se nám ale dost nehodí (mám pak další let a nestíhali bychom to). Napsali jsme jim, ale dělají mrtvý brouky. Jak máme prosím postupovat? Pomohl by třeba chargeback (placeno kartou online).

  Děkuju moc

  • Dave 22.6.2016, 10:55

   Musíte je nějak zkontaktovat a oni váš přebookují zdarma na let, který potřebujete. Můžete samozřejmě zažádat i o storno.

 • Radka 21.6.2016, 11:48

  Ahoj,
  řeším teď opožděné zavazadlo, které se ke mně dostalo dva dny po příletu, tudíž jsem musela nakoupit nezbytně nutné věci. Když jsem to u Lufthansy nárokovala, tak mi odpověděli: Our policy in such cases is to reimburse 50% of clothing and 100% for toiletries and undergarments.

  Je to takhle odpovídající, nebo to mám s nimi řešit dál a požadovat 100%?
  Předem díky,
  Radka

  • Dave 21.6.2016, 11:54

   Osobně bych to dále neřešil. Nikde není přesně specifikováno, jaké oblečení je nutné proplácet a pokud vám Lufthansa uhradí ze všeho 50%, je to fér.

 • Petr 12.6.2016, 18:25

  Ahoj nas let 14.6 z bangkoku do prahy byl zrusen z duvodu stavky, mame pravo na odskodne? Toto preci neni neovlivnitelna udalost. Diky moc

  • Dave 12.6.2016, 19:08

   Stávky patří do výjimek.

  • Petr 12.6.2016, 19:16

   http://www.skrblik.cz/cestovani/letenky/odskodneni-cestujicich-v-letecke-doprave/ zde jsem cetl ze stavka letistniho personalu tam patri nikoliv stavka pilotu dane spolecnosti, muzu tedy poprosit o radu co nejlepe chtit a ceho se domahat vramci prav ? Dekuji moc

  • Dave 12.6.2016, 19:26

   Tohle bude na řešení s právní agenturou. Posouzení bývá u podobných případů složitější.

  • Petr 12.6.2016, 19:33

   Nejake typy na agenturu ? Diky

 • Ivan 8.6.2016, 22:32

  Ahoj,
  Když mám koupené dvě navazující letenky a z důvodu zpoždění prvního letu nestihnu druhý odlet, mám právo na bezplatné přebookování druhého letu?
  Má na to vliv zda jsou letenky koupeny v rámci „jednoho nákupu“ a „jedné cesty“ od stejné společnosti?
  Vím o službě kiwi.com guarantee ale ptám se na případy kdy letenky kupuji nezávisle sám například přímo od leteckých společnostech.
  Je nějaká doporučená doba mezi lety pro případné vyrovnání zpoždění prvního letu?

  • Dave 9.6.2016, 07:07

   Pokud letíš s lowcostem a ne klasickou aerolinkou, žádná garance neexistuje. Kiwi ti neprodá letenku takovou, abys nestihl a oni za tebe museli platit. Je to jen sprostý marketingový trik.

 • Katka 15.3.2016, 18:11

  Ahoj, mám dotaz, resp. můžete mi někdo poradit, jak postupovat v případě, že máme nárok na nějaké odškodné? Ve čtvrtek 3.3. jsme měli odlétat z Kathmandů v 10.30 jejich času s Air India do Dillí, odkud nás čekal let do Londýna ve 14 hodin indického času. Došli jsme na letiště v KTM v 8.30 a tam nám řekli, letadlo je pryč, vyslali jsme dřívější a na vás neměli kontakt a čau…po útrapách, několika hodinách nervů, nás posadili do jiného odpoledního letadla do Dillí, kde nás pak ubytovali do hotelu se stravou a letěli jsme další den tím letem ve 14 hod. (teda neproběhlo to tak jednoduše, ale tím nebudu tady otravovat 🙂 ). Samozřejmě s příletem o 24 hodin později do UK nám vznikli nějaké potíže a ještě jsme museli v Dillí zaplatit poplatek 70 liber (nevíme za co), aby jsme odletěli. Zaplatili jsme rezignovaně, abychom byli už pryč, ale chtěli bychom řešit nějakou náhradu.
  VašeNároky.cz to prý nevyřeší, jelikož se nejedná o „Evropskou záležitost“…prosím, řešil to zde někdo nebo poradíte, kam se obrátit? Nechci jim to tak nechat projít, po chování, jejich přístupu…byly to nervy a to nejsem cíťa.
  Díky za případné komenty.

