Zelený kaňon
Údolí, Přehrada
Uprostřed pohoří Taurus nedaleko přímořského letoviska Side se ve vnitrozemí skrývá perla Turecké riviéry. Přehrada Oymapinar, která vytvořila umělé jezero zvané Zelený kaňon.
Jasně zelenkavá až tyrkysová voda kontrastuje s modrou oblohou, temně zelenými lesy i žlutými rozeklanými skalami obepínajícími celou přehradu i soutěsku.
Ve skutečnosti jsou v této oblasti hned dvě přehrady. Menší níže položená vytváří jezero Manavgat Baraji, větší s výškou přes 185 metrů pak jezero Zelený kaňon.
Někdy se však celému jezeru přezdívá Oymapinar podle názvu přehrady a jako Zelený kaňon se označuje pouze úzká rokle s řekou Manavgat, která přehradu napájí.
Plavby po jezeře i soutěskou
Většina cestovatelů mířících do Zeleného kaňonu jezdí v rámci organizovaných výletů přes cestovní kancelář nebo hotel, ve kterém tráví letní dovolenou.
Nejoblíbenější aktivitou na Zeleném kaňonu jsou jednoznačně plavby, které se zde každý den konají. Dřevěné dvoupatrové lodě s vnitřní i venkovní palubou vás provezou po přehradě a proplují i úzkou soutěskou napájecí řeky Manavgat.
Plavby po Zeleném kaňonu trvají obvykle 90 až 120 minut.
Fakultativní výlety z letovisek zahrnují i oběd v některé z restaurací na břehu s úchvatnými výhledy a v přehradě se můžete dokonce i vykoupat, a to přímo z lodi. Počítejte však s tím, že voda je velmi studená a dosahuje pouze 16 °C.
Ceny plaveb a vstupné
Zamíříte-li do Zeleného kaňonu s cestovní kanceláří, resp. v rámci fakultativního výletu z hotelu, obvykle se bude jednat o celodenní výlet i s obědem. V ceně bude zahrnuto vše od dopravy, po plavbu a jídlo.
Obvyklé ceny při cestě z letoviska Side se pohybují okolo 40 EUR, z Alanye nebo Antalye pak kolem 60 EUR.
Individuální cestovatelé neplatí při vjezdu do národního parku žádný poplatek a mohou se volně pohybovat po všech cestách. Plavba samotná pro individuální cestovatele stojí okolo 20 EUR.
Jak se dostat k Zelnému kaňonu
V rámci fakultativního výletu z hotelu nemusíte dopravu vůbec řešit: budete odvezeni autobusem po pitoreskních horských silničkách až přímo k přehradě.
Cestujete-li na vlastní pěst, bude nezbytné půjčení auta, jelikož veřejná doprava k přehradě vůbec nezajíždí a často ani taxikáři z Manavgatu, nejbližšího města, nechtějí k přehradě zajíždět. Silničky jsou velmi klikaté, ale značení z 25 km vzdáleného Manavgatu je docela přehledné: stačí sledovat značky na "Oymapinar".
Chystáš se na Tureckou riviéru?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.