Odškodnění a kompenzace za zpožděný let – jak na to?

Magazín
Odškodnění za zpožděný nebo zrušený let - digitalpimp., licence CC

Letní sezóna je v plném proudu a ruku v ruce s ní stoupá i počet zpožděných letů. S touto obvyklou záležitostí je nutné počítat zejména u všech letů při odletu z Prahy, případně i Brna a Ostravy směřujících do přímořských letovisek Bulharska, Řecka, Turecka a dalších zemí.

Zpoždění vzniká na základě předimenzovaného letového plánu a jakýkoliv problém pak spouští domino efekt zpožděných letů po celý den.

Málokdo však ví, že s každým zpožděním máte nárok na kompenzace v podobě občerstvení, ale také náhrady / odškodnění za zpožděný let o více jak 3 hodiny v minimální částce 250 EUR / 6.790 Kč.

V dnešním článku se zaměříme na to, jak získat náhradu za zpožděné lety v rámci Evropy. Globálně jsme se tématu věnovali již dříve – zpožděný nebo zrušený let?

Předem apeluji na všechny, aby si svou zlost nevybíjeli během letu na palubních průvodčích – ti za nic nemohou 🙂

Kdy mi vzniká nárok na občerstvení?

Automaticky se zpožděným odletem nevzniká nárok na občerstvení. Je nutné, aby zpoždění dosahovalo minimálně 2 hodin od plánovaného odletu. V takový okamžik vám dopravce musí zajistit občerstvení přiměřené délce čekání. Je-li den odletu předpokládán alespoň o 1 den později, máte nárok i o nocleh!

Tuzemský dopravce je znám svým arogantním postojem vůči cestujícím. Viz. aféra z loňského roku, kdy se Travel Service odmítl postarat o cestující letící z Male do Prahy. Horší jsou však ti cestující, kteří si to nechají líbit. Další případ můžete sledovat on-line na blogu Lucky.

Standardně dopravce řeší v Praze situaci tak, že každý cestující obdrží voucher ve výši 105 Kč. Doporučuji jej využít v letištní kantýně mezi terminály, případně za odbavením na Terminálu 1.

Kdy mi vzniká nárok na finanční odškodnění?

Mnohem zábavnější téma vzniká ve chvíli, kdy se do cílové destinace přiletí se zpožděním větším, jak 3 hodiny. Opravdu je nutné posuzovat plánovaný čas příletu, nikoliv odletu.

V takovém případě máte na trasách do 1.500 km nárok na odškodnění ve výši 250 EUR / 6.790 Kč za osobu. Pokud však letíte mimo Evropu, tedy trasu delší než 1.500 km a kratší jak 3.500 km, máte nárok na náhradu škody ve výši 400 EUR / 10.800 Kč za osobu.

* vzdálenosti se měří ortodromickou metodou

Odškodnění se nevyplácí v případě stávky či špatného počasí a dalších situacích neovlivnitelných dopravcem. Technická závada však není neovlivnitelná situace a proto máte nárok na finanční odškodnění.

Jak získat peníze od leteckého dopravce?

Těžko (Lucky zkušenost). Alespoň do té chvíle, kdy si zdarma nezadáte případ u agentur specializujících se na tyto případy. Osobně doporučuji Vašenároky.cz, kteří mají velké zkušenosti z cestovního ruchu. Celý princip spočívá v tom, že je agentura odměněna max 25% ze získané sumy až poté, co je váš případ vyhraný.

Zkusit vyhrát spor s aerolinkou můžete i sami. Předem se ale obrňte trpělivostí a nenechte se odbýt částečným odškodněním, kam dopravci často směřují, aby uspořili nějaké náklady.

Co budete potřebovat a je vhodné mít doplnil Lukáš:

 • elektronickou letenku
 • palubní vstupenku
 • foto příletové tabule s uvedeným příletem
 • potvrzení o zpoždění např. pro zaměstnavatele

Příkladem vám může být průvodní dopis k přiloženému a vyplněnému dokumentu od EK.

Dobrý den,

 

V nedávné době jsem cestoval s vaší leteckou společností na svou dovolenou letem číslo QS1146 dne 13.08.2015 na trase z Prahy do řeckého Rhodosu.

