Udržitelné cestování
Michal napsal(a):
To je taky velice častý argument a celkem mylný. Záleží na tom v jaké zemi a jak se ten člověk chová.
Zcela souhlasím. Jde mi jenom o to, abychom o tom mluvili, a i malé věci jsou super. Poukazovat, že ostatní jsou horší a sám nic nezměním je pravda, ale jakmile člověk začne u sebe a pár lidí se přidá, tak už i to málo něco změní a může mít nějaký vliv do budoucna. Třídění odpadu ještě pár desítek let zpátky bylo u nás divné, dneska už je to standard a když někdo hodí pet láhvi do řeky nebo do lesa, tak se ostatní pozastaví.
Možná to málo nepomůže globálně ve finále, ale ten pocit je krásný. Doprava má v článku méně než 10 % a jak v něm píšu, tak i letecké společnosti mají dneska programy ke kompenzaci emisí. Jejich otázka je diskutabilní, ale jde vidět, že udržitelnost je velké téma ve světě a je překvapivé, že se u nás o něm moc nemluví. Dokonce koukám, že je to skoro agresivní téma.
Petr76 napsal(a):
Hodně štěstí prosadit něco takového v Africe...
Chtel jsem to napsat, ze v zemich tretiho sveta se nikdy zadna regulace dit nebude. “Zapadni” vyspely svet, ackoliv je v mensine, tyhle regulace pravdepodobne jednou zavede, az prijde na to, ze eko blaboly Grety a dalsich jsou voloviny a pricina vseho jsou lidi a jejich pocet. Problem je, ze nas potom jakozto dusledek pocetne prevysi zeme tretiho sveta.
@kony: Na žádné kompenzační programy nevěřím ani na jejich přínosy. Proto vždy dávám opt-out. Z mého pohledu je to jen snaha daných společností z kapsy cesťáka vytáhnout další dolary. Jedinou zelenou věc, co můžeme udělat, je nespotřebovávat, do čehož se málo komu chce. To ale znamená pro hipstery i žádné avokádo ani sójové laté.
@Ondrab
A proč by to jako měl západní svět zavádět!? To přece dávno není potřeba. Kolik je průměrný počet děti na rodinu v EU?
Michal napsal(a):
Když vidím, jak se po světě chovají lidé a jak to tam (ne)funguje směju se té bandě posedlých maniaků, co si myslí, že svět spasí úspornějšími žárovkami, motory co pomalu odporují fyzikálním zákonům a hlavně omezením letecké dopravy - obětního beránka č. 1. Hlavně že v Indii nebo Egyptě místo řek tečou stoky, v Dubaji mají klimatizované metro, odkud vestibuly volně uniká chlad, pouště v noci hýří přemírou světla, nikomu nevadí v noci naprosto zbytečně vysvícené kanceláře a sklady, kde nikdo není, nebo čoudící auta v JV Asii s černým ohonem za výfukem...
Když chceš změnit svět, začni u sebe. Když budeš naopak peskovat souseda, ať se nejdříve polepší on, neudělá nikdo nic (a nejspíše se začnete nenávidět).
Já klimatizaci v metru nepouští, ani nehážu toxický odpad do řeky, ani nepálím plasty. Už můžu toto chování peskovat?
Michal napsal(a):
To ale znamená pro hipstery i žádné avokádo ani sójové laté.
Avokado a sojove late su celkom mimo argumenty. Michal, vies kolko krmnej soje sa dovaza do CR z Juznej Ameriky ako potrava pre kravy? Alebo si myslis, ze vsetky ceske kravy sa pasu na pastvine? A tusis, ze drviva vacsina sojovych mliek (ak nie vsetky) , ktore sa predavaju v EU su z europskej soje? A vies o tom, ze doprava urcitej potraviny tvori len zlomok z celeho cyklu jej vyroby/pestovania z hladiska tvorby sklenikovych plynov?
Nabuduce, prosim, si skus o tej teme nieco zistit predtym nez nieco take vypustis do eteru. Mozes zacat napr. tu: https://ourworldindata.org/food-...pHfLmUE5M
Ja sama nakupujem 90% ovocia a zeleniny ceskeho povodu, ale to je skor pre dobry pocit a podporu ceskych farmarov nez aby som si myslela, ze tym spasim svet. Ovela podstatnejsie je co konzumujes a nie odkial. Podla tabulky vyssie by som musela vypit 15 litrov sojoveho mlieka na to, aby som sa z hladiska emisii vyrovnala 250 g hovadziemu. Takze ked uz hovoris o tom, co by si mal kto odpustit, tak sa zameraj na prve priecky tabulky.
Inak s tebou suhlasim v tom, ze nespotrebovavat je dolezite. riadim sa podla toho uz niekolko rokov.
Náboženství spojené s uhlíkovou stopou mě nezajímá, a tak ani nic studovat nebudu, Andreo, promiň. Tolik času nemám, abych se věnoval věcem, co mě nebaví nebo rovnou štvou.
V tom případě, jak píšeš, ani tak bys neměla to avokádo, protože je vozené přes půlku planety. To je rozhodně horší skóre než u jablka. Kvůli němu ani nebyly káceny žádné pralesy...
No, nic. Z toho psaní jsem dostal chuť na steak 😋
Problematika ma nezaujima, nebavi, ani si o nej nebudem nic zistovat, ale aj tak citim neskutocnu potrebu sa k nej vyjadrovat. Myslim si, ze to nepotrebuje dalsi komentar :)
Přesně tak 👍 Ale její přívrženci valící do každého moudra mě čím dál tím víc štvou. Jsou jako moderní inkvizice.
