Cestopis: jak jsem létal po Polsku za dvě stovky

Magazín Polsko
Křivý domek v Sopotech, licence CC

Inspirací k celoročním cestám do sousedního Polska může být tento cestopis, který jsem sepsal na základě své 4 denní cesty, jenž zahrnovala letenky mezi městy Vratislav, Varšava, Gdaňsk a Krakov. Ačkoliv Polsko dokáže nabídnout spoustu kulturního vyžití a architektonických památek, bývá u cestovatelů často opomíjeno, což je celkem škoda.

Trocha plánovaní do začátku

K cestě mě doslova přemluvily levné letenky, které nabízí Ryanair na vnitrostátních linkách po Polsku a běžně se dají zakoupit do dvou set korun. Rozhodl jsem se však jít na minimum při zachování co nejvyššího komfortu, a proto snižuji cenu tímto trikem, čímž se dostávám se 3 vnitrostátními přelety na velmi pěkných 190 Kč.

Ve fóru ve stejný čas debatujeme nad akcí Hotwire a slevou 30$ na hotely, které jsem využil k nákupu 4* hotelů ve Vratislavi a Krakově. Hotel v Gdaňsku mi nevyhovoval a Varšavu zvládnu během jednoho dne.

Zbývá se jen dopravit do Vratislavi a z Krakova. K tomu poslouží Polskibus za 50 zlotých z Prahy, a návrat s Tiger Express ve spolupráci s Regiojetem, zde se daly jízdenky pořídit již za 245 Kč. Výsledek tedy vypadá následovně:

 • 24.3. jízdenky Praha – Vratislav, hotel Orbis
 • 25.3. letenky Vratislav – Varšava, letenky Varšava – Gdaňsk
 • 26.3. letenky Gdaňsk – Krakov, hotel Novotel
 • 26.3. jízdenky Krakov – Praha

Suma sumárum mě tato sranda vyšla za dopravu 775 Kč a ubytování 930 Kč (to můžete pro své potřeby dělit dvěma – já cestoval sám). Později jsem dokoupil ještě hostel v Gdaňsku za 180 Kč.+

Mapa cesty po Polsku
Mapa cesty po Polsku

Den první – cesta do Vratislavi a náměstí Rynek

Polskibus odjíždí z pražského Florence v 8:40 s příjezdem do Vratislavi ve 13:30, tedy téměř ideálně. Vyjíždíme na minutu přesně a k mému údivu autobus jede téměř prázdný, napočítal jsem sotva 20 lidí. Sedačky potažené koženkou jsou pohodlné a prostorné, 5 hodin zvládnu jako nic. Hned za přejezdem hranic řidič hlásí 10 minutovou pauzu, během které je možné se občerstvit v místním bistru. Wifi na palubě šlape tak dobře, že stíhám sledovat aktuální dění na ČT24, ten den bohužel hodně neveselé téma.

Polskibus na Florenci
Polskibus na Florenci

Příjezd taktéž načas a kolem druhé odpolední si již odkládám batoh na pokoji mého postkomunistického 4* hotelu Orbis. Neuplyne ani 10 minut a po krátké procházce, která vede podél nákupních domů Arkady Wroclawskie a Renoma, se nacházím v centru dění na náměstí Rynek, které se řadí mezi největší historická centra Evropy. Malebné náměstí složené z pestrobarevných domů z různých období, jimž vévodí místní Stará radnice, bývá za slunečných dnů doplněno o zahrádky restauracích, kde můžete beze strachu o svou peněženku v poklidu posedět. Po celém dni se dostavuje hlad, proto si přímo u radnice objednávám pirohy se špenátem, pět kousků za 4,50 zlotých.

Wroclawský Rynek 2
Wroclawský Rynek 2
Wroclawský Rynek
Wroclawský Rynek
pirohy pod Radnicí
pirohy pod Radnicí

Zbytek dne trávím procházkou městem a finišuji hotelovým plaveckým bazénem. Ve Vratislavi rozhodně doporučuji nevynechat ostrůvky na řece Odře, jenž městem protéká. Pokud by se počasí nevydařilo, zajděte do místního aquaparku, který patří k největším ve východní Evropě, rozhodně stojí za to.