Předpokládaný přílet letu QS1146 na letiště v Rhodosu byl 08:35, avšak z důvodu výrazného zpoždění jsme do destinace přiletěli po 13 hodině, což je více jak 3 hodinový limit nutný k nároku na finanční odškodnění dle Nařízení evropského parlamentu a rady (ES) č. 261/2004 stanovující pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě.

Dle článku 7, paragrafu 1 a odstavce a) mají cestující nárok na odškodnění ve výši 400 EUR.

Na základě Nařízení a splněných podmínek pro kompenzaci vás žádám k uhrazení odškodnění ve výši 400 EUR za každého cestujícího v mé rezervaci. Prosím o okamžité uhrazení celkové sumy na účet 123456850/0800 během příštích 15 dní.

Jména cestujících:

Číslo rezervace:

Jméno majitele bankovního účtu:

Bankovní účet:

Celková suma k proplacení: (částka v CZK dle aktuálního kurzu ČNB)

 

Děkuji a s pozdravem

Kam e-mail zaslat?

 • Travel Service (Smart Wings) – customercare@travelservice.aero
 • České aerolinie – formulář
 • U nízkonákladových aerolinek neuspějete sami nikdy, případ proto rovnou předejte právníkovi nebo agentuře

Pokud bude vaši žádost dopravce ignorovat, předejte případ dál nebo s čistou hlavou bez nervů z plynoucích obstrukcí a tupého odmítání tak učiňte ihned.

Letecká společnost udělá vše proto, aby vám nemusela nic vyplácet. Nedejte se a bojujte za svá práva.

Infografika ke zpožděnému letu
Infografika ke zpožděnému letu
Článek vydal Dave.

Celkový počet komentářů: 204

 • Katka 17.2.2017, 14:30

  Dobrý den, měla bych dotaz, možná si někdo situaci, kterou popíši, vybaví. Letěli jsme s Rhodosu, nastoupili jsme, vše v pořádku a po chvilce jsme zjistili, že poletíme do Bodrumu vyzvednout cestující. Nahnali nás zpět na odbavení, že nám zkontrolují pasy, kde zjistili, že samozřejmě ne všichni mají pasy. Zpět do letadla, kde jsme si vzali věci a šup zpět na letiště. Nikdo nám nic neřekl a až tam jsme zjistili, že v Turecku je povstání. Zkrátím to, zpoždění skoro 4 hodiny a jediné co jsme viděli byla půlka kelímku vody a žádné informace jak to s námi bude a nyní můj dotaz. Letecká společnost vůbec nereagovala na mé dopisy, maily a telefonáty a až na základě ÚCL mi odepsali, že na kompenzaci v plné výši nemám nárok, protože dle bodu 14 se jednalo o nestabilní politickou situaci, kde bylo naše letadlo posláno pro cestující, aby se zajistila jejich bezpečnost. Mají pravdu?

 • Simona 9.1.2017, 06:53

  Dobry den.Dotaz:U Stdent agency zakoupana kompletni letenka.Praha Amsterodam Hongkong Koh Samui.Zpet Bangkok Hongkong Anglie Praha.
  spol.Cathay Pacific.
  Zpatecni cesta Bsngkok Hongkong jsme se otaceli zpet do Bkk..nikdo nam nepodal info.po cekani 2 hod.opet Hkg.Mezitim nam uletely spoje a museli jsme v Hkg cekat 12 hod.Akce probihala stylem chyt si svou pracovnici od letecke spolecnost😊Masakr.Do Prahy jsme nakonec prileteli pres Pariz se zpozdenim o 15 hodin.Mame v tomzo pripade narok na financni nahradu?Dekuji za odpoved…ale cesta byla jinak docela vtipna

 • Lida 9.1.2017, 06:26

  Dobry den,u Letusky Asiana jsme koupili s Jetstar let 9.1.17 JQ29 Melbourne-Bangkok,odlet ve 14.30.Letime ale az 1p.1 v 6.00.Propadne nam hotel,auto.jak narok za pozdeni?Neni to Eu.

 • Rostislav 28.12.2016, 21:51

  Ahoj, chci se zeptat. Můj let z Istanbulu do Bahrajnu byl na příletu opožděn o 1:05 hodiny a můj další let z Bahrajnu do Bangkoku je opožděn na odletu o 4:25 hodiny. Letecký dopravce nezajistil žádné občerstvení ani nic podobné. Je možné i tady po návratu domů žádat nějaké odškodnění nebo je to bez šance? Děkuji za odpověď.

