Biely klenot v Abu Dhabi
Počas mojej cesty po Spojených Arabských Emirátoch som sa rozhodol navštíviť aj najväčší emirát a hlavné mesto – Abu Dhabi. Je to moderné mesto s historickou črtou.
Cestopis z roku 2018 napsal Lucky
Celý článok je dostupný na blogu: https://www.tulave-tenisky.sk/ce...abu-dhabi/
Príbeh sa začína v Dubaji, kde ma vyzdvihne vopred dohodnutý odvoz a s malou skupinkou čínskych turistov sa odveziem do Abu Dhabi. Mesto má viac ako 1 500 000 obyvateľov. Abú Zabí, ako sa vyslovuje, je hlavným mestom emirátu a zároveň hlavným mestom celej federácie. Je vzdialené asi hodinku cesty z Dubaja po širokej diaľnici smerom na juhozápad.
Ako prvá zastávka v Abu Dhabi je návšteva zábavného centra Ferrari, kde okrem luxusných áut je možnosť vyšantiť sa s desiatkami atrakcií. Na chvíľu som sa ocitol v kokpite formule a mohol som si vyskúšať ako sa cítil Michael Schumacher v čase jeho najväčšej slávy. Za vyšší poplatok je možnosť sadnúť si aj do luxusného Ferrari a nechať sa odviesť veľkou rýchlosťou.
Medzi atrakciami nechýba ani závodná autodráha s autami ovládanými diaľkovým ovládaním. Obľúbenou atrakciou všetkých návštevníkov je vyskúšať si výmenu pneumatík ako v reálnom pit stope. Aj pri tej najväčšej námahe, to nikto nestihol ako ozajstný technici.
Dva tisíc rokov dozadu
Pri návšteve Heritage Village sa návštevník dostane o dva tisíc rokov dozadu. Kamenné a hlinené domy s malými záhradami a inovatívny systém zavlažovania je možné obdivovať celé hodiny pod vysokými palmami. Človek sa niečo dozvie o histórií a môže si vyskúšať, ako žili obyvatelia v ére, kedy na horizonte neboli ešte žiadne vysoké mrakodrapy.
V pozadí Herritage Village sa z piesku ako hory týčia vysoké moderné sklenené mrakodrapy, ktoré nám pripomínajú, že žijeme v 21. storočí. Na druhej strane zátoky môžeme v múzeu pozorovať pôvodné drevené rybárske lode. Rybolov a poľnohospodárstvo boli dve hlavné činnosti emirátskych predkov pred objavením ropy. Odkedy šejkovia začali obchodovať s čiernym zlatom, sa život v Emirátoch radikálne zmenil.
V centre bohatstva
Ďalšou zastávkou pri návšteve Abu Dhabi je Emirates Palace. Je to honosný luxusný palác plný zlata a prepychu. Je to hotel, kde cena za jednu noc je vysoká ako priemerná mzda bežného Slováka za celý mesiac. Interiér hotela je pre návštevníkov voľne prípustný a preto okrem hostí sa v okolí recepcie premáva aj množstvo návštevníkov, ktorí obdivujú dych berúci luxus. Na stenách visia obrazy bohatých arabských šejkov, podlahy sú z mramoru a všetko ostatné zo zlata.
Pred palácom sú upravené záhrady s palmami a fontánami. Vysoko do výšky sa týči obrovská vlajka Spojených Arabských Emirátov. Avšak nesiaha na výšku mrakodrapov, ktoré sú ikonou Abu Dhabi. Stali sa súčasťou kulís v rôznych filmoch, napríklad v Rýchlo a zbesilo.
Najkrajšia zo všetkých je v Abu Dhabi
To najlepšie nakoniec. Pri mojich cestách som navštívil veľa mešít a svätostánkov rôznych iných náboženstiev. Ale veľká biela mešita šejka Zayeda so svojimi 82 kupolami predstavuje kráľovnú medzi mešitami. Práce na tomto chráme začali v roku 1996. Snehobiely palác bol dokončený len nedávno, v roku 2007. S kapacitou viac ako 40 000 veriacich je oficiálne treťou najväčšou na svete.
Celý komplex má obdĺžnikový tvar s úctyhodnými rozmermi 300 x 420 metrom. Na každej strane stojí vysoký minaret. Je to palác ako z rozprávky. Smerujú k nemu tisícky návštevníkov, ktorí prechádzajú podzemím cez vstupnú kontrolu, kde následne potom vyjdu na povrch v tesnej blízkosti mešity.
Najväčší klenot mešity sa však nachádza v útrobách mešity. Interiér mešity je jedným slovom božský. Všade dominuje biely lesklý mramor so zlatom. Mramor je taký čistý, že by som sa nebál z neho najesť. Interiér zdobia kvetinové dekorácie nakreslené po stenách.
Od začiatku bolo v pláne, že to bude najveľkolepejšia mešita na svete. Preto do nej investovali až 2,5 miliardy emirátskych dirhamov (630 miliónov €). Veľa peňazí potrebovali najmä na výzdobu. Jednotlivé miestnosti sú totiž okrášlené pravým zlatom, perlami a drahokamami. Mešita sa rozprestiera na ploche 22 tisíc metrov štvorcových. Toto veľkolepé dielo sa nachádza priamo v centre Abú Dhabí a už z diaľky pritiahne pozornosť vďaka nádhernej bielej fasáde.
I keď mešita vyzerá na prvý pohľad ako moderná stavba, v skutočnosti kombinuje hneď tri rôzne pôvodné štýly. Na jej budovách sú vidieť prvky osmanskej, fatimidskej a mameluckej architektúry. Na výstavbu bolo potrebných až 250 tisíc ton betónu, ktorý sa nakoniec stal aj hlavným stavebným materiálom. No najmä interiér bol vyzdobený najkvalitnejším mramorom, ktorý sa nachádza na podlahe, ale aj na niektorých stenách. Pri stavaní mešity potrebovali nazbierať materiál až z jedenástich krajín, aby tak použili len to najkvalitnejšie, čo bolo aktuálne na trhu.
Celý článok je dostupný na blogu: https://www.tulave-tenisky.sk/ce...abu-dhabi/
Jak se ti cestopis líbil?
Lucky procestoval 41 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Střední Ameriku. Na Cestujlevne.com se přidal před 2 lety a napsal pro tebe 9 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.