Na zahranicnych forach velmi diskutovana tema, tu sa to zatial riesi kade-tade, takze zakladam prislusnu temu. Vyzera, ze tejto "pliagy" sa Cina tak skoro nezbavi ... ako ste na tom ti, co mate kupene letenky? Do Azie vycestujete, alebo vasu navstevu odlozite na "neurcito" ? Ja mam odlet 26. feb a pokial Cina nezatvori Pekingske letisko resp. Myanmar nezakaze prilety z Ciny, tak mam v plane letiet. Situaciu budem  pozorne sledovat (hlavne zahranicne zdroje) a podla toho sa samozrejme zariadim.  .

Coronavirus - zachovajte paniku

Založil ve fóru Co se nevešlo

Michal napsal(a):

Na další u nich už myslím nemám nervy. Nemáte někdo tip na něco použitelnějšího za stejné nebo o něco mírně vyšší peníze? Ještě určitě dvě nebo tři mi zbývají vytvořit :D 

Kvalitativně vynikající jsou produkty od saal-digital.cz. Ale předem upozorním, že jsou dražší (ale oprávněně). Výroba probíhá v Německu, takže i proto. Jak mi přišlo fotoplátno, tak jsem čuměl už jen na to, jak krásně a precizně bylo zabalené. Prostě Němci. O kvalitě produktu ani nemluvím. U fotoknih je super plochá vazba při fotkách přes celou dvoustranu. Tzn. žádná schovaná část fotky ve vazbě. Sám jsem si knihu zatím neudělal (z časových důvodů), ale doporučil jsem to kámošce a ona si udělala a byla moc spokojená. Mají vlastní aplikaci pro Win i Mac a vše dobře fungovalo. Za mě jediným negativem může být ta vyšší cena, ale mívají akce na fotoknihy různých formátů, tak případně koukni na jejich Facebook.

0 Citovat

@Proky: nerozpadne se časem ta plochá vazba? Drží to? Toho bych se bál... 

0 Citovat

@Aluška: To jsou rychlotesty, o kterých Soňa Peková v tom rozhovoru říká:

"Nejsou to testy, které by odhalily nakažené bez symptomů nebo ty, kteří se s virem setkali v relativně nedávné době a tudíž si ještě nevytvořili protilátky. Tomu se říká sérologické okno, takový test bude falešně negativní. To může trvat různě dlouhou dobu, ještě nevíme přesně, záleží na imunitním systému nakaženého.

Někteří lidé, kteří mají poškozenou imunitu, si ty protilátky budou vytvářet třeba tři týdny. Stejně tak to může trvat týden. Ale určitě je to ve dnech a týdnech, nikoli hodinách. Protilátkový test je tedy rychlý, levný a vhodný, ne ale pro záchyt nakažených nebo bacilonosičů v populaci."

Tím "hned jak to půjde" jsem myslel cca červenec a pochybuju, že by Švédsko bylo mezi těmi asi jen několika státy, které budou mít v létě nějakou mezistátní dohodu s ČR ohledně cestování (tj. spíše bude mezi nedoporučovanými od MZV k cestování). Nejde o to, čeho se bojíš, že chytneš ty osobně. Covid-19 ani není pro mladé moc nebezpečný. Jde o rychlé šíření mezi ostatní, což jednak předčasně zabije starší a nemocnější a taky může způsobit další vlnu restrikcí se škodami dalších miliard až stovek miliard korun v ekonomice, pokud to sem po návratu z cest přinese víc lidí.

Pendleři jsou problém, ale není jich tolik v porovnání s tím, kolik by bylo turistů za normální situace. Je to jejich zaměstnání a často jediný zdroj příjmů, takže asi chápeš, že má jejich tolerance vyšší prioritu než cestování. Každé uvolnění opatření přinese nárůst šíření viru a je dost možné, že všechna plánovaná uvolnění včetně pendlerů (ale kromě cestování mimo několik zemí s dohodou) se projeví v nárůstu, který ještě bude v tolerančním pásmu (tj. asi do 400 nových případů denně). Pokud budou lidi cestovat více a někteří málo zodpovědně, může to způsobit takový nárůst případů, který už vláda vyhodnotí jako rizikový, a dojde opět k restrikcím, jak jsem psal výše.


@Libor: Myslím, že koronavirus prokázal, že se umí šířit dobře. K tomu není třeba nějak viditelně prskat na ostatní. Pokud je nakažený člověk navíc i nachlazený, určitě se ani při velké snaze nevyhne šíření viru. Dodržení vzdálenosti je veřejné dopravě obtížné a záleží i na ostatních, jak si dezinfikují ruce. Otázka je, jestli budou v létě ještě povinné roušky v dopravních prostředcích.