Oceloví muži
Oceloví muži

A večer? Je těsně před osmou večerní a já společně s dalšími hladovci vyčkávám před restaurací Kuchnia Marche. Čekáme na 20:00, neboť po této době je veškeré jídlo za polovic. U vchodu obdržíte lísteček, na který postupně dostáváte razítka za jídlo. Ty se poté u kasy sečtou a vy platíte. Beru si s sebou i výtečné bábovky na zítřejší den. Cena? Pouhých 20 zlotých za vydatnou večeři.

Den druhý – Varšava a 2x přelet s Ryanairem

Menší zádrhel nastal ihned zpočátku dne, a to když zazvonil budík v 4:30. Autobus č. 406 odjíždí v 5:07 s konečnou zastávkou na letišti Wroclaw za 3 zloté. Jízda oproti udávaným 38 minutám zabere rovnou půl hodinku a já jsem tak s mírným hodinovým předstihem na letišti. Průchod halou i security je bezproblémový. Jelikož mám celkem dost času a nástup do letadel je prováděn zhruba 15 minut před plánovaným odletem, zabíhám v rychlosti otestovat místní salónek, který využiji zejména k snídani.

Ryanair Wroclaw
Ryanair Wroclaw

Nástup na let FR5032 probíhá svižně i přesto, že je zaplněno 90% letadla. Zaujímám poslední řadu, která byla zcela prázdná a během deseti minut jsme ve vzduchu. Let je plánovaný na 1 hodinu, ve skutečnosti však trvá polovinu této doby. Přilétáme na letiště Modlin, které se řadí k nejmladším letištím v Evropě. Vystaveno bylo za účelem low-cost provozu, zejména společnosti Ryanair. Ještě v příletové hale, kde se vydávají zavazadla, naleznete automat na lístky na vlak do centra Varšavy. Za 17 zlotých se nejprve přemístíte do Modlinu na nádraží, kde přestoupíte na vlak jedoucí přes Varšavu až na letiště Chopina. Celá anabáze zabere zhruba 1 hodinu a 15 minut. Rychlejší variantou by byl určitě Modlin Bus, ale autobusu mám po včerejšku nad hlavu.

Modlin - Varšava vlak
Modlin – Varšava vlak

Vystupuji na zastávce Varšava Centrum, kde začíná má několika hodinová prohlídka města. První zastávkou je Palác centra kultury a vědy. Dominantní budova mi připomíná Stalinův dort v Rize. Krátce po obdivování majestátnosti se vydávám dále hlouběji za historií, konkrétně do Starého města. Cesta mi zabere asi hodinku, neboť jsem pár minut poseděl na lavičce v Saské zahradě vychutnav si první paprsky jarního slunce a višňovo-jablečnou buchtu ze včerejší večeře. Podél Prezidentského paláce se ulicí dostáváme ke Starému městu. Ihned jako první spatříte růžový Královský zámek a za ním malé náměstíčko. Celé centrum je pak  obehnané dochovanými hradbami, po kterých se můžete procházet. V centru opevnění najdete hlavní náměstí Rynek (rynek = místo, kde se často sdružují lidé neboli náměstí. Rynek má tedy každé polské město), kde lze posedět v několika restauracích. Já však na zahrádku restaurace neusedám a pokračuji dále. Pěšky skrz parky směřuji ke Koperníkovu centru vědy. Všude je plno dětí a proto návštěvu vzdávám, někdy příště. O to víc mám času na povalování se v parcích a u břehu Visly. Cestou zpět ještě míjím muzeum Chopina a ve čtvrt na tři znovu sedím ve vlaku mířícím na letiště Modlin.

