
Příspěvky uživatele Skrblik
Aktuální témata
Na trase Peking - Xian bych určitě doporučil zastávku na jednu noc v historickém městečku Pingyao. https://www.travelchinaguide.com/citygu ... i/pingyao/
Jel jsem to loni z z Tbilisi do Jerevanu, lístek jsme kupovali v den odjezdu na nádraží v Tbilisi, cestovali jsme 3. třídou (plackart) jako jediní cizinci, v "kupé" jsme byli sami, bylo to pohodlné, celníci na hranicích v pohodě, vlak jezdí obden resp. jeden den smět Tbilisi - Jerevan, druhý den naopak. Doporučil bych to, jednak je to komfortní a jednak zážitkové, cenu si nepomatuju, nicméně vše lze dohledat na zmiňovaném webu Seat61.com.
L_K napsal moc hezký kyjevský trip report, dovolím si doplnit pár postřehů
1) Pokud jste se ve škole neučili rusky a neumíte azbuku, zkuste se jí naučit, významně vám to zvýší zážitek z Kyjeva potažmo z celé Ukrajiny, způsobů výuky je několik, existují bezplatné mobilní appky, mě fungovalo učit se s plastovými písmeny azbuky z Aliexpressu (skládal jsem si slova, ...) - https://goo.gl/FZb18s
Pokud chcete potenciální zážitek ještě znásobit, stáhněte si někde z netu audio kurz Pimsleur Russian I, je to 30 lekcí po půl hodině (v angličtině), rodilý Čech je schopný to absolvovat za měsíc a získáte základní komunikativní znalost ruštiny, která při cestování hodně pomůže. Funguje to skvěle!
2) Metro určitě doporučuji používat, u okénka je možné koupit si čipovou kartu a la opencard nebo oystercard a nechat si na ní nabít třeba deset jízd, to vše stojí 51 hřiven a jen pípáte a jezdíte bez front a hledání drobných, za kartu je myslím nějaký vratný depozit, ale vůbec jsem to neřešil
3) V Kyjevě fuguje asi 2-3 měsíce Uber, je to nyní nejlevnější forma taxi, vše funguje v pohodě (vyzkoušel jsem několik jízd), lze doporučit.
4) Máte-li dostatek času, jste dobrodružné povahy a nemáte-li moc peněz, tak do Kyjeva se lze dostat z ČR (z Prahy) od 650 Kč. Leo Expressem z Prahy do Užhoroda od 19 EUR (vlakem do Košice, návazným LE busem pak z Košic do Užhorodu) a z Užhorodu lůžkovým vlakem do Kyjeva od cca 120 Kč (v 3. třídě, tzv. plackart). Jedinou nevýhodou je fakt, že LE přijíždí do Užhorodu kolem 3. hodiny ráno. Lze se ale ubytovat v některém z hotelů, doporučit lze třeba Atlant hotel (https://goo.gl/ju5EBe), který je v centru města a je solidní, má v ceně teplou snídani a check-out ve 12:00. Jízdenky na ukrajinské vlaky lze koupit online na webu železnice: http://booking.uz.gov.ua/en/, platit lze bez problémů českou kartou, jízdenku si vytisknete a jdete rovnou k vlaku. Na jízdence musí sedět jméno, které máte v pase (je potřeba se prokázat pasem při nástupu do vlaku). Doporučuju se rozšoupnout a koupit si za zhruba 700 Kč první třídu (kupé o dvou lůžkách, podle mého názoru naprostý luxus).
5) Určitě se vyplatí koupit si místní simkartu s 3G internetem, na Ukrajině jsou tři operátoři, v Kyjevě je to jedno, kterého si vyberete. Simkarty prodávají všude a volně, není potřeba žádná registrace, prokazování se pasem, prostě volný trh, V. Klaus by měl radost Já ale doporučuju turistům operátora MTS/Vodafone a jejich S(mall) balíček, stojí to 50 hřiven a v ceně je 2GB dat na měsíc a bezplatné volání do všech sítí, velkou výhodou je, že jsou k dispozici všechny tři varianty simkaret vč. nano.
