Benátky uprostřed acqua alty aneb zážitek na celý život
Pamatujete si na rok 2019, konkrétně na podzim, kdy ulice Benátek zaplavila velká voda? Právě v té době jsme se totiž s přítelkyní vydali navštívit toto krásné město. A stálo to za to!
Cestopis z roku 2019 napsala Kateřina Matoušková
Nečekané záplavy
Letenky jsme měly koupené pár měsíců dopředu a záplavy přišly tři dny před dnem odletu. Měly jsme tedy na výběr. Mohly jsme se rozhodnout, že se na to vykašleme, letenky necháme propadnou a za ubytování na airbnb dostaneme třeba něco zpátky. Naštěstí jsme se rozhodly vydat na cestu a zažily jsme něco neuvěřitelného: Benátky téměr bez lidí. Jak se později ukázalo, v době covidové to nebyl tak zvláštní úkaz, ale v roce 2019 se jednalo o zcela výjimečný stav.
Příprava na cestu
Dopoledne v den odjezdu jsme se vydaly na nákup holinek a následně vyrazily na letiště. Náš spoj byl noční, tudíž jsme do Benátek měly dorazit až po jedenácté hodině večerní. S tím se pojilo hned několik obstrukcí. První z nich bylo najít vhodné ubytování, které by si neúčtovalo za přirážku při nočním předání klíčů. Jelikož jsme ubytování hledaly na portálu airbnb, ukázalo se, že narazit na takové ubytování, které nestojí majlant, má dobrou polohu a neúčtuje si žádné směšné poplatky, je docela náročný úkol. Nakonec jsme ho ale zvládly na jedničku a našly si skvělé ubytování v prvním patře s klíčky, které na nás čekaly v trezoru ke kterému jsme obdržely kód a vyhnuly jsme se tedy příplatku za noční předání klíčů.
Cesta do Benátek
Když jsme dorazily na letiště Václava Havla, byly jsme jediné dvě cestující v gatu, které na sobě měly holinky. Jelikož jsme cestovaly nalehko a jen na prdloužený víkend, neměly jsme je kam jinam dát. Cesta letadlem byla poklidná a na benátské letiště, které je mimochodem nádherné, jsme dorazily podle plánu v 11 hodin v noci. Z letiště Marco Polo existuje několik možností, jak se dostat do centra města:
- Buď přímo z letiště autobusem, který vás přiblíží k Benátkám, neboť po samotných Benátkách žádné autobusy ani auta nejezdí.
- Nebo pomocí vodního autobusu, takzvaného vaporetta.
- Popřípadě se můžete vydat na kilometrovou cestu k zastávce autobusu, ze které zaplatíte za lístek méně, než kdybyste jeli přmo z letiště.
My si zvolily možnost vaporetta, protože cenově vycházelo stejně jako autobus přímo z letiště a hlavně jsme chtěly být co nejdříve v ubytování a prospat se. Co nás na vaporettu překvapilo bylo to, že cesta s ním trvala přibližně dva roky. Nevadí. Po půlnoci jsme konečně dorazily na ubytování a ulehly do postele. Cestou do airbnb jsme se kochaly setmělými benátskýmu ulicemi, které byly liduprázdné a protínaly je pouze sítě kanálů. A hlavně, a to musím zdůraznit: cestou jsme narazily pouze na dvě kaluže, takže ano, vypadaly jsme jako dva blázni, kteří se v noci chodí po Benátkách procházet v holinkách.
Dobré ráno, Benátky!
Hned první ráno v Benátkách nás ale čekal šok. Když jsme se totiž vzbudily, venku na nás čekalo malé překvapení. Ulice, ve které jsme bydlely byla zaplavená přibližně půl metrem vody a my byly vděčné, že jsme si prozřetelně vybraly bydlení v prvním patře. No nic. Nazuly jsme si holinky, přes ně natáhly pytle na odpadky, protože voda nám sahala nad kolena, a vydaly jsme se na průzkum města.
Na co pozor během acqua alty
Ačkoliv jsme město prozkoumávaly v dešti a větru, stálo to za to. Ulice byly skoro prázdné, místní se věnovali úklidu spouští po velké vodě a my neměly kam jít nakoupit, protože z důvodu acqua alty byly veškeré krámky dopoledne zavřené. Nakonec se nám ale poštěstilo a jedné místní ženě se nás zželelo a speciálně kvůli nám otevřela svůj krámek s pečivem a potravinami. Sice jsme všechny mluvily jinou řečí, ale pořídily jsme jídlo i nápoje. Z důvodu špatného počasí byly zavřené i restarauce a my tak bohužel neměly možnost posedět si u kanálu, kochat se architekturou, pozorovat okolní ruch a vychutnávat si pastu a pizzu se sklenkou italského vína v ruce. I přesto nás ale Benátky okouzlily. A jak se ukázalo, holinky jsme nakonec využily, protože během našeho pobytu hojně pršelo a voda neustále stoupala.