Palác kultury a vědy
Palác kultury a vědy
Náměstí u zámku
Náměstí u zámku
Palác Pod Blacha
Palác Pod Blacha

Let FR3099 do Gdaňsku je tentokrát zaplněn sotva z 60%, což vzhledem k masivní propagaci podnákladovými cenami není dobré znamení. Po opuštění haly letiště chvíli pátrám po dopravě do centra, chybí totiž jakékoliv značení a zastávky nebyly v šeru tolik vidět. Zjišťuji, jakou autobusovou linku využít, neboť na letiště jich zajíždí několik, ale jen č. 210 míří do centra města. Ve výstavbě je železniční dráha, která by měla být dle stavu otevřena ještě letos a tím značně urychlit cestu do Gdaňsku. Cesta meziměstským autobusem zabere zhruba dalších 40 minut a jelikož projíždí celým centrem, vystupuji přímo u hostelu. Už během jízdy autobusem mě Gdaňsk celkem uchvátil, proto neváhám a ihned mířím do nočního města. Cesta vede přes náměstí na ostrov Spichrzów k ostrovu Ołowianka, kde se nachází Námořní muzeum. Noční Gdaňsk jsem si doslova zamiloval. Hra světel, vln, kolíbajících se lodí a architektury vytváří doslova impozantní obraz, který však nejsem na svůj ajfoun schopen zachytit.

Noční Gdaňsk
Noční Gdaňsk
Noční Gdaňsk 2
Noční Gdaňsk 2

Den třetí – Gdaňsk, Sopoty a přelet do Krakova

Další den ihned zrána, po „vydatné“ snídani mířím na hlavní nádraží v Gdaňsku, odkud pojedu do města Sopoty. To s Gdaňskem a Gdyní vytváří tzv. trojměstí. Mezi městy jezdí co každých 10 minut vlak společnosti SKM, do kterého nasedám s jízdenkou za 4 zloté, kterou je nutné označit ještě před nástupem do vlaku.

Hlavní nádraží v Gdaňsku
Hlavní nádraží v Gdaňsku

Krátce po 20 minutách jízdy vlak přibrzďuje ve stanici Sopot, odkud se vydávám přímo za hlavním turistickým cílem. Po 3 minutách chůze odbočuji do ulice v pěší zóně Monte Cassino, která se táhne až k pobřeží.

Cestou fotím Křivý domek a na konci vcházím do menšího parku, který však v březnu stále spí. Jsem u pobřeží a největšího dřevěného mola v Evropě, vystaveného v roce 1928. Bohužel jak je vidno z fotek, počasí mi doslova nepřálo a proto si výhled ani samotné molo nemohu vychutnat na 100 %. Otáčím se a mířím znovu na vlak, zpátky do Gdaňsku.

Křivý domek, Sopoty
Křivý domek, Sopoty
Molo Sopoty
Molo Sopoty
Sopotské molo
Sopotské molo

Zde ještě jednou procházím celé centrum, tentokrát za denního svitu a mrholení. Pravděpodobně nevlídným počasím mě centrum tolik nebere jako včera v noci, ale stále si jej užívám třikrát víc než Varšavu. Jedinou nevýhodu tohoto města spatřuji v komplikované dostupnosti z Prahy, protože je opravdu jedno z nejkrásnějších měst, která jsem navštívil. Krátce po poledni dvě stě desítkou odjíždím na letiště.

Mlynářský dům v Gdaňsku
Mlynářský dům v Gdaňsku
Gdaňská zrobjnice
Gdaňská zrobjnice

Let FR7150 z Gdaňsku do Krakova je naplánován na 15:15 s obsazeností 95%. Linka nebude v měsících duben a květen provozována, proto pokud budete chtít následovat mé kroky, leťte zpět do Varšavy, odkud můžete pokračovat vlakem, nebo za lowcostovou cenu 5 zlotých se společnostmi Polskibus či LuxExpress, kteří svádějí na této lince konkurenční boj.

Ryanair za deště
Ryanair za deště
Ryanair nad mraky
Ryanair nad mraky

Na letišti v Krakově vystupujeme na terminálu 2, což vyžaduje krátký přesun shuttle busem na jedničku, kde svižným krokem naskakuji do čekajícího autobusu č. 292. Jízdenku je možné zakoupit v automatu na zastávce, nebo uvnitř autobusu. Další linka jezdící z letiště je 208, ta jezdí však jednou za hodinu. Cena lístku je 4 zloté jednorázově, nebo na 60 minut za 5 zlotých. Cestou do hotelu musím přesedat, což není problém a s plánováním trasy MHD mi velmi pomohl tento portál krakow.jakdojade.pl, jenž ukáže i trasy autobusů.

