Budapešť pro začátečníky i pokročilé
Chcete si na vlastní pěst zkusit vycestovat? Nabízím návod na víkendový poznávací výlet do Maďarské metropole.
Cestopis z roku 2024 napsala HOLKAbezPŘEZDÍVKY
Cestopis Vám má poskytnout ucelené informace a itinerář pro víkendový pobyt ve všech ročních období. Budapešť jsem navštívila celkem 4x (2022 - srpen, 2022- prosinec, 2023-květen a 2024- leden) a vím, že se počet návštěv ještě navýší. Tak pohodlně se usaďte.
Termín - letenky - ubytování
Co se termínu týká neexistuje měsíc, kdy by byla návštěva vysloveně nevhodná. Počítejte, že v Budapešti je vždy o pár stupňů tepleji než v Praze. V zimě je to tedy příjemnější, v létě je to úmornější. Déšť všeobecně nevadí - jste ve městě, tak se dají najít příjemná místa, kde se schováte.
Do Budapešti se můžete dostat autem-vlakem-autobusem nebo letecky. Jelikož cestopis má poskytovat itinerář na víkend a času nebude nazbyt, tak se budu nejvíce věnovat možnosti letecké dopravy. Z Prahy do Budapešti létá Ryanair. Je to nízkonákladová letecká společnost. Letenky doporučuji kupovat s minimálně 2 měsíčním předstihem. Těsně před nákupem je jejich cena obvykle vyšší. Tento dopravce má občas v nabídce slevy - například Valentýnská 1+1 atd.... Tak ideálně sledovat. Nyní v březnu letenky na květnové termíny startují na 369,- za jeden směr. Obvykle se cena zpáteční letenky bude pohybovat okolo 1000,-kč. Budu se držet i víkendového itineráře - tedy odlet v pátek a návrat v pondělí. Při nákupu nemá smysl výběr sedadla - hodinu času bez cestovního parťáka můžete využít na čtení nebo sledování filmů (off-line). Stejně jako nemá smysl přikupovat zavazadlo. V zimě si teplé oblečení oblečete na sebe a do baťůžku dáte jen plavky, kosmetiku (v max.100ml balení) a pantofle (přezůvky do lázní), popřípadě malý sportovní ručník a nějakou malou svačinku do letadla na cestu (jablko, sendvič). V létě vlastně totéž. :-)
Pro vyhledávání ubytování doporučuji booking.com a opět - čím dříve, tím lépe. Osobně při cestování preferuji ubytování v soukromí - obvykle je to pronájem celého bytu včetně kuchyně. Pro dvojici to vychází obvykle finančně dráž, ale zase je to vynahrazeno bezmezným soukromým. Ubytování je dobré volit v centru. Představte si, že jdete v zimě vyhřátí z nočních lázní a musíte přestupovat a cesta Vám zabere přes hodinu.... Doporučuji tedy vyhledávat ubytování v této lokalitě nebo co nejblíže k červenému kruhu na mapě.... Uvádím příklady cen pro ubytování, které jsem měla já: 3 noci/5 osob = 3800,-kč, 6 nocí/3 osoby = 6.000,- nebo ubytování v hotelu se snídaní pro dvě osoby na 3 noci za 4.000,-kč. Při výběru ubytování doporučuji číst recenze uživatelů.
Po příletu - nezbytnosti
- Veřejná doprava v Budapešti je skvělá. Není potřeba vymýšlet půjčení auta ani platit za drahé taxíky. Mezi centrem a letištěm funguje autobusová doprava (E100). Lístek koupíte hned před vchodem na letištní terminál (fialové buňky). Jednosměrná jízdenka stojí 2200HUF. Lze platit kartou. Ostatně jako úplně v celé Budapešti. (Ano, Maďaři jsou v tomhle dál než my - svařák ve stánku zaplatíte kartou stejně jako třeba veřejný záchod). Kdo vlastní Revolut bankovní kartu, tak je lepší si ve všední den před odletem směnit třeba 3.000,-kč na jejich HUF (o víkendech se platí poplatky za směnu). EDIT z komentáře : Z letiště je lepší jet E200 na Kőbánya-Kispest a tam přestoupit na metro jízdné vyjde na 2x450 Ft a z letiště lze už použít jízdenku na 24 hodin. E 100 je předražená a časové úspora pět minut.
- Co se ještě dopravy po Budapešti týká, tak je možnost koupit jednorázový lístek (cena 450 HUF) nebo bloček 10x jízdenka (4000HUF). Když bydlíte v centru, tak není moc důvodu k využívání hromadné dopravy. Centrum je malé a hezké. Po celé Budapešti fungují zelená sdílená kola. A celá Budapešť je protkaná cyklostezkami, tak nemějte obavy. Funguje to jednoduše - stáhnete si aplikaci ( https://molbubi.hu/en/ ) a v ní si naskenujete QR kód z kola, to se odemkne a jedete. V aplikaci i vidíte stojany, kam kolo lze vrátit, kde si ho vypůjčit a kolik kol je u stojanu k dispozici. Zejména v letních měsících je to skvělý pomocník.