 • M. Čapek 18.12.2016, 21:07

  Nesouhlasím, že je problém získat odškodnění. Jde to samo – nám přeložili let s Lufthansou na druhý den. Po dvou telefonátech do Německa jsme automaticky získali s kolegou každý 650€. Nebylo třeba nic dokládat, nic reportovat – stačil rozhovor se zodpovědným úředníkem a vysvětlení situace.

  • eremi 19.12.2016, 10:56

   On je taky dost zásadní s kým se odškodnění řeší, jestli s dopravcem typu Lufthansa nebo třeba s nějakým lowcostem typu Volotea, ze které je prakticky po dobrém nemožné kompenzaci dostat. Takže na základě zkušenosti s Lufthansou není možné generalizovat.

 • Tomas 1.12.2016, 19:06

  Ahoj, prosim timto o radu. Chtel bych vyuzit sluzeb portalu mojenaroky.cz na zpozdeny let z Rima do Prahy. Ovsem hacek je v tom ze let se uskutecnil vloni z rijnu a uz nemam k dispozici palubni listky. Po prihlaseni k easyjet je v rezervacich nevidim. Nemate zkusenost, kde zpetne palubni listky stahnout? Predem dekuji

 • katka 1.12.2016, 18:47

  Dobry den,

  mali sme medzipristatie vo Frankfurte, let z Male meskal cca 20 min, vo Frankfurte sme si mali vyzdvihnut palubne listky na Austrian Airlines do Viedne. Cely zajazd bol kupovany cez rakusku CK a boli sme ubezpecovani, ze vo Frankfurte o nas vedia, a v pripade meskania lietadla cakaju. Lenze strajkovala Lufthansa, a povedali nam, ze mame ist po palubenky rovno ku gatu.Tam nam oznamili, ze nas let je uz plny! a ze poletime na druhy den rano.Vztahuje sa na nas odskodnenie aj v tomto pripade? Citala som, ze v pripade strajku na odskodnenie neni narok, ale predsa nestrajkovali Austrian Airlines, ale Lufthansa.

 • Ondrej Kopecky 30.11.2016, 09:55

  Dobrý den,
  prave sedím na letišti v Marakeshi a můj let má zpoždění 7 hodin, letím do Bergama z kterého diky zpoždění nejspise nestihnu let do Prahy.l etim s Ryanair. Kde mám zažádat o písemném zápisu zpoždění letu, když jsem jiz odbaven a pobočky společnosti jsou mimo Duty free zone? Je možnost podat žádost o odškodnění i na české pobočce, i když mi zpoždění pripadlo k letu z Marakeshe do Bergama?

  Budu vděčný za kazdou radu, děkuji.

  • Kryštof 30.11.2016, 10:16

   Ahoj, osobně mám vyzkoušený následující postup:

   1) Po návratu domů napsat na oficiální e-mail/kontakt Ryanairu co se stalo, o co žádáš a na co máš nárok, pokud si vyžádají scan oficiálního tiskopisu, ten je ke stažení na webu Evropské komise.
   2) Nedat se odbýt,
   3) Až vás to přestane bavit, zadat případ odborníkům, kteří spíše kompenzaci vymůžou. Případ můžete zadat na tomto odkazu.

   Vzhledem k tomu, že se jedná o dopravce se sídlem v EU, pak se na vás kompenzace ve výši 400 € vztahuje také, i když letíte z Maroka. Samozřejmě existuje několik výjimek (počasí, stávky, řízení letového provozu…), kdy na kompenzaci nárok nevzniká.

 • Marcela Grochalová 25.11.2016, 09:44

  Dobrý den, zajímalo by mě zda náhrada od cestovní společnosti 1000kč na osobu je odpovídající, kdy let Egypt – Brno měl být s příletem do Brna v 11,05h a byl 15,30h nikoliv však do Brna, /Brno nás z důvodů zpoždění nechtělo přijmout/ ale do Ostravy a následně pak přeprava autobusy Ostrava – Brno. Cílová destinace Brno cca v 18h. Zpoždění dle posádky letadla bylo zapříčiněno poruchou letadla v Dubaji /kde bylo vysláno naše letadlo/ a následně nutnosti přezutí gum na podvozku+cestujícím, který byl nemocný. Děkuji Marcela

 • JANA 7.11.2016, 13:36

  Dobry den Tomasi,
  Nevite, kolik mesicu/let zpetne se da o kompenzaci zadat?
  Diky

  • Dave 7.11.2016, 13:41

   2 roky.

