Coronavirus - zachovajte paniku
Michal: přečti si ten článek, jak to promořování je myšleno. Proběhnout by mělo přirozeně a bez náporu na zdravotní systém, zejména u zdravé části populace, kde je předpoklad, že to proběhne velmi mírně nebo zcela bezpříznakově. Zcela stejně teď mluvil prof. Roman Chlíbek na ČT, tajemník České vakcinologické společnosti. Ale uvidíme, jak to nakonec dopadne...
Tohle je především naprosto katastrofální komunikace vůči veřejnosti ze strany všech zúčastněných.
mikir napsal(a):
podotykam ,ze jsem prvni cetl to vyjadreni toho lekare a pak teprve vyjadreni te policie na ten pripad ,v tom echu byl ten clanek v sobotu trosku jinak v pondeli uz to upravili
Tím spíš bys měl uznat, že je policie v právu. Normálně ho vyzvali, on se začal nervovat. Takovému tu pokutu snad i přeju. Ještě s tím blbec leze do médií, aby si postěžoval, jak mu ublížili. A nakonec se ukáže, že sprostě lže. Doktor by mohl mít rozum a když už nic, tak jít aspoň lidem příkladem. Určitě by si roušku oba nasazovali a sundávali podle toho, jak by zrovna někdo kolem nich šel...
Proky napsal(a):
Tím spíš bys měl uznat, že je policie v právu. Normálně ho vyzvali, on se začal nervovat. Takovému tu pokutu snad i přeju. Ještě s tím blbec leze do médií, aby si postěžoval, jak mu ublížili. A nakonec se ukáže, že sprostě lže. Doktor by mohl mít rozum a když už nic, tak jít aspoň lidem příkladem. Určitě by si roušku oba nasazovali a sundávali podle toho, jak by zrovna někdo kolem nich šel...
Pokud lhal tak mas pravdu ,ale vis to jiste jestli lhal a jak to ve skutecnosti bylo ? Ono se obcas preci stane ,ze policie v pravu neni
Napr.tady https://www.novinky.cz/krimi/cla...i-40319451
Ale tak at se mi tu zase nepredhazuje ze resim rousky , ja jen hodnotil co rekl Prymula a to zda ty opatreni byla prilis prisna , nebo ne to uz opravdu nejde objektivne vyhodnotit , z pohledu opatrnejsich jiste v poradku , z pohledu tech mene opatrnych trosku kritizovana
Dulezite je co bude dal
Mě by zajímalo, jestli někdo četl VĚROHODNÝ článek o nějaké již proběhlé studii o potenciálních doživotních následcích, co se týče často zmiňované fibrózy plic. Přijde mi, že se o tom moc nemluví anebo se to občas jen "šeptne" kolem.
Dokáže někdo už teď říct, zda se to týká jen velmi těžkých případů nebo v nepatrné formě třeba i u těch lehčích , tedy že i tam by mohlo dojít k nějakým nevratným, byť malým, změnám na plicích.
Je otázkou, jestli už nějaká taková studie už existuje, spíš bych řekl že ne a bude až někdy v následujících měsících a letech. Už jen z toho důvodu, že případné doživotní následky nelze posudit měsíc po prodělání nemoci, takže ji bude možné udělat až s nějakým časovým odstupem.
matej15 napsal(a):Tak ono ani nejde o to, jestli nás pustí ze země, ale spousta zemí nás nepustí dovnitř a pokud jo, tak tam bude 14 dní nařízená karanténa. Třeba do té Kanady tě momentálně nepustí, pokud tam tedy jedeš jako klasický turista.
Pro někoho je to možná nepodstatná filozofická debata. Ale je rozdíl mezi zákazem vycestovat pro vlastní občany a zákazem vstoupit pro cizince. To první je zásadní omezení svobody, to druhé je akceptovatelné, protože není povinnost přijmout každého. I když ve výsledku to vypadá na první pohled stejně.
To je i jeden z důvodů, proč se v západní Evropě dlouho čekalo s přísnými opatřeními. Takové omezení svobody je pro ně daleko hůř akceptovatelné.
Že to při karanténě 14 dní po návratu nebude pro většinu lidí k ničemu na tom v principu nic nemění.
