Osvětim
V polské Osvětimi byl za 2. světové války zřízen největší koncentrační a vyhlazovací tábor. Už jen pouhý název Osvětim dnes v lidech vyvolává ty nejhorší pocity. Na místě bývalého koncentračního tábora Osvětim-Březinka (Auschwitz-Birkenau) je nyní zřízeno rozsáhlé muzeum a památník zvěrstev páchaných nacistickým režimem.
I když návštěva koncentračního tábora Osvětim bude nejspíš jedním z nejdepresivnějších životních zážitků, měl by ji nejspíš absolvovat každý. Naplno si zde uvědomíte hrůzu podobných zločinných ideologií. Zprostředkovaně zažijete atmosféru strachu a beznaděje a nakonec pocit úlevy z toho, v jak šťastných životech žijeme.
Oba tábory zde zůstaly stát jako památník, vězeňské bloky byly upraveny na muzeum a následně zařazeny na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Koncentrační tábory v Osvětimi: zajímavosti a historie
Přímo v Osvětimi za Druhé světové války vznikly celkem tři pracovní, koncentrační a vyhlazovací tábory provozované nacistickým Německem.
Tábor "Auschwitz I." byl otevřen v roce 1940 v bývalých kasárnách ve městě Osvětim (polsky Oświęcim). Auschwitz I měl původně sloužit jen jako tranzitní tábor, z něhož měli být převážně polští vězni přerozdělováni do jiných koncentračních táborů. V průběhu války a s neustále se rozšiřujícím počtem vězňů, sovětských válečných zajatců a dalších obětí se z "Osvětimi I." stal i tábor pracovní a později v od roku 1941 tu začaly popravy.
Nechvalně proslulý jedovatý plyn Cyklon B, kterým byly hromadné bestiální vraždy vykonávány, se poprvé použil právě zde.
Celkem Auschwitz I. obsahoval více než 35 zděných budov rozdělených do několika bloků s celkovou kapacitou kolem 30 až 40 000 lidí. Vězněni zde byli převážně Židé, političtí vězni z Polska a sovětští váleční zajatci.
Tábor "Auschwitz II.-Birkenau" (česky Osvětim-Březnika) byl budován mezi lety 1941 a 1943 a stal se největším nacistickým vyhlazovacím táborem. Celkem zde bylo postaveno 300 budov pro až 250 000 vězňů. Částečně zde pobývali i oběti určené k práci v přilehlých fabrikách, ale naprostá většina vězňů z Březinky nacistické řádění nepřežila.
Právě Březinka je proslulá systematickým vyhlazováním Židů, Poláků, válečných zajatců a dalších skupin v opravdu masovém množství. V Březince poprvé vznikly velké podzemní betonové místnosti označované jako sprchy, do nichž byli vězni nahnáni a posléze otráveni jedovatým plynem Cyklon B.
Tábor "Auschwitz III.- Monowitz" byl druhý největší z táborů v Osvětimi a sloužil jako pracovní. Ve více než 60 barácích pobývalo na 60 000 vězňů, kteří pracovali zejména v chemičce I. G. Farben. Z Monowitz se dochovalo nejméně a na místě najdete jen malý památník.
Všechny tábory byly osvobozen v roce 1945 sovětskými vojsky, která zde našla 7 650 umírajících vězňů.
Počet obětí vyhlazovacích táborů v Osvětimi nelze přesně určit. Historici se však shodují na čísle okolo 1 100 000. Zhruba 90% lidí, kteří se do táborů dostali, v nich zemřeli.
Prohlídka a exkurze do táborů v Osvětimi
Veřejnosti přístupné jsou všechny dochované prostory táborů Auschwitz I. a Auschwitz II.-Birkenau. Co vidět v jednotlivých táborech a na co se připravit?
Auschwitz I.
