Star Alliance: nejrychlejší cesta ke GOLD statusu

Magazín
Statusy u *A, licence CC

Odstartovat dovolenou odbavením u prioritní check-in přepážky, následným posezením v salónku a nástupem do letadla taktéž při přednostním odbavení? Nemusíte být byznysmen, abyste dosáhli na tyto výhody, stačí jen chytře využít věrnostních programů.

Věrnostní program aerolinií

Většina aerolinek nabízí v rámci věrnosti bonusový program, díky němuž lze pak využívat zajímavých výhod. Mezi ty nejzajímavější patří následující:

 • Přednostní odbavení u check-in přepážek
 • Přednostní nástup do letadla
 • Vstup do VIP letištních salónků (wifi, občerstvení, alko/nealko či sprchy zdarma)
 • Větší hmotnostní limit (+20 kg)
 • Prioritní výdej zavazadel
VIP salónek v Hong Kongu
VIP salónek v Hong Kongu

K tomu, abyste dosáhli na tyto výhody je nutná registrace do jednotlivého programu a získat nejvyšší statut. Ten obdržíte zpravidla po určitém počtu nalétaných mil či počtu letů. Většinou je skloňována částka okolo 100 tisíc mil, ta je pro běžně létajícího (1-2x do roka) nereálnou sumou – například linka Praha-New York a zpět nabídne cca 9 tisíc mil. Míle navíc musí být nasbírány v časovém úseku, zpravidla 1 roku.

Díky sdružování leteckých společností do tzv. aliancí Vám bude stačit 1 členství v rámci celé aliance. Míle pak automaticky sbíráte i při letu s jinou aerolinií, která je však členem této aliance. Existují tři: Sky Team, One World a Star Alliance. Právě poslední zmíněné se budeme věnovat v tomto článku.

Star Alliance – statusy

Star Alliance sdružuje na 28 dopravců po celém světě, mezi které patří například Aegean, Air New ZealandAustrian, Brussels airlinesLufthansa, SWISS, TAM airlinesTAP Portugal, Singapore airlines, SAS či Turkish airlines.

V této alianci existují dva statusySilver a Gold. Statut Silver nepřináší žádné zajímavé výhody, ovšem při statutu Gold získáváte všechny výše uvedené bonusy. Jak tedy získat nejrychleji a nejlevněji statut GOLD? O tom jsou již následující řádky..

členové *A
členové *A

Řecké zlato se nejvíce třpytí

Řecký vlajkový dopravce Aegean airlines je cestou k úspěchu díky svému věrnostnímu programu Miles&Bonus. S touto aerolinkou Vám stačí nasbírat pouze 20.000 mil k tomu, abyste obdrželi GOLD status v rámci Star Alliance. Pro představu je to jeden zpáteční let do Austrálie či 2 cesty do USA. Nejen malý počet potřebných mil je obrovskou výhodou, tou další pak je snadné udržení statutu a v neposlední řadě 12-ti měsíční omezení, nikoliv kalendářní rok. Postup k dosažení a udržení GOLD statusu je následující:

 • Registrujte se v tomto odkazu a získejte 1.000 mil do začátku
 • Do 12 měsíců od registrace nalétejte 3.000 mil a získejte statut BLUE
 • Do 12 měsíců od statutu BLUE nalétejte dalších 16.000 mil a získáte statut GOLD
 • Pro udržení statutu GOLD stačí podniknout 1 let v rámci 36 měsíců od získání GOLD statutu

Kolik mílí obdržím za svůj let?

Získání GOLD statutu je v tomto případě opravdu rychlé a výhodné. Kolik mil získáte za svůj let zjistíte za pomocí skutečně uletěné vzdálenosti a knihovací třídy, ve které poletíte a dané aerolinky. Knihovací třídy jsou značeny písmeny, pro nás nejčastěji K, P, Y a jiné. Je jedno, které společnosti patří letadlo, důležité je jaký je uveden kód aerolinky na letence.

