Zrušení letu

Při Vašich cestách se může stát cokoli, jedná-li se o zpoždění – člověk to vždy nějak skousne. Co ale dělat a jak si poradit se zrušením letu? To se dozvíte na následujících řádcích.

AKTUALIZACE: sepsali jsme nový příspěvek k této problematice. Najdete jej zde – Kompenzace za zrušený / zpožděný let.

Nařízení ES č. 261/2004

Existuje několik variant jak se s touto skutečností vypořádat. Všechny se řídí nařízením EU a to dle ES č. 261/2004. Tato skutečnost platí jen pro lety z letiště v EU, nebo na lety do letiště v EU, které začínají na letišti mimo EU a jsou operovány společností provozovanou v EU.

 1. Let je zrušen 14 dní a více před odletem. V takovém případě Vám nárok na jakékoli odškodnění zaniká. Máte však právo na vrácení peněz za letenku či změnu letu na jiný let dané společnosti.
 2. Let je zrušen více (méně) jak 7 dní před odletem, a zároveň Vám přepravce nabídl alternativní let, který nezačíná dříve jak 2 hodiny (1hodinu) před původním, a do finální destinace nedorazí déle jak 4 hodiny (2hodiny) oproti původnímu času. V tomto případě máte také právo jen na změnu letu či vrácení peněz.

Odškodnění při zrušeném letu

V opačném případě, máte nárok na občerstvení, telefonní hovor a odškodnění, jehož výše závisí na délce letu

 • 250 EUR na letech kratších než 1.500 km
 • 400 EUR při delším letu uvnitř EU a při letu mezi 1.500 a 3.500 km
 • 600 EUR při letu delším než 3.500 km mimo EU

Dále ještě zmíním, kdy Vám nárok na jakékoli odškodnění zaniká, nezávisle na době zrušení letu

 • politická nestabilita
 • nepříznivé meteorologické podmínky
 • bezpečnostní rizika
 • stávka
 • pokyny udělené dopravci Řízením letového provozu

Kompenzace při zpožděném letu

Zpoždění letu – jako v předchozím případě záleží na situaci. Pokud bude let opožděn dle následujících příkladů, musí dopravce poskytnou cestujícím občerstvení, možnost telefonního hovoru, popřípadě ubytování

 • 2 hodiny na letu kratším než 1500 km
 • 3 hodiny při delším letu v rámci EU a při letu mezi 1500 a 3500 km
 • 4 hodiny a více při letu delším než 3500 km mimo EU

Rada na závěr – nikdy nečekejte, že Vám společnost sama od sebe něco nabídne. O každou kompenzaci si musíte říci jako první Vy.

[kkstarratings]

Zeptejte se

Některé komentáře se mohou na webu objevit až po schválení administrátory. Usnadněte si orientaci nahráním avataru.

Celkový počet dotazů a odpovědí: 13

 • Jana 4.1.2016, 22:58

  Dobry den,chci se zeptat:26.12.2015 jsem mela letet z Brna 21:30 do Londyn (Stansted),jenze kvuli mlze museli let preklonit do Prahy,tudiz jsme cekali na letisti v Brne,co bude dal.Po dlouhem cekani sehnali autobusy do Prahy,kde jsme cestovali dalsi 2,5h.Pri otazce v Brne,jestli mame narok alespon na kavu nam bylo odpovezeno,ze meli co delat,aby vubec sehnali autobusy do Prahy.Kdyz uz jsme docestovali do Prahy a opet se nekdo zeptal na obcerstveni-odpoved znela:ano,jidlo dostanete v letedle.Po dlouhem absolvovani dalsiho odbaveni jsme se dostali do letadla,kde nam bylo receno,ze zadne obcerstveni nepripada v uvahu.S otazkou na kelimek s vodou???Nemame,ale muzem vam rozpustit led v mikrovlnce :-D,coz uz i na me bylo dost!Z Prahy jsme vzletli 3:30.Nejde mi timto o jidlo,ale o pristup!Proto se ptam,mam nejakou nadeji na vraceni penez?Presto,ze byla mlha???Zpozdeni mi docela zkomplikovalo me plany.Dekuji Jana

 • Vanda 15.9.2014, 16:06

  Dobrý den,
  začátkem září jsme s přáteli cestovali z Bratislavy do Alghera s přestupem v Bergamu. Již v Bratislavě byl let opožděn o více, než 4 hodiny, tudíž nám uletěl navazující let z Bergama. V Bergamu jsme byli nuceni nocovat a čekat na další let do Alghera, který letěl za dalších 8 hodin.
  V Bratislavě nám slečna za okýnkem naší letecké společnosti (Ryanair) nebyla schopná poskytnout absolutně žádné informace o dalším postupu, jenom nám po několikaminutovém „nátlaku“ vytiskla formuláře o zpožení letu. V Bergamu infomační kiosek Ryanair otevíral až v 7 ráno, tutíž jsme nějakých 7 hodin vůbec netušili, co s náma bude. Nicméně nám později přerezervovali letenky a odlětěli jsme letem o půl 9 ráno do Alghera.
  Chci se zeptat, jestli máme nárok na náhradu za zpoždění letu z Bratislavy (to předpokládám ano), ale hlavně, jestli si můžeme nějakým způsobem stěžovat i na několikahodinové čekání v Bergamu. Oba lety realizovala společnost Ryanair.
  Děkuji mockrát za odpověď. Vanda