0 Citovat

Proky napsal(a):

Výroba probíhá v Německu, takže i proto. Jak mi přišlo fotoplátno, tak jsem čuměl už jen na to, jak krásně a precizně bylo zabalené. Prostě Němci. O kvalitě produktu ani nemluvím.

Sorry, ale nedá mi to :D dělám s něma 5 let téměř denně. Už asi po roce jsem se sám sebe začal ptát, jak je možný, že jim říkáme "motor Evropy", máme je spojený s precizností atd. Za mě to je mýtus, kterej byl dřív pravda, ale dnes ani zdaleka. Některý projekty jsem s jejich souhlasem přenesl do ČR, protože v Německu to má k preciznosti daleko. 

0 Citovat

Roky používám blurb.com. Často mívají velké slevy. 

0 Citovat

Díky za tipy. Zprovzňuji ten MCLAB a to je taky porad. Už přes čtvrt hodiny se něco stahuje, nastavuje a instaluje. Nemluvě o velikosti samotného instalačního balíčku 749 MB Teď mi stahuje obrázky fotoalba 45 z 645 kousků a prý to potrvá ještě 15 minut. Doufám, že až si všechno nachroupe, bude rychlejší :D

0 Citovat

Michal: všechno asi nebylo nutné stahovat. Nevím, jak při první instalaci, ale při aktualizacích je tam možné si vybrat, co chceš stáhnout/aktualizovat. Já stahuji maximálně výkonný program, nic dalšího v podstatě nepotřebuji, a mají tam toho opravdu mraky. Taky pak při startu nějakou dobu trvá, než si všechno ošahá a rozjede...

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Tím "hned jak to půjde" jsem myslel cca červenec a pochybuju, že by Švédsko bylo mezi těmi asi jen několika státy, které budou mít v létě nějakou mezistátní dohodu s ČR ohledně cestování (tj. spíše bude mezi nedoporučovanými od MZV k cestování). Nejde o to, čeho se bojíš, že chytneš ty osobně. Covid-19 ani není pro mladé moc nebezpečný. Jde o rychlé šíření mezi ostatní, což jednak předčasně zabije starší a nemocnější a taky může způsobit další vlnu restrikcí se škodami dalších miliard až stovek miliard korun v ekonomice, pokud to sem po návratu z cest přinese víc lidí.


Když vláda uvažuje tom, že nás o prázdninách pustí dokonce i do Německa, který je na tom daleko daleko hůř, tak by to Švédsko na černé listině být nemuselo, navíc pokud se jim to ve Švédsku nějak nevyhrotí, tak se ukáže, že situaci zvládli i bez zbytečných restrikcí, zavírání většiny škol, obchodů, nošení roušek atd. Navíc na sever přece jen pojede minimum lidí, než se chystá třeba do Chorvatska.

0 Citovat

@Aluška

Neřekl bych, že Německo je na tom daleko daleko hůř. 

Německo : nakažení na milion obyvatel  1958,  mrtví na milion obyvatel 80

Švédsko :    nakažení na milion obyvatel  2186,  mrtví na milion obyvatel 264

Nemluvě o tom, v Německu je téměř trojnásobek testů na milion obyvatel. 


https://www.worldometers.info/coronavirus/

0 Citovat

Petr St napsal(a):

@Aluška

Neřekl bych, že Německo je na tom daleko daleko hůř. 

Německo : nakažení na milion obyvatel  1958,  mrtví na milion obyvatel 80

Švédsko :    nakažení na milion obyvatel  2186,  mrtví na milion obyvatel 264

Nemluvě o tom, v Německu je téměř trojnásobek testů na milion obyvatel. 


https://www.worldometers.info/coronavirus/


Když to přepočítáš takhle, tak jo, Německo je na tom lépe, ale kde je větší šance, že se nakazíš? Myslím, že rozhodně to Německo, kde je daleko větší hustota obyvatel a jinak čísla pro Německo, co vidím teď:

Nakažení: 164 077, zemřeli: 6 740

versus Švédi: nakažení: 22 082, zemřeli: 2 669

Počty testování a hodnocení, kolik lidí opravdu zemřelo na virus a kolik jich zemřelo s virusem, je na tom každá země jinak, viz. třeba Slováci, proč maj, tak malej počet mrtvých.


