Albánie
Albánie

Půjčení auta v Albánii

Cestování autem po Albánii je rozhodně nejpohodlnější a nejvíce flexibilní způsob dopravy. Albánské silnice od první desetiletky třetího tisíciletí kvalitou výrazně pokročily a po asfaltových cestách se nyní dostanete prakticky všude.

V Albánii není problém si půjčit auto, což je i vzhledem k velkému počtu levných leteckých linek z celé Evropy výhodná varianta, jak se po Albánii pohybovat.

Jak rezervovat auto v Albánii?

Albánie v celosvětovém kontextu není nijak výjimečnou zemí, působí zde většina velkých autopůjčoven typu Sixt, Alamo, Europcar a desítky dalších. Kvůli velkému množství půjčoven doporučujeme využít klasický srovnávač rentalcars.com, který seřadí všechna dostupná auta podle ceny, velikosti nebo jiných vámi zvolených kritériích.

Na rentalcars.com můžete auto přímo rezervovat za ceny stejné nebo někdy dokonce i nižší než přímo přes weby autopůjčoven.

Auto si většinou budete půjčovat ve městech s mezinárodním letištěm nebo v turistických centrech. Zdaleka nejvíce autopůjčoven však působí na letišti v Tiraně, kde jsou ceny i díky konkurenci nejnižší.

Auto rezervovat můžete také na letišti Kukës, ve městě Sarandë, kam připlouvají trajekty z Korfu, nebo v největším přístavním městě Durrës. Ceny v těchto lokalitách však můžou být až 2x vyšší než v Tiraně.

Ceny autopůjčoven v Albánii

Půjčení auta v Albánii je poměrně levné mimo sezonu a velmi drahé v letní sezoně zhruba od poloviny června do konce srpna. V toto období do Albánie míří velké davy turistů zejména k moři, kteří si však často půjčují auto pro výlety do vnitrozemí.

Ceny se liší také dle délky půjčení; čím delší bude, tím se snižuje denní částka půjčovného.

Mezinárodní řidičák a další doklady

Mezinárodní řidičský průkaz pro řízení v Albánii formálně nepotřebujete a ani v praxi ho po vás nejspíš nikdo vyžadovat nebude. Albánie uznává řidičské průkazy ze všech zemí EU.

Pokud byste si mezinárodní řidičák pro jistotu chtěli vyřídit, Albánie uznává oba existující druhy (Ženevský i Vídeňský). Kde, za kolik a jak MŘP vyřídit popisujeme v samostatném článku.

Autopůjčovny obvykle pro půjčení vyžadují kreditní kartu, pokud si však připlatíte pojištění, bude vám stačit karta debetní.

Ceny benzínu v Albánii

Vzhledem k častým změnám cen nemá smysl zde psát konkrétní částky, obecně je ale benzín v Albánii levnější než v ČR. Běžně za litr benzinu nebo nafty zaplatíte zhruba o 5 až 6 Kč méně než v Česku.

Čerpací stanice fungují stejně jako u nás na samoobslužném principu a jejich hustota je taktéž na podobné úrovni. Na benzinky narazíte doslova na každém kroku, a to i v zapadlejších horských městečkách.

Dopravní předpisy v Albánii

Pravidla silničního provozu v Albánii jsou velmi podobné jako ve zbytku Evropy, už jen z důvodu, že Albánie je kandidátskou zemí pro vstup do EU.

Povinné je tak používání bezpečnostních pásů, nesmí se telefonovat za jízdy a pravidla pro jízdu po kruhovém objezdu jsou stejná jako u nás, tj. přednost má vždy auto jedoucí po kruhovém objezdu a blinkr se dává při opouštění kruhového objezdu.

Liší se však nejvyšší povolené rychlosti:

  • obec / zastavěná oblast – 40 km/h
  • mimo obce – 80 km/h
  • rychlostní silnice (značka na modrém podkladu) – 90 km/h
  • dálnice (značka na zeleném podkladu) – 110 km/h

Pokuty v Albánii nejsou příliš vysoké, ale policie se často zaměřuje na auta s cizí poznávací značkou, takže doporučujeme předpisy, zejména rychlost v obci, rozhodně dodržovat.

Provoz a další tipy

Vůle k dodržování předpisů i respekt k policii jsou mezi mnoha albánskými řidiči zcela neznámými pojmy.

Albánští řidiči jsou velmi zruční v porušování předpisů a je třeba velmi vnímat místní provoz tak, aby nedošlo k nehodě.

Jaké jsou největší nešvary řidičů v Albánii?

  • směrovky – blinkry se zde dávají naprosto nahodile a třeba při změně jízdních pruhů prakticky vůbec
  • rychlost – zejména mimo obce se dodržuje jen zřídkakdy
  • předjíždění – asi nejnebezpečnější zvyk. Albánci předjíždějí naprosto všude, klikaté horské silničky, na nichž není vidět ani 100 metrů před sebe, nevyjímaje. Na širších silnicích se vám může stát, že bude předjeti klidně zprava odstavným pruhem
  • přednosti v jízdě – zejména ve městech zákonnou přednost zprava často nahrazuje "kdo dřív přijel, ten dřív jede"

A spíš jen pro zajímavost: Albánci milují německá auta, zejména Mercedesy. Na světě asi neexistuje země s větší koncentrací Mercedesů než Albánie.

Kvalita silnic v Albánii

Kvalita silnic významně pokročila. Ještě v první dekádě třetího tisíciletí bylo běžné, že i do poměrně velkých měst v odlehlých oblastech vedly jen prašné cesty. To už se teď děje jen u malých horských obcí, ale do naprosté většiny země se dostanete po běžných silnicích.

Jejich kvalita je však občas trochu horší, takže je potřeba počítat s občasnými výtluky a výmoly, nicméně pokud se nebudete vypravovat vyloženě mimo turistické cíle, nepotřebujete velké auto s náhonem 4x4.

Dálnice v Albánii: mýto nebo dálniční známka?

Dálniční síť v Albánii není zatím zdaleka kompletní a zejména v hlavním směru Tirana – Shköder – hranice s Černou Horou dálnice citelně chybí. Provoz je v této části velmi hustý a často tu vznikají dlouhé pomalu jedoucí kolony aut.

S pravou dálnicí se zde setkáte jen na asi 20 km dlouhém úseku mezi Tiranou a Skadarem.

Nejdelší albánská dálnice A1 měří souvisle asi 80 km a vede náročným horským terénem směrem k městu Kukës a dál do Kosova. Tato dálnice zkrátila cestu z Tirany do Kukës, resp. Kosova z cca 7 hodin na pouhé 2 hodiny.

Dálnice A3 spojuje Tiranu s městem Elbasan asi 45 km na jih.

Poslední dálnice A4 je dlouhá zhruba 30 km a spojuje letovisko Vlorë s vnitrozemským Fierem. Dál na ní navazuje čtyřproudá rychlostní silnice, která přes Dürres / Drač vede až do Tirany.

Dálniční známky se nepoužívají.

Mýtné se platí pouze za průjezd nejdelší dálnicí A1, respektive za průjezd 5,5 km dlouhým tunelem Kalimash, který však nejde nikudy objet. Zaplatit můžete u mýtné brány pouze v hotovosti částku 600 ALL nebo 5 EUR. Platit bez problému lze právě i v eurech.

Chystáš se do Albánie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele smittinka
naposledy aktualizováno 25. 07. 2022

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.