Coronavirus - zachovajte paniku
Navaja napsal(a):@ tonic
Mohla bych o tom ještě teď po tolika letech napsat cestopis. Jen by byl trochu apokalyptický, ale poučný. Jak strašně chutná polívka z řeřichy. A tak.
Napište. Myslím to vážně. 😊
tonic napsal(a):Jo jo, to je země legend. Ještě hustější to tam bylo přelom šedesátek a sedmdesátek. To znám z vyprávěním. Když tam už něco u řezníka měli, tak sis jen mohl poručit, kolik toho chceš, a pak jsi dostal buď kilo kopyt, vnitřností nebo krkovičky. Záleželo na tom, co mu zrovna přijde pod ruku...tak to verim, sice v lete 1990 som mal len 4 roky, ale na podnikovy zajazd z TAZ Trnava na dva tyzdne do Constanty Tu154 si celkom pamatam. Vsetci okrem mna tam chytili sracku (ja som este slopal sunar z flase..ano 4 rocny :D) a v obchodoch prazdne regale a smutny abakus. Nasi predali asi vsetko miestnym, aj na konci dovolenky moje plavky a nafukovacie koleso. Nemali tam nic.
tonic napsal(a):tak to verim, sice v lete 1990 som mal len 4 roky, ale na podnikovy zajazd z TAZ Trnava na dva tyzdne do Constanty Tu154 si celkom pamatam. Vsetci okrem mna tam chytili sracku (ja som este slopal sunar z flase..ano 4 rocny :D) a v obchodoch prazdne regale a smutny abakus. Nasi predali asi vsetko miestnym, aj na konci dovolenky moje plavky a nafukovacie koleso. Nemali tam nic.
Byl jsem pár let před tebou. Můj první let, Il-62. Vlastně to byl můj první a za totáče i jediný výlet za hranice, což je docela legrace, když člověk uváží všechny ty propagandistické kydy ze školy o báječném komunistickém světě, po kterém se ovšem člověk nemohl jen tak volně pohybovat. 😂
Taky jsem tam něco chytil, už nevím co, ale doteď si pamatuju polívku v hrnku, většinu jehož objemu zabírala celá cibule. Škoda, že si nepamatuju, jak jsme nechtěně nakráčeli k Ceausescově vile. 😀
mikir napsal(a):
Ale tomu rozumim a dokonce s tim i souhlasim i kdyz beru tabulkova cisla o mrtvch z rezervou a nemyslim , ze zemreli na koronavirus ,ale prave v dusledku toho zhrouceni zdravotniho systemu , kdy v mnohych zemich prestali delat operace , nevenovali se tolik i zavaznym nemocem ,protoze se venovali koronaviru
Ale spomaleni sireni nemusi byt nutne prezentovano tak tvrdymi zasahy a vyhruzkami jak se to deje v CR ,kazde reseni ma v sobe moznost kompromisu
Mikire, probůh... Technický vzato nikdo taky neumře na AIDS, ale v terminální fázi dojde k fatálnímu selhání jednoho nebo několika orgánů. Moje máma měla raka slinivky břišní, ale pánbůh byl milosrdný a nakonec umřela na komplikace po embolii. Nicméně mezi prvým a druhým je příčinná souvislost a statisticky bude figurovat mezi těmi, kteří zemřeli na rakovinu slinivky břišní, diagnóza 63782 (si vymýšlím).
Jaké pohrůžky a tvrdé zásahy? Vždyť se zatím nic neděje. Polovičatá řešení typu uzavřít pro veřejnost pařížská nábřeží a v ghettech na předměstích ponechat standardní bezvládí je úplně k ničemu. Na kompromisy není místo.
Navaja napsal(a):@ Martin V.
V Rumunsku na stáži v roce 1989. Dodnes bych vám mohla ukázat ten obchod, kde jsme hodinu na ten bílý chleba stáli frontu kromě chleba ještě bylo zeli v konzervě. A potom zmrzlina , kdy na ceduli bylo napsáno jedna zmrzlina rovná se půl kila masa.
