KLM
Bože, nestojím o reakci lidí, kteří se musí ke všemu vyjádřit a honit si triko. Je mi to v zásadě jedno, ptal jsem se spíše pro zajímavost, když je to v detailech letu uvedeno a ano - také proto, zda se mám předtím pořádně nasnídat. Tak jste se z toho posrali, spokojení?
Nebranim se realite ,ani nejsem pravnik , ale podle teto realne logiky by treba zajezd koupeny u prodejce, byo nutno reklamovat u poradatele zajezdu ( nakonec mnohy prodejce se pak takto vymlouva ), stejne tak treba zbozi v obchode , jednou jsem koupil u KLM a me jako zakaznikovi muze byt jedno, ze oni si sjednali let CSA , zminka o zavazadlech uvedena je ,( ze se ridi podmikami konkretniho prepravce )o sendvici nikde zminka neni , let KLM do Amsterdamu sendvic a piti poskytnul, let z Parize mimochodem oznaceny jako AF operovany CSA ne .., nikde neni psano ,ze se CSA chova jako nizkonakladove letecke spolecnosti , respektive to treba maji uvedeno u svych letu ,( zminka o kratkych trasach ),toto neni a nebyl jejich let ,takze nevim co jsem nepochopil ... realitu kterou oni predkladaji ? Tu jsem pochopil a trvam na tom ze je spatne
Špatně je především to, že o podmínkách letů nedostatečně informují prodejci. Nevím, proč bych při nákupu přes český portál měl informace o občerstvení nebo zavazadlech složitě zjišťovat na cizojazyčných webech dopravců.
Myslím si, že by se měl u každého letu zobrazovat jasný a přehledný seznam služeb, které na daném letu jsou (zavazadla, jídlo, IFE, možná garantovaný prostor pro nohy...). Mnohem lépe by se tím odlišil lowcost od plnoformátového dopravce.
Ne že by mě jídlo v letadle nějak oslovovalo, většinou to stejně je téměř nepoživatelný plnič žaludku (čest výjimkám), ale dopředu vědět co mě čeká by ke škodě nebylo.
Mikir: Máš problém s vnímáním reality mám pocit, Ty jsi nepochopil, že když máš na potvrzení rezervace napsáno operováno CSA, potom sedíš v letadle CSA, že to je let CSA? Nebo si myslíš, že když lety koupíš u KLM, tak prostě i když všechny indicie naznačují tomu, že se nejedná o let KLM/AF, tak to stejně musí být let KLM/AF? Nežiješ náhodou v Matrixu? Potom by se celkem dost vysvětlovalo.....
Kdo by chtěl trvat na principu, že to, co je na letence, má platit, může se obrátit se stížností na leteckou společnost (KLM). Takhle jsme si svého času vyhádali aspoň voucher na příští let od BA, kteří v den našeho odletu zrušili jídlo v ceně ve prospěch placeného od M&S. (Voucher nám byl samozřejmě na nic, protože s BA jsme znovu letět neplánovali, ale dá se to aspoň nazvat pokusem o nápravu jejich chyby. :) ).
Na krátké trasy se to jídlo omezuje čím dál víc a občerstvení v ceně je spíše výjimka.
Já jsem se vždy výborně najedla u turků, i když si to jídlo nechají pořádně zaplatit už v ceně letenky - oproti AF tak +50 % .
Надежда Константиновна Крупская napsal(a):Na krátké trasy se to jídlo omezuje čím dál víc a občerstvení v ceně je spíše výjimka.
Já jsem se vždy výborně najedla u turků, i když si to jídlo nechají pořádně zaplatit už v ceně letenky - oproti AF tak +50 % .
Chutě jsou různé. Za mě Turci super, ale na palubě Air India mi chutnalo ještě víc (veg.).
rsaf napsal(a): Myslím si, že by se měl u každého letu zobrazovat jasný a přehledný seznam služeb, které na daném letu jsou (zavazadla, jídlo, IFE, možná garantovaný prostor pro nohy...). Mnohem lépe by se tím odlišil lowcost od plnoformátového dopravce.
Stačí kliknout na číslo letu... tam máte víceméně vše potřebné uvedené. Pokud to nestačí je tu seatguru nebo web aerolinky. Všechno je jen pár kliknutí myší daleko.
Petr76 napsal(a):Stačí kliknout na číslo letu... tam máte víceméně vše potřebné uvedené. Pokud to nestačí je tu seatguru nebo web aerolinky. Všechno je jen pár kliknutí myší daleko.
Ono to tam třeba uvedené je, ale pak to neplatí. :)
eremi v Matrixu neziju, ale zrejme jsi nepochopil , ze v zasade neresim kdo ten let operuje , ale to kdo to cele porada a to bylo jednoznacne KLM a KlM jako takove sendvic a piti poskytuje zdarma i na kratkych trasach a protoze to prodal jako celkek, nakonec i letenky jsou oznaceny 1,2,3.4. -a neprodaval si kazdy prepravce svuj segment sam , tak to je logicky nadrazeno tomuto celku , zejmena pokud prodejce celku neuvede presne podminky ,u zavazadel upozornil na to , ze plati podminky spoleccnost, ktera let operuje , uz to samo o sobe je spatne ,ale alespon to uvedl ,, o sendvici ( ze napriklad CSA neposkytuje obcerstveni zdarma ) uz neni nikde zminka
Pointa codeshare je v tom, že si společnosti navzájem garantují přestupy a překládku zavazadel a přebírají na sebe zodpovědnost v případě problémů, zvyšují si obsazenost letadlel a de facto i frekvenci spojů, atd. atp.
Sendvič za 15 Kč "zdarma" na 90 minutovém letu holt padl na oltář snižování nákladů, ale pro některé je jeho absence zjevně nejvíce traumatizující aspekt cestování.