 • Pro načtení mil předložte na check-inu svou kartičku / číslo karty
 • Pro zpětné načtení mil využijte tento formulář (musíte být přihlášeni)

Přesný koeficient závislý na knihovací třídě zjistíte na této stránce, kde naleznete přehled všech aerolinek Star alliance. V závislosti na nedávné chybové akci letenek do USA je knihovací třída K u United Airlines (ačkoliv jsou lety operovány např. Austrian airlines) – ta je oceněna 50% mil, tedy koeficient 0,5. Za zpáteční let do New Yorku tak bohužel obdržíme pouze polovinu uletěné vzdálenosti, tedy 4.000 mil, které nám dopomohou k statutu BLUE. V jiných případech je však situace opačná! Zejména podniknete-li cest vícero.

Počet uletěných mil zjistíte v tomto generátoru Great Circle Map. Například při letu do Sydney je vzdálenost přes 20.000 mil, tedy bonusový GOLD statut obdržíme po první cestě!

Great Circle Map generátor
Great Circle Map generátor
Článek vydal Dave.

Celkový počet komentářů: 60

 • Pepa 11.8.2016, 12:24

  Jdou načíst i lety zpětně z února? Letěl jsem dvakrát na NZ a zpět, teď potřetí. Proto bych to chtěl nějak zužitkovat. Díky za odpověď

 • Martin 26.7.2016, 12:09

  Zdravím. Tak jsem se proletěl s Lufthansou Pra-Fra-Nanking … a pak Peking – Mnichov a zpět. Klasická třída L economy. Hmm, ani míle započítaná, prý moc levný tarif. Předtím jsem letěl s Turkama přes Istanbul do Gruzie, neuznali mi let kvůli prý špatně zadané destinaci. … takže jsem uletěl 14173 mil. Tak ti nevím, takto létám 3x do roka, ale do vyššího statusu prostě nedostanu.

 • Jakub 16.7.2016, 02:13

  Dobrý den
  zaregistroval jsem se u Aegean airlines.
  Chtěl bych se vás zeptat co mám udělt aby mi poslali plastovou kartičku.

  • Dave 16.7.2016, 07:49

   Proletět alespoň jeden let 😉

 • Tomáš 15.4.2015, 23:28

  Zdravím, chtěl bych se zeptat, je pořád ten Aegean aktuální? Se totiž dívám na jejich stránky a píšou tam, že na získání Silver karty je potřeba nasbírat 24000 mil a potom na upgrade na Gold je třeba dalších 48000. Nezměnili to už? Díky za odpověď.

  • Dave 15.4.2015, 23:32

   Program Aegeanu prošel koncem lonského roku změnami, příspěvek zatím čeká na aktualizaci :)) ale vesměs se změnili limity na míle.

 • Jirka 13.1.2015, 08:08

  Zajímavá věc toto, Dave chci se zeptat, mohu si ukrátit čas v salonku když byl měl gold status a letenku koupenou např u Travel Service? Jestli by mě tam pustili…

 • poplis 12.3.2014, 19:35

  muzu se zeptat k cemu je ten Blue status dobry? pusti me nekde po evrope do salonku? nebo jen se statusem Gold? 🙂

  • Dave 12.3.2014, 19:47

   Jen Gold status 🙂 blue je něco jako: „díky že létáte s námi“ 😉

 • Martin 28.11.2013, 11:55

  Mně to přijde snad jako nemožný získat nějákej jinej status. Létám často do Aberdeenu přes Frankfurt s Lufthansou a ikdyž zpáteční letenky kolikrát stojí přes 7000,- tak mi to přičte 500mil ( opět za celou cestu tam i zpět)
  hrůůza 🙂

 • Simona 27.11.2013, 19:17

  Tak jsem se zaregistrovala a pokusila zpetne nacist mile od Air new zealand, ktery u Star alliance jsou.Akorat to vypada, ze ve formulari aegeanair nemaji na vyber kod letiste pro Apiu… :-/

 • MichalL 27.11.2013, 16:35

  Když mám let operovaný Lufthansou a UA, načítám si míle zvlášť u každé společnosti? Létám celkem často a nikdy mě nenapadlo, že bych si mohl něco takového pořídit. Létal bych si v GOLDu už dávno 🙂 díky

  • Dave 27.11.2013, 16:40

   Moc nerozumím otázce.. Načtou se míle za oba lety, neboť obě aerolinky patří do stejné aliance (pokud nejsou vyloučeny tarifní třídou u Aegeanu).