6) V Kyjevě je zajímavou atrakcí outdoor posilovna Kačalka na ostrově Hidropark. Vznikla už někdy v 70. letech, všechny stroje jsou domácí výroby, svařené v zásadě z železného šrotu. Možná jste už viděli fotky v nějakém časáku, kdysi byla reportáž např. v Reflexu. https://goo.gl/m6O4x9
7) L_K má dobrý postřeh s pronájmem soukromých bytů - v bývalém SSSR to má velkou tradici mimo Airbnb - viz. např. web http://www.doba.ua, problém je, že byty nejsou moc hezké, majitelé často inzerují byty, které nemají reálně dostupné a nabízejí místo toho byty horši nebo v jiné lokalitě, atd. Spíš bych se toho vyvaroval, pokud nemáte nějaký dobrý důvod - např. kredit na Airbnb, atd.
8) V Kyjevě mohu doporučit hotel Salute (https://goo.gl/8qS234), je to architektonicky trochu bizarní hotel, mě se ale líbí, učebnicová ukázka sovětské moderní architektury. Je tam fajn personál (to není na Ukrajině samozřejmost ani v lepších hotelech!), pokoje jsou v pohodě, wifi, dobrá snídaně, pár minut pěšky od metra Arsenálná, pokoj asi od litru na noc.
9) Doporučil bych v Kyjevě navštívit nějaký trh s masem a zeleninou, je to zážitek a slušnej kontrast k v ČR módním farmářským trhům. Zajímavý také architektonicky je např. Žitný trh nedaleko Andryivského spusku. https://goo.gl/4qGVdx
10) Pro postsovětské země existuje fajn služba s nabídkou různých prohlídek a exkurzí. Jmenuje se Sputnik8.com. Většina nabídek v Kyjevě jsou nesmysly, ale je tam jedna perla - Andrej a jeho výlet na kyjevské střechy (http://www.sputnik8.com/en/kyiv/activit ... ev-s-roofs). Andrej umí slušně anglicky, já jsem se s ním dohodl na prakticky celodenní prohlídku kyjevských sídlišť a výlez na střechu v centru Kyjeva se super výhledem. Andreje můžu vřele doporučit, je inteligentní, příjemný a ukáže vám to, co byste sami nikdy neobjevili. Kromě toho můžete díky němu získat vhled do života mladého člověka v Kyjevě.
11) I v Kyjevě existuje několik subjektů, které nabízejí bezplatné pěší prohlídky Kyjeva (bezplatné = za dobrovolné spropitné). Přehled a recenze na Tripadvisoru zde: https://goo.gl/T98Vtl
12) Janukovičovo sídlo je fakt pecka, kdo chce pochopit současnou Ukrajinu, tak ji během 4-5 hodin může slušně pochopit právě zde. Autobusy / maršurtami se tam lze dostat od stanice metra Heroiv Dnipra do 10 hřiven / jeden směr, návod je v angličtině na netu. Byl jsem i v jeho vile Honka, vstup stojí 200 uah, určitě se vyplatí to absolvovat, bude-li to možné. Výklad je pouze v ukrajinštině, ale vždy jsou tam cizinci s tlumočníky, takže můžete poslouchat tlumočníky, kteří mluví anglicky.
To je asi vše, co mě napadlo. Žiju na Ukrajině již druhým rokem, znám perfektně Užhorod, slušně Lvov a Oděsu, trochu Kyjev, máte-li otázky, klidně pište, zkusím zodpovědět
Ahoj, před 10 lety jsem byl na 3 denním výletě do pouště, také jsem vyjížděl z Marakéše, koupil jsem si to jako "zájezd" s dopravou, ubytováním a tuším polopenzí v nějaké agentuře v centru Marakéše, vyber si nějakou podle Tripadvisoru (https://goo.gl/EoQ3Qh). Cenu si už nepomatuju, ale nepřišlo mi to drahý.
My jsme po cestě viděli plno zajímavých věcí - např. Ait Benhaddou, Ouarzazate, návštěva berberské vesnice a manufaktury na koberce (pozor na mazané nabídky koberců na prodej). Jelo nás asi 9 různých baťůžkářů v dodávace, v ceně bylo ubytování a večeře. Highlightem byl výlet do pouště na velbloudech (asi 2 hodinová "jízda") s přenocováním ve stanech v poušti a večeří na ohni. Byl to dost silný zážitek, jednak jsem nikdy neviděl tak jasně hvězdy, jednak jsme ráno vstávali na úchvatný východ slunce, zajímavá byla i brutální změna teploty den/noc (nastydnul jsem).