V tomto táboře můžete navštívit většinu z původních budov, které přežily skoro všechny v dobrém stavu. Právě do tábora Osvětimi I. se vstupuje bránou se známým nápisem "ARBEIT MACHT FREI", v překladu "Práce osvobozuje". V areálu jsou k vidění i ruiny prvních plynových komor a krematorií.
Před vstupem do samotného areálu koncentračního tábora je vybudováno poměrně obsáhlé Muzeum Osvětimi, v němž se dozvíte vše o historii holokaustu a nacistického řádění nejen v Polsku.
Jednotlivé baráky jsou ponechány přesně v takovém stavu, v jakém sloužily svému hrůznému účelu. Doplněny jsou jen obrazové a textové informační materiály v některých z ubikací.
- obvyklá doba návštěvy: 90 minut
Auschwitz II. – Birkenau
Návštěva vyhlazovacího tábora Osvětim – Březinka je pro mnohé natolik silným zážitkem, že z prohlídky odejdou předčasně.
Do Březinky se vstupuje nechvalně proslulou Bránou smrti, skrz které vedou vlakové koleje. Právě tudy proudily železniční transporty s desetitisíci oběťmi. Koleje končí u 2 km dlouhé selekční rampy, na níž příslušníci SS rozdělovaly vězně na práce schopné - ti putovali do jednoho z 300 baráků - a na nemocné, staré, ženy a děti. Tito lidé většinou ihned mířili do plynových komor, kde byli hromadně vražděni.
Selekční rampa v Březince se táhne prakticky přes celou šířku tábora a můžete u ní nahlédnout i do jednoho z nákladních železničních vozů, kterými se vězni do tábora přepravovali.
Následuje rozlehlá plocha, na níž se dochovalo zhruba 60 z původních 300 nízkých budov. Návštěvníci můžou nahlédnout do nízkých dřevěných budov na sever od vchodu i do cihlových ubikací směrem na jih. Uvidíte zde i latríny a hlavní budovu Březinky.
Plynové komory se nedochovaly, nacisté je stihli zničit stejně jako velkou část tábora ještě před osvobozením sovětskými vojsky.
- obvyklá doba návštěvy: 90až 120 minut
Kyvadlový autobus
Mezi tábory Osvětim I. a Osvětim-Březinka jezdí oficiální autobusy zdarma. Vzdálenost mezi tábory činí asi 3 km. Autobusy jezdí od dubna do října každých 10 minut, od listopadu do března jednou za 30 minut.
Vstupné a otevírací doba
Všechny přístupné prostory koncentračního tábora Osvětim a Osvětim-Březinka jsou otevřené denně vždy od 7:30. Zavírací doba se liší podle ročního období. Například v prosinci je možný poslední vstup už ve 14:00, zatímco o letních prázdninách až v 19:00. Návštěvníci můžou strávit v areálu ještě 90 minut po poslední hodině vstupu.
- detailní otevírací doba na webu: auschwitz.org/en
Zavřeno je vždy 1.1., 25.12. a na Velikonoční neděli.
Vstup je možný s průvodcem (v polštině, angličtině, němčině nebo ruštině) v dopoledních hodinách nebo individuálně bez průvodce během odpoledne.
Vstup bez průvodce je zdarma, musí se však rezervovat online a nechat si vystavit vstupenku v hodnotě 0 PLN.
Ceny vstupenek s průvodcem jsou následující:
- tour 3,5 hodiny v angličtině a jiných cizích jazycích – 85 PLN, resp. 75 PLN pro studenty do 26 let s ISIC kartou a seniory nad 75 let
- tour 3,5 hodiny v polštině – 75 PLN, resp. 65 PLN pro studenty do 26 let s ISIC kartou a seniory nad 75 let
- studijní 6hodinová tour v angličtině a dalších jazycích – 125 PLN, resp. 105 PLN pro studenty do 26 let s ISIC kartou a seniory nad 75 let
- studijní 6hodinová tour v polštině – 115 PLN, resp. 95 PLN pro studenty do 26 let s ISIC kartou a seniory nad 75 let
Jak rezervovat vstupenky do Osvětimi?
