Dominikánská republika v jednom týdnu
Tak trochu low-cost, bez cestovky a hlavně prakticky!
Cestopis z roku 2023 napsala Kejtlin
Cesta do Dominikánské republiky Jelikož je v Česku zima poměrně dlouhá, je potřeba vyrazit někam za teplem. Výběr padl na proslulý rumový ráj, konkrétně Dominikánskou republiku. Letenky jsme kupovaly tři měsíce dopředu přes společnost air Canada. Cena zpátečních letenek se pohybovala okolo 13 000,- Kč za osobu. Naše cesta započala snídaní ve Vídeňském letištním salónku. Pokud máš kreditní kartu, v našem případě vlastníme KB, salónek můžeš využít zcela zadarmo. Však je potřeba se pořádně posílit před 9 hodinovým letem do Toronta. I když to jídlo v letadle nebylo vůbec špatné! :-) Do Kanady je potřeba si vyřídit takzvané ETA (elektronické vízum). Není to nic složitého a schválení je téměř okamžité. Ve zmiňovaném Torontu nás čekal tří hodinový přestup. Imigrační kontrola, pokud se to dá tak nazvat, proběhla automatickým naskenováním pasu. Až na zmatené cestující, to byl velmi user-friendly proces a zabralo to pár minut. Pak jsme už jen čekaly na navazující let. Do Domikánské republiky jsme přiletěly v noci po 4 hodinách letu.
Punta Cana Ještě před vstupem do země musíte vyplnit příjezdový formulář. Nikdo ho sice nekontroloval, ale i přesto ho vyplňte! Na letišti nás čekalo taxi, které jsem bookovala dopředu prostřednictvím booking. Cesta do hotelu nás vyšla na 200,- Kč. Jelikož jsme přiletěly v noci, chtěla jsem mít dopravu předem zajištěnou. Naše první ubytování byl hotel Green Coast Beach Hotel v oblasti Punta Cana. Tuto oblast jsme zvolili jako vstupní vzhledem ke vzdálenosti letiště. Cena hotelu za noc se snídaní vycházela okolo 800 Kč. Hotel vystupuje jako 4*, ale zde je nutno se pousmát. Bylo to velmi obyčejné, ale čisté ubytování. Velká výhoda byl stylový bar a restaurace s přístupem na pláž. V Punta Caně se neustále řeší problematika řas. Ano, řasy se zde vyskytují, ale Dominikánci pláže každé ráno čistí a řasy odváží. Osobně mi to vůbec nepřekáželo. Nevýhodu spíše vidím v tom, že pláže okupují rezorty a mimo zdi rezortů není doporučeno chodit. My jsme to tedy vyzkoušely, ale ihned se kolem nás sjížděli místní na motorkách a necítili jsme se moc bezpečně. Jaký byl jejich skutečný záměr nám zůstalo skryté. Na pláži je spoustu místních, kteří se Vám budou snažit prodat různé služby. Po chvíli zjistíte, že musíte každých 5 minut někoho odmítat. My jsme od nich tedy nakonec zakoupili výlet na vodopád El Limón.
El Limón, velryby a Bacardi Island v oblasti Samaná V 7 hodin ráno nás prodejce výletu odvedl ulicemi Punta cany na místo odjezdu autobusu. Po chvíli jsme už i s dalšími turisty mířili směr sever za doprovodu dominikánské hudby až do tamního přístavu. K našemu překvapení se v rámci výletu podíváme i na velryby a ostrov Bacardi. To nám jaksi nikdo neřekl, ale samozřejmě to vítáme jako příjemný bonus. Velryby jsou takovou místní pouťovou atrakcí, kde se střídá jedna loď za druhou. Nicméně jsme je opravdu ve vodě zahlédli. Po bleskové exkurzi jsme se vydali zase o kousek dál. Čekal na nás Bacardi Island s malebnou pláží, která se už velmi blíží těm bájným karibským představám. Na organizovaných výletech tohoto druhu nepobudete na jednom místě příliš dlouho. Program je velmi nabitý. Po hodinové koupačce nás průvodce už znovu shromažďoval k odchodu. Netrvalo dlouho a ocitli jsme se na malé farmě, kde nás čekal oběd dle místních zvyků. Bohužel jako dopravní prostředek k vodopádu se využívají koně. Je to velmi smutný pohled, ale i přes dohady s průvodcem, jsme na ně nakonec nasedli. Cesta je samozřejmě naprosto zvladatelná i pro malé děti. Tato atrakce zde slouží pouze za účelem výdělku. U vodopádu Vás pak čekají davy lidí. :-) Pro mě to byl zážitek, který bych už opakovat nemusela.
Bayahibe Dominicus Třetí den opouštíme Punta Canu a taxíkem se vydáváme do další oblasti. Taxi jsme usmlouvali na 80 dolarů a cesta trvala zhruba 1 hod a půl. Jako ubytování jsme zvolili soukromé apartmá v rezortu Palmera Bayahibe. Cena za noc bez snídaně 770,- Kč/ osobu. Jsou to snad jediné apartmány, které si v této oblasti můžete pronajmout. Kvalita pokojů byla mnohem vyšší než u předchozího hotelu. Navíc máte k dispozici hotelový bazén, minimarket, restauraci a soukromou pláž. Ubytování se nachází vedle národního parku, takže zde panuje úplně jiná atmosféra než v Punta Cana. Užijete si místní přírodu a prostor pro dlouhé procházky. Na pláži Vás nebude nikdo vyrušovat, je to příjemné místo pro relax a odpočinek. Vstup do parku je zpoplatněn 5 dolary. Navštívit zde můžete třeba jeskyni Cueva del Puente, která je vzdálená od hotelu cca 4 km. Často jsme se střetávaly s fenoménem rezortů, kdy Vás bez náramku nepustí ani do restaurace. V Dominicus jsme vyzkoušely místní podnik De Manuel la Cueva a byly jsme velmi spokojené.
