ČERTOVICA so zastavkou v POPRADE
Kráľovstvo lyžiarov a turistov
Cestopis z roku 2024 napsal Pavel _38
Druhý týždeň v mesiaci máj som sa vybral na víkend na Čertovicu. Na Čertovicu sa z Bratislavy môžete dostať rôznymi spôsobmi dopravy. Ak máte možnosť cestovať autom tak sa na Čertovicu dostanete z Bratislavy v smere na Nitru, Banskú Bystricu, Podbrezovú a v Podbrezovej odbočíte smerom na Mýto pod Ďumbierom, Jarabá , Motorest Čertovica vzdialenosť je cca 300 km a mali by ste byť na Čertovici do 3 hodín. Z Nitry je to cca 200 km 2 hodiny cesty, Banská Bystrica 60 km cca hodina jazdy, z Košíc 200 km 2 hodiny jazdy a napr. Budapešť 300 km 3 hodiny. Možno budete prekvapený, ale i v tejto oblasti nájdete turistov z Maďarska, hlavne motorkárov. Ohľadom ubytovania som využil ponuku portálu http://www.zlavomat.sk . Ako senior som sa rozhodol pre cestu vlakom, nakoľko som starší ako 62+ a podľa prepravných podmienok občan Slovenska , pri dosiahnutí uvedeného veku má cestu zadarmo. Platíte si len miestenku, alebo vyššiu kategóriu. Používam aplikáciu slovenských železníc relatívne dobrá. Inak si môžete objednávať cestovné lístky cez portál https://www.zssk.sk/cestovny-listok/ Ak kupujete cestovný lístok ako senior a chcete mať spomínanú zľavu, musíte mať vybavený preukaz, ktorý Vás oprávňuje na cestovanie po Slovensku zadarmo.Vychádzal som z Bratislavy o 07:27 hod a v Poprade som bol o 12:18 hod a precestoval som 436 km. Problém je dostať sa verejnou dopravou na Čertovicu, nakoľko spojov verejnej dopravy tam chodí veľmi málo. Ja som využil dopravcu DAKA - cestovná kancelária, ktorá zabezpečuje diaľkové linky v spolupráci so SlovakLine.
https://cestovnakancelariadaka.s...sove-linky
Využívam aplikáciu https://www.slovaklines.sk/en/ cez ktorú je možné zakúpiť lístky aj na hore uvedeného prepravcu. S touto aplikáciou som osobne spokojný. Nakoľko som mal niekoľko hodín času, navštívil som mesto Poprad. Želežničná stanica v Poprade je jedná z tých za ktorú sa nemusíme ako slováci hanbiť. Z Popradu sa dostanete skoro kdekoľvek v rámci Európy. Ako viete Poprad je brána do Vysokých Tatier a preto je dobre keď sa sem schádzajú cesty z rôzných končín Európy. Na želežničnej stanici sú poskytované rôzne služby či už predaj cestovných lístkov, občerstvenie, úschova batožín ( v kancelárii Region Jet ale led od 09.00 hod do 16,30 hod. ) Automaty na úschovu batožín sa nachádzajú v prízemí. Neďaleko od stanice je pošta, veľký park, hotel Európa, autobusová stanica. Do centra mesta sa dostanete za pár minút aj peši.
Dejiny Popradu sa začali už v dávnoveku. Odvtedy sa život na tomto území nezastavil. Pracovné nástroje, keramika, zbrane – to všetko svedčí o tom, že na území mesta a v jeho blízkom okolí pulzoval čulý život dávno pred narodením Krista a neustal ani po prelome letopočtov.
Poprad, o ktorom sa zachovala prvá písomná zmienka z roku 1256, bol 690 rokov, teda celý stredovek a novovek (až do roku 1946) len jedným z miest, ktoré tvoria dnešné 51-tisícové mesto. Ďalšími mestečkami boli jeho dnešné časti – Matejovce (1251), Spišská Sobota (1256), Veľká (1268), Stráže pod Tatrami (1276) a rekreačná časť Kvetnica (1880).
Najvýznamnejším z uvedených mestečiek bola Spišská Sobota, ktorá si zachovala svoje prvenstvo až do konca 19. storočia.