 • vladimir 5.11.2016, 17:07

  Dobry den,
  čeká mě let do Thajska 17.11.2016 z Prahy s Etihad resp. Air Serbia s přesedanim v Belehradu a Abu Dhabi.
  V Belehradu mame 45 min. na přesednutí, bohužel jsem vysledoval, že lety z Prahy maji zpoždění cca 30 minut. Za 15 min. neni možne přesednout na druhý let. Můžu zažádat už ted o přebukovaní na jiny let? Na co mám nárok v případě nestihnutí přesednutí na spojovací let, co je povinna mi letecká spol. poskytnout a jak postupovat?

  Děkuji moc za radu
  Vladimir

  • Dave 5.11.2016, 19:31

   Dobrý den, nemějte strach, 15 minut stačí 🙂 kdyby ne, dostanete hotel a poletíte nejbližším letem.

 • Hanka 27.10.2016, 12:14

  Ahoj, mám dotaz k problematice zpoždění letu a toho, na co máme nárok – máme koupené zpáteční letenky PRG-DBX-GOI, přímo přes dopravce flydubai, vše je tedy na jedné letence.
  Aerolinky měli problém v této lince pokračovat …nakonec ji od 15/10/2016 opět lítají, ale stále se zpožděním od 3,5 h do 5 hod cca (zpožděný je let DXB-GOI), první segment PRG-DXB je +- in time.
  Pokud mám tedy letenku PRG-DXB-GOI a do cílově destinace doletím o 4 hodiny později (problém je na části neevropské) – máme na něco právo???
  Zpět na lince GOI-DXB-PRG je to následovně:
  a) díky zpoždění GOI-DXB (4 hodiny a více) jedna část party nestihne přípoj do PRG (DXB-PRG), aerolinky ten den další spoj nemají, až další den (dolet do PRG by byl o 24 hod později oproti letence
  na co je nárok ? je-li nějaký ???
  b) zbylá část party díky zpoždění GOI-DXB (4 hodiny a více) přiletí do DXB se zpožděním a místo 11,5 hod stopoveru bude kratší, ale let zpět DXB-PRG je teoreticky bez problému, přílet do cílové destinace je dle plánu.
  je nějaký nárok i v takovém případě? jak se to řeší mimo práva EU?
  Díky moc za radu, Hanka

 • Roman 26.10.2016, 16:10

  Dobrý den, dnes cestujeme z Vídně o Aberdeenu s přestupem ve Frankfurtu, z Vídně jsme z těch.duvodu odstartovali o cca 1 hod. Později a v důsledku nestihli připoj ve Frankfurtu, vše je společnost Lufthansa, následující let je až za 9 hodin, tedy to bude i celkové zpoždění, máme nárok na odškodnění a pokud ano, kde ho uplatnit, u prodejce ( Třista ) nebo přímo u letdcke společnosti? Moc díky z pomoc

  • Dave 26.10.2016, 16:19

   Přímo u letecké společnosti. Dojděte si na přepážku, měli by vám dát i voucher na občerstvení.

  • Roman 26.10.2016, 18:45

   Vouchery nám dali na 10 e, chtěli jsme potvrzení o zpoždění, ale nechtějí s námi jednat, že let vypravila Vídeň a mame jednat s nimi, pak nám ještě dali kontakt na Prahu, evidentně se jim do toho nechce.

 • Eva L. 14.10.2016, 17:42

  Dobry den, od Emirates jsme meli koupenou letenku z Male pres Dubaj do Prahy. Odlet z Dubaje byl opozden o vice nez 4 hodiny. Z Emirates mi odpovedeli ze narok na odskodneni nemam…ze letecka spolecnost nema sidlo v EU. Dekuji za radu.Eva

  • Dave 14.10.2016, 19:23

   Je to tak, buď je odlet z EU nebo evropský dopravce.

 • Eva 12.10.2016, 20:46

  Je nějaká lhůta pro podání žádosti o odškodné za zrušený let z tech. důvodů letadla / aerolinky zajistily náhradní let ovšem s 12 hod. zpožděním do původní destinace /. Díky, Eva

 • Láďa 12.10.2016, 11:05

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat, jaká je lhůta na vyplacení kompenzace ? Air France uznalo kompenzaci 600 EUR a požádalo nás o zaslání bankovního účtu a dalších údajů. Je nějaká lhůta, dokdy musí peníze poslat ?