  • MichalL 27.11.2013, 16:54

   Jestli musím načítat míle, tedy předkládat kartičku před každým letem zvlášť WAW-FRA a pak FRA-JFK, nebo to stačí jednou.

  • Dave 27.11.2013, 16:55

   Nene, jen jednou jí předložíš na check-inu.. Pak se načtou všechny lety na které dostaneš letenku. Na dalším check-inu to samé 😉

 • Sir 27.11.2013, 12:38

  Nutno dodat, že nalétat s nimi 20000 není asi jednoduchý – na svoje lety maj flat počty mílí a u ostatních maj striktně všechny levný tarify za 0. Např turkish miles&smiles jsou v tomto štědřejší, tedy je možné pár mil nasbírat, ikdyž člověk kupuje nejlevnější tarifní třídy.

  • Dave 27.11.2013, 13:21

   Tak cerne bych to nevidel, kord pokud clovek leta v chybnych cenach 🙂

 • Honza 27.11.2013, 12:32

  Čekal jsem, že alespoň s normálním článkem byste si mohl práci – ve smyslu, že ho vymyslíte a napíšete sám, ale opět jsem se spletl. To že zkopírujete nějaký tarif z jiných podobných webů beru, ale to, že budete kopírovat i obyčejné články mě dostalo asi nejvíce. Úsměvné. Nebo je podobnost čistě, ale opravdu čistě náhodaná?

  http://loyaltylobby.com/2013/07/22/shortcut-to-star-alliance-gold-status-aegan-milesbonus/

  • Dave 27.11.2013, 16:05

   Honzo… V čem je problém? Nebo snad urputně píšete do všech médií proč všichni tvoří články dle ČTK a dle Vás jej tak „kopírují“? Pokud podle Vás pouze kopírujeme, nechoďte sem – žádnou přidanou hodnotu tu nenajdete a akorát si kazíte den.

   Článků na toto téma je po světě desítky – Váš odkaz jsem neznal, čerpal jsem na flymefunky.com a hotelspotter.pl

   Pokud bychom pouze kopírovali, pravděpodobně byste nás ani neznal. To, že se objeví tarif tady a za hodinu je u poláků (nebo naopak) je prostě fakt.. Je to naprosto stejné, jako byste plival na iDnes, že přebírá témata z BBC.

  • Láďa 27.11.2013, 19:07

   Jakmile autor neuvede zdroj, z kterého čerpal, je to krádež 😉 každopádně doprovázet zde každý článek kradenými fotkami bez práv na užití od autora je daleko ošemetnější kapitola, ještě na webu, kterým vyděláváš… Zamysli se nad sebou Dave

  • Dave 27.11.2013, 19:22

   Lado, pokud nevite o cem mluvite, je lepsi se nevyjadrovat. Autorska prava samozrejme zname a plne respektujeme 😉 Co kdybychom se vratili k tematu a traumatizovane pocity nechali pred monitorem? 😉

  • Láďa 27.11.2013, 20:03

   Bohužel až moc dobře vím, o čem mluvím… to, že ukradneš fotku z Flickeru a hodíš tam autora neznamená, že máš na užití fotky právo. Jakoukoli fotku, ať ji vezmeš kdekoli nesmíš užít bez svolení autora 😉

  • Dave 27.11.2013, 20:09

   CC licenci.. Trochu me ale zacina iritovat narceni o kradeni a kopirovani 🙂 o tom jsou jina fora…

