4 noci v kapslích v IZRAELI
Tel Aviv, Středozemní Moře, Mrtvé moře, Jeruzalém, Palestina, Betlém - autobusy a pěšky
Cestopis z roku 2023 napsala IvanaBl
Den 0. - přílet do Tel Avivu
3.-7.3.2023, Tel Aviv za 800 Kč z Budapešti, neodolali jsme. Vstupního pohovoru jsme se báli zbytečně, jen 2 otázky, úsměv a "Enjoy Israel". Nevšimli jsme si, že by někoho "vyslýchali", fronta na kontrole ubíhala nečekaně rychle, během 5 minut jsme byli venku. Dostali jsme zdarma blue card - vízum na 3 měsíce, které nesmíme ztratit. Vyměnili jsme v bankomatu první peníze a šli shánět taxi, protože je pátek večer a místní doprava kvůli šabatu nejezdí. První taxikář chtěl 300 šekelů (ILS), to sice zrovna máme, ale přes 1800 Kč za taxi do centra (25 km) fakt nedáme. Další taxikář chce 240 šekelů, další zase 300, pak jeden 200 a toho se držíme, navíc vypadá sympaticky, ale se 150 ani 160 ILS nesouhlasí, nakonec se domluvíme na 180 šekelech (1100 Kč) a jedeme vyvoněným autem až do hostelu. Byla to naštěstí naše první a poslední plánovaná útrata za taxi v Izraeli.
O ubytování obecně
Nejradši na našich cestách bydlíme stylově, tj. v tradičních obydlích nebo u místních rodin. Ve městech máme rádi hostely, které jsou většinou přímo v centrech, společná kuchyně, koupelna i celkové pojetí nám vyhovují. Nikdy jsme moc nepřišli na chuť hotelům. Na nás jsou asi moc „hogo fogo“ :) Necítíme se tam dobře, navíc jsou všechny hotelové pokoje na celém světě stejné, chybí jim jakékoliv kouzlo, jsou neosobní, drahé a spousta věcí se tam nesmí. Chybí mi tam kuchyňka a nemám ráda, když mi někdo uklízí pokoj nebo skládá pyžamo. A už vůbec mě nebaví „pašovat“ do hotelového pokoje láhev vína, nehledě na to, že tam ani nemají vývrtku :) Atd. atd. Ale je to věc názoru a vkusu, někdo si lépe připadá v hotelu a v hostelu by nikdy nebydlel.
O ubytování v Izraeli
Ubytování v Tel Avivu je docela drahé (obyčejný hotel v centru od 3000 Kč/noc), proto jsem pro celý Izrael na bookingu vybrala kapslové hostely. Podle fotek vypadají všechny krásně, mají hodnocení mezi 8 a 9 a jsou umístěné v centru nebo u pláže. V Tel Avivu jsem objednala hned 3 různé kapsle a mezitím jednu v Jeruzalémě. Kapsle je malý prostor (3-4 m2) většinou bez oken se sdílenou koupelnou, kuchyňkou a dalšími společnými prostory pro všechny ubytované. Každá kapsle stojí mezi 1200-1600 Kč/noc pro dva.
V deset večer přijíždíme taxíkem do kapsle č.1. Na recepci sympatický kluk, check-in jsme měli on-line předem, hned nás pozval na kafe a čaj, ukázal pěknou koupelnu a dal nám klíč od pokoje. Postel je mnohem větší, než jsme čekali, pohodlná, voňavá, všude čisto a máme přímo na pokoji i stoleček, židli, poličky, mini umyvadlo a dokonce (na 1 noc!) i župany, 4 ručníky, tašky do sprchy a jednorázové žabky v našich velikostech! :) K tomu spousta efektních světýlek, praktických dobíječek a rádio. Jsme příjemně překvapeni!
Stihli jsme ještě rychlou noční procházku k moři. Dnes je šabat, nejdůležitější židovský svátek. Od pátku od západu slunce do soboty do setmění Židé nesmí pracovat a mají zakázanou řadu aktivit jako vaření, cestování, koupání se v teplé vodě, manipulaci s ohněm a elektřinou apod. Šabat na první pohled vypadá jako obyčejný židovský svátek, opakuje se týden co týden, 52krát v roce. O tom, že je to opravdu zvláštní den, svědčí už to, že ostatní dny v týdnu nemají v hebrejštině vlastní název, pouze se počítají.
Judaismus je rozšířen především v Izraeli, dále ve velkých městech USA a západní Evropy. Počet Židů na celém světě se dnes odhaduje na 15 milionů, z toho 7 milionů žije v Izraeli. V ČR je registrováno asi 4 000 Židů.