  Předem díky za odpověď.

  • Dave 12.10.2016, 11:12

   Dobrý den Láďo, neřekl bych, že nějaká lhůta bude. Ale jakmile uznali kompenzaci, zpravidla nic neprodlužují.

  • AlenaZ 7.11.2016, 21:06

   Ahoj Láďo, prosím tě, neposlal bys mi prosím, jak si to u Air France uplatňoval, mám zpožděný let u KLM, tak bych potřebovala nějakou radu nebo šablonu 😉 předem díky, alena.zezulova@gmail.com

 • Miloš Křepelka 29.9.2016, 09:57

  Prosím o radu. Easyjet zrušil let. Oznámil to 3 týdny předem. Let proběhne až za 9 dní. Nabízí „přebukování“ letu. Jiné termíny mi ale nevyhovují. Chci vrátit peníze. On-line systém mi ale umožňuje pouze přebukování. Má někdo link na refundační formulář? Díky

 • Luboš 27.9.2016, 06:25

  Dobrý den,16.9.2016 jsem letěl s Travel servisem linkou QS 1146 na dovolenou do Řecka na ostrov Rhodos.Zpoždění z Prahy bylo 5 hodin.Plánovaný odlet 18:35 a skutečný byl 23:35,mám nárok na kompenzaci?

  • Kryštof 27.9.2016, 07:47

   Dobrý den, záleží, jaký byl důvod zpoždění. Pokud z viny aerolinky, pak máte nárok na 400€ za každého cestujícího.

  • Luboš 27.9.2016, 07:51

   Bylo to z důvodu poruchy letadla,čekalo se na jiné.

  • Kryštof 27.9.2016, 08:54

   Pak byste měl mít nárok na zmíněných 400€ za pasažéra 🙂

 • Tom 23.9.2016, 12:01

  Ahoj, co zpoždění letu způsobené technickou závadu radaru, !3 tedy dopravce?

  • Kryštof 23.9.2016, 12:15

   Ahoj, záleží na tom, zda se jednalo o technickou závadu radaru na letadle (pak by měla kompenzace být vyplacena) nebo technickou závadou letištního pozemního radaru, pak aerolince nevzniká povinnost odškodnění zaplatit.

 • Renata 22.9.2016, 11:24

  P. Chytry alias Cali, vase odpoved mi nepomohla, ale asi mate „dobry“ pocit jak jste inteligentni a ostatni uplni tupci. Prijela jsem po mesicnim putovani s castecne nemocnym clovekem, cesta z5 trvala 48 hodin vcetne 20 procedur na 3 letistich, nesmyslneho vyplnovani formularu, hledani zavazadel a jejich naslednych znovu-odbavovani, tak si, prosim, odpustte kousave nic nerikajici komenty vyvolavajici pouze negativni pocity a ztratu casu meho i vaseho. Nedekuji neb neni zac..

 • Renata 21.9.2016, 16:29

  Add doplnek meho dotazu – jak vysoke odskodneni, kdyz Oman Air zaridil nahradni let s Etihad pres Dubai do puvodniho cile tj. Milana? Tedy zpozdeni 12 hod. Diky, Renata

  • cali 21.9.2016, 17:28

   To je fakt takový problém přečíst si jednu z prvních vět u jakéhokoliv článku o kompenzaci zpožděného letu dle EC 261/2004?

 • Renata 21.9.2016, 16:19

  Ahoj,mely jsme zpatecni let Bangkok – Milan s Oman Air – nas let byl uplne zrusen. Odleteli jsme se zpozdenim 12 hod. s Etihad pres Dubai do cile / Milan / – zaridil Oman Air. Mame narok dle Evr.vyhlasky na odskodneni? Oman Air neni evropsky dopravce a zpatecni let byl z Asie !
  Do kolika dni se musi uplatnit narok??
  Diky, Renata

 • Kristyna 20.9.2016, 16:02

  Dobry den, chtela bych se zeptat jakou kompenzaci mohu pozadovat, kdyz mel let v Dominikanske republice zpozdeni dve hodiny a kvuli tomu jsme nestihli dalsi den let v Parizi, kde jsme museli zustat pres noc, protoze volny let byl az dalsi den a domu jsme se tedy vratili o 24 hodin dele, nez jsme puvodne meli. Nevim tedy v jake vysi mohu kompenzaci pozadovat. Diky za odpoved

  • Kryštof 20.9.2016, 16:58

   Dobrý den, záleží na tom, jestli lety z Dominikánské republiky a z Paříže domů byly oba na jedné letence. Pokud ano, máte nárok na odškodnění ve výši 600 € za cestujícího. Pokud ne, nárok na kompenzaci nevznikl.