Ak budete mať viac času ako ja, oplatí sa v Poprade navštíviť :
Námestie svätého Egídia vzácna kultúrno historická pamiatka, Kostol svätého Egídia sa nachádza na Námestí sv. Egídia v Poprade. Vznik kostola sa datuje do 2. polovice 13. storočia. Interiér kostola je zdobený výnimočným súborom stredovekých malieb. Renesančná zvonica kostola bola postavená v roku 1592. V blízkosti kostola stojí pieskovcový stĺp s barokovou sochou Immaculaty z roku 1728. Deň zasvätený sv. Egídiovi, patrónovi poľovníkov, lesov a žobrákov je 1. september. V rámci prehliadky kostola sv. Egídia máte možnosť dostať sa na vežu popradského kostola. Takmer 40 metrová veža kostola sv. Egídia zdobí námestie v Poprade. S našimi sprievodcami sa dostanete do výšky 26 metrov a z ochodze veže si môžete vychutnať panoramatický výhľad. Prehliadky sú určené pre všetky vekové kategórie. Prehliadku si môžete objednať aj pre triedu, skupinu turistov či dôchodcov. Výstup je vhodný pre fyzicky zdatných ľudí. 2. Pivovar Tatras V tejto budove sa prvýkrát začalo variť pivo v roku 1778, keď Mária Terézia potvrdila mestu Poprad právo na varenie piva. Po založení popradského pivovaru v roku 1812 však domáce varenie piva v Poprade zaniklo. Minipivovar Tatras vznikol v pôvodných priestoroch po viac ako 200 rokoch a varí spodne i vrchne kvasené pivá. Prehliadku je potrebné rezervovať aspoň deň vopred pre 5 – 15 účastníkov. Okrem odborného výkladu procese výroby piva tu máte možnosť degustovať pivo priamo z tanku. adresa : Námestie sv. Egídia 60 3. Tatranská galéria niekdajšia budova parnej elektrárne vás očarí nielen architektúrou, ale aj zaujímavými výstavami. Tatranská galéria vznikla rekonštrukciou budovy starej elektrárne a je teda aj významnou technickou pamiatkou. Dnes ponúka komorné výstavy, výstavné projekty, video-prezentácie, konferencie, tvorivé dielne, výtvarné sympóziá, koncerty, divadelné a tanečné predstavenia. Adresa : Hviezdoslavova 12 Poprad 4. Podtatranské múzeum Počiatky súčasného Podtatranského múzea v Poprade siahajú do druhej polovice 19. storočia. V roku 1873 bol v Starom Smokovci založený Uhorský Karpatský spolok, prvý turistický spolok v Uhorsku. Okrem turistickej činnosti sa spolok prostredníctvom svojich členov zaoberal i vedeckou a osvetovou prácou. Prirodzeným vyústením sústavného záujmu o prírodné prostredie a kultúrno historické pamiatky v podtatranskej a tatranskej oblasti bolo založenie múzea. 5. Aquacity je svetom zábavy, relaxu a oddychu. Súčasťou Aquaparku je 14 vonkajších a vnútorných termálnych a ohrievaných bazénov s teplotou vody 28°C – 38°C, tobogany a viac ako 350 vodných atrakcií. Voda v termálnych bazénoch pramení z hĺbky 1300m a obsahuje viac ako 20 rôznych minerálov priaznivo pôsobiacich na zdravie človeka.
Centrum mesta Poprad
Odchod z POPRADU bol na 15:10 hod . Na Čertovici - Motorest som vystupoval 16:13 hod po zdolaní 56 km od Popradu. Čertovica je obľúbená hlavne v období zimy ,keď sem chodí veľa lyžiarov. Motoristi zaz v zime majú rešpekt pred týmto miestom nakoľko nie je tajomstvom, že sú tu v tomto období mnohé dopravné nehody alebo zjazdnosť cesty. Ale cesta či už zo smeru Mýta pod Ďumbiera, Liptovského Mikuláša alebo Popradu je nádherna a v tomto májovom období je všetko nádherné zelené . Priamo na Čertovici je niekoľko možnosti na ubytovanie alebo stratovanie. Hneď na vrchu je spomínaný Motorest - Čertovica kde poskytujú stravovanie, občerstvenie ale i ubytovanie. Nevýhodu má Motorest v tom, že je otvorený len do 17-18.00 hodiny. Prostredie je tu príjemné, rýchla a ochotná obsluha, dobré jedlá, špeciality , ale aj klasické chutné jedlá.