Bayahibe Jako většina návštěvníků Dominikánské republiky, jsme se i my chtěli vydat na ostrov Saona. Po dvou dnech relaxu jsme se tak přemístily do přístavu Bayahibe, kde jsme se ubytovali v AH Bayahibe a to za cenu 500 Kč/ noc i se snídaní. Jednalo se o jakýsi italsko-řecký hotel pro nezávislé cestovatele. Bylo to stylové místo, kde jste si mohli dopřát i poslech živé hudby nebo párty na střeše hotelu. Nevýhoda bylo umístění od pláže (cca 600 m). Bayahibe je především přístav, ale naleznete tady i menší veřejnou pláž, kterou navštěvují hlavně místní. Zbytek pobřeží zabírá hotel Hilton. Jinak je to taková menší vesnička, kde jsme se už pohybovaly volně a cítily se bezpečně. V přístavu najdete několik restaurací. Pro velebení na pláži spíše doporučuji Dominicus.
Saona Island Pro návštěvu Saony jsme znovu zvolili organizovaný výlet s Dominikánci. Nevěřili by jste, ale i to má své kouzlo! Tančíci Dominikánci v rytmu latinskoamerické hudby a rum, který teče proudem! Měli jsme k tomu své důvody, ale původní plán byl na Saoně přespat. Ubytování si můžete klasicky zarezervovat přes booking v malé vesničce Mano Juan. Z Bayahibe tam jezdí public ferry každý den v 9:30 hod. a vrací se zpět v 14:30 hod. Je to určitě neopakovatelný zážitek hlavně kvůli možnosti strávit zde čas bez turistů. Saona je opravdový ráj nedotknuté přírody a její návštěva je nezbytným cestovatelským must see.
Catalina Island Na závěr našeho pobytu jsme ještě navštívili ostrov Catalina. Je to malinký ostrov vhodný k potápění. Příroda a pláže jsou zde taky krásné avšak po návštěvě Saony určitě nezažijete wow efekt. Výhodou je vzdálenost. Z přístavu La Romana se zde můžete dostat cca za jednu hodinu. Do La Romany jsme tentokrát využili veřejnou dopravu. Autobus zvaný gua gua, který si můžete normálně stopnout na ulici. Autobus jezdí v dané směry, ale cestou Vám zastaví dle Vašeho přání. Obrovskou výhodou je především cena. Z Bayahibe do La Romany jsme zaplatily celkem 125,- Kč/ osobu, proto neváhejte využívat k přepravě tento způsob dopravy.
Cesta z Dominikánské republiky Zbystřit by měli především ti, co se chystají koupit letenky s krátkými přestupy! :-) Zpáteční let měl dva přestupy, vždy v délce jedné hodiny. Při koupi jsme samozřejmě zvažovaly zda je to dostatek času, ale jelikož to společnost nabízela v rámci jedné rezervace, letenky jsme zakoupily. A hned při prvním přestupu v Montrealu nám navazující spoj uletěl. Důvodem byla imigrační kontrola při které se vybaloval všechen duty free nákup z Punta Cany. Údajně Dominikáncům nevěří a tak se alkohol znovu vážil. Došlo k velkému zdržení a k mému nepochopení tady na kontrolu byl pouze jeden člověk. Celá situace se vyřešila rychle a snadno. Obdrželi jsme náhradní let a odlétali jsme za další dvě hodiny. Nové letenky byly samozřejmě v ceně a k tomu Vám navíc musí poskytnout stravu. Druhý přestup byl v Lyonu. I zde jsme znovu procházeli imigrační kontrolou.
Závěrem V Dominikánské republice se toho dá zažít mnohem více, ale myslím, že na jeden týden to pro nás bylo dostačující a velmi obohacující. Člověk si znovu uvědomí v jak skvělé zemi žije. V zemi, kde má všeho dostatek a nic mu nechybí! :-) A to je velký dar cestování. Přináší nám do života respekt a obrovskou pokoru. Letenky a ubytování nás celkem vyšly na 19 500,- Kč/ osoba/ 9 nocí.
Jak se ti cestopis líbil?
Kejtlin procestovala 16 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne.com se přidala před 1 rokem a napsala pro tebe 2 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil3 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Dobrý den,
díky za pěkné čtení. Mám dotaz ohledně návštěvy Dominikánské republiky s dětmy. Myslíte, že je bezpečné navštívit tuto zemi s dítětem do 2 let? A nevíte zda je nutné mít předem zpáteční letenku? Chceme totiž pokračovat do Mexika.
Dobrý den,
díky za pěkné čtení. Mám dotaz ohledně návštěvy Dominikánské republiky s dětmy. Myslíte, že je bezpečné navštívit tuto zemi s dítětem do 2 let? A nevíte zda je nutné mít předem zpáteční letenku? Chceme totiž pokračovat do Mexika.
Chudáci děti :(
Chudáci děti :(
K té letence obecně platí, že pokud by se v jakékoli zemi zajímali o letenku, stačí mít letenku z dané země jinam tj. nemusí být zpáteční. Měla by stačit i letenka z jiné země v regionu, kam se člověk může dopravit po zemi či na lodi. Problém může být, pokud není v termínu, do kdy platí vízum či bezvízový styk.
K té letence obecně platí, že pokud by se v jakékoli zemi zajímali o letenku, stačí mít letenku z dané země jinam tj. nemusí být zpáteční. Měla by stačit i letenka z jiné země v regionu, kam se člověk může dopravit po zemi či na lodi. Problém může být, pokud není v termínu, do kdy platí vízum či bezvízový styk.