Dovolím si problém zobecnit - codeshare přináší spoustu výhod, ale evidentně i dost zmatků, jako je nejen neexistující občerstvení. Jednou jsem měl na letence od BA na jednom legu operovaném JAL napsáno Business, i když to bylo ve skutečnosti Economy. Taky bývají různé problémy s check-inem.
Tohle je banalita, ale větší problém je, že není pro aerolinky závazný jednotný maximální rozměr a váha palubního zavazadla které je v ceně letenky a tudíž i nemožnost si takové zavazadlo zakoupit a létat s ním.
Надежда Константиновна Крупская napsal(a):Tohle je banalita, ale větší problém je, že není pro aerolinky závazný jednotný maximální rozměr a váha palubního zavazadla které je v ceně letenky a tudíž i nemožnost si takové zavazadlo zakoupit a létat s ním.
Banalita to je, pokud není cestující "hangry". 😂
Ty rozměry jsou pěkná otrava. Třeba by se mohli výrobci letadel usnést na nějakém doporučení/standardu...
J0x napsal(a):Banalita to je, pokud není cestující "hangry". 😂
Ty rozměry jsou pěkná otrava. Třeba by se mohli výrobci letadel usnést na nějakém doporučení/standardu...
Než by sa na tom dohodli výrobci alebo aerolinky tak to skor nakáže EU nejakou smernicou. Za mňa by to bolo jedine fajn lebo je to fakt otravné stále zisťovať kam jaké rozmery zobrať a ešte keď to aerolinky zvládajú pravidelne meniť..
Já teda nevím, jestli jste nesvéprávní a nejste schopni si párkrát kliknout na stránky příslušné aerolinky a příslušné informace si zjisti, tak jak pak cestujete? Taky si musíte zjišťovat podmínky vstupu do jednotlivých zemí kam jedete a třeba rychlostní limity v dané zemi pokud si půjčujete auto a není to paušálně stejné všude na světe nebo by třeba mohli všechny auta stejné třídy vyrábět povinně se stejně velkým kufrem, aby s tím nebylo tolik práce a měli jste ten život snažší..... Zrovna tohle mi teda nepřijde jako něco, co by se muselo za každou cenu sjednocovat.
Tak problém je hlavne ten, že si kúpiš nejaký batoh a za pol roka kupuješ nový lebo starý už nevyhovuje. Alebo musíš mať viac batohov, pre každú aerolinku iný.. A to mne nepríde uplne fajn..
Petr76 napsal(a):Výrobci letadel?
Ti asi ví nejlíp, kolik a jak velkých zavazadel se do nich vejde, ne? ;)
Až na výjimky jsem neviděl batoh, kterej by nesplňoval podmínky zapsaného zavazadla. A pokud Ti zavazadlo přestane splňovat podmínky příručáku, vždycky ho můžeš nechat odbavit a nekupovat novej batoh. Vím o čem mluvím, za posledních 5 let jsem všechny své cesty (v délce až 4 týdnů) naprosto bez problémů a nějakýho omezování absolvoval s příručákem o objemu cca 35 litrů, kterej mi prošel vždy a všude včetně lowcostů.
S některýma lidma tady na foru bych fakt nechtěl sdílet dvojdomek, nebo bydlet na intru, kolejích...
J0x napsal(a):Ti asi ví nejlíp, kolik a jak velkých zavazadel se do nich vejde, ne? ;)
eremi napsal(a):Já teda nevím, jestli jste nesvéprávní a nejste schopni si párkrát kliknout na stránky příslušné aerolinky a příslušné informace si zjisti, tak jak pak cestujete? Taky si musíte zjišťovat podmínky vstupu do jednotlivých zemí kam jedete a třeba rychlostní limity v dané zemi pokud si půjčujete auto a není to paušálně stejné všude na světe nebo by třeba mohli všechny auta stejné třídy vyrábět povinně se stejně velkým kufrem, aby s tím nebylo tolik práce a měli jste ten život snažší..... Zrovna tohle mi teda nepřijde jako něco, co by se muselo za každou cenu sjednocovat.
Co je to za srovnání? Vyžaduje snad každá země jinou velikost cestovního pasu? A chtěl bys mít doma 10 různě velkých zavazadel jen proto, že se aerolinkám nechce na nějakém rozumném kompromisním rozměru dohodnout? Nebo si balíš na každý svůj let vždy úplně ty stejné věci? A zpátky taky vezeš vždy stejný objem, ideálně tak, aby se ti vešel do nejmenšího ze všech rozměrů, který nějaká pitomá aerolinka požaduje?
Především je to otravné a znemožňuje to porovnávat ceny letenek, protože pod pojmem příruční zavazadlo zahrnuté v ceně letenky si každá aerolinka představuje něco jiného. V lednu letím do Asie a vystřídám tam 5 různých aerolinek. Je absurdní očekávat, že si pasažér bude pro každou z nich kupovat po cestě jiné zavazadlo. Teď si představ, že každá banka bude mít jiný rozměr platební karty...
eremi napsal(a):A co mají společného výrobci letadel s rozměry zavazadel? Ti prodávají letadla a neurčují pravidla tomu, komu je prodají. A kolik a jak velkých zavazadel se do binů vejde ví moc dobře samy aerolinky, to není žádná vyšší dívčí.
Že to ví aerolinky, to je mi jasné. Že nenastavují pravidla pouze podle velikosti binů, to je snad jasné každému. Zmínil jsem výslovně výrobce, protože ti asi znají svá letadla ze všech nejlíp. :)
A to, že někomu za všech okolností vyhovuje cestování s nejmenším možným zavazadlem, neznamená, že to tak vždy vyhovuje všem nebo že nikomu nepřijdou ty různé rozměry matoucí.