Doporučuju nelitovat peněz a vyrazit tam. Budeš-li v Marakéši, doporučuju ještě zajet na výlet (s přespáním) do přímořského městečka Essaouira, z Marakéše je to pár hodin busem.
Dovolil bych si upozornit na náš aktuální článek, kde je přehled většiny evropských autobusových společností vč. detailních informací:
http://www.skrblik.cz/cestovani/jizdenk ... po-evrope/
K původnímu dotazu co doporučit v Thajsku.
1) Vyhnul bych se Phuketu a Pataye
2) Z ostrovů jsou pěkné Koh Lanta (laid back backpacker ostrov, hezké pláže, dobré kurzy vaření, ...), Koh Lipe (malinký romantický ostrov), Koh Chang (ostrov nedaleko hranice s Kambodžou, zajímavá atmosféra), ...
3) Z měst samozřejmě Bangkok, velmi zajímavé je město Chiang Mai. Z Bangkoku si lze udělat jednodenní výlet vlakem do bývalého hlavního města Ayutthaya (památky, pyramidy, ...)
Pokud to bude možné, přelétal bych mezi destinacemi místními lowcosty (Air Asia, ...) a snažil se vyhnout busům a vlakům.
Letěl bych (kdybych žil na Slovensku) z Budapešti nebo Vídně s Qatar nebo Emirates, mají asi nejlepší economy kabinu do Bangkoku a v akcích slušné ceny (teď zrovna od 11k zpátečka) a dobrý routing (krátké mezipřistání, celá cesta rozložena na dva cca 6 hodinové lety)
Asi nejlepší online průvodce po Thajsku je https://www.travelfish.org/country/thailand
Mají to opravdu detailně zpracované, obsah je zdarma (až na shrnující PDF nebo mobilní appky, kde je ale stejný content jako na webu).
Důležité je sledovat kurzy platebních karet, nejsystematičtěji se tomu v ČR věnuje server Měšec - http://www.mesec.cz/clanky/kurzy-plateb ... ich-karet/
Je důležité mít jednu VISA kartu, jednu Mastercard, už jsem zažil situaci (po snědené večeři), že restaurace akceptovala jen VISA kartu a já měl u sebe jen Mastercard.
Poměrně zajímavý je pro cestovatele Účet plus od Zuno, který je za jednoduchých podmínek zdarma a nabízí neomezeně (!!!) výberů v zahraničí zdarma a slušný kurz (karta nemá ani nejlepší kurz, ale ani nejhorší na rozdíl od mBank) - https://www.zuno.cz/produkty/bankovni-ucet-zadarmo/
Více informací o bezplatných účtech a kartách jsme psali zde: http://www.skrblik.cz/banka/bankovni-ucty-zdarma/
Problém nebude resp. pokud bude, dozvíš se o něm do 24 hodin, kdy ti přijde od Bookingu email, že je problém s kartou. Na rezervace u Bookingu používám speciálně vyčleněnou kartu, na které mám málo peněz (z bezpečnostních důvodů a případného storka, kdybych se nemohl dostavit). Někdy hotely autorizují jen malou částku (50-200 Kč), někdy třeba první noc. Když tam není dostatek peněz, tak Booking pošle email a dá dostatek času na zadání nové karty, rezervace je celou dobu platná.
Wizz Air discount club se vyplácel už při zpátečním letu dvou osob.
Zahraniční (především americké) travel hacking programy / návody nemají v českém prostředí absolutne smysl, detaily vysvětlil už Kickassone. Mílové kreditky v ČR nedávají pro 99 procent populace smysl. Smysl to dává jedině, pokud dokážete přes kreditku otočit opravdu velké částky (statisíce korun měsíčně) a chcete létat v byznys třídě a navíc sami (je složité sehnat 2 byznys letenky na stejný let).
Pořídit si druhý pas je jedna z nejvhytřejších věcí, které může cestovatel udělat.
Jak už bylo řečeno, kdokoli může mít více pasů (klidně i tři nebo více), v menších městech / úřadech můžou mít úředníci blbé otázky, ale spolehlivě je jde vyfakovat argumentem víza/ambasády, máte na více pasů ze zákona nárok.
