Arménie: road trip na 6 dní
Země ve stínu Kavkazu. Zapomenutá kráska na hranicích Evropy. Blízká exotika bez návalů. Svět kontrastů s příchutí koňaku. Tato hesla nabídne Google na první stránce. A jsou celkem přiléhavá :-)
Cestopis z roku 2019 napsala Michala M.
Když jsme se díky first minute akci Ukraine International Airlines podívali v létě 2018 do Kyjeva za necelých 1200 Kč, věděli jsme, že s příští podobnou akcí bychom se rádi posunuli dál na východ. Zadařilo se a po roce jsme se do Kyjeva vrátili, tentokrát však sehrál jenom roli přestupní stanice a my mířili do Arménie za hodně příjemnou cenu letenky 2500 Kč na osobu. Vzhledem k tomu, že webovky UIA jsou vždycky v případě podobné akce o nervy, nebylo při nákupu letenek moc času na zjišťování informací ohledně programu a tak jsme si řekli, že týden bude stačit. Upřímně nestačil, ale i tak se toho dá za týden z Arménie hodně vidět, aniž byste se vraceli z cesty úplně zničení :-) Níže sdílím pro inspiraci náš 6denní itinerář.
Doplnění: Na ČT24 je k dispozici cestopis s perfektními záběry, který může při plánování vašeho itineráře hodně pomoci. Svět z ptačí perspektivy: Arménie, země plná překvapení
https://www.ceskatelevize.cz/por...rekvapeni/
Přílet na letiště Zvartnots, doprava do Jerevanu a první noc v Jerevanu
Letiště je nové, přehledné. Hned při výstupu nám milé slečny od infostánků vlepily s úsměvem mapy Jerevanu a Arménie. V příletové hale jsou dostupné bankomaty místních bank. Rovnou jsme koupili i místní sim kartu s daty od operátora VivaCell (5 GB za 2500 AMD, 10 GB za 5000 AMD).
Hned před terminálem je zastávka expresní linky 201, která Vás za cca 20 minut pohodlně dostane do centra Jerevanu. Cena jednosměrné jízdy je 300 AMD (tj. asi 15 Kč). Jedná se o klimatizovaný minibus, který provozuje společnost Elitebus. Na letišti čekají také taxíky společnosti Yandex, které Vás dovezou do centra za 2000 AMD. Pro první noc jsme vybrali Happy Camper Hostel (20 Sose Street). Za dvoulůžkový pokoj se sdílenou koupelnou jsme platili cca 300 Kč se snídaní. Cena tedy víc než příjemná. Pokoje byly čisté, personál super milý, za to matrace měly to nejlepší za sebou. Cítit byla každá pružina. Další zásadní nevýhoda - pokoje nebylo možné z vnějšku zamykat. Nicméně pro jednu dvě noci za tu cenu spokojenost.
DEN PRVNÍ: přesun na jih k lanovce Wings of Tatev (300 km)
Úkol pro první den byl jasný. Dopravit se na jih do městečka Halidzor, ve kterém je nástupní stanice lanovky Wings of Tatev. Auto jsme půjčovali v jerevanské půjčovně Caravan (https://www.caravan.am/). Cenově vycházeli levněji než nadnárodní společnosti a vozový park měli poměrně nový. Původně jsme zamýšleli, že si tematicky půjčíme Ladu Nivu, která z SUV vycházela nejlevněji, ale vzhledem k předpovědi počasí kolem 30 stupňů jsme nakonec zvolili Renault Duster s klimatizací. Cena na náš vkus poměrně vysoká, za čtyři dny jsme platili cca 6 700 Kč. Neměli jsme informace o stavu silnic a ukázněnosti místních řidičů, proto jsme radši volili "super cover" pojištění, které cenu znatelně navýšilo. Naštěstí nás na cestě nepotkal žádný defekt, takže při vrácení auta nebyl žádný problém. Cena půjčovného byla vykompenzována příjemnou cenou PHM - 21 Kč/l. Silnice na celé naší trase byly až na jednu výjimku u Ashtaraku ve slušném stavu. Pokud se budete držet na hlavních tazích, SUV není nutnost.
Itinerář pro první den:
Doprava v Jerevanu byla mírně řečeno hektická. Pokud byste si chtěli ušetřit nervy, doporučila bych vyjet v brzkých ranních hodinách, protože město se probouzí celkem pozdě až kolem deváté. Mimo Jerevan ale už silnice byly poloprázdné v ucházejícím stavu. Povolená rychlost v obci je 60 hm/h, mimo obec 90 km/h. Víc se ale ani jet s ohledem na povrch silnic nedá. Policejní hlídky jsme potkali skoro na každém kilometru až na pěkné silnici mezi Sevanem a Jerevanem, jinak vůbec. V obcích jsou pak radary.
