3 dny a 2 noci v Kodani
Město, kde zřejmě chovají lenochody místo psů, podávají nejlepší burgery na světě a ohromí vás skvělou architekturou.
Cestopis z roku 2023 napsala Klaruse
Kodaň byla na mém pomyslném seznamu přání už dlouho, zatím jsme měly tu čest se potkat pár let zpátky na chvilku na letišti, kdy jsem přestupovala na vlak do Malmö. Když se pak objevily letenky u Ryanair za 1 000 Kč zpáteční na konec srpna, nebylo upřímně moc co řešit a prázdninový výlet byl na světě. Vydala jsem se tak na svůj druhý solo trip a opět toho nelituju :)
Doletět, do ubytování, do centra!
Do Kodaně jsem se těšila rozhodně víc než na budík, který ukazoval vražedných 2:55 ráno, ale low-cost let v 6:00 se prostě neptá, a tak jsem se v polospánku dohrabala na letiště. K letence jsem si přikoupila ještě druhé, větší, palubní zavazalo, které mě společně s priority boardingem vyšlo na dalších 1 000 Kč. Pořád mi ale cena za letenku přišla směšná, o to víc, když jsem pak platila v Kodani třeba za oběd, ale o tom později.
Z Prahy trvá let jenom hodinku do Kodaně, ale projít letiště mi překvapivě trvalo něco přes 20 minut. Mým cílem byl červený automat na jízdenky na MHD po Kodani (DSB), vybrala jsem si tzv. City Pass Small za 80 DKK, lístek, který využijete na městské 4 zóny, má platnost 24 hodin a je přenosný, využila jsem ho i na cestu autobusem po centru. Lístek si můžete koupit online i v aplikaci, ale to jsem v 7 ráno prostě nezvládla :) Síť metra je rozdělená na 4 zóny a nemám doteď tušení, jestli jsem si koupila lístek na všechny zóny, ale doteď tomu věřím. Rozhodně doporučuju si lístek pořídit, během tří dnů mě třikrát kontrolovali revizoři.
Ubytování jsem vybrala poblíž stanice metra Nørrebro, což je celkem velký dopravní uzel, na který se dá dojet metrem, vlakem, autobusem nebo samozřejmě na kole. Nehledala jsem nic nóbl, navíc ceny v Kodani jsou na hony vzdálené od "lidové", takže jsem vybrala jenom čistou a ustlanou postel v Urban Camper Hostel & Bar (https://urbancamper.dk/). Hostel měl všechno, co potřebujete k přespání a osprchování, umožňuje si uschovat zavazadla i před/po check-inu (platí se 20 DKK, pokud nemáte mince, tak na recepci se o vás postarají) a trávit čas ve společenské místnosti. Víc k ubytování nemám co říct, pro mě překvapení, že se spalo "ve stanu", a přitom bylo všude ticho a čisto, za mě ideální volba za 1400 Kč na dvě noci. Do batohu jsem si zabalila opalovací krém i pláštěnku, nakonec se obojí během výletu hodilo.
Po dlouhém ránu jsem se přesunula metrem na stanici Nørreport, abych se přiblížila do centra. V Kodani jezdí úplně všude všichni na kole, ale za celou dobu jsem nesehnala odvahu na kolo sednout - místní pravidla pro kola a jejich množství mě přesvědčilo o tom, že procházet se bude rozhodně bezpečnější. Bylo, ale pozor na cyklopruhy, jsou všude ve městě a taky často součástí chodníků. Kolo se dá půjčit přes aplikaci nebo třeba v hostelu, cena myslím začínala na 200 DKK/8 hodin. Pěšky jsem se tedy prošla parkem Kongens Have, který je součástí komplexu paláce Rosenborg až do kavárny Lille Petra (https://www.andtradition.com/lille-petra), kde jsem začala den chia kaší za 75 DKK a čajem na příjemné zahráce.