Co si nenechat v Benátkách ujít
Pokud rádi chodíte a nedělá vám problém pohybovat se po svých, dají se Benátky bez potíží projít pěšky. A která místa nesmíte při svých toulkách rozhodně vynechat?
- Most vzdechů - ačkoli by se mohlo zdát že je jeho název odvozen od činnosti typické pro milence, není tomu tak. Nedaleko mostu se totiž nacházelo vězení a vzdechy vydávali vězni, nikoliv milenecké dvojice. I přesto ale koluje legenda, že pokud se milenci pod Mostem vzdechu políbí, jejich láska vydrží navždy.
- Canal Grande - to co je v jiných velkých městech dopravní tepnou, tím je v Benátkách Canal Grande. A snad ani nemusím dodávat, že je neuvěřitelně fotogenický!
- Ponte di Rialto - jeden z mnoha mostů vedoucích přes Canal Grande. Poznáte ho na první pohled díky dvěma věcem: jsou na něm nejrůznější obchůdky se suvenýry a je obsypán turisty. Ale zkrátka a dobře, opravdu stojí za návštěvu!
- Náměstí svatého Marka - o tomto místě se snad ani nemusím zmiňovat. Jedná se o dominantu Benátek a náměstí je vskutku krásné a zamilujete si ho!
- Ponte dell'Accademia - další most, který stojí za návštěvu a vede přes Canal Grande. Jeho hlavním poznávacím znamením je to, že je vyrobený ze dřeva.
Na co si dát v Benátkách pozor
Pokud se na návštěvu Benátek chystáte, důkladně si nastudujte co se v Benátkách smí, ale hlavně, co se v ních NESMÍ. Toho je totiž opravdu hodně a mnohdy by vás to možná ani nenapadlo.
- Tak za prvé, v Benátkách je přísně zakázáno jíst na ulici. Pokud to přeci jen porušíte, zjistíte na vlastní kůži, proč je to zakázáno. (Ano, souvisí to s holuby.)
- Tím se dostáváme k dalšímu bodu: nekrmte holuby!
- V Benátkách se nesmí postávat na mostech. A jelikož jsou Benátky prakticky jen mosty a kanály, je důležité toto pravidlo dodržovat. V případě, že byste se na mostě zastavili, mohli byste způsobit zácpu.
- Přestože by to napadlo asi málokoho, stejně to zmíním: koupání v kanálech je přísně zakázané.
- Odpadky patří do koše! Sice pro většinu z nás je toto pravidlo samozřejmostí kdekoliv, ale v Benátkách si obzlášť dávají záležet na čistotě a odpadky se tak smí odhazovat pouze do odpakových košů a dalších míst, která jsou pro odpad určená. To je nevýhoda toho, když město postavíte na vodě. Jakýkoli odpadek hozený volně do kanálu by časem prosmrděl celé město.
Co se hodí vědět před cestou
Nalákal vás tento text a nyní zvažujete návštěvu Benátek? Ještě než si koupíte letenky a sbalíte kufry, přečtěte si několik věcí, které je dobré před cestou znát.
- V žádném případě necestujte s kufrem. Benátky totiž doslova leží na vodě. V praxi to znamená, že neustále chodíte nahoru a dolů po mostech. A na většině z nich jsou schody. Cestovat s kufrem na kolečkách je tedy velice špatný nápad aneb batůžkářům zdar!
- Dávejte pozor kam jdete. Sice to zní divně, ale spadnout do kanálu není tak těžké, jak by se mohlo zdát.
- Pokud do Benátek letíte během období acqua alty, přibalte si holinky. Na letišti budete vypadat jako blázni, ale ve městě je oceníte.
- A pokud vás zajímá historie a různé legendy, přečtěte si ty o Benátkách. Z některých příběhů vám budou vstávat vlasy na hlavě.
Jak se ti cestopis líbil?
Kateřina Matoušková procestovala 15 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne.com se přidala před 7 lety a napsala pro tebe 4 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil2 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
2 roky cesta z letiste do Benatek? To byla nejaka okruzni plavba,ne? 😃
2 roky cesta z letiste do Benatek? To byla nejaka okruzni plavba,ne? 😃
Opravdu nám přišlo, že se plavíme dva roky! :D I plavání by bylo bývalo rychlejší!
Opravdu nám přišlo, že se plavíme dva roky! :D I plavání by bylo bývalo rychlejší!