Molokai
Molokai

7 míst co vidět na Molokai

Kalaupapa

Leprosárium Kalaupapa

Malá vesnička umístěná na stejnojmenném poloostrově na úpatí nejvyšších mořských útesů světa je díky nim zároveň i takřka zcela odříznutá od světa. Do Kalaupapy vede jen strmá stezka pro pěší dlouhá 5,5 km a převyšující 610 metrů, která je navíc často náchylná k sesuvům půdy a v tu dobu tudíž neprůchodná. Právě díky takřka kompletní izolaci od okolního světa byla Kalaupapa na konci 19. století vybrána jako leprosárium – karanténní místo pro nemocné zasažené leprou.

Nejlevnější ubytování na Molokai

Historie kolonie lepry

Kolonii pro malomocné v odlehlé Kalaupapě založil král Kamehameha V. v roce 1866. Tedy v dobách, kdy lepra byla těžce infekční neléčitelnou stigmatizovanou nemocí a pacienti se převáželi do izolovaných leprosárií.

Leprosárium Kalaupapa bylo v provozu do roku 1969, kdy se uzdravil nebo byl zaléčen novými antibiotiky poslední nemocný. Postiženým leprou však byla ponechána možnost se v Kalaupapě usadit natrvalo a mnoho z nich tuto nabídku využilo, proto je vesnice Kalaupapa osídlená dodnes.

Významnou postavou, která se zasloužila o fungující chod leprosária v Kalaupapě, byl belgický římskokatolický kněz Damien (Father Damien) žijící na Havajských ostrovech od roku 1873, kde působil jako misionář a pomocník právě malomocným. V Kaulapapě žil a pomáhal nemocným až do své smrti v roce 1889, kdy podlehl právě lepře.

Současnost

V současné době žije v Kalaupapě asi 100 stálých obyvatel, většinou potomků pacientů. Kalaupapa je autonomní obcí s vlastní správou a i na dnešní poměry je velmi uzavřená před světem. Z historických upomínek na dobu leprosária je zde několik pomníků, hřbitov s větším památníkem a kostel Sv. Filomény cca 2 km od Kalaupapy v lokalitě zvané Kalawao, kde první roky fungovalo úplně původní leprosárium než se přesunulo právě do Kalaupapy.

Od kostela sv. Filomény se také naskýtají nejkrásnější výhledy na nejvyšší mořské útesy na světě okolo Umilehi Point.

Návštěva Kalaupapy

Kalaupapa je součástí národního parku Kalaupapa National Historical Park. Vstupné jako takové se sice neplatí, ale výlet do Kalaupapy bude přesto dost drahý. Vesnici nelze navštívit bez tzv. zvací osoby, kterou může být kterákoliv z oficiálních agentur pořádajících výlety do Kalaupapy.

Ačkoliv oficiální web národního parku uvádí agentury Damien Tours LLC a Kekaula Tours LLC, ty mají od roku 2019 přerušenou činnost a můžete využít služeb například těchto agentur:

Agentury nabízí tři druhy dopravy do Kalaupapy:

  1. Zvací permit + pěšky po Kalaupapa Trail, který patří k nejstrmějším stezkám na celých Havajských ostrovech (cena okolo 100 USD)
  2. Jízda na oslíku či mule po Kalaupapa Trail (cena okolo 250 USD)
  3. Let z Honolulu, Maui nebo Big Island přímo na malé letiště Kalaupapa + transfer dodávkou do vesnice (ceny mezi 430 USD a 550 USD)

Na letiště Kalaupapa sice létá i pravidelná linka Mokulele Airlines, ale pokud nemáte oficiální pozvání od některého z trvalých obyvatel Kalaupapy, nelze koupit samostatnou letenku.

Jak už bylo naznačeno v úvodu, stezka Kalaupapa Trail se často potýká se sesuvy půdy a v takových obdobích je možná pouze drahá letecká cesta z okolních ostrovů. 

Denní počet návštěvníků Kalaupapy je omezen na 100, proto si svůj výlet rezervujte alespoň týden dopředu přes weby výše zmíněných agentur. Není povolen vstup osobám mladším 16 let.

V Kalaupapě nelze přenocovat, pokud nemáte pozvání přímo od některých z místních obyvatel.

Chystáš se na Molokai?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.