Čertův stolek a Sokolohrady v jednom aneb Údolím řeky Doubravy
Cestopis z roku 2022 napsal cikarijo
Tady začni psát svůj cestopis...
Údolím řeky Doubravy
Dnešní výlet je trošku stranou vyhledávaných výletů, ale právě proto je o to hezčí.
Je to výlet Přírodní rezervací Údolím řeky Doubravy.
Trasu lze projít dvěma směry- z vlakové stanice Bílek do Chotěboře anebo z Chotěboře do Bílku.
My zvolili trasu z Bílku do Chotěboře.
Jak název napovídá, cesta vede okolo řeky Doubravy kde je možné narazit na spousty malých vodopádů, nepřeberně mnoho vyhlídek např. Sokolohrady, Čertův stolek a jiné.
Výlet není vhodný pro kočárky a ani pro ty úplně nejmenší děti, ale ty větší a samostatnější si přijdou na své.
Je potřeba počítat s tím, že je všude spousta popadaných stromů, ale jinak je stezka celkem pohodová.
Trasa měří asi 7km ale záleží jen na Vás jak dlouho se zdržíte obdivováním přírody:)
Příroda zde stojí opravdu za to v každé roční době, tak přijměte její pozvání a vstupte…
Objevte místa kde svatý poustevník sváděl boj s ďáblem, kde kdysi stával mohutný hrad kde se schovávala tlupa loupeživých rytířů….
Vždyť podle informací na tabulích se tudy procházel i samotný T.G. Masaryk:)
My si trasu ještě o kousek prodloužili na skály Koukalky a odtamtud už pak rovnou do Chotěboře.
Vystupujeme ve stanici Bílek a jdeme kousek cestou po silnici. U první informační tabule začíná naše cesta. Projdeme přes most a za chvilku se před námi objeví železniční most. Projdeme pod ním a tím se nám otvírá brána do krásné přírody. Na výběr jsou trasy po červené nebo zelené značce, obě kopírují břeh řeky.
Cestou se nám naskytne pohled na velké i malé vodopády, průzračnou vodu kde jsou prý někdy k vidění i raci(my ovšem takové štěstí neměli) a hlavně na skály které obklopují oba břehy.
Naším prvním cílem jsou Sokolohrady .Dnes už je to jen rozvalina kdysi velkého hradu, kde se scházeli loupežníci ať už urození nebo chudí. Využívají je také horolezci. Nahoru vedou nejprve schody a poté už je potřeba dávat opravdu pozor a vstup dále je na vlastní nebezpečí kdy se člověk protahuje mezi skalami. Z vyhlídky jsou vidět už jen pouze koruny borovic, ale pro ty dobrodružnější povahy je to výzva:)
Jako další v pořadí nás čeká Čertův stolek, který podle pověsti vznikl když svatý poustevník co žil pod skálou zápasil s pekelníkem který ho pokoušel a nad kterým nakonec vyhrál. Z téhle vyhlídky už je o něco lepší rozhled, konkrétně je vidět údolí a za hezkého počasí a do dálky. Na čertově stolku si dáme pauzu a pak se rozhodneme jít na Kamenný potok.
Bohužel máme to štěstí, že tam kde bychom původně měli vidět hustý les, vidíme jen pařezy. O kus dál navíc pánové zrovna usazují nové rozcestníky takže se po chvilce musíme vrátit a otočit, neboť jsme zjistili že ho pánové měli původně usazený opačně:)))).Nakonec jsme cestu našli a tak jsme viděli i největší vodopád podél řeky.
U rozcestníku Horní Mlýn se vydáme po červené na skály Koukalky. Nejsou nijak moc vysoké (510m) ale i tak stojí za to na ně vylézt a rozhlédnout se do kraje.
Kousek před Chotěboří ještě stojí za zastávku Kaple Sv. Anny, která byla ještě v první polovině 20.století tradičním místem kde se konala pouť.
Po této poslední zastávce scházíme do města, kde se ještě rozhodneme zastavit na jídlo a vybíráme si Panský dům na náměstí. Mají zde dobré jídlo a několik druhů piv a i celkem přijatelné ceny..) Po dobrém jídle se vydáme na nádraží a poté vlakem zpátky.
Jak se ti cestopis líbil?
cikarijo procestoval(a) 0 zemí světa světa, nejvíce . Na Cestujlevne.com se přidal(a) před 3 lety a napsal(a) pro tebe 6 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.