- Data a volání jsou stejná, jako v ČR, tak nemusíte mít strach, že u operátora necháte celou výplatu. Tedy po přistání v nastavení telefonu nezapomeňte povolit datový roaming.
Budapešť a lázně
Bylo by smutné navštívit Budapešť a nenavštívit místní termální lázně. Všechny lázně fungují bez časově omezených vstupů. Klidně od otvíračky do zavíračky. Ve všech si můžete koupit něco na zub. Všude se vám budou hodit pantofle.
- Nejznámější jsou lázně Széchenyi. Leží mimo centrum města na žluté lince metra M1. Jsou velké. K dispozici je venkovní bazén a vnitřní sauny, parní komory a termální bazénky s různě teplou vodou. Jsou krásné a fotogenické. Nevýhoda je vyšší počet návštěvníků a v zimě pro mě nebylo komfortní ze sprchy v budově přebíhat venkem do bazénu nebo do budovy se saunami a bazénky. Ale určitě se to dá vydržet. :-)
- Další lázně, které zmíním jsou lázně Rudas. Ty jsou specifické v tom, že jako jediné nabízí večerní koupání. A není nic příjemnějšího, než se po celém dni objevování Budapešti příjemně zrelaxovat. Noční koupání je otevřené od 22:00 do 3:00.(pozor vstupenky jdou zakoupit jen online, tak nakupte před návštěvou, ať se vyhnete frontě) Lázně jsou rozděleny na moderní část (s výhledem na město) a na starou tureckou část, kde je několik bazénků, parní komora a sauny.
- Nedaleko od lázní Rudas jsou lázně Gellért. Dříve propojené s hotelem (ten je nyní v rekonstrukci). Najít cesto do skříňky k bazénům a zpět bude trochu labyrint, ale určitě vám to vynahradí svým secesním stylem. Opět v nabídce parní komory, sauny a termální bazénky. Do plaveckého bazénu je nezbytná koupací čepice. V létě oceňuji venkovní bar, dostatek lehátek, venkovní bazény. Já mám tyto lázně nejoblíbenější.
- Lukacs lázně jsou menší lázně v centru. Osobně jsem je nenavštívila, neboť byly při mých návštěvách v rekonstrukci nebo nějaká jejich část byla mimo provoz.
Co dalšího vidět?
Určitě záleží, s kým město navštívíte a také, co Vás zajímá. Hezký výčet zajímavostí najdete zde: https://www.cestujlevne.com/pruv...t/co-videt
- Parlament - jednoznačně absolutní dominanta města a jeho návštěvu vřele doporučuji. Je nezbytné se objednat předem. Pro výklad v českém jazyce je k dispozici audio průvodce. Pozor na otevírací dobu - v 16:00 zavírají. Prohlídka trvá zhruba 2 hodiny.
- Řetězový most - v roce 2023 byl otevřen po dlouhé rekonstrukci. Byl to první postavený most přes Dunaj. Jednu dobu to byl největší most světa.
- Rybářská bašta - fotogenická stavba naproti parlamentu s jedinečným výhledem na město
- Budínský hrad a Matyášův chrám
- Synagoga
- Budova tržnice
- Markétin ostrov
- Bazilika svatého Štěpána
- Nemocnice ve skále
- Labyrint
- Botanická zahrada
- Zoologická zahrada
Itinerář pátek až pondělí
Pátek
Po příletu jsme se přesunuli na ubytování, kde jsme vybalili nepotřebné věci a vydali se na pozdní oběd. Oblíbili jsme si tuto restauraci (https://maps.app.goo.gl/5viGJWDaQsWjmc3y9) , kde jsem se vždy pochutnala na klasické maďarské kuchyni. Následoval výlet do schodů (dlouhých) k Rybářské baště, kde jsme si pořídili několik fotek a užili si výhledy na město. Okolo Matyášova chrámu jsme zamířili na prohlídku Nemocnice ve skále. Pořízení vstupenek doporučuji on-line za výhodnější cenu (na https://www.sziklakorhaz.eu/hu/informacio) . Prohlídka nám trvala hodinu. Na úvod nám byl promítnutý film o historii nemocnice a pak jsme šli na kilometr dlouhou procházku po expozici, kde atmosféru dotvářelo původní vybavení a nespočet figurín, díky nimž se nám život v nemocnici přiblížil. Nám z důvodu pozdního příletu už bohužel nezbyl čas pro návštěvu sklepního Labyrintu. Ten se nachází mezi Matyášovým chrámem a Nemocnicí ve skále. Je to strašidelná prohlídka, kdy po tmě bloudíte bludištěm. Platba je zde možná jen v hotovosti (možnost platit eury). Po prohlídce nemocnice ve skále jsem se vydali na nákup do supermarketu. Potřebovali jsme pořídit něco na snídani a něco malého na zub na večeři. Pak jsme se vrátili i s nákupem na pokoj, do baťohu vzali plavky, ručník, pantofle a prázdnou lahev na vodu a vyrazili jsme na noční koupání do lázní Rudas. Zde je také nezbytné koupit vstupenku online. Zhruba ve 2 ráno jsme se vrátili na pokoj.