Na oběd jsme zastavili v městečku VAYK, kde u hlavní silnice je na místní poměry moderní bistro Food court VAYK a hned vedle supermarket. Trošku jsme se podle vzezření obávali, že nabídku bude tvořit burger, hranolky a cola, ale nabídka byla bohatá na místní kuchyni. V peci vám udělají čerstvý šašlík. My zkusili šaurmu (gyros) a byla povedená (za cca 60 Kč).
Kousek za Vaykem se vyplatí odbočit z hlavní silnice a zajet do Jermuku. Je to lázeňské městečko s minerálními prameny. V jeho blízkosti je pak menší ale krásný vodopád. Pohledy na socialistickou výstavbu zasazenou do nádherné krajiny za odbočku rozhodně stály.
Posledním úkolem dne bylo dostat se na ubytování do městečka Halidzor, kde je nástupní stanice lanovky Wings of Tatev. Cesta se poměrně táhla, odměnou nám ale byly krásné výhledy. Sjezd do Halidzoru jsme zakončili jízdou krokem v doprovodu místního stáda.
Ubytování jsme měli zajištěné v chatičce s vlastní koupelnou v Old Halidzor Restaurant and Hotel . Cena chatky s koupelnou, která zářila novotou, za noc se snídaní cca 650 Kč. To místo mělo úžasnou atmosféru a považujeme ho za naše nejlepší ubytování v Arménii. "Restaurant" v názvu znamenal v "překladu" zahradu s několika stoly, kterou večer osvětloval řetěz žárovek. Po únavné cestě kouzelná idylka s výbornou večeří a nesmírně milými hostiteli :-)
Dalším nečekaným bonusem byla dechberoucí vyhlídka do krajiny a na Tatev pár desítek metrů od penzionu.
DEN DRUHÝ: Lanovkou na Tatev a cesta zpět do Areni (160 km)
Itinerář pro druhý den:
- lanovkou Wing of Tatev ke klášteru Tatev
- planina s kameny Zorats Karer a vodopád Shaki u Sisianu
- klášter Novarank
- ubytování ve vinařském městečku Areni
Už z vyhlídky na Vorotanský kaňon, kterou jsme měli pár metrů od chatky, jsme tušili, že lanovka bude jeden z nezapomenutelných zážitků. Předtucha byla správná, protože ten pocit, který projel tělem, když se lanovka přehoupla přes hřeben nad kaňon, .... :-) Lanovka byla zprovozněna v roce 2010 a jedná se údajně o nejdelší lanovku světa (5,7 km) a v jednu chvíli se ocitnete ve výše 320 metrů.
Posilněni poctivou domácí snídaní jsme se tedy vydali do nástupní stanice v Halidzoru, abychom stihli hned první ranní spoj v 9:30. Lístky je možné koupit předem přes internet (https://tatever.am/en), my ale kupovali až na místě a nebyl problém. Můžete si koupit pouze jednosměrnou jízdenku (5500 AMD) a zpátky se vydat po svých a nebo rovnou koupit zpáteční (8000 AMD). Jízdenky se kupují na přesný čas odjezdu i návratu, doporučujeme si nechat na prohlídku Tatevu a okolí cca 2 hodiny. K našemu překvapení nebyl klášter přeplněný turisty. Vyjet tedy prvními spoji se určitě vyplatí. Pozor jen na to, že lanovka nejezdí v pondělí.
Ač se nám původně vůbec nechtělo na jih sjíždět, byla to jednoznačně nejkrásnější oblast, kterou jsme za ten týden viděli a při návštěvě Arménie ji prostě není možné vynechat.
Po poledni jsme se už vraceli k autu a vyjížděli směr město Sisian, v jehož okolí nás čekaly dvě zastávky - oblast Zorats Karer a vodopád Shaki. Samotný Sisian také stojí krátkou zastávku. Ne snad kvůli památkám, ale pro představu, jak vypadají a jak se žije v malých chudých městech Arménie s vysokou nezaměstnaností.
Zorats Karer nás upřímně neohromil, ale za krátkou zastávku určitě stojí. Tuto oblast tvoří 220 astronomicky uspořádaných kamenů, které jsou rozesety do tvaru oválu s pohřební mohylou uprostřed. Jak nás poučil Lonely Planet, otvory skrz kameny mají údajně astronomický význam a slouží k nahlížení na hvězdy.