Výlet do Osvětimi je třeba plánovat dopředu. I když nemáte zájem o služby průvodce, vstup za 0 zlotých si musíte rezervovat online v předstihu, protože počet míst je omezený. Většinou pořídíte vstupenky i na následující den, ovšem obvykle jen na nejpozdější odpolední termíny.
Individuální vstupenky se vždy vystavují na odpolední termíny od 12:00 a abyste měli jistotu, rezervujte ideálně 2 měsíce předem.
Vstupenky se rezervují výhradně na oficiálním webu memoriálu: visit.auschwitz.org.
Doprava do Osvětimi
Město Oswiecim leží zhruba 96 km východně od českých hranic, 38 km jižně od Katowic a 67 km západně od Krakowa.
Autem
Cesta autem z Česka vede nejrychleji přes dálnici D1, která u Ostravy volně přechází v polskou dálnici A1. Z ní sjeďte na výjezdu Zory, odkud už podle značení budete až do Osvětimi pokračovat po silnici číslo 935 a následně 933. Při této cestě se neplatí žádné mýtné.
Po příjezdu do města Osvětim (v polštině Oswiecim) už budete podle značení navigování na hlavní parkoviště u obou táborů. Všechna parkoviště zde jsou placená a stojí 10 PLN na celý den, resp. 2 PLN na hodinu.
Vlakem
Do Osvětimi se z Česka dostanete také vlakem. Vždy budete muset přestupovat v Katowicích a nelze koupit online jízdenka z ČR přímo do Osvětimi. Nikdy nekupujte lístek do Osvětimi na pokladně v Česku, protože výsledná cena je až 3x vyšší než při koupi jízdenky online přes e-shop Českých drah, Leo Expressu nebo Regiojetu do Katowic a následně separátní jízdenky na lokální spoj z Katowic do Osvětimi.
Z Katowic do Osvětimi jezdí vlaky dopravce Koleje Śląskie zhruba 1x za hodinu. Cesta trvá asi 50 minut a stojí 12 PLN. Jízdní řád a koupi jízdenek najdete na webu: www.kolejeslaskie.com/en
Vlakem se dostanete z Osvětimi také do Krakova. Na této trase jezdí dopravce Koleje Małopolskie, a to cca 1x za hodinu při délce jízdy hodinu a půl a ceně 12,50 PLN. Jízdní řád a koupi jízdenek najdete na webu: www.kolejemalopolskie.com.pl/en.
Nádraží v Osvětimi se nachází asi 1,5 km od vstupních bran táborů Auschwitz I. i Auschwitz II. - Birkenau. Od nádraží se také můžete svézt autobusy MHD k táboru Auschwitz I., využít můžete linky číslo 1, 16, 18, 19, 24, 25, 26, 27, 28 a 29. Jízdenka pro jednu cestu vyjde na 3,60 PLN a informace o MHD v Osvětimi najdete na webu: rozkladjazdy.mzk.oswiecim.pl
Kde se ubytovat v Osvětimi?
Mnoho cestovatelů si do Osvětimi vyrazí na jednodenní výlet z Ostravy a okolí, případně z Krakowa nebo Katowic. I přímo ve městě Osvětim však najdete mnoho hotelů a třeba pro turisty ze vzdálenějších regionů Česka je Osvětim ideálním místem pro přespání.
Doporučili bychom třeba tyto hotely:
- Hotel Imperiale **** – nachází se přímo u vstupu do tábora Auschwitz I., ceny od 1 500 Kč za noc
- Villa Centro – krásný levný penzion v centru města Osvětim, ceny od 800 Kč za noc
- Astra Apartments – penzion pár kroků od nádraží, ceny od 750 Kč za noc
Míříte dál do druhého největšího polského města a chcete se ubytovat až tam? Mrkněte na tipy k ubytování v Krakově.