trasa zde: https://1url.cz/HuPr3
Sobota
Vzhledem k pozdnímu příchodu jsme vstávali okolo 9:00. Naše první cesta vedla do Velké Tržnice. Tržnice má v neděli zavřeno, tak je ideální jí navštívit v sobotu dopoledne. V přízemí se dají nakoupit různé druhy papriky, uzeniny, čerstvé maso, ovoce a zelenina, místní alkohol. V prvním patře se prodávají suvenýry. O cenách se dá smlouvat, ale kvalitní kousky moc neočekávejte. Na oběd jsme si koupili v prvním patře u stánku Langoš. Maďaři si na langoších dávají opravdu záležet. Můžete si vybrat sladký (s nutelou nebo sladkým tvarohem) nebo slaný (potřený zakysanou smetanou) s nepřebernými možnostmi obložení (šunka, sýr, olivy, cibule, gyros, rajčata,... ). Cena langoše je vyšší, klidně si dejte jeden napůl. Po návštěvě tržnice jsme se prošli centrem směrem k Parlamentu. Cestou jsme navštívili i nějaké krámky s módou (Zara, HM, Desigual,.... ) . Svezli jsme se i na ruském kole s výhledem na město. Do parlamentu jsme měli od 14:00 rezervovaný a zaplacený vstup. Prohlídka trvala hodinu. Interiér byl zdobený zlatem a v rámci prohlídky jsme viděli i korunovační klenoty. Na konci prohlídky bylo možné zakoupit suvenýry. V případě hezkého počasí by se vyplatilo vzít sdílené kolo a projet si ještě Markétin ostrov. Tam je malá zoo, zpívající fontána, zahrada růží a spousta míst, kde si dát drink nebo něco na zub. My jsme neměli tak hezké počasí a tak jsme se vydali okružní cestou se zastávkou na večeři k ubytování. Cestou jsme míjeli boty na břehu Dunaje (vzpomínka na 3.500 židů odvedených nacisty a popravených na břehu Dunaje), státní operu, synagogu (jednu z největších na světě - je tam možný vstup, ale vždy jsem za cenu vstupu do synagogy upřednostnila nákup oběda).
Neděle
V případě hezkého počasí, jsme měli naplánovanou plavbu po Dunaji. Na lístek od MHD lze jet z Markétina ostova po Dunaji až k lázním Gellért. Bohužel hezké počasí se nám vahnulo a tak se Neděle nesla pouze a jen ve znamení lázní. Na výběr jsme měli dvě možnosti. Buď ty známější - Széchenyi a nebo lázně Gellért v centru. Széchenyi jsou lázně na lince metra 1 - jedno z nejstarších na světě. Je zajímavé tím, že zastávky jsou nízko pod povrchem. Když si sednete do parku před lázněmi, tak s každým příjezdem soupravy zažijete malé zemětřesení. Lázně Széchenyi jsou hodně navštěvované. K dispozici jsou dva venkovní termální bazény a nespočet menších bazénků pod střechou, kde jsou i sauny a páry na různé způsoby. Mezi šatnou a bazénky musíte jít venkem (v zimě to není moc příjemné). Za sebe vidím velký nedostatek v toaletách. Nejednou se mi stalo, že na jediné toaletě, která byla u šaten k dispozici se stydlivější dámy převlékaly. My jsme si proto vybrali lázně Gellért. V létě je možné být u venkovního bazénu. Vnitřek působí trochu jako bludiště, ale zorientovat se po nějaké době dá dobře. Odměnou jsou překrásné interiéry. V nabídce je plavecký bazén (zde je nutno mít koupací čepici - na dodržování dohlíží plavčík), bazény s teplou vodou , sauny, páry. V patře je občerstvení. Do všech lázní je vhodné vzít si s sebou lahev s vodou, kterou je na místě možné doplňovat, přezůvky a ručník.
Zbytek dne už pojmout dle potřeb a chuti každého - My se vydali do Irského Pubu ( https://maps.app.goo.gl/gG6XpW9Uq9Vjy3Vq7) na gulášovou polévku a dobré pivo a kochali se výhledy na nasvícený parlament, Rabářskou baštu a Dunaj.