0 Citovat

Aluška napsal(a):

Německo, kde je daleko větší hustota obyvatel a jinak čísla pro Německo, co vidím teď:

Nakažení: 164 077, zemřeli: 6 740

versus Švédi: nakažení: 22 082, zemřeli: 2 669


Jenže to nelze takhle jednoduše srovnávat, ty zásadní faktory jsou tři nebo spíš čtyři.  Němců (těch skutečných i nominálních) je milionů 80, zatímco Švédů a imigrantů je dohromady milionů necelých 10. Proto se to přepočítává na jednotku obyvatel (1 milion), aby bylo nějaké relevantní srovnání. 

Dále do toho musíte zohlednit počet testovaných na milion obyvatel... pokud počet testovaných ve Švédsku je čtvrtinový oproti Dánsku nebo třetinový než v Norsku, tak vypovídací hodnota celkového počtu nakažených není u všech tří zemí stejná. Totéž počty mrtvých. Všichni  severští sousedé Švédska mají nejhůř méně než třetinový, ale častěji spíše šestinový počet mrtvých na jednotku obyvatel: Švédsko 267, Dánsko 82, Finsko 40, Norsko 39. Německo 80. ČR 23.

Tvrzení, že to Švédové zvládají mi přijde poněkud mimo mísu.


0 Citovat

Petr76 napsal(a):

Tvrzení, že to Švédové zvládají mi přijde poněkud mimo mísu.



Porovnávat jen podle počtu je mrtvých je naopak mimo mísu. Pokud Švédům nezkolabuje zdravotnictví, tak by to zvládlo nejlépe.

0 Citovat

Je otázkou, zda švédský model, tzn. omezení pouze hromadných akcí, resp. nad 50 osob, vyšších stupňů školní docházky a částečně restaurací nebude dlouhodobě nejudržitelnější, i za cenu těch mrtvých, kterých je hodně, ale bez kolapsu zdravotnictví. Zatím žádná země nedokázala zvládnout přechod od tvrdých restrikcí k normálu. Země V a JV Asie, které relativně fungují, mají omezený vstup do země (karantény) a nošení roušek, což v Evropě není dlouhodobě udržitelné. Veřejnost nebude schopna snášet omezení dlouhodobě, zvlášť pokud není jasná naděje konce a prognózy jsou ve stylu "nebude-li pršet, nezmoknem". Otrlost vůči počtu mrtvých bude klesat úměrně se zhoršováním ekonomické situace.

0 Citovat

@Aluška

Nechci se s Tebou přít, jen mi přijde divné, podle čeho usuzuješ, že je větší šance nakazit se v Německu? Pracuji v Berlíně, největším německém městě (teď jsem doma) a když jsem koncem března odjížděl, nemůžu říct, že bych se obával vyjít ven. Lidé se pohybovali úplně normálně, korzovali, běhali, děti se hráli venku, prostě normál. V tu dobu mělo Německo desetitisíce nakažených, cca 150 mrtvých, Berlín a Praha v přepočtu na obyvatele přibližně stejný počet nakažených. 

0 Citovat

@Petr: On ten švédský model není ve skutečnosti takový, jak píšeš. Většina z toho, co bylo jinde zakázáno, bylo ve Švédsku nedoporučeno a většina lidí to dodržovala. Dokonce už v březnu tam zbankrotoval rekordní počet restaurací a hotelů, protože většina na doporučení vlády nikam nechodila: https://www.fxstreet.cz/ve-sveds...otelu.html

Lidi se tam chovají jinak než na jihu Evropy i za normálních okolností, a proto jim tento přístup prošel celkem dobře až na několikanásobný počet mrtvých v porovnání s okolními státy. Nezjištěných nakažených tam bylo mnohem víc než jinde, protože i ti, co si byli téměř jistí, že byli nakažení, se nemohli nechat otestovat, dokud neměli opravdu vážné příznaky. Pokles HDP tam bude pravděpodobně téměř stejně výrazný jako jinde v Evropě, ale mohl by být nakonec nižší díky větší státní podpoře.

"Zatím žádná země nedokázala zvládnout přechod od tvrdých restrikcí k normálu." Co Čína? Tam snad bylo jen to krátkodobé rozšíření v Harbinu po přinesení ze zahraničí jednou holkou navracející se domů. Jižní Korea a Tchaj-wan neměly tvrdé restrikce, protože to díky přípravě zvládli jinak. Jiné země začaly uvolňovat před pár dny, tak nemůžeš psát, že to nezvládly. Pokud bereš jako normál i volné cestování, tak přechod do takového normálu z logiky věci nemůže teď zvládnout žádná země, dokud se vir nějak neoslabí sám od sebe nebo nebude vakcína.