  • Kristyna 5.10.2016, 17:39

   Na letišti v Punta Cana jsme dostali palubní lístek, na kterém byly oba dva lety. V Paříži nám byl vystaven nový palubní lístek protože kamarádka měla nejdřív letět v jinou hodinu než já a my jsme samozřejmě chtěly letět spolu. I v tomto případě mám tedy nárok na kompenzaci 600Euro?

  • Kryštof 5.10.2016, 21:04

   Ahoj, nezáleží na tom, zda jste měli jeden nebo dva palubní vstupenky, ale zda lety byly na jedné letence, tj. zda jste je kupovaly v jednom kroku.

  • Kristyna 6.10.2016, 08:38

   Kupovaly jsme je najednou. Jednalo se o klasický zájezd od cestovní kanceláře.

 • Hana 18.9.2016, 13:03

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda mám nárok na kompenzaci,když pro důvod zpoždění uvedli střet s ptákem a tím poruchu na motoru.Letadlo odstavili a čekali jsme na další.Původní čas návratu byl ve 14.25.hod a skutečný návrat byl až ve 02.30 hod.Děkuji

 • Joe 17.9.2016, 11:43

  Dobrý den,
  cestoval jsem s Travel Servisem linkou QS 1147 z Rhodosu do Prahy s plánovaným příletem do Prahy dne 17.9.2016 v 01:05 hodin. Skutečný přílet do Prahy byl s velkým zpožděním dne 17.9.2016 v 05:33.Důvodem zpoždění byly podle informace posádky provozní důvody.Mám nárok na odškodní ve výši 400 Euro?

  • Kryštof 17.9.2016, 12:15

   Dobrý den, 100% máte. 400 € na každého cestujícího.

  • Joe 17.9.2016, 14:24

   Dobrý den, děkuji za odpověď.
   Zkusím to.

 • Homola 9.8.2016, 12:56

  Dobrý den,
  měl jsem zpožděný let a podal jsem žádost o odškodnění viz. Váš průvodní dopis.
  Vyjádření od Travel service už trvá 40 dní a když jsem se tam dovolal, tak mi tvrdili, že na vyřízení mají neomezenou dobu. Je to pravda?

  Děkuji za odpověd
  Homola

  • Lucka 25.8.2016, 18:28

   Není to pravda. Stížnost musí být vyřízena do 60 dnů ode dne jejího doručení správnímu orgánu příslušnému k jejímu vyřízení. TS klasicky nekomunikuje, doporučuju kontaktovat Úřad pro civilní letectví. Postup, jak dostat peníze z TS popisuju na svém blogu, tady nebudu spamovat, ale kdyžtak si o něj napište:) Držím pěsti, my jsme o nich dostali full kompenzaci 400 Eur/každá. Lu

  • Lucka 25.8.2016, 18:32

   hm, tak to jsem zase byla aktivní, odkaz tu už je, pardon … 🙂

  • Magdalena 8.12.2016, 12:53

   Dobrý den,

   právě řeším kompenzaci od TS, zatím dva týdny nekomunikují. Mám nárko na 250 EUR (technická závada- 6 hod zpoždění). Nejde mi ale vůbec načíst váš blog, funguje? Nebo je chyba na mé straně?

 • Luckq 8.8.2016, 23:38

  Dobry den,mohla bych se zeptat zda se odskodneni vztahuje na nas pripad? Leteli jsme Emiratama do Manily,kde jsme nabrali mensi zpozdeni asi 40min+nez nam vydali zavazadla a na zaklade toho nam uletl dalsi spoj do cilove destinaci dovolene. Emiraty nam prebukovali letenky,ale let byl az za 12h a my na vlastni naklady museli platit hotel a transport ….letenky jsme zakoupili pres letusku.cz…dekuju

  • Dave 9.8.2016, 07:09

   Dobrý den, využijte právní poradnu na vasenaroky.cz, děkuji.