  • Láďa 27.11.2013, 20:47

   U CC licence je nutné ve fotce hypertext nebo pod fotkou zcela přesný odkaz, kde se dílo nachází, jinak jde o porušení licence = nelegální užití obrázku 😉

  • Dave 30.11.2013, 19:42

   Láďo, nejen, že tu veřejně pomlouváte mou osobu a pliváte na tento projekt, ale stále vůbec netušíte o čem mluvíte…

   Přečtěte si raději podmínky pro CC licence a pak zkuste reagovat znovu – http://www.creativecommons.cz/483/otazky-pro-uzivatele-dila/

  • Láďa 3.12.2013, 23:06

   Díky za odkaz 😉 jen je tím potvrzeno co jsem psal výše 😉

   „Všechny CC licence kladou na šíření díla stejné nároky. Uživatel je povinnen k dílu uvést:

   – jméno, popř. pseudonym autora, a jména dalších osob, které jsou uvedeny jako spoluautoři díla
   – název díla (pokud existuje)
   – !URL odkaz na CC licenci!
   – Pokud je šířena upravená verze díla, pak je třeba zároveň uvést způsob, jakým bylo dílo upraveno

   A jak jsem již zmínil, bez onoho url jde o porušení licence 🙂

  • Dave 4.12.2013, 09:19

   Láďo, opravdu mě bavíš 😀
   Nejdřív píšeš URL na fotku, teď URL na CC licenci…. Vyber si 😉

  • Láďa 24.12.2013, 12:43

   URL na onu CC licenci je url na objekt, který je pod CC licencován… při fotce je ona URL CC licence ona URL fotky… ta formulace „na CC licenci“ je v tom výčtu obecně, jelikož pod CC lze licencovat i texty, audio díla apod. Stačí se trošku zamyslet 😉

  • Dave 24.12.2013, 12:46

   Láďo, jsou Vánoce.. Nebudu na to už reagovat – hezké svátky přeji. 😉

 • Jan Slavík 27.11.2013, 12:04

  Dobrý den, jen by mě zajímalo jak teda načtu svůj let do Chicaga operovaný UA. Co mám zmáčknout. Děkuji za odpověd. Jan Slavík

  • Dave 27.11.2013, 15:49

   Dobrý den Honzo, registrujte se a pak se na check-inu prokažte vytisknutou kartičkou či jen předložte číslo 😉

 • Barbora 27.11.2013, 11:48

  Ahoj, pokud cestujeme 2, muzou se mile za 2 cestuji nacist na ucet jedne osobe? Nebo musime mit oba svuj ucet? Dik.

  • Dave 27.11.2013, 15:47

   Ahoj, oba svůj účet – míle se vždy načítají jen dané osobě.

 • Jenda 27.11.2013, 11:33

  Hmmm, super, to bude v salóncích narváno a úplně ztratěj svůj důvod :-/

  • Petr 27.11.2013, 17:21

   Ale nebudou… Jak už kdosi psal výše, ono to s tím načítám mil zdaleka tak horké není jak to autor prezentuje a většina nejnižších knihovacích tříd je dotována jen zlomkem skutečně proletěných mil, pokud vůbec nějakými. A pokud lze říct něco s téměř 100% jistotou tak to že se podmínky budou ještě zhoršovat.
   I v dobách před 11. zářím, kdy podmínky FFP byly nesrovnatelně štědřejší bylo obvykle jednodušší nalétat status počtem segmentů než vzdáleností.
   Nemluvě o tom, že pokud je jediným reálným benefitem vyššího statusu vstup do salonků, tak existuje daleko jednodušší a v důsledku levnější způsob jak si opatřit vstup do salónků než podnikat cesty kamsi do trantárie, kde se člověk jen otočí a letí zpátky.

  • Dave 27.11.2013, 18:10

   Tak tak.. I v případě ViaMilano jsme byli v salónku jediní 😉 a rozhodně jsme nebyli jediní, kdo tam mohl díky letům jít.

