Létání v těhotenství a s dětmi

V dnešní době není výjimkou kdy i těhotné ženy, nebo rodiče s malými dětmi cestují letadlem, ať již je důvod cesty jakýkoli. Je třeba mít na paměti několik faktů, aby jste se nedostali do neočekávané situace.

Létání v těhotenství

Nastávající maminky by měli být na pozoru. Pokud jste v 27. týdnu těhotenství a méně, nepotřebujete mít nic extra pro cestu letadlem. Pokud se však nacházíte mezi 28.-36. týdnem těhotenství, je důležité mít potvrzení od lékaře, že jste schopná letu. Každý člen posádky má možnost po Vás chtít vidět těhotenský průkaz a Vy jste povinni jim ho předložit. Od 36. týdne těhotenství je cestování letadlem vyloučeno. Pro konkrétní požadavky leteckých společností je třeba vyhledat informace na jejich webových stránkách. Toto jsou však nejčastější a nejhlavnější požadavky.

Létání s kojenci

Děti do 2 let se u všech přepravců přepravují zdarma. Miminko však musí sedět během startu, přistání a situací, kdy je požadováno zapnutí bezpečnostních pásů u Vás na klíně a být připoután speciálním pásem. Zároveň nemá dítě nárok na občerstvení na palubě a odbavené zavazadlo. Kočárek je přepravován zdarma, je důležité míti na paměti, aby byl bezpečně zabalen v obalu. Ve většině případech postačí igelitový obal, který by Vám měla každá lepší aerolinka poskytnout, ale nespoléhal bych se na to. Nenechávejte volně položené věci v kočárku, natož jakékoli cennosti. Většina posádek je Vám ochotna, pokud k tomu je dostatečně vybavena, ohřát lahev s pokrmem. Nejsou však tuto skutečnost povinni udělat, a to z důvodu technické vybavenosti a hygienických pravidel.

Dětské sedačky do letadla

Dětské sedačky nejsou povoleny během situací, kdy mají být cestující připoutáni. Sedačka proto musí být takových rozměrů, aby se pohodlně vešla do odkládacích prostor k tomu určených. Tedy rozměry okolo 60x50x30cm. Cestovní společnost Vám je schopna zařídit dětskou postýlku, je třeba si ale o ni před odletem zažádat.

Děti bez doprovodu – letenky

Cestuje-li díte mezi 6-12 lety samostatně, je třeba zařídit doprovod u letecké společnosti. Funguje tím stylem, že jakmile se s dítětem na letišti rozloučíte, obdržíte od pracovnice formulář s převzetím dítěte. Tato pracovnice se o díte bude starat až do odletu, poté přebírá zodpovědnost posádka kabiny letadla, která dále předá dítě pracovnici na příletovém letišti, kde s dítětem pracovnice setrvá do doby, než ji vyzvedne další zákonný zástupce (rodič, prarodič atd.).

Strava pro děti v letadle

Většina aerolinek (ne nízkonákladové) umožňují objednat dětské menu bez příplatku. Je třeba se předem obrátit na danou společnost a požádat o něj. U lepších dopravců je tato změna zdarma a není požadován žádný poplatek.

[kkstarratings]

Zeptejte se

Některé komentáře se mohou na webu objevit až po schválení administrátory. Usnadněte si orientaci nahráním avataru.

Celkový počet dotazů a odpovědí: 12

 • misulinka 1.2.2017, 22:27

  dobry den mam zajem odletet v dubnu s dvema syny 1rok a 3roky kolik by jsem platila prosim vas chci letet jen tam

 • Monika 14.11.2016, 11:15

  Dobrý den , chci poslat 12,5 letého syna do Denvru .Je možné i když je mu už přes dvanáct aby měl doprovod letecké společnosti?Děkuji za odpověď.

  • Dave 14.11.2016, 14:50

   Dobrý den, povinnost doprovodu platí pro děti do 12 let, nad je doprovod volitelný. Takže ano, není problém jej zařídit.

 • Michaela 4.11.2016, 12:47

  Dobry den,v prosinci ma letet ma 14leta dcera se svou babickou do Irska na navstevu za moji sestrou.Sestra mi telefonovala,z musim napsat plnou moc a potvrzenou od notare.Odlet mají z Bratislavi.Tak se chci zeptat jestli to opravdu musí byt.Dekuji za odpoved

  • Dave 4.11.2016, 14:19

   Dobrý den, děti od 12 let mohou cestovat samostatně. Plná moc tedy není potřeba.

 • Jana 7.6.2016, 07:50

  Zdravím, v piatok letíme spoločnosťou ryanair s 2,5 ročnou dcérou. Je možné pre ňu do lietadla vziať vlastné pitie a nejaké jedlo, teda skôr tyčinky, lízatko … aby sme všetci prežili let bez ujmy a poškodeného sluchu :D? Ďakujem za odpoveď.

  • Dave 7.6.2016, 08:03

   Ano, u malých dětí se to toleruje.

 • Lucka 11.1.2016, 22:54

  Cestujeme v lete s Ryanair na Mallorcu s 1,5r dcerou. Myslite, ze mame investovat do vyberu nejakych sikovnych sedadiel /vpredu/ alebo mozme ocakavat trochu empatie a vyberu nam priestrannejsie miesta sami? U dobrych aeroliniek som videla k detom vzdy spickovy pristup, ale Ryanair skusime poprvykrat, cize neviem co cakat a za co radsej priplatit…vopred dik za ochotu!

 • Ondra 9.1.2016, 19:44

  Aktuálně řešíme, že na jaře chceme poprvé letět s kojencem. Měl jsem zažito, že infant má přepravu zdarma, přesto Ryan účtuje 20eček za let. Je to opravdu tak nebo během rezervace se to dá změnit? Díky.

  • Dave 9.1.2016, 20:52

   Ahoj Ondro, standardně se platí 10% z ceny u klasických dopravců. Ryanair má 20 eur.

 • Andrej 4.1.2016, 10:25

  Ako je to napríklad s prepravou krosny pre dieťa? Tiež to slúži na prepravu dieťaťa a subjektívne je to mobilnejšie zariadenie ako detský kočík 🙂 Vezmu nám teda túto krosnu takisto ako aj kočík bezplatne, alebo to treba odbaviť ako normálnu batožinu? Ďakujem.

  • Dave 4.1.2016, 11:45

   Děti mají nárok na zavazadlo, ale jejich rozměr a počet se liší dle dopravce. Vždy jej najdete v podmínkách, stačí vyhledat „aerolinka baggage child“.