Boarding letiště

Vynechání letu a problémy s nenastoupením do letadla

43 komentářů
2019-07-17T16:08:45+02:00

Důvodů k vynechání letu v rámci vaší letenky může být několik. Nejčastěji se jedná o pohodlnější dopravu do místa přestupu či úspory času a přesunů v cílové destinaci. A ačkoli se může zdát, že s vynecháním letu by neměl být problém, opak je pravdou a vše se může pro vás draze zvrtnout. Pojďme se podívat na jednotlivé případy.

V krátkosti si stačí pamatovat jednoduché pravidlo, a to, že vynecháte-li jeden let, pak všechny následující budou nenávratně zrušeny.

Nenastoupení na první let

Klasická situace nastává při objevení extra levného dálkového letu ze vzdálenějšího evropského města.

Řekněme, že jste našli letenku z Říma do Bangkoku za 7.000 Kč s tím, že se přestupuje v Mnichově. Samostatná letenka na ten samý spoj z Mnichova do Bangkoku vyjde na 15.000 Kč.

Logická úvaha praví, že koupíte letenku z Říma a nastoupíte až v Mnichově v přestupním bodě, který máte zkrátka blíž. Pokud však nenastoupíte už na první let v Římě, veškeré další se vám automaticky zruší bez náhrady (včetně zpáteční cesty). 

Nastoupit vždy musíte v počátečním bodě tak, jak je uveden na letence.

Vystoupení po cestě

V některých případech může být zajímavé vynechat i let po cestě, např. při cestě na z Vídně do San Francisca budete přestupovat v New Yorku, kde byste se chtěli zastavit na pár dní, a pak koupí nové jednosměrné letenky přeletět do Kalifornie.

Nenastoupením na let z New Yorku do San Francisca znovu porušíte podmínky zakoupeného itineráře a propadají vám všechny následující lety, tedy zpáteční cesta z Ameriky do Vídně.

Vynecháním jakéhokoli letu po cestě vám propadnou všechny následující lety.

Vynechání posledního letu

Vraťme se k první příkladové letence z Říma přes Mnichov do Bangkoku a zpět. Zpáteční cesta vybízí k vystoupení již v Mnichově a láká nás nechat tak propadnout poslední úsek cesty, to jest let z Mnichova do Říma.

Zmíněné pravidlo propadnutí všech následujících letů nás již zajímat nemusí a nad situací teoreticky vítězíme. K praktickému vítězství vede však ještě následující krok.

Pokud cestujeme s odbaveným zavazadlem, budeme ho potřebovat vyzvednout. V drtivé většině vám aerolinky neumožní odbavit zavazadlo do místa přestupu ani kdybyste je na kolenou prosili. V takovém případě nezbývá než letět do cílové destinace nebo za předčasné vyložení zavazadla zaplatit poplatek, který se pohybuje v rámci vyšších desítek eur.

Pravidlo, že zavazadlo bez vás neletí, v tomto případě neplatí. Bezpečnostní kontrolou prošlo, na první let jste také nastoupili, a proto má zavazadlo většinou zelenou až do cílové destinace.

Občas vám aerolinka vyhoví, máte-li delší noční tranzit.

V opačném případě, kdy letíte nalehko jen s příručním zavazadlem, je situace zcela bezproblémová. V místě přestupu jednoduše opustíte letiště a nic neřešíte.

Využití jen zpátečního letu

V běžné praxi se setkáváme také s případy, kdy cestující nemůže nastoupit na let tam, ale zpáteční cestu by rád využil. I v tomto případě platí, že vynecháním jedné cesty nenávratně ztrácíte nárok na cesty následující.

Velmi často se tento případ uplatňuje v rámci cest napříč Evropou a letenek zakoupených u nízkonákladových aerolinií. V tomto případě zrušení zpátečního letu neplatí.

Nízkonákladové aerolinky jako Ryanair, Wizz Air či Easyjet prodávají vždy jednosměrné lety, které na sebe nijak nenavazují a nemění tak svou cenu. Ačkoli se letenka tváří jako zpáteční, ve skutečnosti vám aerolinie prodávají dvě jednosměrné.

Pokud tedy vynecháte let s nízkonákladovou aerolinkou, můžete využít i další let.

No-show fee „poplatek“

No-show fee je planý strašák cestovatelů, kteří nakouknou do tarifních podmínek své letenky. Ve skutečnosti se totiž nejedná o poplatek za vynechání letu, ale o poplatek, který uhradíte, pokud na let nenastoupíte a chcete i přesto letenky nadále využít v původním rozsahu.

Jednoduše nestihnete letadlo a na letišti zaplatíte no-show poplatek plus rozdíl v ceně původní a nové letenky a váš itinerář je stále platný i přesto, že jste některý z letů neúmyslně vynechali.

No-show poplatek platí pro případy, kdy vám letadlo uletí, ne když chcete let vynechat.

Závěr s otázkou „Proč?”

Jeden z nejčastějších dotazů k dané problematice se ptá logicky „proč“? Proč nemůžu nastoupit v místě přestupu, když stejně poletím úplně tím samým spojem a prakticky aerolince „ušetřím“?

Cenotvorba letenek je složitá alchymie.

Vždy si kupujete službu z bodu A do bodu B a v leteckém ruchu převažuje komfort nad ekologickou stránkou byznysu. I za zdánlivě delší 3 lety zaplatíte méně než za jeden přímý let.

Typickým příkladem jsou letenky z Kodaně s přestupem ve Vídni do New Yorku. Taková letenka bude stát např. 6.000 Kč, zatímco přímý let z Vídně už 9.000 Kč.

Letecká společnost podporuje prodej na dánském trhu a logicky se bude bránit obchodními podmínkami tomu, aby cestující nemohli těchto cenových rozdílů využívat, jak se jim zlíbí.

naposledy aktualizováno 17. 07. 2019

43 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.