Leonard napsal(a):pojďme tenhle topic smazat a můžeme dělat, že se to nestalo, co?
Taky sem chvili doufal, ze z tech nejhorsich s****k jsme tohle forum dostali s koncem karanteny, nicmene tohle bylo opravdu jak otevrit sklenicku plnou cervu, jak se s oblibou rika na FT.. :D
Padaji tady celkem dobre argumenty, bohuzel je tady u spousty diskujujicich videt naprosta neochota prijmout argumenty nekoho jineho nebo hledat rozumny kompromis - je to takova fundamentalisticka zakopova valka, kterou nikdo nevyhraje, presto ji spousta navstevniku s oblibou hraje..
Ekologie urcite ano, fanaticky ekologismus urcite ne !
Leoš Literák napsal(a):
Když chceš změnit svět, začni u sebe. Když budeš naopak peskovat souseda, ať se nejdříve polepší on, neudělá nikdo nic (a nejspíše se začnete nenávidět).
Ahoj všichni,
vidím, že udržitelné cestování je kontroverzní téma a není jednoduché o tom diskutovat. Přesto bych toto téma ráda oživila a poprosila všechny, kdo mají chvíli času, aby vyplnili můj dotazník týkající se udržitelných způsobů dopravy v cestovním ruchu. Zabere Vám to zhruba 15 minut a mně by to velice pomohlo při psaní diplomové práce :)
Děkuji za spolupráci. Odkaz je zde: https://forms.gle/rD3UDazmn8wVzahN6
Pokud máte nějakou vlastní připomínku nebo zkušenost s volbou ekologičtějších dopravních prostředků při cestování, budu ráda, když mi zde odepíšete. Hezký den všem!
Vyplnil jsem a jsou to hrozné fanatické bláboly. Těžko s tím na serveru o levném a častém létáním uspějete.
Pár otázek nedává vůbec smysl, některé jsou vyloženě chybné (čistý příjem na hlavu) a obecně to moc s udržitelným cestováním nemá společného. Čekal bych dotazy na počet letů/km za rok, počet dní na dovolené, rozpočet, přepravy během dovolené, podpory místních při cestování do jiných zemí, typy navštívených destinací, podle čeho se rozhoduji kam pojedu a jak. Tohle byl spíš obecný dotazník, který toho s cestováním moc společného nemá.
Berme to tak, že dotazník je zrcadlem současného školství. Nedělal jsem si iluze, z toho co se sem obcas dává je tohle takový průměr. Snaha byla, ale ty otázky jsou dost o ničem. Jinak hlavní chyba a opakují ji pořád všichni, proč proboha dávat dotazník o cestování na stránky o cestování. Z toho nikdy nemohou vyjít reálné výsledky.
Pokúsil som sa vyplniť dotazník, ale skončil som pri otázke 7
Q7. Jedním z důležitých faktorů je bezpochyby doba přepravy. Odhadněte prosím, jakou nejdelší dobu (v minutách) jste ochotni strávit v jednotlivých dopravních prostředcích, než začnete zvažovat volbu jiného (třeba dražšího nebo méně ekologického).
-: Letadlo
Nerozumiem absolútne, čo sa pýta. Ak by aj nejaká doba pre lietadlo existovala (napr. 8 hodín), aký iný drahší alebo menej ekologický spôsob dopravy je na vzdialenosť, kam ma dopraví lietadlo za 8+ hodín? Raketoplán, teleport?
Jojo ta byla dobrá. Taky jsem netusil, jak na to odpovědět. Jinak vtipná je samozřejmě měřitelnost ekologické zátěže jednotlivých dopravních prostředků.
Tahle otázka asi žádný relevantní výsledek nepřinese, ale dalo by se to brát, že třeba letím raději do Egypta přes Londýn kvůli ceně, která byla v době nákupu nejnižší, nebo si raději připlatím kvůli času za dražší přímý let nebo aspoň přestup někde v Řecku nebo Itálii. Ta méně ekologická možnost tam asi je omylem kvůli tomu, že je i u jiných dopravních prostředků, kde smysl má.
Děláte, jako kdybyste nikdy nepotřebovali vyrobit závěrečnou / absolventskou / bakalářskou nebo jakoukoli jinou práci :-) U toho se přece nepředpokládá, že bude mít nějaký přínos, předpokládá se, že se za ni dostane příslušný titul. Vedl jsem jich už dost na to, abych to mohl tvrdit.... :-)
Otázku routingu bych sem raději vůbec netahal. Pak se totiž můžeme bavit o udržitelnosti cestování v případě cesty autem do Chorvatska s tím, jestli si cestovatel raději připlatí za dálniční známku a mýto a nebo upřednostní levnější ale neekologickou cestu delší trasou.
Zarazilo mě tazatelčino rozvržení čistého příjmu na osobu v domácnosti .... kategorie "průměr" 26 000 - 35 000 na osobu měsíčně, takže rodina dva dospělí, dvě děti, čistý příjem ve výši dejme tomu 120 000 měsíčně je průměr... to jako fakt???
Kajman _1 napsal(a):Děláte, jako kdybyste nikdy nepotřebovali vyrobit závěrečnou / absolventskou / bakalářskou nebo jakoukoli jinou práci :-) U toho se přece nepředpokládá, že bude mít nějaký přínos, předpokládá se, že se za ni dostane příslušný titul. Vedl jsem jich už dost na to, abych to mohl tvrdit.... :-)
Já to tedy měl jinak a snad i nějaký přínos spáchal.