Nisiros
Ostrov Nissyros je vulkanického původu. Je součástí Dodekanéského souostroví, od ostrova Kos je vzdálený 20 kilometrů vzdušnou čarou. Trajekty z Kardameny vyplouvají každý den (ráno tam / odpoledne zpět), cena je 10 EUR / osoba / cesta. Možno rezervovat online na ferryhopper.com.
Pro vznik Nissyrosu existují 2 varianty, jedna mytologická, druhá reálná.
1. Antičtí Řekové nevěděli, co je to vulkanická činnost, proč se země chvěje, proč vytéká ze země rudá tekutina atd. A tak vysvětlovali vznik ostrova mýtem o Polyvótovi. Když prý probíhala válka mezi bohy a titány, titán Polyvótis porazil v boji nejvyššího boha Dia, ten ho nechal pronásledovat bohem moří Poseidónem. Polyvótovi se dařilo dlouho unikat, Poseidón ho honil po celém Egejském moři. Dohonil ho až na ostrově Kos. Když se Polyvótis snažil z ostrova uplavat, Poseidón svým trojzubcem odkrojil kus ostrova Kos, konkrétně v místě, kde leží poloostrov Kefalos, a hodil ho po Polyvótovi. Přišpendlil ho k mořskému dnu a vznikl ostrov Nissyros. Když ze sopky vytékala rudá láva, lidé si říkali, že Polyvótis krvácí. Když ze sopky vycházela pára, říkali, že Polyvótis dýchá, a síra, která je cítit, že je jeho smrdutý dech. Když se země chvěla, zemětřesení, říkali, že se Polyvótis chce zpod Nissyrosu vymanit.
2. Ve skutečnosti Nissyros vznikl vulkanickou činností. To znamená, že sopka, která se nacházela pod mořem, vybuchla – ne jednou, ale několikrát. A po čase vystoupila na povrch a vytvořila vyvýšeninu, ostrov. Vulkanologové první explozi vypočítali 2,5 mil. let př. n. l. Současnou podobu ostrov dostal před 17.000 lety. Poslední výbuch, ale pouze z plynů a páry, láva nesoptila, byl zaznamenán roku 1883. A další je vypočítán za 150 let (tedy v roce 2033).
Trajekt připluje do Mandraki, kde máte několik možností, jak se dostat k samotné sopce, organizované skupiny mají přistavené autobusy. Nebo si můžete objednat taxi či půjčit auto/skútr.
Největší kráter se jmenuje Stefanos, měří 330 m, do šířky 260 m, hloubka činí 35 m. Leží 80 m nad mořem. U kráteru najdete občerstvení, kde prodávají také drobné suvenýry. Vstupné činí 3 EUR / osoba.
Dohromady na ostrově najdete 10 kráterů. Vulkány jsou sice spící, ale vulkanická činnost pod zemí stále probíhá. Pod kráterem se v lávě rozpouští několik tun síry, jejíž těžba má na ostrově dlouhou tradici.
Všimněte si měnících se barev kráteru, od bílé, přes šedou a nažloutlou, až po hnědou. Při sestupu do kráteru však buďte opatrní! Jeho stěny mají 30–90 °C. Na dně pak uvidíte díry = fumaroly, vychází z nich pára a síra, teplota se pohybuje v rozmezí více jak 100 °C, uvnitř cca 600 °C, a fumaroly vedou až do hloubky 100 m. V kráteru můžete najít žluté kamínky, jedná se o sirné krystaly. Můžete si je odnést, ale pozor, síra sublimuje, odpařuje se, takže je musíte uchovávat v uzavřené nádobě.
Kromě kráteru navštivte také
Emporeios – vesničku, kdysi hlavní město, s úžasným výhledem do sopky. Na úpatí najdete také přírodní jeskynní saunu, která je vyhřívána právě činností sopky. Vše je volně přístupné.
Mandraki – přístavní městečko, v němž nevynechejte návštěvu kláštera Panagia Spillani (ten můžete vidět už z lodě, tyčí se na 30 m vysoké skále nad městem a vede k němu 270 schodů. Výhled rozhodně stojí za to.) Velmi populární je také malé náměstí, na němž najdete typické řecké taverny (s jídelním lístkem v českém jazyce!).
Ochutnejte:
- Soumádu – místní vyhlášený nealkoholický nápoj vyrobený z mandlí.
- Rajčatový džem – pokud si nejste jisti, zda by vám chutnal, ve většině obchodech ho lze ochutnat.
- Vulkánovou zmrzlinu černé barvy – má sladkou chuť a je prý velmi zdravá.
Chystáš se na Kos?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.