Já mám dva pasy z několika důvodů:
1) Pokud jedu do nějaké destinace, kde je vyšší pouliční kriminalita (typicky třeba Brazílie), tak si jeden pas nechávám doma a v případě problémů by mi ho poslali příbuzní Fedexem. Pokud totiž ztratíte pas a česká (nebo jiná eurounijní) ambasáda vám vystaví nový, musíte tuším do 24-48 hodin opustit navštívenou zemi. Naopak na pas poslaný Fedexem z ČR si klidně 2-3 dny někde počkám. Předpokládám, že se pas stejně jako hotovost posílat nesmí, ale lze vložit do knihy, časopisu, atd. a nedeklarovat to.
2) Do zemí, které považuju za bezpečné / neproblematické, vozím oba pasy a každý mám na jiném místě - jeden zpravidla u sebe, druhý v hotelu/bytě/trezoru (pokud je k dispozici).
3) Často jezdím na Ukrajinu, kde je oficiálně jako v mnoha jiných zemích maximální doba pobytu během 12 měsíců 180 dní. Fakticky ale tolerují pobyt neomezený, jen se musí člověk každých 90 dní otočit na hranici. Nicméně existuje možnost šikany např. na vnitrozemských celních postech (takový sovětský zvyk, který na Ukrajině bohužel zůstal) kvůli razítkům, nemají sice počítač, kde jsou vstupy do země evidovány, ale mohou právě kontrolovat razítka, data vstupu a buzerovat / vyžadovat úplatek (ještě jsem se s tím osobně nesetkal, ale možné je vše). Pasy tedy střídám na přeskáčku při vstupu na Ukrajinu, takže nemám v jednom pasu tolik razítek a hlavně jsou tam několika měsíční rozestupy v datech vstupu/výstupu.
Mám dobré zkušenosti s Qatar Airways a se Swissem.
Když letím v economy a podává se teplé jídlo (dnes zpravidla jen na dálkových letech), tak si objednávám pro zpestření třeba košer nebo muslimské jídlo (jde to normálně objednat na webu aerolinky, je potřeba to udělat s předstihem). Speciálně u košer jídla je výhoda, že je ho vždy hodně, je zajímavé a dostanu najíst první. Teď naposledy jsem si objednal muslimské a bylo taky super. Pokud nechcete experimentovat a zároveň chcete mít v rámci možnosti na palubě zdravé jídlo, tak jsou dobrá a hlavně zdravá zeleninová jídla.
Pustí, ale někde může být problém. Kamarádovi zabavili powerbanku při odletu z Tel Avivu, údajně ji poslali jiným letadlem, ale powerbanka byla nakonec v čudu ...
Největší výhodou německých CK, jak už tu zaznělo, je úplně jiný přístup ke klientovi, není tam vidět to apriorní odrbávání jak je známé především u českých cestovek s arabskými majiteli. Co se týče jazykové vybavenosti delegátů - ve většině případů hovoří i anglicky.
Vyrazil bych do Splitu, let je krátký, 10 minut od letiště ve Splitu autobusem je malebné městečko Trogir (zapsané v Unesco) plné restaurací, cukráren, kaváren, ... V blízkém okolí pláže. Nebo do z letiště Splitu do přístavu a lodí třeba na ostrov Brač. Nebo letět z Prahy do Dubrovníku. Letenky z Prahy nabízí Smart Wings a možná ČSA, cena je do 5000 Kč / osoba.
Letiště Luton je jedno z nejhorších a nejhnusnějších letišť, které znám. Nemluvě o tragickém personálu. A dost pochybuju o tom, že by tam byl dobrý / hezký salónek
baraba) jenže pokud nemá člověk možnost flexibilního termínu (dovolené), tak to lowcostové cestování značně ztěžuje nebo až znemožňuje.
Tak Seattle je např. dobrá vstupní brána do Britské Kolumbie / do Kanady, letenky jsou tam zpravidla levnější než přímo do Vancouveru
Na tento požadavek je skvělá služba Pelikán Turbo:
https://www.pelikan.cz/cz/#/extra/list
Je to hodně nereálné (až parkticky nemožné) dostat se během prázdnin z ČR na západní pobřeží USA po 12k. Z Prahy to vychází v srpnu od 1233 USD, v minulosti jsem našel akci od AF Lipsko - Seattle červen/červenec za 12500, jenže jsem ty letenky kupoval už v březnu. Zkuste si pohrát s více rezervačními systémy (pelikan.cz, letuska.cz, letenky.cz, expedia.com, orbitz.com) a zkoušet i různá místa odletu (Praha, Vídeň, Mnichov, Frankfurt, ...).