 • Vlado 27.11.2013, 11:17

  Uspesne som sa zaregistroval. Mam zakupene 2 letenky cez Turkis na januar a chcel by som pridat aby sa mi zbierali body nakolko to robim prvy raz prosim o info/pomoc..kde mam zadat cisla letov a podobne… Dakujem

  • Dave 27.11.2013, 11:21

   Předložíte pouze svou kartu, prozatím papírovou, u check-in jak na letu tam, tak i zpět 😉

  • Vlado 27.11.2013, 11:49

   OK dakujem a musim mat ja svoju kartu aj manzelka alebo nam staci 1??? Ale predpokladam ze asi aj jej musim urobit urobit ucet…

  • Dave 27.11.2013, 15:47

   Přesně tak, zařiďte si účet oba 😉

  • LSD 28.11.2013, 00:16

   Já doporučuji zadat číslo karty už při online bookingu, či check-inu pokud to jde. Zvláště u někerých méně rozšířených kartiček a na menších či exotičtějších letištích to je někdy přímo na přepážce problém.

 • Filip 27.11.2013, 11:01

  Zdravím, rád bych se zeptal, zda i na program Miles&Bonus lze načítat mile pomoci recenze hotelů na Holidaycheck?

 • Ondrej 27.11.2013, 10:10

  A u koho ze Sky teamu a One world byste doporučili členství? Díky

  • LSD 27.11.2013, 16:14

   To záleži na tom, zda ti jde spíše o status v rámci aliance nebo spíše o letenky „zdarma“? A taky jak často jsi schopen létat a kam?
   A samozřejmě je třeba počítat s tím, že programy průběžně mění pravidla a to málo kdy k lepšímu (loňská změna OK Plus je v tomto naprosto ukázková) 🙁

 • Samo 27.11.2013, 10:08

  A existuje taketo nieco aj na alianciu ONE WORLD??
  Dakujem

 • Terka 27.11.2013, 09:59

  Zdravím, článek celkem zajímavý, ale už jsem registrovaná u Lufthansy. Lze toho nějak využít, nebo bych si musela udělat další účet a začít od nuly?
  Díky.
  Jinak stránky super!

  • Dave 27.11.2013, 10:39

   Bohužel, přenos mil mezi programy nefunguje.

  • Dave 1.12.2013, 16:20

   Přenos funguje v rámci přesunu statusů – nikoliv mil… Pokud máš jiné informace, jakože asi máš, sem s nimi.

 • Petr N. 27.11.2013, 09:36

  Dají se doplnil míle i zpětně? v říjnu jsem letěl s TAP a co kdybych teď udělal registraci, načtou se mi nějaké míle, nebo to platí až od okamžiku registrace? Díky

  • Dave 27.11.2013, 10:22

   https://en.aegeanair.com/milesandbonus/ClaimMiles/ Zde je formulář – ale nevidím nejpozdější datum…

  • Petr N. 27.11.2013, 10:35

   Hodí mě to na obecnou stránku…

  • Dave 27.11.2013, 10:37

   Musíš být přihlášen, pak najdeš odkaz i v pravém sloupci – Claim Air Miles.

  • Petr N. 27.11.2013, 10:47

   A dá se nějak zjistit číslo letenky? Už mě to nepustí na rezervace/check my trip a bohužel email s letenkama jsem už smazal…

  • Dave 27.11.2013, 10:51

   hmm, nic mě nenapadá.. :/

 • LSD 27.11.2013, 09:23

  Taky vám ten web padá při každém pokusu udělat si nějakou změnu v profilu nebo zjistit nějakou informaci?

  • Kuba 27.11.2013, 09:31

   Pada….

  • Dave 27.11.2013, 10:23

   Momentálně to vypadá, že je problém opraven 😉

 • Samo 27.11.2013, 09:02

  Ten odkaz na registraciu nefunguje…viete preco??

  • Dave 27.11.2013, 09:06

   Opraveno, díky.

Některé komentáře se mohou na webu objevit až po schválení administrátory. Usnadněte si orientaci nahráním avataru.