Ako som spomínal ubytovanie som mal cez http://www.zlavomat.sk . Cena bola priaznivá. Horská chata sa nachádza cca 150 m od Motorestu Čertovica. Na chate v čase príchodu sa menili chatári, neviem aký boli predtým, ale s terajšími chatármi ( chatárkou ) som bol spokojný, čo som potreboval to som mal bez nejakých naťahovačiek. Ubytovanie je tu samozrejme skromné ako na chate, ale máte tu všetko. Jedine čo Vám môže vadiť tak spoločné sociálne zariadenia, ktoré ale boli čisté a udržiavanie. Rovnako raňajky boli chutné, pestré a večera tiež sýta a dobrá. http://chatapodcertovicou.sk/ https://www.hikemates.com/blog/h...certovici/
I keď Čertovica ponúka dobre vyžitie počas zimnej a letnej sezóny v blízkom okolí sa nachádzajú ešte iné rekreačné oblasti a lyžiarské strediská. Ako som spomínal ak pôjdete od Bratislavy , Banskej Bystrici pôjdete smerom na Mýto pod Ďumbierom. https://www.kopeczabavy.sk/ ďalším strediskom je
Chopok (2024 m n.m) patrí medzi najobľúbenejšie vrcholy Nízkych Tatier. Lanovka na Chopok premáva celoročne z Jasnej a lokality Srdiečko. Podniknite výstup na Ďumbier, Dereše, alebo na Štefánikovu chatu.
Navštívte druhý najvyšší vrchol Nízkych Tatier. V článku nájdete odkaz na live webkamery a aktuálne počasie z lokality Jasná, Lúčky, Záhradky, Biela Púť, Kosodrevina.
Výhľady z Chopku sú za dobrého počasia skvelé! Jedinečná panoráma Vysokých Tatier, Veporských, Stolických a Chočských vrchov. Za priaznivého počasia môžeme dovidieť až na Oravské Beskydy, Babiu horu, Krivánsku Fatru a Vtáčnik. https://turisticky.sk/turistika/chopok/
Ak budete už na Čertovici treba si uvedomiť, že celá oblasť je určená turistom a je to všetko k tomu prispôsobené. Preto netreba počítať s tým, že v podvečer a večer budete mať kam ísť, či už do krčmi, reštaurácia, alebo očakávať nejaký kultúrny program. Všetko si musíte zabezpečiť priamo na chate kde budete. Z Čertovice sa viete dostať na zaujímavé turistické chodníky, ktoré sú ale často nebezpečné a musíte si dávať pozor na to, kde a ako stupite . Stačí neopatrnosť a úraz je na svete a aj s tým spojené problémy. Aj keď budete s kamarátmi alebo známymi, a budete mať to najlepšie turistické vybavenie, asi ťažko Vás dokážu dostať na bezpečné miesto . Preto doporučujem poistenie do hôr, alebo poistenie DOMESTIC od poisťovne AXA,a.s. ( obdoba cestovného poistenia ale na Slovensku ) Z Čertovice sa viete dostať na rôzne zaujimavé miesta ( informácie sú z verejných zdrojov ) Nakoľko som na Čertovicu prišiel neskoršie poobede, neriskoval som ísť na turitisku niekam ďaleko, nakoľko bolo pod oblakom a predpoveď bola, že bude pršať. A tak som sa vybral do najbližšej dediny ( dedina chalúpok ) trasa nebola náročná, ale ak pravideľne nerobíte turistiku aj skoro 7 km je pre smrteľníka náročné, ale stálo to za to. Vyšiel som teda z chaty smer Vyšná Boca . Prechádzal som po " asi " zjazdovke. Sám seba som sa pýtal, či tu bola tohto roku lyžovačka, lebo ak si pozriete zábery z fotiek dva krát by som to netvrdil. Ale možno sa mýlim.