O moc větším zážitkem byl vodopád Shaki asi 4 km od Sisianu. Vodopád se zařezává do 18 metrů vysoké skalní stěny. Auto jsme nechali u vjezdu k hydroelektrárně a potom jsme pokračovali 10 minut pěšky. Začal se zvedat velmi silný vítr, takže když jsme došli pod vodopád, přivítal nás v plné síle. Za hezkého počasí se zde místní koupají. Pokud by chtěl člověk ušetřit pár minut chůze, je možné autem zajet i do areálu a auto nechat na rozcestí. Pak už je to k vodopádu skutečně kousek.
Za necelé dvě hodiny později jsme přijížděli do vinařské oblasti Areni, kde jsme měli ubytování pro tuto noc. Zhruba 10 kilometrů od Areni se pak nachází klášter Novarank obklopený do červena zbarvenými skálami. S přibývajícím deštěm a odjezdem početné rodinky fotek chtivých Arménů místo konečně získalo tu správnou atmosféru.
Domovem pro dnešní noc nám byl penzion Areni Wine Art (860 Kč za dvojlůžkový pokoj), který byl na bookingu ověnčen skvělými recenzemi o výborné kuchyni a doprovodných programech (kurz pečení lavaše, grilování šašlíků atd.). Bohužel v době příjezdu byl penzion kromě nás a jednoho dalšího páru úplně prázdný a vše působilo velmi ospale. Náladu jsme si zvedli domácím vínem z granátového jablka, šlo to celkem rychle :-)
DEN TŘETÍ: Průsmykem Selim kolem jezera Sevan do Ashtaraku (210 km)
Itinerář pro třetí den:
- cesta průsmykem Selim se zastávkou u Caravanaserai
- hřbitov Noratus
- jezero Sevan a klášter Sevanavank
- klášter Hovhannavank
- přespání v Ashtaraku
Z Areni nás čekala dvouhodinová cesta, která vedla průsmykem Selim, k jezeru Sevan. Průsmyk Selim je další z oblastí, bez jejíž návštěvy by byla velká škoda z Arménie odjíždět. Pohled na zasněžené vrcholky ázerbajdžánských hor, opuštěné samoty a překrásné výhledy. Za nás nejkrásnější pasáž naší cesty.
Zastávka u Sevanavanku byla po třech dnech, kdy jsme nepotkávali u památek moc dalších lidí, trochu šokem, protože tady to skutečně turisticky žilo. Spousta turistů, stánky se suvenýry, hlasitý ruský pop a taky naše první placené parkoviště. Kolem Sevanu je pak spousta zpoplatněných soukromých pláží.
Ze Sevanu jsme pak zamířili do Ashtaraku, severně od Jerevanu, kde jsme měli strávit dnešní noc. Ashtarak je poměrně velké město a důležitý dopravní uzel. S tím ale nekorespondovala silnice v úseku cca 20 km před městem. Silnice byla plná výmolů a vyhnout se jednomu znamenalo najet do dalšího. Uklidňovali jsme se pocitem, že jsme po takové cestě nemuseli jet dolů na jih k Tatevu. Stav silnice navíc kompenzovaly výhledy na nejvyšší horu Arménie Aragac. Kousek od Astaraku jsme pak navštívili další klášter, a to Hovhannavank umístěný nad roklí.
V Ashtaraku jsme se nejdříve posilnili ve stylové restauraci Old Ashtarak s milým personálem a výborným jídlem. Následoval pak přesun na ubytování do penzionu My Family B&B (cca 720 Kč za dvojlůžkový pokoj). Město působilo velmi rušně, ale tohle byla oáza klidu se vzrostlou zahradou, teráskou k posezení a milou paní domácí a chlupatým sympaťákem Arčokem :-) Třešnička na dortu pak byla nejlepší domácí snídaně za celý náš pobyt v Arménii. Domácí marmelády, povidla, čerstvé pečivo, zeleninová omeleta, domácí bábovka ... Jen kvůli těm snídaním bych tam zůstala klidně týden :-)
DEN ČTVRTÝ: Zpátky do Jerevanu kolem nejznámějších památek (120 km)
Itinerář pro čtvrtý den:
- zřícenina katedrály Zvartnots
- chrám Garni u přírodní rezervace
- klášter Gerhard
- návrat do Jerevanu
Cílem dnešního dne bylo vrátit v pořádku auto do půjčovny a cestou projet ty nejznámější památky kolem Jerevanu. Díky tomu, že jsou všechna místa do hodiny od Jerevanu, je třeba se připravit, že na rozdíl od zbytku země nebudete sami. Místa jsou plná autobusů s turisty a stánků se suvenýry. Kromě Gerhardu také všude zaplatíte vstupné - cca 75 Kč na osobu.