0 Citovat

Libor_s: souhlas,kromě té Číny,ti lžou,jako když tiskne neustále a nikdo neví,jaká tam situace reálně je (tím neříkám,že epidemii nezvládaji,ale skutecna čísla budou určitě řádově jinde). Určitě ale není taková, jak ji prezentují takže dávat Čínu za příklad čehokoliv není asi na místě,Koreu a Taiwan ano.

0 Citovat

Petr St napsal(a):

@Aluška

Nechci se s Tebou přít, jen mi přijde divné, podle čeho usuzuješ, že je větší šance nakazit se v Německu? Pracuji v Berlíně, největším německém městě (teď jsem doma) a když jsem koncem března odjížděl, nemůžu říct, že bych se obával vyjít ven. Lidé se pohybovali úplně normálně, korzovali, běhali, děti se hráli venku, prostě normál. V tu dobu mělo Německo desetitisíce nakažených, cca 150 mrtvých, Berlín a Praha v přepočtu na obyvatele přibližně stejný počet nakažených. 


Já to beru třeba z pohledu Čechů, kteří když pojedou do Německa, tak pojedou hlavně do měst a třeba za nákupy, budou využívat mhd, kdežto do Švédska za nákupy moc lidí nejezdí, tam jezdí hlavně kvůli přírodě, rybaření, cyklistice... takže proto myslím, že ta pravděpodobnost nákazy je v Německu vyšší, ale samozřejmě se to nedá říct všeobecně, prostě záleží na tom, co člověk chce, v dané zemi, dělat.
0 Citovat

@Petr St: Když se podíváš na mapu https://en.wikipedia.org/wiki/20...in_Germany

uvidíš, že Berlín a okolí nemá moc nakažených v porovnání s jihem. Z toho, jak se lidi pohybují, nemůžeš obecně nic usuzovat. V severní Itálii nebo ve Španělsku se taky lidi vesele pohybovali, až najednou byla epidemie v plném proudu. Pár dní před tím, než se ve Španělsku náhle vyprázdnily ulice, tu o tom psal lma (a že se u nás zbytečně straší a pak byl rád, že stihnul odjet do Portugalska).

0 Citovat

eremi napsal(a):

Libor_s: souhlas,kromě té Číny,ti lžou,jako když tiskne neustále a nikdo neví,jaká tam situace reálně je. Určitě ale není taková, jak ji prezentují,takže dávat Čínu za příklad čehokoliv není asi na místě,Koreu a Taiwan ano.

U Číny vycházím i z vlogů Čočíka a Pavla Dvořáka, kteří v Číně dlouhodobě žijí.
0 Citovat

Jasný,ale určitě neví,jaká je reálná situace v celé Číně (urcite nemaji pristup k zadnym jinym nez verejne dostupnym zdrojum) a už jen z logiky věci,když se člověk podívá na čísla ve velkých zemích,tak je naprosto jasne,že ty jejich čísla (a nejen cisla) jsou vylhane.

K duveryhodnosti Ciny viz napr:

https://www.dailytelegraph.com.a...96ad17da60

0 Citovat

Aluška napsal(a):

Já to beru třeba z pohledu Čechů, kteří když pojedou do Německa, tak pojedou hlavně do měst a třeba za nákupy, budou využívat mhd, kdežto do Švédska za nákupy moc lidí nejezdí, tam jezdí hlavně kvůli přírodě, rybaření, cyklistice... takže proto myslím, že ta pravděpodobnost nákazy je v Německu vyšší, ale samozřejmě se to nedá říct všeobecně, prostě záleží na tom, co člověk chce, v dané zemi, dělat.

Souhlas, že když si půjčíš na letišti auto (to vydezinfikuješ) a pojedeš rovnou do přírody se spaním ve stanu a v kempu si dáš pozor na dezinfekci rukou po dotyku povrchů v koupelně a v kuchyňce, je pravděpodobnost nákazy téměř nulová (jen v supermarketu podobně jako to bylo kdekoliv). Delší pobyt na jednom místě s vlastní kuchyňkou a s výlety po okolí by byl taky bezpečný.

Nejde o to, že by Švédsko bylo na černé listině (asi žádná nebude), ale těžko s ním bude mezistátní dohoda. Takže cestovat tam asi půjde, ale v podobném režimu jako začátkem března do severní Itálie.
0 Citovat

eremi napsal(a):

Jasný,ale určitě neví,jaká je reálná situace v celé Číně (urcite nemaji pristup k zadnym jinym nez verejne dostupnym zdrojum) a už jen z logiky věci,když se člověk podívá na čísla ve velkých zemích,tak je naprosto jasne,že ty jejich čísla (a nejen cisla) jsou vylhane.