Počasí mi přálo, a tak jsem se vydala asi na druhé nejznámější místo v Kodani, podívat se na Nyhavn, známý typicky barevnými domky. Musím uznat, že v 9 ráno tam moc lidí nebylo, ale když jsem se o pár hodin později vracela, tak jsem měla problém projít ulicí, takže rozhodně doporučuju se sem vydat brzo ráno. Některé domy byly zakryté nápisy nebo před nimi byly ukotvené lodě, ale celkový dojem z místa byl vlastně moc hezký.
Chvilku jsem se ještě procházela po pobřeží a pak jsem zamířila do kostela Vor Frelsers Kirke (Church of Our Saviour), jehož typicky zakroucená věž na vás "kouká" už z dálky. Kostel je přístupný zdarma a v době mojí návštěvy tam probíhala šílená varhanická diskotéka (jinak to říct ani nejde), ale rozhodně něco, co si člověk zapamatuje :) Zůstala jsem na diskotéce o trochu déle, než jsem plánovala, protože jsem si nerozumně nekoupila lístek dopředu a musela jsem čekat na další volné místo - doporučuju si určitě koupit lístek online na daný čas na https://billetto.dk/en/e/vor-fre...ets-758768, a stojí 69 DKK. Nahoru se pořádně zadýcháte, schody se pomalu zmenšují směrem k vrcholu věže, pokud máte závratě, tak raději vynechejte, dost nahoře fouká a věž se nepříjemně hýbe. A hysteričtí turisté klidu moc nepřidávají, zdravím hysterickou paní do Španělska. Výhledy jsou ale krásné, z věže vidíte mimo centra i na slavný most Øresund Bridge.
Christiania, "země" zábavě a pohodě zaslíbená
Další moje, po výstupu už trochu unavené, kroky vedly do jedné z nejznámějších a "nejzelenějších" částí Kodaně. Místo, kterému se říká Christiania, je takovým dost specifickým místem nejen v Kodani. Pomyslně se ocitnete na zelené planetě, kde jsou všichni kamarádi, žijí pospolu a užívají si radosti ze života - nepatřím do týmu uživatelů žádných veselých návykových látek (které tady můžete úplně všude koupit), takže to pro mě bylo trochu zjevení, a určitě jsem to místo neuměla docenit tak, jak by si třeba zasloužilo. Určitě doporučuju si projít všechna zákoutí, pouliční umění, různě barevné domy a zajímaví výstřední lidé vás určitě budou bavit. V místě se nacházejí různé, většinou vegetariánské restaurace, takže ani o hladu nebudete, myslím, že se tu dá strávit víc než několik hodin :)
Důležitá poznámka: najděte si víc informací o tomto území, je to fascinující místo! Zpětně jsem zjistila, že se na místě nemůže fotit, ale nevšimla jsem si plošného zákazu a nikdo mě na to na místě neupozornil.
Víc než pouliční prodejci mě zaujala jedna ze soch od Thomase Dambo, který tvoří velké dřevěné sochy obrů a jedna z nich je právě umístěna v centru Christianie - pokud byste se chtěli podívat na další, můžete se vydat přímo na tour (https://www.visitcopenhagen.com/...bike-route) a díky nim poznat různá zákoutí Kodaně a okolí. Osobně jsem se vydala za další, a to do námořních doků na adresu Skagerrakvej 8, 2150 København, Dánsko. Upřímně nedoporučuju se tam vydávat, protože socha je opravdu daleko, je špatně přístupná a nakonec ji vidíte jenom z dálky za plotem.Nejlepší burger, zvedací mosty, větrné mlýny a mořské panny
Po cestě z Christianie mě chytla nejenom bouřka, ale i hlad. Věděla jsem směr, kterým se chci vydat, a tak jsem se - schovaná pod pláštěnkou - vydala zpátky do centra a co se nestalo, nebyl tam most! V Kodani je několik mostů, které jsou zvedací/posunovací, aby mohly projet vyšší lodě a zrovna jeden z nich (Trangravsbroen) se mi podařilo zachytit. Naneštěstí jsem se zastavila na focení v cyklopruhu a všechny ty nenávistné pohledy cyklistů jsem si právem zasloužila. Na konci mostu nebylo světlo, ale naopak restaurace POPL Burger (https://poplburger.com/), kde jsem si dala Cheese combo za lidových 200 DKK, ale dala bych si ho třeba dvacetkrát, protože chutnalo prostě nejlíp na světě. POPL se přes oběd tváří jako zavřený, ale sedět můžete venku nebo si vzít jídlo s sebou.