  • Luckq 9.8.2016, 07:59

   Dekuju

 • Hana 8.8.2016, 15:58

  Ja som tento problém mala s Air Berlinom, a keď mi 6krát odpísali ten istý blábol, že nemám nárok, tak som šla cez Vasenaroky a po vyše pol roku odškodnenie dostala.
  Aj tak by ma ale zaujímalo.. ak by som to chcela riešiť sama, tak ako? Kam vyššie sa možem sťažovať ako na ich klientskom centre (kde to naozaj nie je možné vyriešiť)??

  • Dave 8.8.2016, 16:03

   Pokud aerolinka nechce, tak pomůže pouze žaloba… Bohužel :/

  • cali 8.8.2016, 16:06

   Já teď zkouším claim s Air Berlin prostřednictvím SÖP. Dám pak raport.

 • Daniel 8.8.2016, 15:14

  Dobrý den,
  zrovna začínám boj s WizzaAir o kompenzaci. Naše letadlo 17.7. letělo ve 21:30 z Varšavy (WAW) do Reykjavíku (KEF) 23:40 přílet…. avšak ohlásilo po hodině letu technické problémy (údajně svítila nějaka kontrolka) a vrátilo se zpět do Varšavy. Na mobil mi přišlo oznámení, že poletíme letadlem druhý den 18.7.2016 v 18:40. Při čekání u „gejtu“ v 18:20 vyskočilo zpoždění, vzletěli jsme nakonec ve 21:00 a ještě jsme měli neplánované mezipřistání ve Stavangeru (SVG), dorazili jsme 18.7.2016 ve 23:59, což je v součtu více jak 24hodin zpoždění.
  První odpověď wizzairu je že “ let byl zpožděn z neočekávaných technických důvodu a jedna se o mimořadne okolnosti, kterým nešlo zamezit“ …takže nic platit nebudou, nic jineho sem ani nečekal, 2x neočekávané mimořádné okolnosti :). Ocitovali pár zakonu a směrnic. Rád bych se zeptal, jestli nemám žádat o dvojnásobek kompenzace, když byl první let opožděn o 20 hodin a druhý let o 3,5 hod.?
  Děkuji za odpověď,
  Dan

 • Kristýna 1.8.2016, 12:18

  Letadlo může mít i kratší zpoždění než 3 hodiny. Pokud se nepletu, tak pokud je let kratší než 1500 km, stačí zpoždění 2 hodiny – a potom je nárok na kompenzaci 250 eur.

  Zde je úryvek ze směrnice 261/2004
  a) o dvě hodiny v případě všech letů o délce nejvýše 1 500 kilometrů, nebo
  b) o tři hodiny v případě všech letů ve Společenství delších než 1500 kilometrů a všech ostatních letů o délce od 1 500 kilometrů do 3 500 kilometrů, nebo
  c) o čtyři hodiny v případě všech letů nespadajících pod písmeno a) nebo b).

 • Martin 29.7.2016, 20:57

  Zdravím měl bych dotaz. Můj let z Prahy s odletem 12:40 do Soluně měl zpoždění(z důvodu srážky letadla s ptactvem, které letělo z Bratislavy) byl náš odlet odložen na 17:15.Do Soluně jsme dorazili v 19:30. Na letišti nám byly rozdány poukázky na jídlo v hodnotě 110kč/ks. Chtěl bych se tedy zeptat, jestli v tomto případě mám nárok na odškodnění.

 • Kateřina 16.7.2016, 15:49

  Dobrý den, v příkladu je uveden Rhodos, což by se mi přesně hodilo, jen naopak, z Rhodosu do Prahy, funguje to i naopak? A proč je uvedeno 250 eur, když vzdálenost je vyšší než 1500 km a mělo by to tudíž být 400 ne? Děkuji

  • Dave 16.7.2016, 15:54

   Dobrý den Katko, je to vzorový příklad – můžete si jej upravit dle libosti. V případě, že aerolinka se bude zdráhat, nechte vše na advokátech 🙂 http://cestujlevne.com/kompenzace

 • Sub 15.7.2016, 00:01

  Chápu, že tato pravidla fungují v Evropě – ale jak je to (např.) odlet z Prahy s Turkama (let dejme tomu OK) navazující let opět s Turkama v jedné letence z Istanbulu do Panamy, kam přiletím o 4 hodiny později. Vztahuje se na to nařízení EU, nebo už je to „mimo“?
  Dík

 • Adam 13.7.2016, 20:34

  Ještě dotaz. Mohu o kompenzaci požádat, pokud mám palubní lístek na daný zpožděný let zakoupený, avšak letadlem jsem neletěl? Např. jelikož jsem z důvodu zpoždění již musel zrušit schůzku, tak nemělo cenu letadlo využít. Děkuji.