Dobrý den,
zkuste použít více rezervačních systémů - pelikan.cz, letenky.cz, expedia.com, orbitz.com a porovnat, který rezervační systém vám najde nejlepší cenu. Můžete zkusit porovnat odlety z více letišt, myslím že z Vídně to bude o něco levnější než z Prahy. Jinak při takto konkrétním požadavku na datum odletu/příletu a navíc o prazdninách, což je hlavní sezóna, bude cena dost vysoká (odhaduju kolem 30 tis Kč).
Po Evropě nemá prakticky smysl platit si cestovní pojištění, protože EHIC: http://www.skrblik.cz/pojisteni/cestovn ... eni-po-eu/ (výjimkou může být např. pojištění na lyžování).
Tohle vůbec není problém, zvlášť Američané (a já) cestují jako šupáci - šortky na tenis, tenisky a sportovní triko třeba (pokud lidé necestují za byznysem, tak chtěji mít pohodlí a proto se pohodlně oblékají). Fakt netřeba řešit, džíny + triko naprosto cajk. Navíc pokud cestuješ byznys třídou, tak je to už úplně jedno, money (miles) talks, bullshit walks
1) Airbnb je platforma pro pronájem pokojů nebo celých bytů v soukromí, funguje to velmi dobře, je to bezpečné, často finančně výhodné a lze díky tomu bydlet v takových lokalitách, které bys jinak finančně neutáhl - já takto bydlel třeba v Los Angeles u moře za 50 USD / noc, nejlevnější hotel v té samé lokalitě 150-200 USD. Detaily ve článku zde: http://www.skrblik.cz/cestovani/ubytova ... omi-jinak/
2) Hostelworld.com, případně Hostelbookers.com jsou doporučeníhodné rezervační portály, důležité je kontrolovat kvalitu / recenze hostelu třeba přes Tripadvisor nebo Hostelz.com. Ty velké sdílené ložnice jsou asi nejlevnější a celkem bezpečný způsob ubytování ve velkých městech, na přespání je to v pohodě, sám jsem spal jako student v desítkách hostelů, nevýhodou je minimum soukromí a občas nevychovaní spolunocležníci (zvlášť z USA!!!), kteří dělají binec a moc se kvůli nim nevyspíš. Faktem je, že jsem zažil max. 2-3 noci, které stály fakt za prd, jinak to bylo v pohodě. Nezapomeň si vzít visací zámeček, aby jsi mohl zamknout své věci do skříňky. Pozor taky na lokalitu hostelu, občas jsou velmi levné hostely na okrajích měst, to co ušetříš za ubytování, to ale utratíš za dopravu, např. v Berlíně stojí lístek na MHD 2,70 EUR za jednu cestu, v Lodnýně to může být klidně 5 liber, nehledě na ztracený čas dopravou.
Pro cestu jednoho pasažéra vychází dlouhodobě nejlépe Meinfernbus, mají pěkné busy, po německu použitelné wifi, cena za jeden směr začíná na 18 EUR (je nutné rezervovat týden až dva dopředu). Občas (v nízké sezóně - podzim a zima) se objevují akce německých Eurolines (Touring) za 9 EUR trasa Berlin-Praha a naopak.
Co se týče ubytování - v Německu/Berlíně jsou obecně velmi kvalitní hostely (zvlášť v porovnání s jinými velkoměsty jako Paříz nebo Londýn). Osobně ale doporučuju zrovna v Berlíně AirBnb, dají se tam najít opravdu zajímavá místa v zajímavých čtvrtích, naposledy jsem spal třeba v loftovém bytě v předělané fabrice. Doporučuju hledat ve čtvrtích Kreuzberg, Neukolln, Wedding, výhodou je pokud hostitel nabízí na půjčení i kola. Airbnb nabízí na první rezervaci (pro nové uživatele) 25 USD slevu na ubytování v ceně nad 75 USD - http://goo.gl/iYNtCc