Hned vedle restaurace se nachází tržiště Broens Gadekøkken (https://broensgadekoekken.dk/en/), kde si můžete vybrat ze spousty různých druhů jídla, restaurace jsou umístěny v kontejnerech a připomínají třeba pražské Manifesto. Jednou z nich je i známé místo Gasoline Grill, ale o tom později. Po skvělém obědě jsem se vydala k nejznámějšímu místu, k soše The Little Mermaid (Den lille Havfrue, Malá mořská víla). Přes most Inderhavnsbroen, okolo kostela Sankt Albans Kirke (v té době v rekonstrukci) a kašny Gefionspringvandet jsem se dostala až k nejslavnější dámě Hanse Christiana Andersena. Na to, že v příbězích existuje přes 180 let, tak vypadá celkem dobře, ale nemůžu říct, že bych si jí všimla na první pohled, je to docela nenápadná socha u břehu moře - zástupy turistů vás ale spolehlivě navedou :)
Mnohem víc než samotná Malá mořská víla se mi líbila pevnost Kastellet ze 17. století, která mě moc příjemně překvapila, při vytváření plánu do Kodaně jsem ji nezaregistrovala a nakonec to bylo jedno z nejhezčích míst, které jsem navštívila. Celé pevnosti dominuje červený větrný mlýn Kastelsmøllen postavený v roce 1847, který byl využívaný k mletí obilí a je stále funkční. Celý komplex je uspořádaný do tvaru pentagonu a nachází se v něm několik dalších budov v typické červené barvě.
Počasí vypadalo, že přeje až moc, takže jsem se vydala ještě kousek za pevnost Kastellet. Došla jsem do části města Århusgadekvarter, ve které se nachází spoutu moderních domů, milovníci architektury si tady trochu poslintají tričko. Na jedné ze střech se nachází park nejen pro děti Konditaget Lüders, celá budova je moc hezky řešená a pokud vám je 5 let nebo se tak aspoň chováte/cítíte, tak se vám tam bude líbit. Výhledy ze střechy jsou už jenom taková třešnička na dortu. Moje další kroky vedly do námořních doků za ulovením dalšího obra, ale konec příběhu jsem vám prozradila, takže nemám už co skrývat. Jenom to, že v docích to vypadalo jako ze severské kriminálky a jsem ráda, že můžu psát tenhle cestopis :D
Den druhý - Kanelsnegle, lenochod a průhledný motýl
Druhý den nemělo přát počasí, a tak jsem si naplánovala výlet do zoo. Já prostě ráda chodím do zoo a koukám na zvířata a pokud je tam nějaké, které často nevidím, tak o to jsem nadšenější. Ráno jsem se vydala metrem na zastávku Enghave Plads a zašla na snídani do boží pekárny Københavns Bageri, kde jsem si dala naprosto fantastického skořicovo-kardamomového šneka (Kanelsnegle), společně s jogurtem s granolou a džusem jsem zaplatila asi 150 DKK. Při snídani jsem si koupila lístek do København ZOO online za 239 DKK (https://www.zoo.dk/s/billet?language=da) a při vstupu do zoo mě přivítala socha dinosaura, což já vždycky ocením.
Zoo působila poměrně staře, jedna část byla věnovaná hospodářským zvířatům včetně kapybar, další část byla věnovaná dinosaurům (velice levný Jurský park pro děti), ale expozice byly moc hezky udělané, částí z nich se dá projít a být zvířatům hodně blízko. Mě nejvíc zaujal lenochod, který se z ničeho nic objevil nad mojí hlavou, beru to jako highlight celého dne!