 • Adam 13.7.2016, 20:20

  Lze někde na internetu zpětně zjistit čas příletu letadla? Letěli jsme koncem června z Milano do Berlina s Ryanair, ale již si nepamatuji, zdali bylo zpoždění pod 3 hodiny nebo nikoliv. Děkuji.

 • Ivana 13.7.2016, 19:41

  Je to par dni, co jsme meli zpozdeny zaoceansky let o 6 hod, kazdy jsme obdrzeli kupon na 11 liber na obcerstveni. Jsme na tuto situaci pojisteni, ale zajima mne, zda mame narok na odskodneni i u letecke spolecnosti. Byl to let ze San Franciska na Heathrow.

  Dekuji

 • Ivana 13.7.2016, 19:33

  V září 2015 jsme s AIR France(letenky s cestujlevne.cz-navazující let se na Charles de Gaulle nedal stihnout- nestihl ho ani jeden z cestujících do Prahy) přiletěly do do cílové Prahy se zpožděním 13 hodin. Po 2 měsících dopisování s agenturou, která nám letenky prodala a komunikovala s AIR France opakovaně zamítavá odpověď. Nakonec nám bylo navrženo, že v dalším řešení budou pokračovat pouze tehdy, pokud zaplatíme 1500 Kč předem bez ohledu na dalčí výsledek. Já osobně doporučuju při delších letech zvážit dobu na přestup na různých letištích. I když je letenka prodávána jako celek, někdy jsou přestupy nereálné již při zpoždění 10 minut.

 • Tomáš 13.7.2016, 16:31

  Možná bych nesouhlasil úplně s tvrzením „U nízkonákladových aerolinek neuspějete sami nikdy, případ proto rovnou předejte právníkovi nebo agentuře“. Moje čerstvá zkušenost s vymáháním na Ryanairu je opačná a celé řešení trvalo pouze JEDEN DEN. Sám jsem z toho překvapen, protože jsem po přečtení (http://www.luckycesta.cz/jak-uspesne-kompenzovat-zruseny-nebo-zpozdeny-let/) čekal, že se komunikace povleče týdny/měsíce.

  • Divínová 18.7.2016, 20:33

   Dobrý den Tomáši,

   můžete mi prosím poradit, kam jste se obrátil s žádosti o odškodné u Rainaru?

   Děkuji

   Divínová D.

  • Lukáš Horák 18.7.2016, 21:28

   Dobrý den, žádost o kompenzaci přímo u Ryanairu podáváte zde https://eu261claims.ryanair.com/

  • Lucka 8.8.2016, 10:38

   To je super!:)

 • Eliška 13.7.2016, 14:09

  Dobrý den,

  můj let byl zpožděný pouze o 2h40, chápu, že nárok na kompenzaci nemám. Ovšem Travel Service rozdal pár lidem ze stejného letu „potravinové lístky“, ale my jsme třeba nic nedostali (a nebyli jsme jediní). Když jsem se po tom tázala dalších 3 lidí z personálu, tak nic nevěděli. Je možné dostat nějakou kompenzaci za tohle? Děkuji.

  • Martin 13.7.2016, 17:43

   U naše zpožděného letu easyjetu to několikrát hlásili v rozhlasu. Pokud to nehlásí, stačí dojít na informace (ve veřejné i neveřejné části), tam vás VŽDY odkáží na příslušnou přepážku, kde po předložení letenky dostanete poukaz na občerstvení (v listopadu to bylo v Praze myslím cca 113 Kč na osobu). Poukaz je s datem a je platný pouze v den zpoždění a na daném letišti.

   Zapomeňte na to, že vám tento poukaz teď vystaví.

Některé komentáře se mohou na webu objevit až po schválení administrátory. Usnadněte si orientaci nahráním avataru.