Den 1. - Tel Aviv
4.3. V kapsli se nám spalo krásně! Slunce svítí, káva, čaj i horká voda k dispozici, víc nepotřebujeme. Po snídani nás na procházce k moři napadlo, že jsme si tu snídani taky mohli vzít ven. Izraelci rádi snídají venku. Parky jsou plné lidí, kaváren a laviček. Hodně Izraelců ráno běhá, jezdí na kole nebo venčí psy. Tel Aviv je moderní, příjemné a čisté město plné zeleně a mladých, aktivních lidí. Izrael má 9 mil. obyvatel, je 3x menší než ČR a má 3 moře (Středozemní, Rudé a Mrtvé). Tel Aviv má půl milionu obyvatel a není hlavním městem Izraele. V Izraeli je povinná vojenská služba. Muži chodí na vojnu na 3 roky, ženy na 22 měsíců. Cítíme se tu bezpečně, mnoho lidí kolem nás je ozbrojeno :) Umělecká čtvrť Neve Cedek nabízí avantgardní obchody, módní butiky, jsou zde moderní evropské restaurace i stylová bistra.
V Izraeli žije 76% Židů, 20% Arabů, zbytek jsou křesťané a ostatní náboženství.
Kvůli šabatu ani dnes nejezdí hromadná doprava, máme tak čas prozkoumat Tel Aviv. Izraelci dnes celý den odpočívají na slunci, dnešních 27 stupňů je i tady na březen moc. Zkoušíme to taky. Cestujeme vždy jen s příručním zavazadlem. Je to pohodlné a jednoduché a máme pořád všechno s sebou. A tak na chvíli skočíme do plavek a na hodinu usínáme pláži..
Po probuzení koukneme na hodinky, popojdeme asi 200 m a stěhujeme se do kapsle č.2. Tahle je úžasná, protože má okno a výhled na moře! K tomu sluneční terasa, boxy na zavazadla, přátelský personál a všude krásně čisto. Sice tu nemají kávu, čaj ani mikrovlnku, jen horkou vodu, ale s tím si poradíme. Kafe a čaj máme vždy s sebou, i nějaké zalévací polévky, stejně jako hrníček a skládací lžíci s vidličkou (4camping). Nic to neváží a pokaždé přijde vhod.
Kapsle č.2 je jen 1,5 km od starého města Jaffy. Old Jaffa je jedno z nejstarších měst na světě, staré více než 3500 let. Jdeme kolem Hodinové věže na Most přání. Funguje jednoduše: na mostě najdete své znamení, sáhnete na něj, podíváte se přitom na moře, něco si přejete a ono se to splní. Procházíme pobřežní promenádou plnou lidí a malých kaváren a barů až do starého přístavu. Večer jsou v Tel Avivu plné restaurace i bary, v ulicích to žije, ale my jdeme do kapsle, brzy ráno nás čeká cesta do Jeruzaléma.
Den 2. - Mrtvé moře, Jeruzalém
5.3. Šabat skončil, už jezdí autobusy! Pojedeme přes Jeruzalém na území Palestiny k Mrtvému moři (dnes má být 34 stupňů!) a až k večeru zpět do Jeruzaléma. V Tel Avivu procházíme bezpečnostní kontrolou na Central Bus Station. Lístek do Jeruzaléma stojí 16 šekelů (100 Kč), bus pojede hodinu. Tam přestoupíme na jiný bus k Mrtvému moři. Tak už jen najít co, v kolik hodin a odkud nám to jede. Ale když zjistíme číslo busu (405), už to jde samo, všude jsou ukazatele s tímto číslem, nástupiště je až v 7. patře.
V Jeruzalémě na přestupu k Mrtvému moři (bus stojí 5,5 šekelů, je dobré koupit vždy i zpáteční, nabíjí se na kartu) máme čas na nákup svačiny. Probojujeme se přes hladové vojačky k čerstvému pečivu. Výhodou jsou tu množstevní slevy, tak nakupujeme po 4ks nebo 6ks, všechno je ještě teplé a výborné. Izraelská armáda je dobře vybavená. Izrael je jedním z předních světových výrobců a inovátorů zbraní a zbraňových systémů. Holky chodí na vojnu na 22 měsíců ještě předtím, než nastoupí na VŠ.
Mrtvé moře je na území Palestiny. Z oken autobusu vidíme část bezpečnostní zdi mezi Izraelem a Palestinou (celkem má 700 km!), chvíli jedeme i podél zdi s ostnatým drátem. Projíždíme bez zastavení izraelsko-palestinskou hranici. V buse jsme jediní turisti, ale jede s námi i několik "dětí" s útočnými puškami. Autobus nám zastavuje 1,6 km od Kalia Beach. Jdeme na pláž kolem starých vybydlených hotelů, které stály dříve zřejmě přímo u Mrtvého moře.
Palestina je stát vyhlášený 15. listopadu 1988 v exilu v Alžírsku přijetím jednostranné deklarace nezávislosti Národní radou Organizace pro osvobození Palestiny (OOP). Palestinu uznává 70% zemí.
Mrtvé moře je bezodtoké slané jezero, které se rozkládá mezi Palestinou a Izraelem na západě a Jordánskem na východě. Nachází se 430 metrů pod hladinou moře a je nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu a nejníže položeným slaným jezerem na světě.