První zastávka byla u pozůstatků katedrály Zvartnots. Katedrála je v oploceném areálu se vstupným, takže pozor na otevírací dobu. Tohle místo bude přitažlivé zejména pro fotografy, o to víc, když je vidět mezi pilíři Ararat. Za ten čas jsme v Arménii navštívili místa a mnohem větší atmosférou, takže pokud by vás tlačil čas, tohle místo bych vynechala.
Ze Zvartnotsu jsme pak mířili do vesničky Garni cca 30 km od Jerevanu, kde se nachází jediná antická stavba v iónském stylu na území Arménie, resp. její rekonstruovaná podoba z přelomu 70. a 80. let, jelikož se v roce 1679 během zemětřesení zřítila. Areál také ale nabízí krásné výhledy na přírodní rezervaci. Do Garni se dá z Jerevanu dostat i maršrutkou, případně nám taxikář nabízel odvoz za 100 Kč jeden směr.
Za pouhých 15 minut jízdy z Garni pak dorazíte k majestátnímu klášteru Gerhard, který je postaven ve sklaní stěně a některé jeho kaple jsou přímo vytesány do skály. To místo má skvělou atmosféru. Za klášterem je možné projít přes mostek nad řekou a vyšlápnout si relativně schůdnou krátkou zarostlou cestičkou na vyhlídku (cca 10 minut). Výhled za to rozhodně stojí.
U silnice mezi Garni a Gerhardem můžete zahlédnout místní dámy při přípravě lavaše tradičním způsobem a koupit si a vychutnat si lavaš nebo sladký ořechový koláč čerstvě vytažený z "pece".
DEN PÁTÝ A ŠESTÝ: JEREVAN
Itinerář pro den a půl v Jerevanu:
- Náměstí Republiky se zpívající fontánou (od 21 hod)
- Operní náměstí
- Kaskády a Cafesjian Center of the Arts
- Park Vítězství se sochou Matky Arménie
- Modrá mešita
- Památník arménské genocidy
- Tržiště Vernisáž
Letní Jerevan má naprosto báječnou atmosféru. Navíc je ve městě spoustu zeleně a parků. V podvečer se s klesající teplotou ulice i parky v centru zaplní místními a děti se tu i kolem desáté večerní během všedního pracovního dne prohání na kolech a koloběžkách. Bylo příjemné vidět, že Jerevan ještě patří místním, na rozdíl třeba od naší domovské Prahy. Oproti Praze tak tady na návštěvníky ani nečeká spousta turistických pastí v podobě předražených podniků. I když na jeden stánek s trdelníkem jsme narazili i tady :-)
Celé město prošlo sovětskou přestavbou a přišlo tak o většinu mešit a kostelů. Více méně netknutá zůstala čtvrť Kond. I tak má ale Jerevan rozhodně svoje kouzlo, zejména pak do červena zbarvené budovy na Náměstí Republiky, které při pozdním odpoledním slunci působí impozantně. Vyhlídkou na město s Araratem v pozadí se pak můžete kochat ze schodů na Kaskádě. Po celém městě jsou rozesety parky.
Nejlepším zážitkem z Jerevanu jednoznačně byla večerní show u fontány na Náměstí Republiky, kterou nelze vynechat.
Poslední dvě noci jsme opět strávili v hostelu Happy camper v docházkové vzdálenosti od metra Marshal Baghramyan. Na jídlo jsme pravidelně chodili do místními velmi oblíbené restaurace Anteb. Restaurace i personál je trochu "strohý", ale jídlo bylo fajn. Jídlo pro dva s předkrmem a pitím se pohybovalo kolem 250 - 300 Kč. Obzvlášť super bylo grilované jehněčí. Ve stejné ulici na protější straně má Anteb také pobočku se sladkým pečivem plným pistácií a dalších ořechů. Pokud se chcete jen rychle a levně zaplacnout, ideální je lahmajoun (tenká pšeničná placka s mletým masem a kořením asi za 20 Kč). Prodává se v bistrech po celém městě.