Na klasické studie uplynulo zatím velmi málo času, nicméně ti s těžkými průběhem mají vážně poškozené plíce v místech které byly dlouho zaplněny tekutinou.
V souvislosti s dnešním lehkým obratem Prymuly by stálo za připomenutí výrok Merkelové, že se má nakazit 70% populace. Tehdy jí všichni spílali, že se zbláznila.
Jinak Německo se prý také připravuje na uvolnění opatření, takže to zatím vypadá, že to asi zvládnou nejlépe, jak se dalo. Počet mrtvých nízký a v promořenosti jsou napřed. Tím neříkám, že u nás je to špatný, odhadnout to přesně nešlo.
T napsal(a):To je i jeden z důvodů, proč se v západní Evropě dlouho čekalo s přísnými opatřeními. Takové omezení svobody je pro ně daleko hůř akceptovatelné.
Tomu vážně věříš?
"Lidé budou moci od 14. dubna vycestovat z České republiky ze služebních důvodů, na montáže, návštěvy lékaře či příbuzného. Po návratu budou ale muset být čtrnáct dnů v karanténě."
Libor_S napsal(a): Prymula říká, že plánují zrušení povinnosti roušek při běhu v lese atd., ale to jsme ti už několikrát vysvětlovali, že bylo lepší mít příkazy s méně vyjímkami a že za toto nikdo pokutovat nebude, jak několikrát říkal Hamáček.
Pár případů bylo, viz nudisti na Pardubicku nebo ta holka s fackou od strážníka včera.
Samotného mě překvapilo, kolik lidí vůbec nepřemýšlí. Nosit roušku v lese, na kole nebo dokonce na vlastní zahradě je naprostý nesmysl. To nemá žádný efekt. A strážníci jsou většinou diagnóza sama o sobě, tam se na logickou úvahu moc spoléhat nedá. Takže takové případy se daly čekat.
Petr76 napsal(a):
Tomu vážně věříš?
Ano, nevěřím, že by se podařilo prosadit v Německu, Francii, Británii (o USA nemluvě) zákaz vycestovat pro všechny vlastní občany za situace, kdy bylo v zemi asi 34 nakažených na 1 mil. obyvatel a 0 mrtvých. Takový byl stav v ČR v době zavedení opatření.
T napsal(a):
Ano, nevěřím, že by se podařilo prosadit v Německu, Francii, Británii (o USA nemluvě) zákaz vycestovat pro všechny vlastní občany za situace, kdy bylo v zemi asi 34 nakažených na 1 mil. obyvatel a 0 mrtvých. Takový byl stav v ČR v době zavedení opatření.
Tak ono zavádět podobný zákaz v situaci, kdy už by bylo 10 000 nakažených a 500 mrtvých, by bylo trochu s křížkem po funuse, ne?
Já nevím, nechci vypadat jako někdo, kdo rád velice ochotně a dobrovolně ohýbá hřbet jako otrok, ale přijde mi přehnané, že se po pár dnech, maximálně jednotkách týdnů, ozývá tolik lidí s tím, že zákaz vycestovat je protiústavní atd. Jako OK, může mě to nasrat, můžu s tím nesouhlasit, ale to má fakt někdo pocit, že se musí ohánět ústavou? Že by se nám snad mělo vrátit uzavření hranic jako za komančů (myšleno za stejným účelem)? Že to snad někdo dělá jen tak z plezíru, aby si dokazoval moc? Jak Babiše nesnáším, tak tohle bych nevěřil ani jemu.
Chápu, že to komplikuje živobytí lidem, kteří jezdí za hranice pracovat. Nebo na služební cesty. Nebo kolegům tlumočníkům, kterým se zrušily všechny konference a nejezdí zahraniční návštěvy, tudíž není komu tlumočit. Ale přesto mám pocit, že nejvíc brblají ti, kteří jsou nasraní, že si nemůžou zaletět za 30 EUR k moři nebo na eurovíkend, a ohánějí se porušením ústavy...
Tím vůbec nenarážím na tebe, T, myslím to celkově.
T napsal(a):V souvislosti s dnešním lehkým obratem Prymuly by stálo za připomenutí výrok Merkelové, že se má nakazit 70% populace. Tehdy jí všichni spílali, že se zbláznila.