Jelikož jsem v zoo strávila skoro 5 hodin, opět se ozval hlad a vyrazila jsem tentokrát pěšky do nedalekého Gasoline Grill - Carlsberg Byen (https://www.gasolinegrill.com/menu), Butter burger byl ok, ale asi za těch necelých 200 DKK nestál, za to restaurace samotná byla moc hezká. Cestou na jídlo mě zaujala brána Elefantporten, kterou podpírali dva sloni.
Zpátky do centra jsem se svezla zase metrem, tentokrát na zastávku Marmorkirken, která se nachází hned vedle mramorového kostela Frederiks Kirke. Naplánovala jsem si návštěvu přírodovědeckého muzea Statens Naturhistoriske Museum nedaleko odtamtud. Lístek společně do muzea i botanické (včetně Palm House) stál 105 DKK - muzeum samotné bylo hrozně malé, výstava primátů mě osobně neoslovila (naštěstí se často mění, takže příště se sna zadaří narazit na lepší téma). Zato nedaleká botanická zahrada společně se skleníkem Palm House byly naprostým překvapením! Skleník jako z pohádky plný nekonečného množství druhů rostlin a motýlů byl nejhezčím překvapním celého výletu.
Den třetí - skatepark, pračka na vodě a Modrá planeta
Den č. 3 jsem si zpříjemnila ranní procházkou do okolí, konkrétně do známého parku Superkilen, který je známý pro svůj nevšední vzhled lemovaný čárami na běhání nebo usnadňující jízdu na kole. Metrem jsem se ze zastávky Skjolds Plads posunula do centra na zastávku Rådhuspladsen, kde je sice radnice, ale tentokrát byla zahalená lešením. Místo radnice jsem navštívila nedaleké Axel Towers, kde si můžete podle vaší výše kapesného koupit třeba Rolexky nebo zmrzku. Cestou okolo zábavního parku Tivoli (návštěvu jsem vynechala), jsem došla pěšky poslednímu bodu na mapě, který mi zbývalo navštívit - k mostu Cirkelbroen (Circle Bridge). Posuvný kruhový most slouží především cyklistům a chodcům k překonání jednoho z kodaňských kanálů, jeho architektura je fascinující a určitě musí být velký zážitek ho vidět se hýbat, je z něj hezký výhled na budovy okolo vody. Vedle kruhového Cirkelbroen jsem v srpnu viděla tak trochu nečekanou věc - zelenou pračku, která byla umístěná hned vedle mostu Lille Langebro, jako symbol greenwashingu.
Cestou na hostel jsem se zastavila ještě na oběd na báječnou pizzu do Pico Pizza (haha), kde mají i polední menu (ano, je to ananas na pizze a ano, miluju to) a pak už následovala jenom cesta na letiště. Jelikož jsem měla relativně dost času, udělal jsem si mezizastávku v akvíriu Den Blå Planet (https://denblaaplanet.dk/en/), vstupné pro dospělého stojí od 185 do 210 DKK (doporučuju opět koupit online), kde můžete strávit hodiny, aniž byste se nudili. Sama budova je moc hezká a vevnitř jsou zajímavě udělaná akvária pro jednotlivé druhy zvířat. Co by to ale bylo za návštěvu Kodaně, kdyby tam nebyl lenochod? Samozřejmě, že byl! Zespodu hlídaný děsivými rybami a piraněmi, obklopený tropickými rostlinami se tam jen tak houpal jako by se nechumelilo - taky že ne, byl přece srpen! Doporučuju si najít dost času na největší akvárko s kladivouny a dalšími druhy ryb. V akváriu dál můžete "vidět" třeba axolotly, "dinosauří" ryby a želvy, nekonečné množství různých ryb nebo třeba vydry.
Jsem ráda, že jsem se do Kodaně vydala, ale pořád mám pocit, že jsme se dostatečně neseznámily a bude potřeba další návštěva. Minimálně na ten burger...tak snad brzo ahoj!
Jak se ti cestopis líbil?
Klaruse procestovala 26 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Střední Ameriku. Na Cestujlevne.com se přidala před 10 lety a napsala pro tebe 12 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.