Platíme 18 šekelů (115 Kč) za celodenní vstup na Kalia Beach. V porovnání s Jordánskem velmi levné! Izraelská část Mrtvého moře je navíc i mnohem hezčí než jordánská. Je ráno, ještě tu nikdo není. Voda je hutná, olejnatá, mastná, 10x slanější než oceán, nedá se v ní plavat a tak se spíš vznášíme.. Voda se nám nesmí dostat do očí ani do nosu. Je příšerně přesolená, na jazyku úplně pálí a je hořká. Mrtvé moře stále vysychá a plán na jeho záchranu je již částečně vyřešen. Za 2 hodiny se pláž začne plnit, přichází skupina Armének a Černošek, jsou tu určitě poprvé. Bojí se vstoupit do vody i se na ni položit. Všechny se koupou v šatech, snad s sebou mají náhradní. Nakonec neodoláme a dáváme si kafe a čaj na nejnižším místě Země!
Odpoledne jedeme zpět busem do Jeruzaléma. (Lístky se nedají koupit u řidiče, je dobré mít kartu pořád dobitou, po pípnutí vidíte, kolik ILS ještě zbývá.) Rozdíl ve stylu oblékání oproti modernímu Tel Avivu je obrovský. Jeruzalém je hlavním městem Izraele, má 900000 obyvatel. Jeruzalém, hebrejsky zvaný Jerušalajm, je městem mnoha tváří, kultur a nejsvatějším místem světa.
Vesmírná kapsle v Jeruzalémě
Kód na otevření kapslového hostelu č.3 v Jeruzalémě jsme dostali whatsappem. Uvnitř nám automat naskenuje pasy, pak blue card (víza), platíme kartou krásných 1250 Kč za noc a vyjede nám karta pro vstup do kapsle. Naše vesmírná kapsle je přímo v centru Jeruzaléma, jen 700 m od New Gate a jen 1 km od Jaffské brány do Starého Města. Je tu jen pár lidí, vše voňavé a čisté, sprchy i WC, káva a čaj zdarma a těch světýlek a čudlíků uvnitř kapsle!
Spěcháme k New Gate, máme to jen 700 m od kapsle, nic neplatíme a jsme uvnitř. Jeruzalémské Staré Město je starobylá část Jeruzaléma o rozloze zhruba 1 km², obklopená jeruzalémskými hradbami. Je rozděleno do čtyř čtvrtí: židovské, křesťanské, muslimské a arménské. Navštěvujeme Chrám Božího hrobu, který byl vystavěn na Golgotě, v místě Ježíšova ukřižování, pohřbení a zmrtvýchvstání. Je tu i Kámen posledního pomazání, kde věřící světí všechny možné předměty, které s sebou mají. Právě zde bylo položeno tělo Ježíše Krista poté, co byl sejmut z kříže. Uprostřed rotundy se v kapli nachází hrob Ježíše Krista.
Před vstupem ke Zdi nářků je bezpečnostní prohlídka. Zeď nářků, správně nazývaná Západní zeď, je pozůstatkem západní části vnější hradby, která obklopovala Chrámovou horu. Masivní zeď z kamenných kvádrů nechal postavit král Herodes Veliký v roce 20 před Kristem. Dnes je to nejposvátnější místo Židů. A tady se musíme rozdělit. Muži a ženy se tu modlí zvlášť. Luky dostane jarmulku, já nic. Levá (větší) část je určená pro muže. Asi 1/3 zdi vparvo je vyhrazená ženám a na rozdíl od té mužské, tady jsou nářky opravdu vidět a hlavně slyšet. Ke Zdi nářků přichází denně tisíce věřících, aby zde odříkali celou Knihu žalmů (150 modliteb). Věřící píší svá přání a vzkazy na malé papírky, které vkládají do malých otvorů mezi starými kameny. Když je už papírků moc, nasypou se do pytlů a pohřbí na Olivové hoře. Večer zjistíme, že máme v kapsli i televizi, tak se ještě z postele díváme na dokument o Zdi nářků.
Den 3. - Jeruzalém, Betlém, Tel Aviv
6.3. Ráno se patřičně ustrojím a můžeme vyrazit do ultraortodoxní židovské čtvrti Mea Šearim. Platí zde přísná pravidla. Správně mám mít dlouhou sukni a ne šátek a o šabatu je sem vstup přísně zakázán, aby Židé nebyli rušeni. Většina židovských dětí bývá počata právě o šabatové noci. Muži tu nosí dlouhé černé kabáty a štrajml - klobouk ze srsti. Ty nejlepší stojí tolik jako auto! Ceněná pokrývka hlavy se tradičně vyrábí ze sobolí kůže a v Izraeli proto čelí kritice ochránců zvířat. 12% obyvatel Izraele stále žije způsobem života svých prapředků. Židé nosí a tedy i perou pouze černé a bílé prádlo. Praktické :) Ve škole učitelé zakazují dětem mluvit hebrejsky, přísně trvají na tom, aby mluvily jen jidiš. Ultraortodoxní židé se také odmítají dívat na filmy, na televizi, tedy na věci, které nejsou úplně čisté.