Hotel Novotel City West jsem si zvolil záměrně – dobrá zkušenost z minula. K večeru mám v plánu dohánět pracovní záležitosti a bazén se saunou, což plním na sto procent.

Den čtvrtý – krakovský Wawel a návrat domů

Z rána nechám rozmazlovat chuťové buňky na snídani v hotelu a vyrážím do centra Krakova. Autobusem se přiblížím pár zastávek a zbytek již podnikám po vlastních. Štráduji rovnou na jih centra ke kopci Wawel u řeky Visly. Důvod je jednoduchý, ve tři odpoledne mi odjíždí autobus Tiger Express do Ostravy od hlavního nádraží, jenž se nachází na severu centra. Proto volím logisticky výhodnější trasu od jihu k severu.

Novotel City West
Novotel City West

Wawel nabídne krom výhledu na nábřeží i hlavní památky Krakova – Královský hrad a katedrálu Sv. Stanislava a Václava. Pod samotnými hradbami se skrývá i tajemný drak, jenž byl přemožen rytířem Krakem. Železná socha co pár minut plive oheň, což se mimochodem ukázalo jako bezvadná zábava. Stačí se posadit na lavičku a sledovat vyčkávající turisty s foťáky v ruce jak samozřejmě nestihnout krátké 3 vteřinové chrlení ohně zaznamenat, a to i několikrát po sobě. Mě ovšem počasí příliš nepřeje a začíná vydatně pršet. V pokračování mi však déšť nedělá problém a vycházím na kopec do hradiště. Turistů samozřejmě není v tuto chvíli mnoho, ale vyfotit lákavé fotografie se v tomto počasí stejně nedaří.

Krakovský drak
Krakovský drak
Královský zámek v Krakově
Královský zámek v Krakově

Postupně dojdu na Krakovský rynek, pozoruje na každém rohu zajímavou památku. V Krakově jich je na 6.000! Na Rynku se konají velikonoční trhy, které si rád procházím. Kromě velikonočních výzdob je zde samozřejmě spoustu jídla, které neskutečně voní. Klobásky, sýry, polévky, grilovaná masa, sladkosti atd. Centrum si procházím ještě zhruba další půl hodinku a vydávám se do nákupního domu Galerie Krakowska. Krakov je totiž i skvělým místem k nákupům značkové módy. Zde již trávím poslední minuty a po třetí hodině nasedám do minubusu Tiger Express, který mě má zavést na nádraží Ostrava Svinov, kde přesednu na spoj Regiojetu do Prahy.

Nádvoří na Wawelu
Nádvoří na Wawelu
Divadlo Juliusze Słowacka
Divadlo Juliusze Słowacka

Ono vlastně cestovat mezi Prahou a Krakovem či Katovicemi, vychází právě nejlépe s těmito dopravci. Minibus sice nedisponuje velkým místem na nohy, zato má velmi příjemné sedačky a svižný internet. Káva a voda po dobu jízdy člověka také neurazí. Příjezd do Ostravy je po 3 hodinách na čas a já v klidu přesedám na vlak směrem Praha hlavní nádraží. Regiojetu mohu znovu vytknout téměř nefungující internet, který raději tahám přes hotspot z mobilu. V poměru cena / výkon však nenajdete na této trase lepší variantu.

Tiger Express Krakov
Tiger Express Krakov
Ostrava Svinov
Ostrava Svinov

Závěr

Hoďte předsudky o Polsku za hlavu a jakmile znovu budete přemýšlet, kam tento víkend do světa, zkuste obdobnou cestu. Možná se vám zdál itinerář nabitý více než je zdrávo, ale v rámci 4 denní cesty bylo vše únosné a já si cestu neskutečně užil. Jste-li také milovníky letišť a letecké dopravy, nebudete litovat.

Článek vydal Dave.

Celkový počet komentářů: 39

 • jan 7.6.2016, 10:18

  Celkem me to naladilo,asi ten vejlet prubnu:-)

 • Michal 9.4.2015, 13:53

  Možná hloupý dotaz, ale nikdy jsem neletěl bez zavazadel. Jak dlouho musím být na letišti před odletem, když mám jen příruční zavazadlo. Stačí půl hodiny? Díky za odpověď

  • Dave 9.4.2015, 21:27

   Půl hodiny před nástupem? Ano, tzn. hodinu před plánovaným odletem.