Chystáš se do Polska?
6 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Ahojte Musím udělat si rezervaci aktuálně na bezplatné lístky online a nebo můžu u pokladny to nějak pořešit? Chci vědět jestli to má smysl jet v sobotu jed at nemám zbytečnou cestu
Ahojte Musím udělat si rezervaci aktuálně na bezplatné lístky online a nebo můžu u pokladny to nějak pořešit? Chci vědět jestli to má smysl jet v sobotu jed at nemám zbytečnou cestu
Ahojte mám takový dotaz dá se koupit vstupenka do Osvětimi na místě nebo jen rezervací přes internet?
Ahojte mám takový dotaz dá se koupit vstupenka do Osvětimi na místě nebo jen rezervací přes internet?
To záleží na tom, kdy tam chcete jít. Formálně vzato je vstup do areálu bezplatný, ale zároveň je tento bezplatný vstup k dispozici pouze ve vybrané časy (obvykle odpoledne a v podvečer podle konkrétního měsíce).
V jiné časy je k dispozici jen placená prohlídka s průvodce (ale není problém se od skupiny odpojit a procházet si to tam samostatně). Lístek na takovou prohlídku se dá koupit i na místě, ale může se stát, že budete muset počkat na volný slot.
To záleží na tom, kdy tam chcete jít. Formálně vzato je vstup do areálu bezplatný, ale zároveň je tento bezplatný vstup k dispozici pouze ve vybrané časy (obvykle odpoledne a v podvečer podle konkrétního měsíce).
V jiné časy je k dispozici jen placená prohlídka s průvodce (ale není problém se od skupiny odpojit a procházet si to tam samostatně). Lístek na takovou prohlídku se dá koupit i na místě, ale může se stát, že budete muset počkat na volný slot.
Ahojte, prosím nemáte někdo v poslední době zkušenost. Budu v sobotu 13.5. v Krakowě. Chtěl jsem zajet do Osvětimi, ale první termín zdarma je v 17:00. Zavírá se v 18:00 s tím, že po zavíračce můžu být ještě 90 minut uvnitř areálu, jestli jsem teda všechno dobře pochopil. Rád bych prošel oba tábory, jak Auschwitz I, tak Auschwitz II. Otázka zní - stihnu oba tábory za dvě a půl hodiny? A pokud se budu chtít přemístit z jednoho do druhého, pustí mě do druhého po zavíračce? Díky moc, pokud někdo poradíte :-)
Ahojte, prosím nemáte někdo v poslední době zkušenost. Budu v sobotu 13.5. v Krakowě. Chtěl jsem zajet do Osvětimi, ale první termín zdarma je v 17:00. Zavírá se v 18:00 s tím, že po zavíračce můžu být ještě 90 minut uvnitř areálu, jestli jsem teda všechno dobře pochopil. Rád bych prošel oba tábory, jak Auschwitz I, tak Auschwitz II. Otázka zní - stihnu oba tábory za dvě a půl hodiny? A pokud se budu chtít přemístit z jednoho do druhého, pustí mě do druhého po zavíračce? Díky moc, pokud někdo poradíte :-)
Ahoj, chci jen upozornit, že v Osvětimi jsou ještě tzv. on line prohlídky. Omylem jsem koupila. To je tak, když člověk spěchá a myslí si, že to v Polštině zvládne...Nejsou úplně levné a co bylo nejhorší, že ve finále nám to při připojování napsalo, že tento WEB nepodporuje mobilní zařízení...
Ahoj, chci jen upozornit, že v Osvětimi jsou ještě tzv. on line prohlídky. Omylem jsem koupila. To je tak, když člověk spěchá a myslí si, že to v Polštině zvládne...Nejsou úplně levné a co bylo nejhorší, že ve finále nám to při připojování napsalo, že tento WEB nepodporuje mobilní zařízení...