Princovy ostrovy
Souostroví
Příjemné souostroví na jih od Istanbulu, kde v minulosti trávili vyhnanství osmanští princové, je oblíbenou lokalitou pro útěk před shonem města. Na ostrovech najdete mnoho přírodních i historických zajímavostí a už i samotná plavba trajektem přes moře je skvělým zážitkem.
Princovy ostrovy jsou tvořeny devíti ostrovy. Pokud se rozhodnete navštívit jen jediný z nich, může to být skvělý jednodenní výlet z Istanbulu. V případě, že by vás lákalo prozkoumat více ostrovů, ubytujte se přímo na ostrovech a ponořte se do místního poklidného tempa života.
Vězení pro prince chtivé trůnu
Už v dobách Byzantské říše byly Princovy ostrovy využívány jako přírodní vězení pro prince a císařovny v nemilosti. Tato tradice přešla i do dob Osmanské říše, kdy sem byli umisťováni princové, kteří by mohli usilovat o život následníků trůnu. Tuto nechvalně proslulou historii Princových ostrovů můžete prozkoumat při poznávání řady historických památek na souostroví.
V minulosti patřila většina obyvatel Princových ostrovů k Řekům, ale v současnosti je populace souostroví turecká. Počet obyvatel Princových ostrovů se výrazně liší podle sezóny, mnoho bohatých obyvatel Istanbulu tu totiž má své prázdninové domy.
Čtyři velké a pět malých ostrovů
Princovy ostrovy se skládají z devíti ostrovů. Každý z nich by určitě stál za návštěvu, ale čtyři ostrovy jsou známějším a oblíbenějším cílem většiny turistů.
Büyükada (Velký ostrov) – Na největším z Princových ostrovů najdete Adalar Müzesi (Muzeum Princových ostrovů), řecký pravoslavný kostel Hagia Yorgi, řecký sirotčinec a kopec s vyhlídkou a kostelem. Pro přepravu po ostrově je ideální využít jedno z mnoha barevných kol, které místí v přístavu nabízejí k půjčení.
Heybeliada (Ostrov Sedlová taška) – Ostrov s legrační přezdívkou je oblíbeným ostrovem zejména pro letní návštěvy. Čekají tu na vás krásné pláže, husté borové lesy a průzračně čistá voda. Z památek je zajímavá místní Národní námořní škola a několik pravoslavných kostelů.
Burgazada (Pevnostní ostrov) – Říká se, že Burgazada je nejromantičtějším a také nejklidnějším z Princových ostrovů. Prohlédnout si tu můžete krásné řecké a židovské domy. Na prozkoumání čekají místní kláštery a kostely, je tu také jedna mešita. Tím nejhezčím, co ale ostrov může nabídnout, je klid a příroda.
Kınalıada (Henový ostrov) – Tento ostrůvek zaujme už při příjezdu, kdy si určitě všimnete hlavního vrcholku ostrova s klášterem. Návštěvníci jsou ale nejvíce přitahování slavnou pláží Ayazma. Vyrazit sem můžete přes kopce po svých, nebo se nechat odvézt na malém člunu.
Pokud byste chtěli navštívit další z Princových ostrovů, musíte si na většinu z nich zajistit soukromou dopravu, protože trajekt na ně pravidelně nezajíždí. V sezóně se dostanete trajektem ještě na ostrov Sedefadasi (Perleťový ostrov).
Vstup na Princovy ostrovy
Na Princovy ostrovy není třeba platit žádné vstupné, stačí vám lístek na trajekt a můžete jet. Princovy ostrovy jsou oblíbeným turistickým cílem zejména během léta. V zimních měsících může být o něco obtížnější se sem dostat a většina služeb na ostrovech nefunguje. Na druhou stranu tu budete prakticky sami.
Ubytování na Princových ostrovech
Princovy ostrovy jsou oblíbeným jednodenním výletem z Istanbulu, ale pro důkladné prozkoumání několika ostrovů je ideální ubytovat se přímo na místě. Větší nabídku ubytování najdete na ostrově Büyükada, na ostatních ostrovech je jen několik hotelů a bývají často obsazené. Na ostrovech téměř neseženete nocleh v hostelu. Můžete si vybrat z následujících kategorií ubytování:
- levné hotýlky (do 1 500 Kč na noc/2 os.)
- dražší hotely se snídaní a výhledy na moře (do 5 000 Kč na noc/2. os)
Doprava na Princovy ostrovy
Cesta na Princovy ostrovy z Istanbulu je velmi jednoduchá. Pravidelné spoje na všechny větší ostrovy jezdí z přístavu Kabataş v evropské části Istanbulu. Vybrat si můžete ze svou variant:
- Trajekty společnosti Sehir Hatlari – Alespoň osm trajektů denně v sezóně (polovina června – polovina září) jezdí mezi přístavem Kabataş a Princovými ostrovy. Dochází k častým změnám jízdního řádu, nejlepší je zkontrolovat aktuální časy na stránkách společnosti. Kromě přístavu Kabataş na loď můžete nastoupit i v přístavech Eminonu a Kadikoy.
- Přímý trajekt Dentur Avrasya – Přímé trajekty nabízejí o něco rychlejší dopravu na Princovy ostrovy bez zastávek. Vyjíždějí z přístavu Kabataş a vypravují minimálně šest lodí denně. Více informací o jízdním řádu lze najít na stránkách společnosti.
Na ostrovech nejezdí žádné automobily (kromě sanitek a technických vozů), takže pro přepravu po ostrově je ideální využít vlastní nohy nebo pronajaté kolo. Místo taxíků zde fungují drožky tažené koňmi.
Chystáš se do Istanbulu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.