Autem po Islandu
S čím počítat, pokud se rozhodnete projet Island na vlastní pěst. A pár tipů k tomu.
Cestopis z roku 2018 napsala Terez N
Moje cesta na Island začala už v roce 2012. Tehdy z ní ale sešlo a místo toho jsme jeli jinam. Nakonec za to mohla náhoda a já se tam konečně vydala v létě 2018. Jeden červnový večer tedy nasedám do letadla ČSA. Slunce už pomalu zapadá. Takže když pak přistanu na místě těsně před půlnocí a okolo mě světlo, je mozek trochu zmatený.
Půjčení auta na Islandu
Nejjednodušším způsobem, jak se pohybovat po Islandu je po vlastní ose. Kdo má více času, může stopovat, případně využít veřejnou dopravu. Ale vlastní auto je přeci jen pohodlnější. Touto cestou jsme se tedy vydali i my.
Jako obvykle volíme nejmenší a nejlevnější auto z nabídky. Roadtripy jsem podnikala i s corsou a microu, takže v podstatě cokoli nám dají, bude větší. A pokud neberete kempra nebo vás není víc jak dva, zbytečně si připlatíte. Jedinou výjimku tvoří to, že byste chtěli do vnitrozemí na vlastní pěst. I tak ale pozor. Pojištění auta, byť plné, obvykle nezahrnuje poničení podvozku, kol a střechy. A záchrana v případě uvíznutí v brodu je většinou taky na váš účet.
Volba padla na AVIS. Velké půjčovny používám raději, protože většinou dostanete auto, co má najeto pár kilometrů, takže pravděpodobnost, že se něco vysype, je celkem malá. Navíc vyzvednutí a vrácení probíhá v areálu letiště. Odpadají tak starosti s případným přesunem někam dál nebo voláním shuttlu. Uznávám, velkou roli hraje i to, že mohu využívat slevu pro pracovníky v cestovním ruchu, takže se dostávám na cenu jako v second tier nebo místních půjčovnách. I tak je ale půjčovné s pojistkou jednou z největších položek v rozpočtu.
Řízení a ježdění po Islandu
Pokud pojedete v podstatě kamkoli mimo hlavní oblasti, doporučuji před cestou zkouknout stav silnic (http://www.road.is/). Kromě uzavírek a případného sněhu je dobré kontrolovat i vítr. Ostatně maník v autopůjčovně nás hned na úvod informoval, že mámě štěstí, neboť právě pominuly high winds a už tu vítr fouká “jen” rychlostí okolo 100 km/h. Jak mi pak potvrdila kamarádka, která na Islandu bydlí, není to žádná ***. Před případnými problémovými úseky (průsmyky, písečné pláně na jihu atd.) jsou informační panely, takže kdyžtak budete varováni předem.
Ne nadarmo jsou obvykle v půjčovaných autech, řádně na očích na palubní desce nebo u madel dveří, cedule s výstrahou a doporučením, abyste kontrolovali vítr i při parkování. Parkování je totiž možné jen PROTI větru. Proč? Odpověď je jednoduchá. Dveře po větru prostě neudržíte a oprava jde obvykle z kreditky řidiče. Prvních pár dní vám to přijde divné, ale pak si zvyknete. A pochopíte...
Na to, jaké má Island počasí, jsou hlavní silnice ve velmi slušném stavu. Bavíme-li se o silnicích mimo město nebo větší vesnice. I když se jedničce říká “highway”, moc iluzí si nedělejte. S výjimkou okolí Reykjavíku je to jeden pruh tam, jeden proti a jízda maximálně 90 km/h. Jak se ale budete od Reykjavíku vzdalovat, přibude zatáček. Nevěřte tedy google mapám nebo jiným, dorazíte později. Počítejte tedy s rezervou.
Stejně tak klesá kvalita silnic vedlejších. Obecně lze říci, že čím má silnice vyšší řád (jednotky, desítky, stovky), tím jízda po ní bude zajímavější. A pomalejší. Někdy jsme byli rádi, že můžeme zařadit trojku. Neplatí to samozřejmě vždy. Zažili jsme šílenou gravel road na desítkové silnici i naprosto dokonalý asfalt na stovce. Někdy jsem se v horších úsecích podél vody nedokázala rozhodnout, jestli se budu raději vyhýbat kamenům na silnici s volantem v ruce, nebo jen tak sedět na místě spolujezdce a koukat do moře ze srázu, který začínal hned vedle cesty.
