Lázně Széchenyi
Lázně
Tyto lázně jsou bezesporu nejslavnější v celé Budapešti a zároveň největší léčebné v celé Evropě.
Původně na jejich místě stály takzvané artézské lázně z roku 1891, ty však byly v letech 1909–1913 přestavěny do současné novobarokní podoby. Stavba je řešena zrcadlově, má tedy dvě naprosto totožné části, což odkazuje na rozdělení lázní na mužskou a ženskou část, jak tomu bylo v minulosti.
Obrovský komplex i čarokrásné budovy
Komplex je rozdělen na vnitřní a vnější části, přičemž do termálních bazénů proudí dva prameny o teplotách 74 a 77 °C, které vyvěrají z hloubky 1 256 metrů.
Najdete zde 15 menších vnitřních bazénků s různými teplotami vody, sauny, parní komory, velký plavecký bazén a dva velké vnější termální bazény.
Teplota vody v bazénech se pohybuje mezi 28 a 38 °C.
Koupání v kulisách zdobených novogotických budov má své neopakovatelné kouzlo. Kromě klasických bazénů si můžete užít různé masážní chrliče a lavice či odpočinkové zóny.
Léčivá voda nejen pohybového ústrojí
Zdejší léčebná voda pomáhá především pacientům s kloubními a pohybovými problémy. Hodí se na také na léčbu revmatismu, artritidy, neuritidy, poúrazovou léčbu, ale užívá si jako pitná kúra pro léčbu dýchacího a zažívacího ústrojí. Zkrátka po dni koupání v místních bazénech se vaše tělo bude cítit jako znovuzrozené.
Termální voda v Széchenyiho lázních obsahuje síru, vápník, fluoridy, kyselinu boritou a hydrogenuhličitan hořečnatý.
Zajímavostí je, že voda z bazénů se odvádí do sousední zoologické zahrady pro výběh hrochů. Voda v jejich v domovině má totiž velmi podobné složení jako zdejší termální pramen.
Vstupné a praktické informace
Termální lázně Széchenyi jsou otevřené každý den:
- Venkovní bazény: 7:00–20:00 (o víkendu od 8:00)
- Vnitřní prostory: 8:00–19:00
- Detailní rozpis otevírací doby: szechenyibath.hu/opening-hours
Vstupenky se prodávají pouze celodenní (na konkrétní kalendářní den, nikoliv na 24 hodin) a základní cena obsahuje vstup do všech vnitřních i venkovních bazénů, saun a párových komor. Stejně tak obsahuje i skříňku na uložení osobních věcí.
Cena je stejná pro všechny věkové kategorie a kompletní ceník najdete na webu: szechenyibath.hu/prices.
Pondělí–čtvrtek | Pátek a víkendy | Prázdniny | |
Denní vstupné (příchod po 9. hodině) | 10 500 HUF | 12 000 HUF | 13 000 HUF |
Denní vstupné (příchod před 9:00) | 8 400 HUF | 9 700 HUF (sleva pouze v pátek) | sleva není dostupná |
Za příplatek si pak lze dokoupit osobní masáže, zábaly, koupele, manikúru, pedikúru nebo třeba pivní lázně. Vstupenky se dají koupit na pokladně, ale i online na webu lázní.
S sebou si vezměte plavky a ručník, do venkovního plaveckého bazénu (nikoliv do dvou termálních) je povinná také koupací čepice, kterou případně lze zakoupit na místě.
Poloha a doprava
Széchenyiho lázně se nachází v nádherném klidném prostředí parku Városliget na východním okraji širšího centra.
Pohodlně sem dojedete historickou linkou metra M1, kterou dojedete až na stanici Széchenyi fürdő. Zastavuje zde i trolejbus linky 72M.
Ubytování
Chystáte se do Budapešti především kvůli lázním? Pak je určitě záhodno bydlet v hotelu co nejblíže lázním. Hledejte především hotely na blízkém Náměstí hrdinů, kde jich najdete hned několik:
Chystáš se do Budapešti?
4 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Jde lze u lázni zaparkovat?
Jde lze u lázni zaparkovat?