  • Michal 10.4.2015, 12:05

   Moc díky 🙂

 • Sumejkr 30.3.2015, 00:25

  Musím přiznat, že mně trochu uniká smysl toho výletu. Žádné z těch měst (snad kromě Vratislavi), se dle mého názoru, nedá projít za den, a to i když uvažuji, že vše uvidím jen z venku.
  Ano, bylo to levné a navštívil jste čtyři města, ale vlastně jste toho moc neviděl.

  • Dave 30.3.2015, 14:16

   Já osobně nejsem typ, co by dokázal strávit hodiny v muzeích atd. Jsem aktivnější povahy a proto jsem spokojen, když jsem na cestách. Za 2 hodiny dokážete projít to hlavní, tedy historická centra měst.
   Neříkám, že každému tento styl musí vyhovovat, ale někomu ano.

  • Rion 30.3.2015, 18:28

   A co na to psychiatři???

  • Dave 30.3.2015, 18:35

   Prý to prospívá tělu i duši a člověk je pak více asertivní vůči internetovým pobudům 😛

  • Chocholoušek 30.3.2015, 19:43

   Stále kvoká, stále kvoká. 🙂

  • Lukáš Horák 30.3.2015, 19:56

   Holnu s Molotou na vás 😀

 • GrNa 29.3.2015, 22:16

  Pozor na ty prechodniky, kdyz je clovek neumi tvorit, at je radeji nepouziva. Autor je muz, ale pouziva prechodniky v zenskem tvaru 🙂

  • Jarda 30.3.2015, 15:06

   Je příjemné vidět, že si správné české mluvnice ještě někdo všímá. Jinak použitý přechodník „pozorujíce“ je množné číslo bez ohledu na rod.

 • Kamil T. 29.3.2015, 21:55

  Ano, dovolená na Baltu v Polsku je pro méně movité východní Němce tradicí. Křesýlka, větrnou zábranu a co na tom, že je dvacet stupňů… Ti bohatší Němci už jezdí do luxusně zrenovovaných hotelů na méně větrné Rujáně. Poláky u Baltu neuslyšíte. Teda možná na jednodenní výlet. Máme známé z Varšavy a vím, o čem mluvím… PS: To se divíte, že v Gdaňsku bylo v březnu ošklivo? :-)))

  • Ian 29.3.2015, 22:04

   Severní Balt, přesněji poloostrov Hel jsem také v létě zažil a musím říct, že dovolená tam byla velice příjemná. Borové lesy, nekonečné písčité pláže, beach bar na každém kroku a úžasné rozbouřené moře, které sice nebylo moc k plavání, ale zato plné zážitků v divokých metr vysokých vlnách. A aspoň může člověk říct, že viděl i jinou dovolenou u moře, ne jen nudné opalování 🙂

 • Ian 29.3.2015, 21:29

  Mám jen jednu otázku k tomuto perfektnímu cestopisu. Dave píše, že ve Wroclavi když měl čas, navštívil salonek. Jak to tam je se vstupným a opravdu se to vyplatí, na něco kolem 1 hodiny? Díky 🙂 že bych také podnikl podobnou cestu? 🙂

 • Klára 29.3.2015, 16:16

  V úterý jsem se vrátila z podobného výletu…čtyřdenní výlet Wroclaw, Krakov a Varšava. Moc se líbilo. S akčními lísky od Polskibus + a čtyřmi nocemi v dvoupokojových pokojích v hostelech jsme se dostaly také na cca 1800 Kč za osobu, takže za mě super a už plánuji další polský výlet :). Snad budou akční letenky i během prázdnin…do Gdaňsku je to busem pěkná štreka :(.

 • Agüero 29.3.2015, 14:28

  Ja teda nevim…ta cena regiojetu s TE mi neprijde nijak uchvatna :/ one way z prahy za 500 +- 🙁

  • Dave 29.3.2015, 20:32

   Levnější varianty aktuálně nejsou dostupné, navíc je potřeba kupovat dopředu, ostatně to u každého dopravce. Pak se ceny pohybují dole..