Olivová hora je pojmenována podle olivovníků, které na ní dříve hojně rostly. Na západním svahu Olivové hory se nachází 3000 let starý největší židovský hřbitov na světě se 150000 hroby. Je odtud nejlepší výhled na Staré Město. Chrámová hora je místem, které hraje klíčovou roli pro Židy a muslimy zároveň. Představuje nejposvátnější místo judaismu a zároveň jedno z nejposvátnějších míst islámu. Centrem jeruzalémského Starého Města prochází Via Dolorosa neboli „Cesta bolesti“. Křížová cesta má 14 zastavení a sleduje poslední útrpné kroky Ježíše Krista z místa, kde byl odsouzen, až po vrchol Golgoty, kde byl ukřižován. Zeď nářků má své kouzlo ve dne i v noci. Je vysoká 19 metrů, dlouhá 57 metrů a je otevřená 24 hodin denně. Poprvé se u Zdi nářků mohly pomodlit židovské ženy až v roce 2013. Od Zdi nářků se při odcházení couvá!
Věděli jste, že Betlém je v Palestině?
Kudy do Betléma? Nejlépe od Damašské brány v Jeruzalémě. Za 5 šekelů jedeme busem č. 234, ale až do Betléma zajet nemůže. Vyhodí nás na hranicích a do Palestiny musíme přes hranice pěšky, centrum Betléma je vzdálené asi 2 km. Tak jsme zase v Palestině, a tentokrát přímo u izraelsko-palestinské zdi. Staví se od roku 2003 a celá bude mít 712 km. Výstavba 1 km bariéry stojí 1 milion dolarů.
Jsme u slavného Banksyho (londýnský kontroverzní umělec) hotelu s podtitulem "hotel s nejhorším výhledem na světě". Ze všech pokojů má výhled právě přímo do zdi, vzdálené jen pár metrů od oken. The Walled Off Hotel (Zazděný hotel) zaplatil a vyzdobil sám Banksy (dělá hlavně graffiti) a chce jím podpořit dialog na Západním břehu. V jednom z pokojů s výhledem do zdi spíte přímo pod obrazem polštářové bitvy mezi Izraelcem a Palestincem. Noc v Banksyho hotelu stála nejdřív 30$, ale zájem o pokoje byl a je tak obrovský, že už stojí 5000Kč/noc a dá se objednat na bookingu :) A dovnitř do hotelu na kafe už se zdarma také nedostanete. Vstupné do hotelu je 20 šekelů!
"Půjdem spolu do Betléma.." .. u zdi to tak zrovna nevypadalo, ale stačí ujít 500 metrů a už se nám v Betlémě líbí. Pořád jsme ještě nepotkali cizince, ale uličky už začínají vypadat hezky a upraveně. Kdo jede do Betléma s cestovkou, vystoupí samozřejmě rovnou u Chrámu Narození Páně a pak hned odjíždí pryč z Palestiny. My se cestou k Chrámu ještě zastavujeme na fresh juice, v Palestině je všechno mnohem levnější než v Izraeli.
Chrám Narození Páně. Každý rok na Vánoce se právě zde zapaluje betlémské světlo a rozváží odtud do celého světa. Nejdříve nad jeskyní narození postavili přístřešek, později kostel. Je tu spousta Poláků, Italů i nějací Slováci. Před Chrámem stojí asi 15 autobusů! Stojíme frontu do jeskyně pod oltářem a nevíme, co se bude dít, v těchhle věcech se moc nevyznáme. Přicházíme blíž. V bílé mramorové desce na zemi je zasazena stříbrná hvězda s nápisem, že právě zde se Ježíš narodil. Tady si každý klekne a na to místo sáhne. Jezdí sem kvůli tomu křesťané z celého světa. Tak už jsme i my viděli všechno. Kde se Ježíš narodil, kudy chodil, kde ho ukřižovali, kde ho pohřbili, i kde vstal z mrtvých.
Centrum Betléma je moderní, čisté a hezké. Falafel (smažené kuličky z cizrnové kaše) si kupujeme v Palestině za 6 šekelů, v Izraeli za 20! Dorazíme se půlkou kuřete s arabským chlebem, jen ten hummus (opět cizrna, tentokrát vařená) jsme zase nechali. Na závěr dobrá turecká káva z džezvy v malé betlémské kavárně a jdeme zpět 2 km na hranice s Izraelí.
Pěšky zpátky do Izraele. Na hranicích procházíme několika kontrolami, je to trochu depresivní cesta, dlouhá chodba uprostřed 2 zemí, nikde nikdo. Izraelci nemají rádi, když jim jejich návštěvníci courají do Palestiny. U výstupního pohovoru na letišti často pokládají otázku: "Byli jste v Palestině?" Pokud chce člověk stihnout letadlo, je lepší lhát. Uvidíme.. Ještě jedna kontrola zavazadel, pasů a víz.. a jsme zase v Izraeli! Busem č.234 jedeme přes Jeruzalém do Tel Avivu.