To je taky nápad jet do Rumunska. Měla jste jet do Jugoslávie :-). Já se ptal proto, že jsem se lekl, že jste myslela , že ten hlad byl v ČSSR. 😉
Koukám, že zatímco tu hledíme s obavami do budoucnosti, v Indii se děje něco, co se muselo stát, ale stejně jsem si to nedovedl představit. https://www.indiatoday.in/india/...2020-03-22
Zatím je to jen taková dopravní apokalypsa, ale co bude dál...
my sme v tej vile boli, v lete 1990 to uz bol vlastne taky skanzen. rumuni zrat sice co nemali koncom 80. rokov, ale Ceaucescovi psy mali kresla z cias Ludovia XIV. ci nieco take. Zlate klucky a baterie samozrejmostou. 60-70. roky tam mohli byt este ok, jemu preplo az po navsteve Severnej Korei, kde sa nechal inspirovat kultom osobnosti. Dovtedy to bol vlastne celkom osvieteny totalitny diktator, ktory bol kamos vychodu aj zapadu. Vsak aj Tarom mal svojo casu Boeing 707 vo flotile, ale aj sovietske masiny.
Lidi.. uteklo mi tady dost příspěvků v tomhle vlákně... ale fakt se mi to nechce všechno číst... já jen... dovedete si představit, jak to bude boží, až někam budem moct vycestovat? A jak si toho budem vážit? Za mě už ty poslední výlety byly takové ve stylu..joooo jedu pryč, to bude super,, ale potom tam člověk dojede, nějak tam pobude, vlastně už ho nic moc nepřekvapí,, a nakonec to skončí jako výlet jakoby jel vedle do města... Nejvíc mě bavilo vždycky to těšení že někam pojedu.. Ale teď... až budem moct vypadnout,,, tyjo to bude boží :)))
/jo dobře, mám v sobě láhev vína, jako asi většina z těch, co sedí doma :)/
Надежда Константиновна Крупская napsal(a):Severní Korea daily report:
nakažení: 0
v karanténě: 0
mrtví: neuvedeno
Byl jeden nakažený, to se zveřejnilo a nikdo neví, co se stalo s ním. ( Každý si to může domyslet... a to by bylo pak drastické "omezní " už )
Navaja napsal(a):
@Jox
Zkusím to, jen by to bylo bez fotek, žádný fotak jsem neměla.
Však to ničemu nevadí, ne ? Příjemná změna. Když si čas od času vyhledám nějakej cestopis, tak je tam většinou naopak fotek tři prdele a úroveň obsahu nula.
Za mě byla ještě v provozu, což znamená, že jsme byli od plotu rázně vypovězeni. Škoda, že si to nepamatuju, mohl jsem to porovnat s nedávným seznámením s KGB. 🤣
Docela mě "pobavilo", jak se Ceausescu rozčiloval, když ho vedli na popravu. Do poslední chvíle nechápal, jak si mohli dovolit...
Navaja napsal(a):@Michaela
Já už se těším i ted. Jak si vezmu konečně kolo a pojedu kus na kole , kus vlakem a tady ten web jen přejmenujeme. Cestuj po Česku. A to nemám v sobě ani frtana.
Když teď pozoruju, jak jsou na sebe lidi čím dál hnusnější (tím nemyslím CL, tady je to dost slabý odvar) a ještě se bojím zapnout telku, aby na mě z ní nezačalo něco slušně nepopsatelného mečet, tak mě ani nenapadá cestovat po Česku a těším se velice, až zase otevřou hranice.
Já jsem zažil Rumunsko v létě 87(?), kdy už mleli z posledního. Letěli s ČSA s Tu-134 do Constanty a pak ještě dál autobusy asi hodinu nebo dvě. Také jsme se postupně všichni zesr*ali a zbytek pobytu strávili na zelených jablcích a minerálce... dodnes si pamatuji apa minerala . Přestože pobyt byl včetně stravy, ta se ukázala být naprosto nepoživatelná.
A v prosinci 89 jsme s našima nosili na hradeckou medicínu masové konzervy, které tam studenti vezli jako pomoc.
Píšu to proto, že jejich pozdní socialismus a náš husákovsky šedý a beztvarý byly diametrálně odlišné. U nás lidi sralo, že si nemůžou koupit barevnou telku, tam doopravdy neměli co jíst. Na sklonku osmdesátek se vyprávěly úplné legendy o cikánech přepadávajících hromadně vlaky s koupáky.
Tiez by som si rad precital cestopis "Zavan rumunskej minulosti", vela mladych ludi si nevie vtedajsiu situaciu predstavit (vratane mna), ale od starsich kolegov som pocul kadejake story ...
Začíná to tu vypadat jako sraz účastníků zájezdu do Mangalie. 😊
Mimochodem, poprvé jsem tam viděl popcorn a turistický vláček.
