Diokleciánův palác
Městská čtvrť, Palác, Archeologické naleziště
Diokleciánův palác ve Splitu je starověký římský komplex, nejedná se však o palác ani muzeum, je to spíše labyrint ulic s množstvím barů, obchůdků a restaurací. Úzké uličky skrývají plno tajemství. Palác byl postaven jako vojenská pevnost, císařská rezidence a opevněné město. Rozkládá se na ploše necelých 39 000 m² o rozměrech cca 215 x 180 metrů. Uvnitř paláce se nachází 220 budov, v nichž žije okolo 3 000 obyvatel. Od roku 1979 je Diokleciánův palác zapsán na seznam UNESCO.
Celý komplex Diokleciánova paláce je natolik unikátní, rozsáhlý a zachovalý, že se nedá srovnat s žádnou jinou antickou stavbou na světě. Součástí paláce je i nejstarší funkční katedrála na světě - Katedrála sv. Domnia.
Historie čtvrti
Stavba paláce byla zahájena římským císařem Diokleciánem v roce 295 n.l. na pustém místě, kde nestálo žádné město. Split postupně vyrostl právě kolem paláce. Po své abdikaci v roce 305 se Dioklecián natrvalo usídlil právě zde, kde i roku 313 pološílený zemřel. Palác znovu ožil kolem 6. až 7. století, když území Kaštelů (okolí dnešního Splitu) dobyli Avaři a Slované a část původních obyvatel se uchýlila právě do Diokleciánova paláce. Tím začala jeho postupná přestavba v opevněné palácové město. Právě z této doby pochází většina dnešní podoby paláce.
Letní otevírací doba: 8:30–22:30 hod. Více informací o památce naleznete na oficiálních stránkách.
Architektura
Celý areál Diokleciánova paláce je unikátní směsicí architektonických stylů tak, jak se k němu (i v něm) v průběhu staletí přistavovaly další a další domy a stavby a ty stávající se upravovaly. I tak však nejviditelnější podoba pochází právě ze 6.-7. století, snad s výjimkou katedrály a obytných domů, které podstupovaly nejvíce oprav a úprav v průběhu času až do současnosti. Ať tak či tak, nejvýznamnější zachovalé památky jsou zachované v původním architektuře starověkého Říma.
Mezi nejnavštěvovanější místa Diokleciánova paláce patří:
- Katedrála sv. Domnia - jedna z nejstarších římskokatolických katedrál na světě
- Jupiterův chrám - antický svatostánek zasvěcení bohu Jupiterovi, nachází se hned naproti katedrále
- Zlatá Brána (Zlatni Vrata) - původní vstupní portál do areálu paláce
- Peristil - centrální náměstí paláce, na kterém se nachází katedrála i vstup do podzemí
- Ovocný trh (Vucni trg) - krásné náměstíčko poblíž promenády obklopené antickými hradbami se sochou Marko Marulice, jednoho z nejznámějších chorvatských spisovatelů
Podzemí Diokleciánova paláce
Zatímco nadzemní část prošla mnoha úpravami napříč stoletími, podzemní část, která je největší přímo pod samotným Diokleciánovou luxusní vilou tak, aby vyrovnalo níže a výše položený terén, je takřka přesným odrazem antické podoby interiéru paláce. Sklepení Diokleciánova paláce totiž přesně kopírovalo tvar i podobu nadzemních sálů, ovšem zatímco ty procházely mnohými úpravami, sklepení zůstávalo netknuté, postupně se zanášelo tisíciletým odpadem, který jeho stav ještě více konzervoval.
Ostatně až do poloviny 20. století se o existenci sklepení pod Diokleciánovým palácem nevědělo jistě, částečně bylo veřejnosti zpřístupněno až v roce 1959 a dnes funguje jako jeden z největších turistických magnetů celého komplexu Diokleciánova paláce.
Pro zajímavost, právě ve sklepeních Diokleciánova paláce se natáčela část televizního seriálu Game of Thrones.
Vstupné a otevírací doba
Do běžných venkovních prostor areálu se neplatí žádné vstupné a není omezen otevírací dobou. Ostatně je to logické, jelikož v obytných domech Diokleciánova paláce stále žijí běžní obyvatelé. Celý areál si tak můžeme představit jako součást Starého Města.
Zpoplatněný je samozřejmě vstup do některých budov (typicky muzeí či galerií) a také do podzemí Diokleciánova paláce. Do sklepení budete platit následující ceny:
- Dospělí: 7 EUR
- Děti: 2,50 EUR
Otevřeno je denně od června do září v časech 9:00–20:00, ve zbytku roku v časech 9:00–17:00.
Oficiální web a online koupě vstupenek do podzemí: www.mgs.hr
Ubytování v Diokleciánově paláci
Protože v mnohých domech stále běžně žijí lidé, najdete zde několik soukromých apartmánů, ale i menších butikových hotelů.
Nejlevnější dobře hodnocené apartmány PLR Luxury Rooms pronajímají dvoulůžkové pokoje od cca 2 800 Kč na noc.
Běžné hotely mají cenovky od 5 000 Kč, například Hotel Peristil *** přímo za katedrálou.
Chystáš se do Splitu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.