Poslední kapsle v Tel Avivu před odletem domů. V této kapsli je zcela zásadní vlastnit chytrý telefon. Bez něj se nedostanete ani do pokoje, ani do koupelny nebo na terasu! Když konečně v chodbách najdeme nám přidělené WC č.18, mobil nám oznamuje, že je obsazené a tak bloudíme až k náhradnímu přidělenému WC č.29. A je tu jeden chudák, co nemá chytrý telefon a ten nemůže nikam! Ale jinak opět paráda, postel veliká, pohodlná, voňavé povlečení, ručníky, župánky, jednorázové žabky v našich velikostech, šampon, kondicionér, sprchový gel, fén, mikrovlnka, lednice. Tenhle kapslový hostel je na nás ale už moc veliký a složitý a samozřejmě více lidí = více hluku = více nepořádku. Ráno si dávám poslední cappuccino na terase a jedeme vlakem za 18 šekelů na letiště. Výstupní pohovor probíhal opět velmi rychle, ptali se nás jen na 3 otázky: v jakém jsme spolu vztahu, jestli nám někdo dal nějaký dárek a kdo nám balil zavazadla.
Jídlo na ulici a izraelské dobroty: falafel, kebab, kuřata, smažené ryby, turecké medy s ořechy, spousta druhů datlí a oliv, samozřejmě hummus, ještě teplé pečivo, voňavé koření, sladkosti, ovoce.
Závěr:
Izrael je krásná a rozmanitá země s bohatou historií, plná kontrastů a příjemných lidí. Neměli jsme tu s ničím problém, dokonce i na bezpečnostních kontrolách a na vstupním a výstupním pohovoru jsme viděli jen úsměvy. Četli jsme hrůzostrašné cestopisy, ale zažili úplně něco jiného. Pobyt v kapslích byl zpestřením už tak nabitého a zajímavého programu. Ač nejsme věřící, Staré Město v Jeruzalémě bylo i pro nás jakýmsi magnetem, kam jsme se během 2 dnů 4x vrátili. Zeď nářků je magické místo.
Rozpočet pro jednoho (březen 2023):
800 letenka z Budapešti do Tel Avivu, 2900 kapsle (4x), cesta taxi z letiště 550 (šabat), 6x autobusy 440 (Tel Aviv - Jeruzalém, pak Mrtvé moře, Jeruzalém, Betlém, Jeruzalém, Tel Aviv a na letiště), jídlo a pití na ulici 600 (falafely, kebab, pečivo, fresh juice, káva, čaj), voda 0 (v kapslích zdarma), suvenýry 120 (magnetka z Izraele a z Palestiny), vstupy 110 (pouze Mrtvé moře, vše ostatní je zdarma) = 5520 Kč (bez cesty do Budapešti, to má každý jinak).
1. kapsle WOM Allenby Tel Aviv: https://www.google.com/maps/plac...11h4nbdj49
2. kapsle The O Pod Tel Aviv: https://www.google.com/maps/plac...11plqgjpsd
3. kapsle Capsuleinn Jeruzalém: https://www.google.com/maps/plac...11h6slvs29
4. kapsle WOM Beach Tel Aviv: https://www.google.com/maps/plac...11rwh407cz
Jak se ti cestopis líbil?
IvanaBl procestovala 89 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 1 rokem a napsala pro tebe 20 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil15 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Hezky napsaný cestopis. Zrovna včera jsme byli v Betlémě a možná pro někoho jako typ doporučuji bus 231, jezdí skoro do centra - 700m a není tam tolik taxikářů co by vás naháněli. Bus jede z nástupiště hned vedle 234. Takže cestou tam jsme ani neměli, žádnou kontrolu. Nejde se přes hranice až na zpět.
Hezky napsaný cestopis. Zrovna včera jsme byli v Betlémě a možná pro někoho jako typ doporučuji bus 231, jezdí skoro do centra - 700m a není tam tolik taxikářů co by vás naháněli. Bus jede z nástupiště hned vedle 234. Takže cestou tam jsme ani neměli, žádnou kontrolu. Nejde se přes hranice až na zpět.
Díky moc! :) Pro dobrodruhy 234, pro ostatní 231 :)
Díky moc! :) Pro dobrodruhy 234, pro ostatní 231 :)
No kamarád se v minulosti nedostal do Betlému, jelikož taxikáři mu zablokovali naschvál cestu auty pokud si některého nevezme. Ale je pravda, že byl sám.
No kamarád se v minulosti nedostal do Betlému, jelikož taxikáři mu zablokovali naschvál cestu auty pokud si některého nevezme. Ale je pravda, že byl sám.
Moc a moc děkuju, že jste si dala práci a podělila s tak hezkým cestopisem.
1. mnoho fotek je opravdu nádherných a pro mě nejvíc ortodoxní židé u zdi nářků. Máte talent zachytit doslova celý příběh. Snad se na vás nesesypou zdejší moralisté a nedostanete kopance, že jste neuctivá, sobecká, ... Za sebe, kdybych si teď otevřel Knihu žálmů, koukal na tu fotku, tak jsem vtažený do vámi zachyceného příběhu a děkuji.
2. Snad se neurazíte, ale váš manžel na fotkách s jarmulkou, vypadá jako moderní místňák a má figuru jako aktivní izraelský voják. Potkat ho bez toho křiklavého a na první pohled turistu definijícího oblečení, tak ho pozdravím šalom, pozdravuj Dorona, Gabiho, Nurit, ... :-) Normálně se mi váš manžel jako izraelský voják převlečený za neozbrojeného evropského civilistu líbí :-) :-) :-)
3. Díky za popis ubytování, manželku kapsle zaujali už při naší první dovolené, ale ještě jsme v nich nespali. Takže pořád otravuje :-) a nejšpíš se nám vaše info budou hodit.