V oblasti Čertovice je veľa ubytovacích zariadeni a reštaurácii ale v dobe keď som tam bol mal som dojem, že ako by to tam nežilo. Obchádzal som tieto chaty, ale žiadný pohyb, zamknuté vchodové dvere, žiadne auta na parkovisku. Jedno s najstaršiou chtao je 90 ročná Chata pod Čertovicou ( sú tu viaceré chaty obdobného mena ) . Neviem si to presne vysvetliť prečo to tak je, ale nedozvedel som sa. Všetky chaty na Čertovici boli známe široko ďaleko, hlavne turistom.
Vyšna Boca ( chalúpkovo )
Vznik obce súvisí s baníckou činnosťou na Liptove, konkrétne v Bocianskej doline. Pramenný materiál o hornoliptovskom baníctve je skromný. Sú to 2 listiny, ktoré sa však dotýkajú priamo Boce:
- Banské privilégium kráľa Ladislava IV. z roku 1285 pre Bohumíra z Liptovského Jána (Wenzel CADIX. 553)
- Listina hybianskeho richtára Kristiána z r. 1342 o dolovaní jeho spoluobčanov v Boci na majetku potomkov Bohumíra z Liptovského Jána.
Comes Bohumír dostal v r. 1285 banské privilégium na dolovanie a ryžovanie zlata v Bociach od kráľa Ladislava IV., pričom dobrovoľne odstúpil kráľovi pravú časť Bockej doliny aj s lesmi. Túto možnosť nepriamo potvrdzuje i listina Spišskej kapituly z r. 1299.
Osídľovanie ľavého brehu Váhu sa dialo dvoma prúdmi hore tokom Váhu a nezávisle od pravého, hore dolinou Bocianky. Prvý prúd bol pokračovaním roľníckeho a pastierskeho osídľovania. Druhý prúd osídlenia podmienilo rudné bohatstvo údolia Bocianky. Prvá banícka osada sa rozprestierala v doline dnes nazývanej Starobocká (Stará Boca), na území zemanov z Lipt. Jána. Osada ešte nemala trvalý charakter. O tom, že v 14. storočí v Bocskom údolí nebola nijaká trvalá osada, svedčí sťažnosť hybského richtára Kristiána z r. 1342, kde sú uvedené veľmi zlé sociálne podmienky baníkov, ktorí pracovali pre zemanov z Liptovského Jána.
V druhej polovici 16. storočia rozširujú sa bane v Bockom údolí a sťahujú sa sem baníci a banskí podnikatelia z Banskej Bystrice, Ľubietovej, zo Spiša i Liptova. Baníci, ktorí sa usadili na ľavom brehu Bocianky, teda na majetkoch Svätojánskych, dali základ osady Boce Svätojánskej (dnešná Nižná a Stredná Boca).
Prisťahovalci, ktorí sa usadili na pravom brehu Bocianky, teda na pôde kráľovskej, založili Bocu Kráľovskú (dnešná Vyšná Boca). Kráľovská Boca bola závislá od banskobystrických úradov. Kráľovská t.j. Vyšná Boca sa spomína už ako Kráľovské banícke mestečko od r. 1551.
V r. 1552 tu sídlil Liptovský banský úrad. V 70-tych rokoch 16. storočia dala komora postaviť v Kráľovskej Boci kostol, ktorý slúžil zväčša nemeckému osadenstvu tohto mestečka.
V r.1773 sa spomína ako výsadné mestečko. O sto rokov neskôr má už cca 100 domov. V jej chotári sa dolovalo zlato, železo, striebro a meď. Po zániku ťažby na konci 19. storočia význam obce upadol. Z baníckeho obdobia sa zachovala tradičná architektúra - banícke domy, ktoré sú v súčasnosti prerobené na rekreačné chalupy. Najzachovalejší banícky dom bol zrenovovaný a slúži muzeálnemu účelu.