Petr76 napsal(a):
Tomu vážně věříš?
Já tomu také věřím. Ná západě berou demokracii trošku jinak.
Viz proslov Merklové, od času 5:26 mluví právě o hranících.
Samotného mě to zaujalo, tak jsem se podíval na http://ec.europa.eu/transport/co...sponse_en#, kde je seznam omezení podle zemí. Asi nebude vše aktuální, ale z těch západních:
Rakousko: doporučení vyhnout se zbytným ("non-essential", nevím, jak nejlépe přeložit) zahraničním cestám, vstup cizinců možný po předložení bezinfekčnosti nebo s karanténou, domácí do karantény 14 dnů
Belgie: zákaz zbytných zahraničních cest, cizincům vstup umožněn, povinná karanténa po navratu
Dánsko: doporučeno nedělat zbytné zahraniční cesty, zákaz vstupu cizincům, po návratu doporučená karanténa
Francie: doporučeno necestovat do ciziny, zvýšené kontroly na pozemních hranicích a zákaz cestování po Francii (ale výslovně zákaz vstupu neuveden), karanténa neuvedena
Německo: doporučeno nedělat zbytné zahraniční cesty, zvýšené kontroly na hranicích, volnočasové cestování nemusí být umožněno, lidé se symptomy nebudou vypuštěni, karanténa neuvedena
Lucembursko: doporučeno nedělat zbytné zahraniční cesty, vstup cizinců a karanténa neuvedeny
Nizozemí: doporučeno nedělat zbytné zahraniční cesty, omezení vstupu ani karanténa neuvedena (jsou uvedeny přerušené letové spojení do některých zemí)
Portugalsko: zrušena pozemní, letecká i námořní mezinárodní osobní doprava, karanténa neuvedena
UK: doporučeno nedělat zbytné cesty do zemí s výskytem Covid, vstup cizinců ani karanténa neuvedena
Švýcarsko: zastavení turistických cest, zákaz vstupu z Itálie, Německa, Francie, Rakouska (o leteckém spojení z jiných zemí nic), karanténa neuvedena
Takže ani teď většina zemí nemá paušální zákaz vycestovat. I když je nedoporučuje.
matej15 napsal(a):Tak ono ani nejde o to, jestli nás pustí ze země, ale spousta zemí nás nepustí dovnitř a pokud jo, tak tam bude 14 dní nařízená karanténa. Třeba do té Kanady tě momentálně nepustí, pokud tam tedy jedeš jako klasický turista.
Člověk může věřit čemu chce. Budoucnost ukáže. Každopádně mně psali před 14 dny z Keni, že symposium v říjnu je OK a před 3 dny mail, že posunutí o rok. Další konference zrušená v červenci v Evropě. Představa, že někdo někam letí v květnu ,červnu a asi i později mimo služební cestu, kterou si každý majitel firmy dvakrát rozmyslí, když mu bude zaměstnanec 14 dní hnít pak v izolaci, je úsměvná. Samozřejmě se najdou výjimky. Nehledě na to, kdo bude na Čechy v Evropě i jinde zvědavý,když to tu začnem promořovat (uvolňovat karanténu). Kdo má čas si dát 14 dnů karanténu i v cílové destinaci, bude mít zřejmě velkou výhodu. Kolik takových ale je?
Máš Proky pravdu, že nejvíc to vadí těm, co o víkendech lítali za pár euro na výlety po Evropě a ted neví co s volným časem. Teď se otevřou sportoviště a sport celkově, tak doporučuju sportovat. Posílí to tělo i mysl. A kdo na to není, tak pořád je spousta pivovárků, které potřebují zachránit (vliv hlavně na mysl) :-)
@Proky To není o omezení turistiky. Je to o principu. Že jsou země, kde je chápání svobody jiné než u nás. A kde si některé věci zkrátka nedovolí.
U nás to napadne nejen Babiše a jeho vládu, ale má to podporu napříč téměř všemi politiky i napříč veřejností. A i na uvolnění se argumentuje potřebou rozhýbat ekonomiku a ne tím, že došlo k zásadnímu omezení svobody a to by mělo trvat co nejkratší dobu.