 • Vaclav 29.3.2015, 14:01

  Dobrý den, mohli by jste mi doporučit levné hotely ve výše zmíněných destinacích? Nějak nechápu jak jste dokázal náklady za ubytování dostat na 900 Kč. Když jsem se díval na hotel Novotel Krakow City tak jim tam ceny začínají na 1000 Kč. Předem díky za odpověď.

 • Radek 29.3.2015, 13:49

  Krakow je úžasný..jedno z nejhezčích měst které jsem v Evropě navštívil.

 • Katherine 29.3.2015, 13:44

  Skvělý tip, díky, Polsko má určitě co nabídnout. V Gdaňsku jsem se zastavovala po cestě ze Skandinávie a rozhodně bych se tam ještě někdy vrátila 🙂

 • paja 29.3.2015, 13:41

  Ahoj, tiez ideme o tyzden vdaka vasmu tipu, chcem sa spytat ci nemate nahodou aj nejake tipy na dopravu ostrava-wroclaw? Diky!

  • Dave 29.3.2015, 13:57

   K tomu také můžeš využít http://tigerexpress.eu 😉

  • Hanka 29.3.2015, 20:26

   Na tenhle spoj jsem se moc těšila, ale je to neúnosně dlouhé. Osobně se mi osvědčilo jet do Katowic Tigerexpressem a pak pokračovat vlakem, které v tomto směru jezdí poměrně často a jsou dobře vybavené (zásuvky, wifi). Sice se na nádraží trochu čeká, ale Katowice jsou po rekonstrukci opravdu pohodlné (kavárny, sedátky, případně sousední nákupní galerie).

 • Michal 29.3.2015, 13:39

  Díky za super tip, ale mám dotaz. Koupil jsem dvě místa na POLSKIBUS a nikde to po mě nechtělo rezervaci sedaček. Je to tak OK? Příjdu…ukážu potvrzení a sednu si kde bude volno?

  • Dave 29.3.2015, 13:52

   Každý sedí kde chce 😉

 • Petr 29.3.2015, 13:33

  Nejsou voni náhodou žid?

  • Lukáš Horák 29.3.2015, 13:47

   Nevadí Vám, že 3 milióny polských Židů skončily v koncentrácích, že Židů v Polsku zůstala jen hrstka?

  • Petr 29.3.2015, 16:47

   Nevadí, sami Poláci měli židy rádi jako osinu v prde.i

 • Ondra 29.3.2015, 12:49

  No ani zadarmo mě Polsko vůbec netáhne…

  • Lukáš 29.3.2015, 13:12

   A přitom to je nádherná, rozmanitá a cenově dostupná země.

  • Lukáš Horák 29.3.2015, 13:41

   Přesně, Polsko je krásná země! Taková dovolená u Mazurských jezer nebo u Baltu je nezapomenutelná 🙂

  • K 29.3.2015, 13:29

   Proč ani zadarmo? 🙂

  • Ondřej 29.3.2015, 16:04

   😀 Protože radši leží někde u vody. Polsko je krásná země. Na podzim bych bral něco podobného. 🙂

  • Lukas 29.3.2015, 19:07

   Musim rict ze nez jsem si precetl clanek tak me Polsko nikdy moc nezajimalo, ale musim ted uznat, ze me Dave docela naladil, az bude dalsi polskibus, tak tam vytahnu lenochy od nas z bandy na trip 🙂

  • Petr Skubi 31.3.2015, 00:49

   Po Polsku se dá dobře i přesouvat autostopem. Z autobusových společností je za zajímavé peníze i Neobus – http://www.neobus.pl, kde se mi podařilo několikrát koupit jízdenky za 1 Zloty. Po Polsku jezdí i Albatrosbus – http://www.albatrosbus.pl – zatím jsem s nimi nejel, ale i u nich se dá dle reklamy sehnat jízdenka za 1 Zloty. Po Polsku se občas mezi městy přesouvám i vlaky – http://www.przewozyregionalne.pl.
   Polsko bych určitě doporučil a nejen ta zmiňovaná města. Velmi pěkná je Zamosc na východě Polska.

Některé komentáře se mohou na webu objevit až po schválení administrátory. Usnadněte si orientaci nahráním avataru.