 • jan 26.11.2015, 11:48

  Zdravim, muzete poradit, zda mam pravo pozadovat refundaci po let.spolecnosti LAN airline, ktera nam odlozila let z Limy pres noc a ja nemel moznost jiz zrusit ubytovani za 53 euro v Madridu, ktere tim padem jiz propadlo.Na jejich customer servisu nemuzu najit zadne stranky na toto uplatneni.Co vse jim dolozit? dekuji

  • Petr 31.5.2016, 10:04

   Toto by mě taky zajímalo. Teď jsme měli stejný problém s Iberií. Vyplnil jsem jejich formulář – chtěli vědět jenom osobní údaje, pas a údaje o letu. Po týdnu mi pouze napsali omluvný e-mail. O propadnutém ubytování vůbec nic nechtěli vědět a nezajímalo je to. Zkusil jsem jim napsat znovu a výsledek stejný.

 • Krista 4.11.2015, 04:46

  Poradí nám někdo, co dělat??? AirAsia nám zrušila dnešní let z Bali do Jakarty (vulkanická činnost na Lomboku)- nestihneme tedy let s AirBerlin do Prahy (přes Abu Dhabi a Berlin). Máme letět do Jakarty zítra, pokud situace dovolí. Letenkdy jsme kupovali tady, Student Agency i Air Berlin jsme se pokusili kontaktovat…

 • Jan 28.9.2015, 03:49

  Jak to děláte, když vám zruší let rakouská společnost a potřebujete se domluvit na kurzu (dle ČNB, ECB, …), dle kterého se převedou eura do českých korun a ze kterého dne (ze dne podání stížnosti nebo data zrušení letu nebo jiné?), aby vás nezkrátili na tom?

 • michaela vesela 24.9.2015, 22:33

  Ahoj všem spolucestujicim letu QS1181 z Burgasu do Prahy 18.8..Následující den po priletu jsem podavala reklamaci na tento zpozdeny let presne dle pokynu na přepážce travelservisu v Praze na Ruzyni.Obratem prislo automaticke potvrzeni o doruceni e-mailu a tim to skoncilo.Je to jiz vic jak měsíc a na muj dalsi mail s dotazem jak to vypada s vyrizenim reklamace uz ani automat nereagoval.Muzu se zeptat, podaval jste take nekdo u travelservisu reklamaci a jak jste pochodili? To je normalni, ze ani neodpovi? Je nejaka lhuta pro ne na vyrizeni? Mame jeste cekat, jestli se nekdo ozve nebo jak teda dal postupovat?

  Za rady vsem moc dekuji;-)

  Misa

  • daniel 19.11.2015, 19:08

   Ahoj, mám uplně stejné zkušenosti se stejným letem.

 • Jakub 24.9.2015, 17:56

  Ahoj,
  Letěl jsem z NY do prahy přes Copengahagen. Let z NY měl zpoždění přes 4h(cca 4.5h) důvod zpoždění je Norwegian regrets to inform that DY7012 JFK-CPH departure at 23.09.2015 23:00 is delayed due to technical reasons. Your new estimated departure time is 03:20. Check-in will be open until 02:00 AM. Please contact our representatives at the airport for meal vouchers. We apologise for any inconvenience this may cause.“ do Prahy mi dali hned letenku na další den ráno.

  Shrnutí: zpoždění do cílové destinace cca 16h.
  Otázka: mám nárok na finanční odškodnění?

  Předem děkuji Jakub

 • Monika Dachová 24.9.2015, 07:21

  Ahoj, 23.9.2015 jsme měli odletět z Rhodosu v 00:50 hodin(let QS2281). Na letišti jsme se dozvěděli, že letiště nepřijímá žádná letadla a ani neodbavuje letadla a my máme čekat. Celou noc jsme čakali na letiši, dostali na osobu 2 vouchery v hodnotě 6 eur na jídlo a nakonec jsme odletěli v 9:30 hodin.Na Rhodosu se říkalo, že je zpoždění kvůli počasí a teď jsem se na internetu dočetla, že byla porouchaná přistávací dráha. Mám nárok na odškodnění???? Díky za jakoukoliv odpověď. Monika

  • Dave 24.9.2015, 08:49

   Dobrý den Moniko, odškodnění za zpoždění mít nebudete, ale odškodnění za nesplnění podmínek v podobě poskytnutí ubytování ano. Toto je složitější případ, určitě podejte k šetření agentuře (http://cestujlevne.com/go-vasenaroky)