Po městě jsme se dopravovali především pěšky, je celkem malé, případně metrem. Cena MHD je 100 AMD (5 Kč), levné jsou i taxíky (z centra za město k památníku genocidy jsme platili 40 Kč).
Náklady
- zpáteční letenka Praha - Kyjev - Jerevan s first minute akcí Ukraine Airlines 2600 Kč
- doprava z letiště do Jerevanu (jeden směr) klimatizovaným minibusem 15 Kč, případně taxi do města 100 Kč
- jízda MHD (metro, maršrutka) po Jerevanu 5 Kč
- taxi po městě 20-50 Kč
- ubytování v Jerevanu - dvoulůžkový pokoj v hostelu už od 300 Kč
- ubytování mimo Jerevan - pěkný dvoulůžkový pokoj v rodinných penzionech s vlastní koupelnou a snídaní 600 - 800 Kč
- půjčení auta (SUV) na 4 dny s full cover pojištěním 6 900 Kč
- benzin 95 - 21 Kč/litr
- jídlo pro dva v levnější restauraci s předkrmem a pitím kolem 250-300 Kč
- místní SIM karta s 10 GB 220 Kč
Jak se ti cestopis líbil?
Michala M. procestovala 18 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne.com se přidala před 6 lety a napsala pro tebe 3 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil14 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Ahoj, chystam se zacatkem kvetna, mam vice konkretnich otazek. posli prosim kontakt abych mohla zavolat. diky
Ahoj, chystam se zacatkem kvetna, mam vice konkretnich otazek. posli prosim kontakt abych mohla zavolat. diky
Zdravím, Michalo, cestopis mne zaujal , kromě informací má i krásné fotografie. Plánuji příští rok a chtěl jsem se zeptat, ve kterém měsíci byla cesta, a jaké bylo počasí ?? Díky....
Zdravím, Michalo, cestopis mne zaujal , kromě informací má i krásné fotografie. Plánuji příští rok a chtěl jsem se zeptat, ve kterém měsíci byla cesta, a jaké bylo počasí ?? Díky....
Děkuji za milá slova :) My jsme byli v první polovině června a už bylo dost horko kolem 35 st. Pro příště bych volila klidně pozdní jaro nebo začátek podzimu, letní prázdniny spíše ne.
Děkuji za milá slova :) My jsme byli v první polovině června a už bylo dost horko kolem 35 st. Pro příště bych volila klidně pozdní jaro nebo začátek podzimu, letní prázdniny spíše ne.
Ahoj Míšo, děkuji za cenné informace. Chystám se do Arménie příští rok v dubnu, tak už teď se těším.
Ahoj Míšo, děkuji za cenné informace. Chystám se do Arménie příští rok v dubnu, tak už teď se těším.
Ahoj, nevite, jak je to s divokymi psy v Armenii? Treba v Albanii je to obcas hodne neprijemne, zvlast, kdyz se na vas sejde cela smecka hladovych psu po dlouhe zime.. Jedna se mi o nejake trekovani ve volne prirode. Treba v Gruzii s tim problem nebyl, v Albanii bych se bal solo turistiky z tohoto duvodu.
Ahoj, nevite, jak je to s divokymi psy v Armenii? Treba v Albanii je to obcas hodne neprijemne, zvlast, kdyz se na vas sejde cela smecka hladovych psu po dlouhe zime.. Jedna se mi o nejake trekovani ve volne prirode. Treba v Gruzii s tim problem nebyl, v Albanii bych se bal solo turistiky z tohoto duvodu.
Má zkušenost je již téměř 20 let stará, ale normálně jsme chodili po horách, v přírodě, i po památkách volně v krajině a nikde žádný problém. Vlastně tam nebyla vůbec žádná zvířata, nejen psi. Kdo by taky v takovém vedru přežil... :-)
Má zkušenost je již téměř 20 let stará, ale normálně jsme chodili po horách, v přírodě, i po památkách volně v krajině a nikde žádný problém. Vlastně tam nebyla vůbec žádná zvířata, nejen psi. Kdo by taky v takovém vedru přežil... :-)
Nebyl jsem tam, ale téma mě zaujalo, tak jsem vygoogloval v popisu tohoto pěkného treku toto: TIP: trekové hole se budou hodit nejen na chůzi, ale i na pastevecké psy. https://www.natreku.cz/geghamske...ero-sevan/
Jinak rady, jak reagovat na psy, jsou třeba tady: https://zahorami.cz/2019/06/co-d...ni-se-psy/ Z toho i z mých zkušeností vyplývá, že generalizovat na země moc nejde. Já třeba měl na rozdíl od autora 2x špatnou zkušenost v Barmě, ale žádný problém v Thajsku. V horách severní Indie jsem měl jednou doprovázejícího pasteveckého psa, který zrovna neměl co na práci https://www.zonerama.com/liborst.../173842312 a jednou brzy ráno za tmy v Lehu na mě vyběhli 3 štěkající psi (ještě že jsem měl preventivně v ruce celkem velký kámen).