Viz např.

https://www.dailytelegraph.com.a...96ad17da60

Když napsal "Zatím žádná země nedokázala zvládnout přechod od tvrdých restrikcí k normálu", tak já to beru tak, že se žádné tvrdé restrikce nevrátily (o tom by se vědělo i bez nich a oni mají i známé jinde v Číně) a nejspíš ani nenarostlo výrazně šíření viru, protože jinak by se restrikce vrátily. Celková čísla jsou nepodstatná. Číňani určitě dodržovali opatření důkladněji než na Západě (jsou zvyklí poslouchat a vědí, že jsou sledovaní), takže není důvod nevěřit, že se rozšiřování podařilo zastavit lépe.

0 Citovat

Ze nejspíš nenarostlo šíření viru je tvá domenka, klidne muze byt realita taková,že si spočítali,že se jim vyplatí rozjet ekonomiku i za cenu dalšího šíření,což je zase moje domenka. Proto se nevratily restrikce.A pokud se bavime o zastaveni nebo nezastaveni sireni,tak bych rekl,ze cisla dulezita jsou,nevim na zaklade ceho jineho to posoudit?Jen říkám,že tomu,co říká Čína se věřit nedá.

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Když napsal "Zatím žádná země nedokázala zvládnout přechod od tvrdých restrikcí k normálu", tak já to beru tak, že se žádné tvrdé restrikce nevrátily (o tom by se vědělo i bez nich a oni mají i známé jinde v Číně) a nejspíš ani nenarostlo výrazně šíření viru, protože jinak by se restrikce vrátily. Celková čísla jsou nepodstatná. Číňani určitě dodržovali opatření důkladněji než na Západě (jsou zvyklí poslouchat a vědí, že jsou sledovaní), takže není důvod nevěřit, že se rozšiřování podařilo zastavit lépe.


Chtěl jsem vyjádřit, že i ty země, které epidemii relativně zvládají (V a JV Asie), mají restrikce, které v Evropě nejsou dlouhodobě udržitelné (roušky, zásadnější cestovní omezení), a od radikálních restrikcí ke stavu dlouhodobě udržitelnému v evropských podmínkách zatím nedokázala přejít žádná země. Proto je možné, že mírné restrikce s relativně vysokým počtem mrtvých mohou být v Evropě dlouhodobým východiskem, které veřejnost nakonec akceptuje. Zásadní cestovní omezení nejsou slučitelná se závislostí některých zemí na turismu (Itálie, Řecko, Španělsko, Portugalsko, Kypr-evropský ve smyslu členství v EU) a Evropané nejsou natolik disciplinovaní, aby byli ochotni dlouhodobě nosit roušky včetně teplejšího období.

0 Citovat

@eremi: I kdyby se v Číně vir šířil v přepočtu na počet obyvatel stejně rychle jako teď v ČR tj. třeba 360 nových případů denně, když budu počítat, že se vir rozšířil víc jen v provincii Hubei (u nás asi 60 denně a Hubei má 6-krát víc obyvatel, kdybych bral celou Čínu, bude to 8000 nakažených denně), pořád se dá říct, že zvládli přechod od tvrdých restrikcí k normálu. U nás i jinde s podobným nárůstem se počítá s rozjezdem ekonomiky s vyjímkou některých nejrizikovějších případů jako festivaly a služeb pro zahraniční turisty, tak není důvod, aby s tím měli problém v Číně. Pokud by se tam zvedlo šíření viru výrazně, restrikce by museli zavést a jistě by se to vědělo. To se už dnes nedá utajit, když jde o známou nemoc a je tam plno cizinců. Já se nebavím o zastavení šíření, ale o zvládnutí přechodu od tvrdých restrikcí k normálu. Na to je nepodstatné, jestli před tím zemřelo o řád víc lidí a jestli přibývají denně jednotky nebo stovky.


@Petr: To je věštění z křišťálové koule, jak to přesně bude a jak se bude postupně synchronizovat cestování po EU. Myslím si už delší dobu, že lidi by víc tolerovali při další vlně riziko šíření viru, aby se nemusela omezovat tolik ekonomika. Tvá úvaha, že se nebude opět omezovat cestování v EU při další vlně, je podle mě chybná. Řecko asi bude odolávat restrikcím déle, ale Itálie a Španělsko by si po zkušenostech jistě nenechaly rozšiřovat nákazu, která jim brzo zastaví i průmysl, který je tam mnohem důležitější než turistika.

Roušky a teplo bych vůbec neřešil. V létě se u nás venku pravděpodobně jejich povinné nošení zruší. Nevím, jestli jsou v Asii venku někde ještě povinné. Třeba v Chengdu nebyly venku povinné, i když je většina lidí nosila, podle Čočíka už 5.4.

0