 • Veronika 22.9.2015, 07:24

  Dobry den, nas odlet z Recka byl o 12hodin opozden. Nejprve nemohlo pristat letadlo kvuli bource a bylo odkloneno do Italie. Kdyz nasledne po nekolika hodinach pristalo, nemohla uz ale posadka pokracovat v letu kvuli povinne prestavce. Mame v tomto pripade narok na odskodneni? Dekuji

  • Dave 22.9.2015, 07:45

   Dobrý den Veroniko, vždy přesně záleží na skutečných potížích, dopravce si rád vymýšlí. Vzhledem k 2 důvodům bude lepší se dotázat u agentury http://cestujlevne.com/go-vasenaroky

 • Bára 10.9.2015, 08:07

  Ahoj, úplně jsem z článku nepochopila, jestli máme nárok na kompenzaci, takže se radši ptám :).
  Koupili jsme si přes vaše stránky (tj. přes Student Agency) letenky do Pobaltí + Finska s airBaltic (díky za tip včetně cestopisu, bylo to super :)). Zpáteční let jsme tedy měli na trasu Helsinki – Riga – Praha, odlet z Helsinek 10:55, přílet do Prahy 14:25. Let z Helsinek byl ale zrušený, což jsme se dozvěděli až když jsme čekali na letišti, prý kvůli technické závadě na letadle. Na přepážce airBaltic nám dali boarding pass na let Helsinky – Stockholm s Finnair, odlet 14:15 (tj. o 3 h 20 min později) + Stockholm – Praha s ČSA, přílet do Prahy 16:45 (tj. o 2 h 20 min později). Po dosednutí na Ruzyni ale kapitán hlásil, že je právě 16:23, tak nevím, jestli se bere tohle jako čas příletu, protože pak bysme nesplňovali tu podmínku příletu o 2 h později…
  Máme tedy na něco nárok? Voucher na 6 € na jídlo na letišti jsme dostali automaticky :).

  • Dave 10.9.2015, 08:33

   Ahoj Báro, vždy se bere čas příletu, takže ve vašem případě nárok na plnění nevzniká.

  • Bára 10.9.2015, 08:45

   A čas příletu je tedy ten čas, který hlásí kapitán po dosednutí na zem, i když pak člověk v tom letadle stráví dalších pár minut během pojíždění k terminálu? Bohužel jsem neměla čas se podívat na příletovou tabuli, takže nevím, jaký tam byl napsaný čas příletu, nedá se to nějak zpětně dohledat?
   A nemáme nárok tedy ani na vrácení peněz za letenku? Podle vašeho článku: V obou variantách však musí dopravce vrátit finanční částku, kterou jste za letenku zaplatili.

  • Dave 10.9.2015, 08:59

   Čas příletu je dán dosednutím na přistávací plochu. V Praze navíc celé pojiždění netrvá déle jak 10 minut. Pokud váš let nebyl zpožděn o více jak 3 hodiny, nárok vám bohužel nevzniká.

  • Bára 10.9.2015, 09:09

   Aha, já právě pochopila z článku, že 3 hodiny jsou v případě zpoždění, v případě zrušení to jsou 2 hodiny. Tak nic, děkuju :).

 • Michal 9.9.2015, 18:06

  Ahoj,
  jak je to v případě, kdy letíme PRG-CDG-SIN (oba lety AF, lety na jedné letence) a dojde ke zpoždění odletu z Prahy a tím pádem nestihneme přípoj směrem do SIN? Je mi jasné, že mě asi posadí do nejbližšího dalšího letu. Pokud ale další let je až další den ve stejný čas a doletím tedy do cílové destinace o den později, mám nárok na 600 EUR? Nebo je to odvislé od doby zpoždění toho prvního letu mezi PRG a CDG?
  Pokud mě budou chtít posadit místo přímého letu na trasu s dalšími přestupy a tím pádem delší dobou na cestě, musím to přijmout?
  Např. podle http://www.airfrance.com/cgi-bin/AF/CZ/cs/common/home/home/HomePageAction.do – Letového řádu je mezi CDG a SIN buď přímý let v 19:25 nebo pak už jen lety se 2ma přestupy, které trvají o 8 hodin déle…