Doufám, že Vás můj cestopis zaujal a bavil. Za dotazy a reakce budu moc ráda :-)
Jak se ti cestopis líbil?
HOLKAbezPŘEZDÍVKY procestovala 23 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 2 lety a napsala pro tebe 5 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil10 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Děkujeme za praktické informace 😍
Jak se píše níže, z letiště určitě 200E a rovnou jsme si koupili ve číslicemi automatu jízdenku na 72 hodin. Je to pohoda a nemusíte řešit žádný vstupenky. V metru, hlavně na té žluté, historické trase, jakou non stop revizori. Za mě to bylo o starost min.
Ubytování jsme byli v hotelu Hadik (dvě noci se snídaní pro obě 3120,-). Je starší, ale čistý, personál milý a pohodlne se sem dostanete X autobusy. Je blízko parku, kde v docházkové vzdálenosti najdete lázně, kavárny, zoo, náměstí hrdinů. Do centra do půl hodky maximálně. Užijte Budapešť 🙋♀️
Děkujeme za praktické informace 😍
Jak se píše níže, z letiště určitě 200E a rovnou jsme si koupili ve číslicemi automatu jízdenku na 72 hodin. Je to pohoda a nemusíte řešit žádný vstupenky. V metru, hlavně na té žluté, historické trase, jakou non stop revizori. Za mě to bylo o starost min.
Ubytování jsme byli v hotelu Hadik (dvě noci se snídaní pro obě 3120,-). Je starší, ale čistý, personál milý a pohodlne se sem dostanete X autobusy. Je blízko parku, kde v docházkové vzdálenosti najdete lázně, kavárny, zoo, náměstí hrdinů. Do centra do půl hodky maximálně. Užijte Budapešť 🙋♀️
Já tedy první patro té tržnice nemohu doporučit - jsou tam stánky s fastfoodem, za který chtějí 12 -15 tisíc forintů a to ještě chtějí navíc zaplatit za tu papírovou krabici do které to servírují. S pitím to pak dělá cca 1000 Kč/osobu. Je to turistická past a spoléhají na to, že se v těch jejich forintech turisté neorientují. To samé ty langoše - ty tam stojí také nesmysl. To snad raději trdelník a horkou šunku na Staromáku.
Já tedy první patro té tržnice nemohu doporučit - jsou tam stánky s fastfoodem, za který chtějí 12 -15 tisíc forintů a to ještě chtějí navíc zaplatit za tu papírovou krabici do které to servírují. S pitím to pak dělá cca 1000 Kč/osobu. Je to turistická past a spoléhají na to, že se v těch jejich forintech turisté neorientují. To samé ty langoše - ty tam stojí také nesmysl. To snad raději trdelník a horkou šunku na Staromáku.
Trdelník radši ve Skalici na Slovensku https://sk.wikipedia.org/wiki/Sk...eln%C3%ADk
Trdelník radši ve Skalici na Slovensku https://sk.wikipedia.org/wiki/Sk...eln%C3%ADk
V Budapešti jsem byl určitě více jak 25x ,tak si dovolím dvě poznámky:
Z letiště je lepší jet E200 na Kőbánya-Kispest a tam přestoupit na metro jízdné vyjde na 2x450 Ft a z letiště lze už použít jízdenku na 24 hodin. E 100 je předražená a časové úspora pět minut.
Lázně Széchenyi ,Rudas a Gellért jsou tak trošku profláklé turistické pasti - přeplněno o víkendech prakticky není k hnutí ! Lepší jsou Lukacs ,Palatinus ,Pesterzsébet nebo Dandár.
V Budapešti jsem byl určitě více jak 25x ,tak si dovolím dvě poznámky:
Z letiště je lepší jet E200 na Kőbánya-Kispest a tam přestoupit na metro jízdné vyjde na 2x450 Ft a z letiště lze už použít jízdenku na 24 hodin. E 100 je předražená a časové úspora pět minut.
Lázně Széchenyi ,Rudas a Gellért jsou tak trošku profláklé turistické pasti - přeplněno o víkendech prakticky není k hnutí ! Lepší jsou Lukacs ,Palatinus ,Pesterzsébet nebo Dandár.
Aneb "Cestujdraze"...ta Nektar putyka je za to průměrné jídlo, povinný servisní poplatek a dle personálu nutné spropitné navíc předražena rovněž.
Aneb "Cestujdraze"...ta Nektar putyka je za to průměrné jídlo, povinný servisní poplatek a dle personálu nutné spropitné navíc předražena rovněž.
Máte tip na dobrou restauraci v centru? Ráda upravím v textu a ještě raději ji navštívím při další návštěvě. :-)
Máte tip na dobrou restauraci v centru? Ráda upravím v textu a ještě raději ji navštívím při další návštěvě. :-)