Michaela napsal(a):
/jo dobře, mám v sobě láhev vína, jako asi většina z těch, co sedí doma :)/
Já nemám v sobě nic. Všechno víno došlo. Mosím k vinařovi zitra. Jinak souhlas :-)
My jsme absolvovali Rumunsko v roce 1983 s našima Škodou 105L včetně Transfagaraše:-) Jídlo si nějak moc nepamatuju, asi ušlo(ve 13 jsem to neřešil, první moře v životě bylo důležitější), v krámech bylo hovno, v paměti mně utkvěly několikakilometrové fronty Dacií u benzínek a my jako turisti jsme měli přednost. Kdykoliv jsem zastavili, tak se seběhly děti a chtěly žvejkačky, na to jsme dle rad předchozích cestovatelů byli vybaveni dostatečnou zásobou:-)
Michaela napsal(a):Lidi.. uteklo mi tady dost příspěvků v tomhle vlákně... ale fakt se mi to nechce všechno číst... já jen... dovedete si představit, jak to bude boží, až někam budem moct vycestovat? A jak si toho budem vážit? Za mě už ty poslední výlety byly takové ve stylu..joooo jedu pryč, to bude super,, ale potom tam člověk dojede, nějak tam pobude, vlastně už ho nic moc nepřekvapí,, a nakonec to skončí jako výlet jakoby jel vedle do města... Nejvíc mě bavilo vždycky to těšení že někam pojedu.. Ale teď... až budem moct vypadnout,,, tyjo to bude boží :)))
/jo dobře, mám v sobě láhev vína, jako asi většina z těch, co sedí doma :)/
Na tohle téma tu byla diskuze před 3 lety, kterou doporučuju přečíst teď každému: https://www.cestujlevne.com/disk...-vyhorenie
Na všem se dá najít něco pozitivního a jedno z pozitiv koronaviru bude i odpočinek od cestování s výsledkem popsaným výše.
DimikUK napsal(a):
Snad po me nechcete abych tu psal traktaty jak to je. Kdo chce ten najde. Tak hledejte smudlove.
Takže nic, byl to pouze zoufalý výkřik, to jsem si tak nějak myslel.
DimikUK napsal(a):
Snad po me nechcete abych tu psal traktaty jak to je. Kdo chce ten najde. Tak hledejte smudlove.
Ne uprimne rad si to prectu, cestovat nemuzu, kancelar zavrena, HO ven bych nemel... Jak souvisi clenstvi v EU a odliv dividend? Protoze ja si o tom neco hledal kdyz jsem se s timhle nazorem setkal prvne a zadna mnou nalezena data tam kauzalitu nepotvrzovala.
S ekonomikou je problém, že od předchozí krize uplynulo tolik času, že lidé zapomněli, že můžou přijít o práci.
Na druhou stranu byla minulý měsíc nezaměstnanost 3,1 % a asi 350000 volných míst. Navíc spousta agenturních cizinců. Takže nezaměstnanost, jakmile se v dubnu zase otevřou obchody a služby, by nemusela být víc než nějakých 10-12 %. A co by za to i loni třeba v Andalusii dali.
Hladu bych se tedy nebál. :)
DimikUK napsal(a):
Snad po me nechcete abych tu psal traktaty jak to je. Kdo chce ten najde. Tak hledejte smudlove.
Ačkoliv nejsem příznivcem Okamury, Klause ml. atd., tak ty dotace jsou podle mě v celkovém součtu spíš na škodu viz poslední odstavec tohoto článku: https://neviditelnypes.lidovky.c...nomika_wag
Ohledně dividend je to něco jiného viz úvod článku. Vypůjčím si část jedné reakce pod ním (v tomto smyslu už někdo reagoval i zde): "Po převratu pak přirozeně chyběl kapitál na domácí privatizaci rozhodujících firem, natož pak na jejich tolik potřebný další rozvoj. Investování se tak musel ujmout zahraniční kapitál, který dnes oprávněně čerpá zisk z investic."
Velká hodnota dividend je důsledkem mnohdy úspěšné privatizace průmyslu zahraničním vlastníkům, i když ne vše bylo povedené (např. vodárenské společnosti), a důsledkem privatizace bank, která byla problematická, ale nutná pro uklidnění situace.
DimikUK napsal(a):
Precti to pomalu a jeste jednou (nebo radsi dvakrat). Mas nejspis problemy s chapanim textu.
Ty tady plácneš absolutní kraviny, že díky EU od nás odcházejí dividendy a pracovní síla a když to máš obhájit, tak kopeš kolem sebe:-) Za domácí úkol si zjisti, proč odcházejí pracovní síly z Ukrajiny a Srbska(a to opravdu ve velkém počtu) a přitom nejsou v EU.