Nebyl jsem tam, ale téma mě zaujalo, tak jsem vygoogloval v popisu tohoto pěkného treku toto: TIP: trekové hole se budou hodit nejen na chůzi, ale i na pastevecké psy. https://www.natreku.cz/geghamske...ero-sevan/
Jinak rady, jak reagovat na psy, jsou třeba tady: https://zahorami.cz/2019/06/co-d...ni-se-psy/ Z toho i z mých zkušeností vyplývá, že generalizovat na země moc nejde. Já třeba měl na rozdíl od autora 2x špatnou zkušenost v Barmě, ale žádný problém v Thajsku. V horách severní Indie jsem měl jednou doprovázejícího pasteveckého psa, který zrovna neměl co na práci https://www.zonerama.com/liborst.../173842312 a jednou brzy ráno za tmy v Lehu na mě vyběhli 3 štěkající psi (ještě že jsem měl preventivně v ruce celkem velký kámen).
Diky za odkazy, poucne! Podle me je toto tema, ktere neni temer rozebirane zde na CL, coz je skoda. Clovek se nemuze pripravit na vsechny strasti, ktere ho mohou v dane zemi potkat a myslim, ze tohle je zrovna jedna z tech castych a pomerne nebezpecnych situaci, ktere mohou neznale turisty velmi neprijemne prekvapit, ci primo ohrozit na zivote a to na spouste mist na svete.
Diky za odkazy, poucne! Podle me je toto tema, ktere neni temer rozebirane zde na CL, coz je skoda. Clovek se nemuze pripravit na vsechny strasti, ktere ho mohou v dane zemi potkat a myslim, ze tohle je zrovna jedna z tech castych a pomerne nebezpecnych situaci, ktere mohou neznale turisty velmi neprijemne prekvapit, ci primo ohrozit na zivote a to na spouste mist na svete.
Psy jsem v Arménii nepotkal, ale zkorumpované policisty ano, takže bacha zvláště pokud budete mít půjčené auto. V Gruzii v horách problém nebyl se zvířaty, i policie byla milejší.
Psy jsem v Arménii nepotkal, ale zkorumpované policisty ano, takže bacha zvláště pokud budete mít půjčené auto. V Gruzii v horách problém nebyl se zvířaty, i policie byla milejší.
A jak jsi vyresila ty cinkly ochrance prava?
A jak jsi vyresila ty cinkly ochrance prava?
Pokuta 100$ a eskorta 10km k bankomatu. Za předjíždění kamionu na neexistující plne care. Od té doby (půjčení auta na 6 dnů v Jerevanu) jízda se staženou prdeli 50km/h i na "dálnici". Tam je každý s každým "brat", každý si s policajty na křižovatkách podává ruku, ale jak zjistí, že jsi cizinec, tak si tě podají. V půjčovnách nabízejí jen pár typů aut takže policie ví dobře na koho se zaměřit. Prostě se na mě pověsili, poprvé provedli kontrolu, nic nenašli, pověsili se na mě a čekali na "chybu". Žádné drobné je nezajimaly, ani lari v hotovosti... chtěli cash z bankomatu a dostali ho .. číslo na ambasádu jsem neměl... a i kdyby, přes roaming by vyřešení stalo stejně jako straf.
Pokuta 100$ a eskorta 10km k bankomatu. Za předjíždění kamionu na neexistující plne care. Od té doby (půjčení auta na 6 dnů v Jerevanu) jízda se staženou prdeli 50km/h i na "dálnici". Tam je každý s každým "brat", každý si s policajty na křižovatkách podává ruku, ale jak zjistí, že jsi cizinec, tak si tě podají. V půjčovnách nabízejí jen pár typů aut takže policie ví dobře na koho se zaměřit. Prostě se na mě pověsili, poprvé provedli kontrolu, nic nenašli, pověsili se na mě a čekali na "chybu". Žádné drobné je nezajimaly, ani lari v hotovosti... chtěli cash z bankomatu a dostali ho .. číslo na ambasádu jsem neměl... a i kdyby, přes roaming by vyřešení stalo stejně jako straf.