 • Kryštof 13.9.2014, 00:27

  Zdravím, bylo možná dobré aktualizovat informace. Finanční kompenzace při zpoždění kratším než 2 hodiny již není dána žádným nařízením, nově pouze nad 3 hodiny.

 • Tereza 7.7.2014, 15:58

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaký formulář ohledně nároku na odškodnění kvůli zpoždění letu. Dívala jsem se na stránky letecké společnosti a ta to vůbec neuvádí.

  Děkuji za pomoc.

  Tereza

  • Dave 7.7.2014, 16:04

   Dobrý den, kontaktujte přímo http://www.vasenaroky.cz – ušetříte si spoustu práce.

  • Tereza 7.7.2014, 16:12

   Na těchto stránkách jsem již byla a publikují zpoždění letu o 3 hodiny a více. Spodní hranici, tedy hranici dvě hodiny do 1500 km, vůbec nezahrnují do svého výčtu nároků.
   I když asi nebude na škodu i tak zadat dotaz.

   Děkuji.

 • Janča 14.3.2014, 11:22

  Dobrý den, prosím o radu. Dnes mi přišel oznamovací email od letecké společnosti Air one, že můj Praha – Pisa 17.7.2014 let bude o 3 hodiny a 20 minut dříve a cesta zpět Pisa – Praha 2.8. bude také okolo 3 hodin a 20 minut dříve. Bohužel nemají email a musí se tam jen volat (za značné peníze), tak se chci zeptat, jestli je zde dle zákonu šance na vrácení peněz. Děkuji moc předem za odpověď,

 • Petr 7.2.2013, 13:35

  Pokud e-mailová komunikace s leteckým přepravcem byla bezúspěšná, pošlete mu stížnost – viz formulář v angličtině na http://www.evropskyspotrebitel.cz/files/complaint_form_en-air_transport.pdf nebo v češtině na http://www.evropskyspotrebitel.cz/files/prava-cestujicich-v-letecke-doprave-form.pdf.
  Dále doporučuji oslovit Evropské spotřebitelské centrum v ČR ( esc@coi.cz ), popsat situaci, poslat kopii stížnosti a kopii dokumentů a on Vám zajistí bezplatný servis (posouzení oprávněnosti požadavku, komunikaci s leteckým přepravcem, komunikaci s Evropským spotřebitelským centrem v Itálii a příp. komunikaci s dozorovým orgánem nařízení EU v ČR). Z vlastní zkušenosti jejich servis funguje perfektně.

  • Bilika 9.2.2013, 01:06

   Díky,
   už se podařilo, dnes mi přišel mail s informací o refundaci.

  • Dave 9.2.2013, 11:21

   Můžeš prosím nakonec popsat postup, jakým jsi k té refundaci došla ? Bude se hodit pro další čtenáře. Děkuji!

 • Dave 5.2.2013, 22:50

  Zkoušela jste se obrátit na české zastoupení Alitalie ?
  Kontakt: http://cestujlevne.com/diskuze/viewtopic.php?f=20&t=192

  • Bilika 6.2.2013, 21:31

   To jsem zkusila jako první, ale bylo mi řečeno, že musím řešit telefonicky s Itálií. Zkoušela jsem poslat i maily, ale nikdo nereagoval.

   Bilika

 • Bilika 5.2.2013, 21:48

  Prosím o radu|:

  Mám letenku PRG-MXP-JFK-MXP s termínem 15.2.-21.2.2013. Požaduji její refundaci na základě změny času letu PRG-MXP

  15.2. PRG-MXP Původní čas 13,50 – 15,20, změna odletu, nový čas: 17,25 – 18,55
  16.2. MXP – JFK nezměněn – 12,25 – 15,40
  21.2.JFK-MXP – nezměněn

  Na základě změny letu PRG-MXP jsem chtěla vrátit celou letenku, ale v Alitalia tvrdí, že nárok na refundaci mám až po 5 hodinách.

  Letenku jsem koupila v řjnu v akci se % slevou (využit E-Coupon), takže celkově za 175 Eur. Vrátit ji fakt chci, protože letím do NYC o pár dní dříve s letenkou za 1300,-

  Jak mám postupovat? Díky? Bilika