Granada - Alhambra

14 míst co vidět v Granadě

Alhambra

Granada - Alhambra

Jednoznačně nejvýraznějším symbolem Granady je Alhambra. Tento komplex vybudovaný a plně využívaný za dynastie Nasrid za svými zdmi ukrývá několik paláců, zahrad a jiných prostor. Tato různorodost lze vysvětlit tím, že Alhambra původně sloužila jako pevnost, přičemž za jejími zdmi se skrýval i palác a městečko v jednom. Po vyhnání muslimů se Alhambra stala domovem katolických králů Fernanda a Isabely a jejich následovníků. Avšak 18. a 19. století byla pro pevnost nepřejícím obdobím a Alhambra se stala útočištěm žebráků a zlodějů. 

Až do roku 1870 byla tato unikátní památka přehlížena a teprve poté byla Alhambra prohlášena za světové dědictví UNESCO. Alhambra sloužila a dodnes slouží jako inspirace pro mnoho druhů umění. 

Co se týká koupě lístků, na výběr jsou 2 varianty – tzv. ranní nebo poobědový lístek.

  • Ranní lístek: 8:30 – 14:00
  • Odpolední lístek: 14:00 – 18:00 (listopad–únor), resp. až do 20:00 ve zbytku roku.

Základní cena lístku činí 14,85 EUR a pro studenty 9,54 EUR a detaily vstupu si můžete prohlédnout na této stránce. Kromě tohoto základního vstupu jsou v nabídce návštěvy zahrad či noční návštěva paláců. Na výběr také máte několik druhů lístků s průvodcem, přehled naleznete na webu alhambra.org.

Vzhledem k tomu, že Alhambra si drží permanentně 1. nebo 2. místo mezi navštěvovanými památkami Španělska, doporučujeme zakoupení lístku naplánovat dopředu online (na oficiálním webu) a nenechat si to na poslední chvíli. Ačkoli oficiálně máte uvedeno, že návštěva trvá v průměru 3 hodiny, vyhraďte si na něj raději alespoň půl dne, protože prostředí se všemi svými památkami je vskutku pohlcující a vyčerpávající svými dojmy. 

Součástí komplexu jsou významné stavby:

Los Palacios Nazaríes: Ztělesněním dokonalosti islámské architektury je jednoznačně palácový komplex Nasrid. Místnosti, jakož i nádvoří, mají přesné proporce a mimo jiné určitě zaujmou i jemně vyřezávanými dřevěnými stropy. Komplex byl původně rozdělen na 3 části. Mexuar, reprezentující veřejnou a administrativní část areálu, je dnes zároveň vchodem do komplexu. Druhou je Palacio Comares – oficiální sídlo panovníka a 3. částí je Palacio de los Leones, kde se nacházely soukromé prostory panovníka. Vstup do komplexu je přísně kontrolován, proto opravdu dodržte čas vstupu, který máte uveden na vstupence. Po vstupu můžete v prostorách zůstat, jak dlouho chcete.

Generalife: Další nedílnou součástí Alhambry je palác Generalife se svými zahradami fungujícími jako letní sídlo dynastie Nasrid. Na rozdíl od ostatních paláců, mnohdy s přímo opulentními dekoracemi, Generalife je ve výzdobě velmi jednoduché, ba až skromné, což jen posiluje jeho význam jako místa, kam si panovníci přišli odpočinout. 

Palacio de Carlos V: Mezi ostatními paláci v rámci Alhambry tento vyniká hned z několika důvodů. V první řadě je vybudován v renesančním stylu a je jednou z prvních renesančních budov postavených mimo hranice Itálie. Stavěl se však nekonečných 110 let a shodou nešťastných okolností palác nebyl nikdy obydlen žádným panovníkem. Jeho základ tvoří kulaté nádvoří a má 2 patra. Palác má stejné otevírací hodiny jako Alhambra a k jeho návštěvě nepotřebujete žádný jiný lístek. 

Patio de los Leones: Patio de los Leones je také jedním z míst v rámci Alhambry, jehož se dotkli i křesťané. Ohromila je krása pevnosti a interiéry paláců tak odlišných od jejich vlastních. Nejvíce je však zaujal palác Mohammeda V., na jehož obdélníkovém nádvoří stojí kulatá mramorová kašna obklopená 12 lvy chrlícími potůčky vody – odtud i název Nádvoří lvů. Nádvoří s fontánou patří rozhodně k nejfotografovanějším místům Alhambry, proto se ujistěte, že jednu fotku si odsud odnesete i vy.

Alcazaba: Pevnost Alcazaba patří k jedné z nejstarších částí komplexu Alhambra. Byla vybudována v polovině 13. století a původně sloužila jako královská rezidence, dokud se nedostavěly ostatní paláce. K pevnosti se později přidaly i 3 věže. Nejznámější z nich je Torre de la Vela, nad níž se tyčí zvon (la Vela) dovezený katolickými panovníky poté, co získali Granadu pod svou nadvládu. Z věže byly v lednu 1492 také spuštěny vlajky Reconquisty a prostřednictvím zvonu se dodnes toto osvobození připomíná každoročně 2. ledna. 

Chystáš se do Granady?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.