Paya
Letovisko, Písčitá pláž
Vesnička Paya je zřejmě to nejlepší, co Tioman nabízí. Alespoň do té doby, kdy vyhledáváte klid, nedotčený podmořský život a možnost kdykoliv trávit aktivní dovolenou od procházek po molu s pozorováním hejn ryb přes šnorchlování na nejbarevnějším korálu na Tiomanu až po výlety na kajaku nebo po stezkách skrze džungli na okolní pláže.
Paya má vlastní velké molo, kde se nachází přístav Paya Beach Jetty. I sem míří lodě z pevniny z přístavů Mersing a Tanjung Gemok. Lodní taxi vás do okolních vesnic jako Genting, Tekek či ABC doveze za 40 MYR.
Místo silnice tu lemuje skrze vesnicí celou pláž asfaltový chodník.
Hledej levné hotely na Tiomanu
Dive centra, malajské i čínské restaurace servírující čerstvé plody moře a menší obchůdky nabízející nejzákladnější potraviny a nápoje.
Pláž v Paya
Místní pláž se táhne necelý 1 kilometr od jižní po severní cíp vesničky a až na molo je prakticky nepřerušována. Zlatavý jemný písek, palmy a stromy a i během probíhající hlavní sezóny naprostý klid.
Moře je naprosto klidné a vlny se tu objevují jen od kolem plujících lodí. Hloubka je maximálně do 2 metrů během přílivu, což bohužel znamená, že při odlivu se moře stáhne i na 5 metrů od pobřeží a hloubka je pak ani ne 30 centimetrů.
Určitě si nasaďte šnorchl a podívejte se, co kolem vás pluje pod hladinou.
Místní pláž je totiž abnormálně živá. Zhruba 2-3 metry od břehu už můžete pozorovat nejrůzněji pestrobarevné ryby včetně metrových žraloků. Nemusíte se bát, oni se vás bojí mnohem víc.
Pokud vám plážový podmořský život nebude stačit, projděte se na severní konec pláže, kde se nachází ostrůvek Pulau Tumuk. Na severní části ostrůvku se nachází obrovský korálový útes plný života.
Půjčit si šnorchlovací vybavení jako brýle, šnorchl a ploutve není problém. Za 10 MYR je nabízí např. Activity Center v resortu Paya Beach Spa and Dive.
Co dělat v Paya
Kromě výše zmíněné pláže a šnorchlování vám můžeme doporučit následující aktivity.
Trek do Gentingu
Trek směrem k vesničce Genting. Nejprve je nutné zdolat stezku vedoucí skrze džungli. Je ale dobře značená, respektive jdete celou dobu po asfaltové cestě. Občas musíte zdolat větší schod v podobě balvanu v cestě, jindy podlézt spadlý strom a jednou se protáhnout i malým otvorem ve skále. Odměnou vám budou opuštěné zátoky na pobřeží Genting. Tento úsek trvá asi 30 minut.
Budete-li pokračovat dále jižněji, poté co minete luxusní butikový hotel Melina Beach Resort, narazíte na kamenité pobřeží. Asi na dvou kilometrech pláže se mísí jemný zlatý písek s velkými žulovými balvany. Pobřeží tu vypadá přesně jako na Seychelách. Obrovské balvany rozdělují pobřeží a tím tu vzniká desítka menších plážiček. Narazíte tu i na přírodní otevřenou jeskyni Gua Gelamin.
Doporučujeme si vzít dostatek vody. Občerstvit se můžete ve zmíněném resortu Melina, ale místní ceny jsou dvojnásobné oproti těm v Paya.
Trek na Bunot Beach
Opačným směrem na sever se z Paya dostanete na další pláž, a to Bunot Beach. Cesta je o poznání kratší, ale stejně zajímavá.
Už ne tolik zajímavá je samostatná pláž, která je sice dostatečně široká, ale krom písku tu nic moc není a ztrácí tak na své malebnosti.
Výlet sem podnikněte dopoledne za přílivu, případně si cestu naplánujte tak, abyste se vraceli po 17 hodině při odlivu. Tehdy nemusíte zpátky stezkou skrze džungli, ale dá se jít vodou.
Na pláži nenechávejte v odpoledních hodinách věci bez dozoru. Schází sem z džungle tlupa opci makaků a ti velmi rádi kradou co se dá.
Na kajaku podél pobřeží
V hotelu Paya Beach and Spa si za 40 MYR na hodinu můžete půjčit dvoumístný kajak. Doporučuji pádlovat směrem na sever k pláži Bunot, které od Paya odděluje kamenité pobřeží. Krom toho se můžete na chvíli zastavit u ostrůvku Pulau Tumuk a i z kajaku pozorovat spoustu barevných rybek pod vámi.
Hotely v Paya
Paya nemá mnoho možností, kde se ubytovat. I díky tomu je letovisko poměrně klidné a pokud není zrovna vyprodáno, zažijete zde nejlepší část pobytu na Tiomanu.
V Paya se nachází velmi oblíbený a námi doporučovaný resort Paya Beach Spa and Dive. Nabídne jak chatičky na pláži s neskutečným výhledem zejména při západu slunce, tak chatičky na molu s jezírkem, které si obydleli 2 metrový varani, ale i klasické pokoje ležící u bazénu. Součástí je bufetová snídaně a každý den si můžete dokoupit oběd i večeře formou bufetu. Ubytování akceptuje platební karty Visa a Master Card.
Druhé ubytování najdete jižněji, ihned u mola. Je jím Aman Tioman Beach Resort. Jedná se o velikou budovu a nikoliv rozlehlý komplex. Využíváno je především potápěči.
Zbývající nabídky míří do guesthousů Udive Paya a Paya Debloc Village nabízející jen pokoj se sociálním zázemím.
Chystáš se na Tioman?
1 komentář
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
"Výlet sem podnikněte dopoledne za přílivu, případně si cestu naplánujte tak, abyste se vraceli po 17 hodině při odlivu." Takhle to přílivem a odlivem nefunguje. Každý den se posunuje o 50 minut: https://oceanservice.noaa.gov/ed...arday.html
"Výlet sem podnikněte dopoledne za přílivu, případně si cestu naplánujte tak, abyste se vraceli po 17 hodině při odlivu." Takhle to přílivem a odlivem nefunguje. Každý den se posunuje o 50 minut: https://oceanservice.noaa.gov/ed...arday.html