Stihli jste toho opravdu dost, ale za mě škoda, že jste nedali zahradní hrob - patrně věrohodnější místo skutečného hrobu JK a také skutečné Golgoty. Byli jste od toho kousíček
https://mapy.cz/turisticka?q=The...0&z=18
A v Belému jste měli jít určitě do Mléčné jeskyně. Její energie je krásná a ty příběhy šťastných matek v maličkém infocentru ... srdíčko.
Jinak jezdí bus, jestli si dobře pamatuju 231, až do Betlému z toho samého nádraží u Damašské brány, ale za mě 234 je lepší volba, protože právě tento CP (osobně nazvaný jatka Březhrad) geniálně zapadá do celého toho prostoru. Za tmy je to opravdu tak trochu jako v hororu. Ta vnitřní tíseň se nadá zastavit a člověk to musí prožít ať chce nebo ne.
Znovu děkuji a snad zase někdy ... :-)
Moc a moc děkuju, že jste si dala práci a podělila s tak hezkým cestopisem.
1. mnoho fotek je opravdu nádherných a pro mě nejvíc ortodoxní židé u zdi nářků. Máte talent zachytit doslova celý příběh. Snad se na vás nesesypou zdejší moralisté a nedostanete kopance, že jste neuctivá, sobecká, ... Za sebe, kdybych si teď otevřel Knihu žálmů, koukal na tu fotku, tak jsem vtažený do vámi zachyceného příběhu a děkuji.
2. Snad se neurazíte, ale váš manžel na fotkách s jarmulkou, vypadá jako moderní místňák a má figuru jako aktivní izraelský voják. Potkat ho bez toho křiklavého a na první pohled turistu definijícího oblečení, tak ho pozdravím šalom, pozdravuj Dorona, Gabiho, Nurit, ... :-) Normálně se mi váš manžel jako izraelský voják převlečený za neozbrojeného evropského civilistu líbí :-) :-) :-)
3. Díky za popis ubytování, manželku kapsle zaujali už při naší první dovolené, ale ještě jsme v nich nespali. Takže pořád otravuje :-) a nejšpíš se nám vaše info budou hodit.
Stihli jste toho opravdu dost, ale za mě škoda, že jste nedali zahradní hrob - patrně věrohodnější místo skutečného hrobu JK a také skutečné Golgoty. Byli jste od toho kousíček
https://mapy.cz/turisticka?q=The...0&z=18
A v Belému jste měli jít určitě do Mléčné jeskyně. Její energie je krásná a ty příběhy šťastných matek v maličkém infocentru ... srdíčko.
Jinak jezdí bus, jestli si dobře pamatuju 231, až do Betlému z toho samého nádraží u Damašské brány, ale za mě 234 je lepší volba, protože právě tento CP (osobně nazvaný jatka Březhrad) geniálně zapadá do celého toho prostoru. Za tmy je to opravdu tak trochu jako v hororu. Ta vnitřní tíseň se nadá zastavit a člověk to musí prožít ať chce nebo ne.
Znovu děkuji a snad zase někdy ... :-)
:)) Moc děkuji za krásný a vtipný komentář :) Můj aktivní izraelský voják už to četl a je polichocen :) a já vám ho snad někdy půjčím, když se vám tak líbí :) Mockrát děkuji za pochvalu fotek – i ostatním, že se do mě nepustili. Zahradního hrobu škoda, nevěděla jsem o něm. Zdravím manželku, užijte si kapsle a my si konečně jdeme stáhnout Faudu :)
:)) Moc děkuji za krásný a vtipný komentář :) Můj aktivní izraelský voják už to četl a je polichocen :) a já vám ho snad někdy půjčím, když se vám tak líbí :) Mockrát děkuji za pochvalu fotek – i ostatním, že se do mě nepustili. Zahradního hrobu škoda, nevěděla jsem o něm. Zdravím manželku, užijte si kapsle a my si konečně jdeme stáhnout Faudu :)
K Banksyho hotelu: překvapila mne ta informace, že se do hotelu platí vstup 20 šekelů. Byl jsem v listopadu 2022, takže jen 4 měsíce před Vámi, proto jsem kouknul znovu na Revolut a ceny.
Před vstupem do hotelu sice je prodejce se vstupným, ale ten prodával vstupenky na placenou výstavu v hotelu. A ano, vstup pro jednoho na výstavu stál 20 šekelů (ověřeno). Vstupenky na výstavu se kontrolovaly až v druhé nebo třetí místnosti za recepcí. Na recepci si šlo normálně objednat a posedět tam u kafe. Během mojí návštěvy tam dokonce přijela nějaká výprava cca 10 lidí s průvodcem, mrkli jen na volně dostupnou expozici Banksyho děl, dali si kafe, zašli na WC a zase rychle zmizeli.
Uvnitř to vypadá takto:
https://www.jidlonacestach.cz/th...el-betlem/
(toto není ta placená část). I pokud by se ale za vstup do hotelu teď už platilo (což mi přijde zvláštní, je to přece jen hotel), těch 20 šekelů bych zaplatil. Pro mne to byla jedna z nejzajímavějších částí návštěvy Betléma. I ta placená výstava podle mne stojí za to.