Tohle mi přijde smutné a nebezpečné, že to většina lidí nevnímá. Jinak Babiše vůbec nepodezřívám z touhy zavírat hranice jak za socialismu. Z toho mu nic nekápne. Ale (nejen) z tohoto příkladu si myslím, že v principu mu nebude vadit omezit svobody jinde, kde by z toho mohl mít prospěch.
Na závěr, efektivně by to bylo téměř stejné, kdyby nebyl přímo zákaz vycestovat, ale kdyby se důsledně hlídala karanténa. Do řady zemí se nesmí, provoz všeho omezený, cestou tam karanténa, po návratu karanténa. To by jel jen ten, kdo opravdu musí. Drtivá většina lidí by nikam nejela.
Konec filozofické vsuvky, pěkný večer.
T napsal(a):
Pár případů bylo, viz nudisti na Pardubicku nebo ta holka s fackou od strážníka včera.
Samotného mě překvapilo, kolik lidí vůbec nepřemýšlí. Nosit roušku v lese, na kole nebo dokonce na vlastní zahradě je naprostý nesmysl. To nemá žádný efekt.
Holka s fackou roušku měla, šlo o skupinu více lidí a provokaci kluka, jehož se slovně zastala. Chyba strážníka, že se nechal vyprovokovat a po zásluze byl propuštěný: https://www.lidovky.cz/domov/pol..._domov_ele
Nudisti pokutu nedostali: https://pardubicky.denik.cz/zloc...0-pce.html
Není les jako les a cyklostezky bývají různě plné. V Krčském lese v Praze je na hlavních cestách za hezkého počasí teď větší koncentrace lidí než v centru Prahy a na cyklostezce podél Vltavy a asi i jinde v Praze je cyklistů taky víc než lidí v centru. Lidi většinou roušku mají nebo si ji nasadí, když se někdo blíží.
T napsal(a):@Proky To není o omezení turistiky. Je to o principu. Že jsou země, kde je chápání svobody jiné než u nás. A kde si některé věci zkrátka nedovolí.
No bohužel ty země které většinou zmiňuješ, jaksi zaplatily nebo zaplatí tu svoji touhu po svobodě mnoha tisíci životy svých většinou starších spoluobčanů. Každý chápe svobodu holt jinak.
T napsal(a):@Proky To není o omezení turistiky. Je to o principu. Že jsou země, kde je chápání svobody jiné než u nás. A kde si některé věci zkrátka nedovolí.
U nás to napadne nejen Babiše a jeho vládu, ale má to podporu napříč téměř všemi politiky i napříč veřejností. A i na uvolnění se argumentuje potřebou rozhýbat ekonomiku a ne tím, že došlo k zásadnímu omezení svobody a to by mělo trvat co nejkratší dobu.
Já ti naprosto rozumím a nechci to nijak rozporovat. Jen to beru tak, že se téhle svobody v klidu na nějakou dobu vzdám, pokud to bude pro dobrou věc. Navíc to beru jako slovíčkaření - když mám dveře a nezamknu je já, ale zamkne je ten na druhé straně, tak jako tak se přes ně nedostanu. Takže je to vlastně jen o tom, že si řekneme "my jsme svobodná země, protože my jsme nikomu vycestovat nezakázali, to oni zakázali, abyste k nim jeli"?
Jak jsem psal dříve, nejsem někdo, kdo chce příliš ochotně ohýbat hřbet, ale tohle mi stejně přijde, že se to řeší, vlastně "jen pro ten pocit".
@Libor_S Já chodím ven a snažím se do míst, kde tolik lidí není. Potkám někoho odhadem tak jednou za 3-10 minut. A určitě víc než polovina má roušku trvale nasazenou.
Nudisti tedy pokutu nedostali, strážník byl po právu propuštěn. Jasně, jsou to asi nejvýraznější excesy, tak to je na celou zemi vlastně dobrý. Ale taky se mohli zamyslet a na skupinku pár lidí někde u rybníka se úplně vykašlat.
Nemluvě o tom, že rozestup 2 m je v podstatě na rozpažení. To je na nuda pláži hodně blízko 😀