Na Boci boli remeslá ako: tesár, kolár, debnár, stolár, mlynár, mäsiar, obuvník, krčmár a iné. Ženy sa venovali tiež tkaniu. Pred vojnou tu pôsobil majster tkáč Bedřich Fišer, ktorý pochádzal z českého pohraničia. Ženy si v štátnej tkáčovni zarobili, aj sa všeličomu priučili. Tkalo sa plátno, súkno a koberce. Súkno sa plstilo v stupách, ktoré boli pri mlyne. Biele súkno bolo určené pre pastierov, čierne zasa pre mešťanov z Hýb a pre ľudí z Boce. Biele súkno čiernym zatkávané bolo určené na kapce pre všedný deň. V bocianskom chotári nikdy neboli veľké role, preto poľnohospodárstvo nemalo taký rozmer ako v susedných obciach. Na živobytie si ľudia zarábali v baniach, spracovaním dreva a pastierstvom. V čase, keď muži pracovali (často chodili i na týždňovky), ženy zastali aj svoju aj mužskú robotu. Chodili na zelinu, kosili, kopali, hrabali seno. Ženy sa silou a rozumom vyrovnávali mužom, čo sa prejavilo v hrdosti, sebestačnosti i pri výchove detí. Napriek ťažkému a zložitému životu boli bohabojní, vedeli sa tešiť z maličkostí, vážiť si jeden druhého a pomáhať si v práci a nešťastí. O čo mali menej hmotných statkov, o to boli bohatší duchom.
V Motoreste Čertovica sa pri mojej rannej káve striedali turisti a cestovateľia z rôzných končín Slovenska ale aj zo zahraničia. Mal som už nejaké predstavy kde a kedy pôjdem. Nakoniec som sa spýtal jedného podľa mňa skúseného horského turistu na nejakú ľahkú turistickú trasu, doporučil mi cestu na chatu generála M.R.Štefánika, ale asi som sa mal spýtať niekoho iného, lebo pre skúseného horského turistu to môže byť ľahké, ale pre amatéra je to ťažké. Okrem tejto turistickej trasy máte z Čertovice možnosť absolvovať rôzne trasy. Potešil ma tým, že sprvoti pôjdem hodinu do kopca, že si zašlapem, ale potom už pôjdem rovno po hrebeni. Ale realita bola úplne iná turistický chodník bol skutočne pre mňa náročný, nakoľko sa stredali kusy skaly s kamením. Cesta mi trvala raz toľko ako bolo uvedené na turistickej značke, nakoľko som si musel dať prestávku aby som sa rozdíchal. A to čo mi tvrdil horský turista nebolo tak. Keď som došiel na Lajštroch a prekonal som výškový rozdiel skoro 400 m.n.m. po 3 hodinách namiesto po 1,5 hodine. Ešte som zvažoval pokračovať ďalej ale po cca 4 hodinách som sa rozhodol že na chatu nepôjdem , začalo fúkať a pršať a keď som si prepočítal, že na chatu by som prišiel okolo 15-16 hodine a na cestu budem potrebovať min. 5-6 hodín tak by som šiel v horách po tme a to by som nechcel riskovať. Takže som sa vrátil z cesty späť.
Nízkotatranský gigant, vrch Ďumbier (2043 m n.m.), je najvyšší končiar, ktorý je možné zdolať aj keď ho svojou ľadovou perinou zahalí zima.
Obľúbený je nielen kvôli nezabudnuteľnému výstupu, ale i dokonalému kruhovému výhľadu. Z jeho vrcholu budete mať za dobrého počasia, akoby na dlani, polovicu Slovenska.
Z rôznych kútov budú na vás vystrkovať svoje končiare a štíty pohoria ako Roháče, Vysoké Tatry - najmä Kriváň a Gerlachovský štít, vrcholy Nízkych Tatier - Chopok, Chabenec a aj Kráľova hoľa.
Výstup na Ďumbier je stredne náročnou túrou, ktorú však môže sťažiť aj nepriaznivé počasie. Jeho chmáry však môžete zahnať vo vysokohorských chatách s možnosťou občerstvenia.
Z juhu vedie smerom na Ďumbier turistický chodník so žltou značkou z Mýta pod Ďumbierom. Chodník vedie rôznorodým terénom, miestami i po stúpajúcom turistickom chodníku dláždenom skalami, preto je potrebné zvýšiť opatrnosť a je aj dosť dlhý. Z Mýta pod Ďumbierom je to na vrchol cca 9km.
Lajštroch = https://www.youtube.com/watch?v=ICdOK15IIeU
Ak budete na Čertovici podľa mňa budete určite spokojný. Ak samozrejme budete mať vhodné počasie. Ten vzduch, ticho, relax, a množstvo turistických trás určite vo Vás zanechajú príjemné spomienky.
Jak se ti cestopis líbil?
Pavel _38 procestoval 28 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 3 lety a napsal pro tebe 29 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.