Jinak ta útrata 600 Kč za 5 dnů za jídlo a pití venku (jak píšete), je pro většinu lidí nedosažitelná. Jen espresso v baru na Kalya Beach (kde jste si pití také dali) stojí 75 Kč ...
Na návštěvu Mea Šearim bych asi u ženy nezvolil to sytě červené oblečení (dlouhá sukně je ale super). Člověk se tam setká se zkoumavými pohledy i pokud je oblečený do tmavého.
Díky za zajímavý cestopis :-)
K Banksyho hotelu: překvapila mne ta informace, že se do hotelu platí vstup 20 šekelů. Byl jsem v listopadu 2022, takže jen 4 měsíce před Vámi, proto jsem kouknul znovu na Revolut a ceny.
Před vstupem do hotelu sice je prodejce se vstupným, ale ten prodával vstupenky na placenou výstavu v hotelu. A ano, vstup pro jednoho na výstavu stál 20 šekelů (ověřeno). Vstupenky na výstavu se kontrolovaly až v druhé nebo třetí místnosti za recepcí. Na recepci si šlo normálně objednat a posedět tam u kafe. Během mojí návštěvy tam dokonce přijela nějaká výprava cca 10 lidí s průvodcem, mrkli jen na volně dostupnou expozici Banksyho děl, dali si kafe, zašli na WC a zase rychle zmizeli.
Uvnitř to vypadá takto:
https://www.jidlonacestach.cz/th...el-betlem/
(toto není ta placená část). I pokud by se ale za vstup do hotelu teď už platilo (což mi přijde zvláštní, je to přece jen hotel), těch 20 šekelů bych zaplatil. Pro mne to byla jedna z nejzajímavějších částí návštěvy Betléma. I ta placená výstava podle mne stojí za to.
Jinak ta útrata 600 Kč za 5 dnů za jídlo a pití venku (jak píšete), je pro většinu lidí nedosažitelná. Jen espresso v baru na Kalya Beach (kde jste si pití také dali) stojí 75 Kč ...
Na návštěvu Mea Šearim bych asi u ženy nezvolil to sytě červené oblečení (dlouhá sukně je ale super). Člověk se tam setká se zkoumavými pohledy i pokud je oblečený do tmavého.
Díky za zajímavý cestopis :-)
Díky za přečtení i připomínky :) Před Banksyho hotelem vlevo je cedule vstupné 20 šekelů, stojí tam 2 Palestinci a neprošla ani důchodkyně na fotce :) Jen otevřela dveře a už na ni volali, dohadovala se s nimi, prosila je! My tohle nemáme rádi, tak jsme šli dál. No a s jídlem je to spočítané dobře, je to sice 5 dní, ale přiletěli jsme pozdě večer, dali si zalévací polévku (viz foto), odlétali ráno (pečivo + kafe), takže jsme jedli jen 3 dny na ulici, vlastně 2, protože u Mrtvého moře jsme měli nakoupené pečivo z Jeruzaléma na celý den (množstevní slevy :) ). Ve finále je to 2x falafel za 6 a za 20 šekelů, kuře 20, pálivý párek v bagetě 10, kafe u Mrtvého moře stojí 11 (tedy 68 Kč) a druhé jsem měla v kavárně v Betlémě za 6 šekelů. Zbytek káv byl zdarma v hostelech celodenně a snídali jsme místní pečivo (sezamový chleba a různé sladké bulky za 4-6 šekelů). V restauraci jsme nebyli vůbec a vozíme si ty polévky a nějaké tyčinky. Prostě fakt to vyšlo na 600 Kč včetně fresh juice v Betlémě. Ale samozřejmě nejím tolik jako chlap :)
Díky za přečtení i připomínky :) Před Banksyho hotelem vlevo je cedule vstupné 20 šekelů, stojí tam 2 Palestinci a neprošla ani důchodkyně na fotce :) Jen otevřela dveře a už na ni volali, dohadovala se s nimi, prosila je! My tohle nemáme rádi, tak jsme šli dál. No a s jídlem je to spočítané dobře, je to sice 5 dní, ale přiletěli jsme pozdě večer, dali si zalévací polévku (viz foto), odlétali ráno (pečivo + kafe), takže jsme jedli jen 3 dny na ulici, vlastně 2, protože u Mrtvého moře jsme měli nakoupené pečivo z Jeruzaléma na celý den (množstevní slevy :) ). Ve finále je to 2x falafel za 6 a za 20 šekelů, kuře 20, pálivý párek v bagetě 10, kafe u Mrtvého moře stojí 11 (tedy 68 Kč) a druhé jsem měla v kavárně v Betlémě za 6 šekelů. Zbytek káv byl zdarma v hostelech celodenně a snídali jsme místní pečivo (sezamový chleba a různé sladké bulky za 4-6 šekelů). V restauraci jsme nebyli vůbec a vozíme si ty polévky a nějaké tyčinky. Prostě fakt to vyšlo na 600 Kč včetně fresh juice v Betlémě. Ale samozřejmě nejím tolik jako chlap :)
Když někdo má představu, že musí dvakrát denně do restaurací a kaváren :-) My taky na dovolených nejvíc ušetříme za jídlo, snažíme se vždycky hledat ubytování s možností vlastního "vaření" (vajíčka k snídani ideálně), živíme se pečivem z obchodu a občas místním levným fastfoodem, a ušetřit se dá hodně. Občas třeba i do levnější restaurace, ale určitě nemusí být každý den. Doma taky nechodím každý den na večeři do restaurace. Největší položka mých výletů spíš bývá za vstupné do památek nebo něco podobného. Tyčinky vozíme vždycky a už nás mnohokrát zachránily. Jezdím jen se žravými chlapy a dostatek jídla je základem dobré nálady v družstvu.