Samostatnou kategorií jsou pak silnice začínající F, které jsou pouze pro auta 4x4. Pokud tam vjedete s normálním autem, tak pojistka obvykle nekryje nic. A jestli vás tam chytí policie, očekávejte poměrně mastnou pokutu. Islanďany už totiž přestalo bavit tahat turisty z brodů nebo písku… Nicméně pokud máte alespoň špetku pudu sebezáchovy, nepojedete tam. Na začátku se může silnice zdát v pohodě, ale dřív nebo později se dostaví slušné oraniště s hromadou šutrů. Mají tam i speciálně upravené autobusy na tyhle cesty. Občas tedy potkáte extrémy od cestovek, nebo jen mírně vytuněnou linku. Já si ho vyfotit nestihla, tak alespoň odkaz na ukázku od nějaké místní agentury (https://mountaineers.is/wp-conte...50x700.jpg).
Benzinek je tam méně než u nás. Hlídejte si tedy rafičku. Občas je to i k té nejbližší celkem daleko.
Kolik to všechno stojí?
Hodně. Island je jednou z nejdražších zemí na světě. Prostě jste na severu a s výjimkou skleníku se tu toho moc vypěstovat nedá. Ani další věci ale nejsou žádná láce. Níže ukázky našich nejčastěji placených položek:
- benzin: 222 ISK / litr
- skyr (malý kelímek): 450 ISK
- skyr (kelímek 500 g): 950 ISK
- kafe v kiosku: 400 ISK
- fish & chips: 1400 - 2200 ISK
Kurz byl tehdy 100 ISK za cca 21 CZK
Pokud plánujete jíst v restauracích a bydlet v hotelu, tak se prohnete ještě víc. Služby jsou tam velmi drahé. Pokud se ale nebojíte spát ve stanu nebo v autě, dá se na ubytování velmi ušetřit.
Kouzlo, které rozpočtu pomůže (pokud nebudete spát na divoko a riskovat pokutu), se jmenuje Camping card - https://utilegukortid.is/?lang=en. Za necelé 4 000 Kč (+ poštovné nebo zakoupení na místě) může pár cestovatelů nebo rodina, prostě jeden stan, strávit až 28 nocí v kempu s tím, že se platí jen místní taxa ve výši 333 ISK / osoba / noc. Kempy jsou po celém ostrově a až na pár výjimek jsme si s nimi vystačili. Kvalita se liší. Někdy se jedná jen o plácek s posekanou trávou a sociálkou, jindy je poblíž termální bazén nebo hotel, ke kterému kemp patří a kde můžete v klidu sedět s kávou zatímco díky otevřené Wi-Fi surfujete po netu. Zapojení kempů do této akce je dobrovolné. Kartu tedy nelze uplatnit všude. Ale jak jsem psala, je jich dost. Protože jsou některé kempy trochu bokem od všeho, objevili jsme díky tomu další nádherná místa, která bychom jinak možná přejeli. Karta platí v sezóně; přes zimu holt smůla.
Kam se vydat?
Vždycky se najdou speciální cíle (filmové lokality, umělecká díla, architektura atd.), ale na Island se jezdí hlavně za přírodou. Další řádky tedy budou o “klasickém” Islandu v létě.
Výhodou Islandu je, že skoro všechny největší zajímavosti jsou přímo u silnice, známé to jedničky, tzv. ring road, která vede okolo celého Islandu. Neříkám, že jinde nic není, ale k hlavním atraktivitám se dostanete pohodlně.
Pokud plánujete cestu po Islandu, můžete jako základ použít následující mapu (https://www.google.com/maps/d/ed...54&z=7). Zaznamenala jsem tam hlavní cíle a výchozí itinerář na týdenní roadtrip.
Okružní silnice má kolem dokola cca 1300 km. Není to mnoho, ale není to zrovna málo. Pokud sem tam přidáte nějakou odbočku, číslo ještě naroste. My najeli přes 4000 km za dva týdny. Celá posádka vozu ale byli řidiči a abychom měli dost času na přejezdy i výlety, tak jsme občas vstávali ve čtyři ráno. Jo, jsme blázni. Bylo ale světlo (v létě tam mají tmu necelé 4 hodiny denně), tak to šlo celkem snadno. Před cestou každopádně doporučuji zkouknout, jak to bude se světlem v době vaší cesty. Ať pak nejste překvapení. Ať už v dobrém, nebo špatném směru. https://www.timeanddate.com/sun/.../reykjavik
I přes léto počítejte místy se sněhem. V půlce června jsme potkaly odvážné slečny, které plánovaly jít Laugavegur trek. Na místních informacích jim sdělili, že sněhu je tam místy po pás. Ale že jestli to prošlápnou, udělají tím spoustě lidem radost. No, nepřošláply. Náhodou jsme je pak ještě dvakrát popovezli, když stopovaly po ostrově.
Ačkoli léto, mikina a dlouhé kalhoty budou vašimi přáteli. Ale je pravda, že když pak vysvitne sluníčko a nefouká, máte pocit že je strašné vedro. Teploměr přitom ukazuje asi tak 15 °C. Přibalte i pláštěnku, deštník nemá smyl, při nejbližší příležitosti vám ho ohne vítr. Teploty pod nulou nejsou v noci nic neobvyklého. Tedy alespoň mimo pobřežní oblasti.
