Budapešť
Budapešť

25 míst co vidět v Budapešti

Budínský hrad

Hrad

Budínský hrad

Nejvýznačnější dominantou bývalého města Budín, které dnes tvoří součást Budapešti, je Budínský hrad někdy označovaný také jako Královský hrad.

10 nejlepších hotelů v BUdapešti

Budínský hrad, v maďarštině zvaný Budai Vár je ústřední stavbou budapešťského Hradního vrchu a podobně jako Pražský hrad tvoří vlastně celý komplex paláců a středověké městečko s několika dalšími významnými památkami v čele s Rybářskou baštou a Matyášovým chrámem.

Od Budínského hradu se naskýtá vyhlídka na protější břeh, kde se vypíná Parlament.

Královský palác symbolem uherského státu

Historie hradu sahá až do 13. století, kdy jeho výstavbu inicioval uherský král Béla IV. a za Zikmunda Lucemburského byl významně rozšířen natolik, že ve své době patři k největším gotickým stavbám světa. Po bitvě u Moháče v roce 1526 část maďarského království spadla do područí Osmanské říše a Jagellonci přesídlili do bezpečnějšího Prešpurku, dnešní Bratislavy a roku 1686 byl hrad prakticky kompletně zničen.

Dobré časy Budínský hrad nezažíval ani v pozdějších století, kdy byl střídavě dostavován a střídavě ničen. Zlatá doba nadešla až v polovině 19. století, kdy byl hrad kompletně obnoven v barokně-renesančním stylu a v roce 1867 sehrál významnou roli při korunovaci Františka Josefa I. uherským králem, jež se stala symbolem míru mezi Habsburskou dynastií a maďarským národem.

Největší slávu zažil hrad na přelomu 19. a 20. kdy byl rozšířen do obrovských a monumentálních rozměrů a roku 1912 vybudována i vysoká kupole, jež ční nad všechny okolní stavby. Avšak ke konci Druhé světové války přišlo další takřka kompletní zničení celého hradního komplexu bombardováním.

K obnově ve značně redukované podobě z důvodu finančních úspor došlo až roku 1968, ze kterého tedy pochází dnešní podoba Budínského hradu. Areál byl v roce 1978 zapsán na seznam UNESCO a najdeme zde celou řadu pamětihodností. 

Vstupné a otevírací doba

Vstup do areálu a na všechna nádvoří budapešťského hradu je zdarma a bez časového omezení.

V jednotlivých budovách paláce sídlí různá muzea či galerie, takže dovnitř se dostanete vždy jednotlivě, zajímá-li vás některá z výstav. V Budínském hradu můžete navštívit například tyto instituce:

Středověký starý Budín

Na Budínský hrad přímo navazuje nejstarší část současné Budapešti a romantické historické centrum bývalého Budína (Budy) s úzkými uličkami a nádhernými zákoutími. 

Půdorys starého Budína původně pochází ze 13. století, ale po značném pleněné Turky i poškození během Druhé světové války je jeho současná podoba zejména dílem pomalé obnovy v průběhu 20. století. Rekonstrukce starého Budína nicméně proběhla velmi citlivě a zachoval si tak svůj původní středověký ráz.

Poloha a doprava

Na hrad můžete vystoupat pěšky parkem, vyjet autobusem nebo využít historickou pozemní lanovku – Budavári Sikló. Nástupní stanici najdete u brány do tunelu pod hradem nedaleko Řetězového mostu.

Nechce-li se vám chodit pěšky nebo využívat lanovku, lze dojet i autobusem přímo k hradu:

  • Zastávka Dísz tér – autobusy 16, 16A, 116
  • Zastávka Palota út – autobus 16

Ubytování na starém Budíně

Pokud chcete bydlet v srdci historického centra Budapešti, okolí Budínského hradu je tou pravou volbou. Čekají vás zde však o něco vyšší ceny ubytování než v centru Pešti, současného centra města na druhém břehu řeky. Podívejte se na nejoblíbenější hotely přímo v oblasti Budínského hradu:

Chystáš se do Budapešti?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 05. 04. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.