Když někdo má představu, že musí dvakrát denně do restaurací a kaváren :-) My taky na dovolených nejvíc ušetříme za jídlo, snažíme se vždycky hledat ubytování s možností vlastního "vaření" (vajíčka k snídani ideálně), živíme se pečivem z obchodu a občas místním levným fastfoodem, a ušetřit se dá hodně. Občas třeba i do levnější restaurace, ale určitě nemusí být každý den. Doma taky nechodím každý den na večeři do restaurace. Největší položka mých výletů spíš bývá za vstupné do památek nebo něco podobného. Tyčinky vozíme vždycky a už nás mnohokrát zachránily. Jezdím jen se žravými chlapy a dostatek jídla je základem dobré nálady v družstvu.
IvanaBl: Toho Banksyho jsem psal s tím, aby se další cestovatelé nenechali odradit a zkusili to. My jsme za vstup do hotelu neplatili vůbec nic a ano, před hotelem byl chlapík s platebním terminálem, který za 20 šekelů prodával vstup do placené části.
Pro mne to byla totiž nejzajímavější část celého Betléma a návštěvu bych všem doporučil.
Ala: Představu, že se musí dvakrát denně do restaurací a kaváren nemám, ale tenhle rozpočet na jídlo a pití V IZRAELI je vážně ultra low cost (a to není výčitka, v žádném případě!).
IvanaBl: Toho Banksyho jsem psal s tím, aby se další cestovatelé nenechali odradit a zkusili to. My jsme za vstup do hotelu neplatili vůbec nic a ano, před hotelem byl chlapík s platebním terminálem, který za 20 šekelů prodával vstup do placené části.
Pro mne to byla totiž nejzajímavější část celého Betléma a návštěvu bych všem doporučil.
Ala: Představu, že se musí dvakrát denně do restaurací a kaváren nemám, ale tenhle rozpočet na jídlo a pití V IZRAELI je vážně ultra low cost (a to není výčitka, v žádném případě!).
Dane, jasný, v pohodě, nemyslím to nijak špatně, jenom někdy mě třeba i tady trochu překvapuje, na kolik je v "průvodcích" vypočítaná třeba ta "zlatá střední cesta", když to pak porovnám se svými náklady na jídlo a ubytování, a to rozhodně nespíme nikde v hromadných noclehárnách se společným záchodem na chodbě (tolik lowcost zase nejsme), místní jídlo si taky užijeme a do kavárny občas zajdeme na kafe i dortík.
Dane, jasný, v pohodě, nemyslím to nijak špatně, jenom někdy mě třeba i tady trochu překvapuje, na kolik je v "průvodcích" vypočítaná třeba ta "zlatá střední cesta", když to pak porovnám se svými náklady na jídlo a ubytování, a to rozhodně nespíme nikde v hromadných noclehárnách se společným záchodem na chodbě (tolik lowcost zase nejsme), místní jídlo si taky užijeme a do kavárny občas zajdeme na kafe i dortík.
Moc pěkný a zajímavý cestopis. Chytrý telefon mám a teď už vím, ze se není čeho bát. Nevěřila bych, ze něco takového v ubytování existuje a je v provozu za jedlou cenu. Děkuji.
Moc pěkný a zajímavý cestopis. Chytrý telefon mám a teď už vím, ze se není čeho bát. Nevěřila bych, ze něco takového v ubytování existuje a je v provozu za jedlou cenu. Děkuji.
Cením takhle krásně sepsaný cestopis. Je tam vše, co člověk potřebuje aby si udělal přehlednější obrázek o zmíněné zemi, od povahy obyvatel až po ceny.
Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem se dá dostat do Palestiny? Potřebuji k tomu víza a kdyžtak, kde je seženu) )
Cením takhle krásně sepsaný cestopis. Je tam vše, co člověk potřebuje aby si udělal přehlednější obrázek o zmíněné zemi, od povahy obyvatel až po ceny.
Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem se dá dostat do Palestiny? Potřebuji k tomu víza a kdyžtak, kde je seženu) )
Děkuji! Nepotřebujete nic, jen pas a 5 šekelů na autobus č.234 od Damašské brány :) Ale jde to i taxi a jinak.
Děkuji! Nepotřebujete nic, jen pas a 5 šekelů na autobus č.234 od Damašské brány :) Ale jde to i taxi a jinak.