Mix poznámek, aneb co se jinam nevešlo.
- Mapy.cz plně postačují. Jak na navigaci pro jízdu autem, tak pro pěší výlety. Znaly i tu nejzapadlejší stezku.
- Jako inspirace pro výlety s batohem skvěle posloužila kniha Rother - Island - nejkrásnější turistické trasy po horách a pobřeží.
- Kartou se dá platit skoro všude. Měli jsme s sebou ekvivalent cca 1000 CZK a ani ten jsme celý nevyužili. Jen při placení počítejte s tím, že ISK nemá většina bank v základní nabídce, takže směna půjde ještě přes EUR. Jestli ale máte rozumnou banku, ztráta bude minimální.
- Pokud pojedete v létě a máte problém usnout za světla, nezapomeňte přibalit klapky na oči.
- Island je ráj pro milovníky bydlení na samotě. I já k nim patřím. Ale uznala jsem, že všechno má své meze.
- Jestli si chcete zaposilovat, na pláži Djúpalónssandur se povaluje pár kamínků. Kdysi se jimi určovala síla námořníků.
A ještě jedna mapa na závěr. Sice není moje, prý je od Čechů a jistě bude patřit i mezi vaše nejpoužívanější. Jedná se totiž o mapu teplých pramenů :)
https://hotpoticeland.com/
Kdyby byl autorem někdo odtud, tak díky!
Jak se ti cestopis líbil?
Terez N procestovala 29 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 4 lety a napsala pro tebe 4 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil3 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Na Islandu zatraceně záleží na tom, kam chce člověk jet a co chce vidět. Jezdit Já bych do auta z půjčovny typu Avis vůbec nešla. Měli jsme Mitsubishi Pajero přes carrenters.is od soukromého majitele, ten nás vyzvedl na letišti po příletu, papíry jsme vyplnili jako v normální půjčovně, v autě se dalo spát, měli jsme tam i kempingové vybavení a rezervní pneu a k tomu pojistku, která se nevztahovala jen na 3 věci - utopení auta v brodu (to by pojistil jen blázen :-)), vyvrácené dveře větrem a poškození laku pískem hnaným větrem. Díky velikosti auta jsme mohli projet i vnitrozemí a to bylo právě to, co nás na Islandu uchvátilo nejvíc, skoro jsme tam nepotkali živou duši, ranger nás dokonce poslal na torleidi, neskutečný zážitek...
Na Islandu zatraceně záleží na tom, kam chce člověk jet a co chce vidět. Jezdit Já bych do auta z půjčovny typu Avis vůbec nešla. Měli jsme Mitsubishi Pajero přes carrenters.is od soukromého majitele, ten nás vyzvedl na letišti po příletu, papíry jsme vyplnili jako v normální půjčovně, v autě se dalo spát, měli jsme tam i kempingové vybavení a rezervní pneu a k tomu pojistku, která se nevztahovala jen na 3 věci - utopení auta v brodu (to by pojistil jen blázen :-)), vyvrácené dveře větrem a poškození laku pískem hnaným větrem. Díky velikosti auta jsme mohli projet i vnitrozemí a to bylo právě to, co nás na Islandu uchvátilo nejvíc, skoro jsme tam nepotkali živou duši, ranger nás dokonce poslal na torleidi, neskutečný zážitek...
Island je super v tom, že toho nabízí opravdu hodně. S tím autem je to podle každého preferencí. Já jsem zvyklá jet hodně lowcost v rovině pohodlí, spaní venku nebo pod plachtou mi nedělá problém. I když s ohledem na počasí na Islandu, jsme s sebou vytáhli stan :) Spát ve dvou se dá opravdu i v té corse. Jen to chce praxi.
Btw. kdo by si chtěl půjčit na spaní něco pohodlnějšího a vybaveného, ale aby to zas nebylo velké, tak dost lidí jezdilo s auty od https://www.kukucampers.is/ a vypadali celkem spokojeně.
Island je super v tom, že toho nabízí opravdu hodně. S tím autem je to podle každého preferencí. Já jsem zvyklá jet hodně lowcost v rovině pohodlí, spaní venku nebo pod plachtou mi nedělá problém. I když s ohledem na počasí na Islandu, jsme s sebou vytáhli stan :) Spát ve dvou se dá opravdu i v té corse. Jen to chce praxi.
Btw. kdo by si chtěl půjčit na spaní něco pohodlnějšího a vybaveného, ale aby to zas nebylo velké, tak dost lidí jezdilo s auty od https://www.kukucampers.is/ a vypadali celkem spokojeně.
Veľmi pekne napísané
Veľmi pekne napísané