  • Pavl 11.9.2015, 16:57

   Taky by mě to zajímalo. S přítelem letíme sice jinam ale také s air france přes Paříž. Ty doby přestupů jsou tam tak krátké! :-O

 • Martin 19.8.2015, 09:53

  Ahoj, náš let QS 1181 z Burgasu měl podle plánu odletět v 9:10 místního času. Nasedli jsme do letadla a pilot nám oznámil, že je závada na motoru. Technik od Lufthansa nebyl sto tento problém opravit. Vrátili jsme se zpět do odletové haly, kde jsme celkem čekali 12 hodin. Po tito dobu nám bylo poskytnuto občerstvení-to bylo vše v pořádku. Kdybychom se z vlastní iniciativy nesnažili sehnat nějaké informace od místního technika a ochotné pracovnice místního letiště tak bychom nevěděli nic. Po 7 hodinách čekání přiletěl technik a opravoval to až do 21:00 VEČ. Nakonec jsme odlet ve 21:30 a do Prahy jsme přiletěli ve 23:00 SEČ. Na letišti nás odchytla slečna od GTAssistant, s. r. o. Tato spol si narokuje 25% z celkové vymožené částky. Můj dotaz: je nějaký způsob, jak dostat celých 250 €?

  • Dave 19.8.2015, 12:50

   Ahoj Martine, zde je návod na proces – http://cestujlevne.com/odskodneni-zpozdeny-let/, i odkaz na naší partnerskou agenturu.

  • Iveta 20.8.2015, 16:37

   Ahoj Martine, i my jsme bohuzel leteli z Burgasu do Prahy s takto dlouhym zpozdenim dne 17.8. Zvazujeme, zda se pokouset o kompenzaci sami nebo pres agenturu. K cemu si priklonis Ty? Spise uvazujeme o agenture vasebaroky.cz. Dovolena byla ale fajn, az na ten konec! Diky.

  • Pavlína 20.8.2015, 21:16

   Též jsem letěla tím samým letem. 🙂 Stejně jako Iveta zkusíme vymoci kompenzaci přes vasenaroky.cz. Mají přece jenom více referencí, GTA na mě nepůsobí věrohodně – pán sice volal a následně mi přišel e-mail od slečny, ale když jsem se začala trochu víc zajímat o to, jaké už mají zkušenosti, kolika klientům už pomohli, atd…. začali dělat mrtvého brouka. Ani jejich webovky moc neříkají… Můžeme si sem případně napsat, jak se nám v boji daří..

  • Pavlína 20.8.2015, 21:19

   ….ještě něco – foto příletové tabule náhodou nemáte? Já můžu případně poskytnout foto odletové tabule v Burgasu.

 • Zuzka 10.8.2015, 05:10

  Ahoj, chci se zeptat, jak je to z reklamaci, kdyz nas nechteli odbavit, pricemz 2minuty pred preskocil dalsi let. Prijeli jsme na letiste 21:10 a celali a protoze bylo pred nami spoustu lidi. Myslim si, ze nasi letenku prebukoali nekomu jinemu. Strasne neochotnej pesrsonal za prebukovani chteji na osobu 100dolaru a musime cekat 9hodin na dalsi let a pri prestupu v Milane budeme na cekaci listine. Dekuji za rady.

  • Dave 10.8.2015, 09:06

   Ahoj Zuzko, píšeš polovinu informací. Napiš prosím celý problém.

 • Jirka 24.7.2015, 14:18

  Ahoj. Mám právo na kompenzaci za zpožděný let, když EasyJet uvádí důvod zpoždění: že se stalo něco cestujícímu a letadlo muselo přistát, a pak museli hledat novou posádku, aby mohli letět dál. Děkuji za odpověď. Jirka

 • Lu 30.6.2015, 19:06

  Ahoj! Tak konečně zrušili let i nám. Zatím žádám o kompenzaci sama, bez agentur. Prudu mi vyvažuje zvědavost. Jak si aktuálně vedu píšu na svůj blog. Každopádně ve hře je 400 Eur, takže se dost snažim.

  http://www.luckycesta.cz/jak-na-nahradu-za-zpozdeny-nebo-zruseny-let/

  Třeba vám to pomůže u vaší žádosti kompenzace. A pokud jste z letu QS 1054 (PRG – VLC, 28.5.2015) tak se ke mně klidně přidejte!:) Lu

Některé komentáře se mohou na webu objevit až po schválení administrátory. Usnadněte si orientaci nahráním avataru.