Dovolená v africké Angole
Netradiční dovolená
Cestopis z roku 2019 napsal Daniel Valchovník
Je 11. dubna 2019, z okénka sleduji horkou africkou půdu, na kterou právě pomalu dosedá náš Boeing 777-300 na lince Emirates EK793 z Dubaje. Přemýšlím, jaké to tady bude. Letadlo je kompletně plné v první i obchodní třídě, zatímco v ekonomické je obsazených pouhých pár míst. Všichni sem totiž přilétají za obchodem nebo rodinou, turistika prakticky neexistuje. Po více než 3 letech jsem opět v Africe, tentokrát v Angole, která leží na jihozápadě kontinentu. Na letišti platím předem schválené 30denní obchodní/turistické vízum. Vše za poplatek 120 USD. Vše proběhlo bez problémů, až podezřele hladce.
Začnu tím, že Angolu mám spojenou se slavným únosem, který se odehrál 12. března 1983 během občanské války. Film Osudové okamžiky, který o tom byl později natočen, mám dosud v živé paměti. Povstalecké hnutí UNITA tehdy zajalo 66 československých občanů včetně žen a dětí, kteří tam byli vysláni s úkolem obnovit provoz místní papírny. Všichni byli donuceni k pochodu, který měřil neuvěřitelných 1 320 km. Někteří z nich byli drženi v zajetí až rok a půl, jeden člověk nepřežil. Já tady zhruba stejný počet kilometrů najezdil za týden autem a na místních silnicích to bylo opravdu o život.
Angola mne několik let fascinovala, takže byl čas vydat se na cestu. Kvůli více než čtvrt století trvajícím bojům měla Angola rozvrácenou ekonomiku. Jednalo se o jednu z nejvíce zaminovaných zemí světa. Po skončení války začala využívat přírodní zdroje, hlavně ropu, zlato a diamanty. Země je druhým největším producentem „černého zlata“ v Africe a pátým největším světovým vývozcem diamantů. Ještě před pár lety byla jednou z nejrychleji rostoucích afrických ekonomik a mohutně investovala do oblasti cestovního ruchu a infrastruktury. V hlavním městě vyrostly 3 stadiony, po celé zemi desítky luxusních hotelů, letiště, silnice a telekomunikační sítě. Za minulého prezidenta José Eduarda dos Santose byly realizací pověřeny čínské stavební firmy. Není tajemstvím, že šlo pouze o to, aby z výnosného obchodu těžili hlavně ti nejvyšší. Santos byl jedním z nejdéle vládnoucích prezidentů světa (38 let). Mimochodem jeho dcera Isabel dos Santos patří k nejmladším a nejbohatším ženám afrického kontinentu, řadí se mezi desítku nejbohatších žen vůbec. Je první africkou dolarovou miliardářkou. Nové stadiony i obrovské hotely leží ladem, některé z nich se ani neotevřely, a na moderních tříproudových silnicích zub času také pomalu zanechává svoji stopu. Zato luxusní nákupní střediska, která jsem navštívil a která patří právě této ženě, fungují skvěle. Všichni teď věří, že s nástupem nového prezidenta Joao Laurence zvoleného v září 2017 se opět blýská na lepší časy. Jak to v Africe většinou bývá, opět jen na chvíli – naději dříve či později vystřídá zmar, aspoň tedy podle mého názoru. Angola byla do roku 2010 prioritní zemí české zahraniční rozvojové spolupráce. Důvod by mne zajímal, třeba mi tady na to odpoví nějaký odborník. Na místě dnes snad působí česká humanitární organizace Člověk v tísni.
Mojí první zastávkou po přistání je logicky hlavní město. Luanda je díky své poloze na pobřeží Atlantského oceánu hlavním angolským přístavem a zároveň administrativním centrem země. Když se řeklo Luanda, naskakovala mi v minulosti husí kůže. A teď jsem tady. Město nese portugalský název podle ostrova, na kterém bylo založeno – Ilha de Luanda. Výhoda je, že hovořím portugalsky. Měním si angolské kwanza, a nebýt místního kontaktu, přijdu hned na začátku o 25 % z kurzu. V bance vyměníte 1 USD za 327 kwanza, na letišti za 300 kwanza a přes místní kontakt dostávám 430 kwanza. Vše platí pro polovinu dubna 2019. Je to příjemné, ale pro ekonomiku země to znamená další problém. Zapomeňte, že by vám při odletu někdo vyměnil kwanza zpět na dolary. Vše musíte utratit. Zní to neuvěřitelně, ale Luanda patří mezi nejdražší města světa pro cizince. Je dokonce dražší než Tokio, Hongkong nebo New York. Kritéria hodnocení se týkají nákladů přímo v centru města a zjišťují cenu 200 různých položek v přepočtu na americké dolary (USD). Je mezi nimi například pronájem bytu, taxislužba, džíny, lístek do kina, litr vody apod. Zajímavostí je, že pronájem řadovky 3+1 vás měsíčně vyjde na 11 000 USD. Pro mne jako cestovatele to tak úplně neplatí. I když například avokádo v Luandě vyjde na 1 500 kwanza, na vesnici jich za stejnou cenu koupím 30. To samé se týká třeba vody nebo dalších potravin kupovaných v místních supermarketech vlastněných právě dcerou bývalého prezidenta. Cizinci, kteří v Luandě žijí, se vysokými cenami nemusí trápit. Mají dostatečně vysoké platy a většinu nákladů za ně platí samozřejmě zaměstnavatel, a to včetně vzdělávání jejich dětí na soukromých školách. Pokud budete bydlet v centru jako turista, za kvalitní ubytování, stravu v restauraci a dopravu taxíky počítejte s útratou 1 000 USD na den. Pokud máte nižší nároky, vše se samozřejmě dá zvládnout i za méně. Ale s tím, že to bude levné, raději nepočítejte.
Druhý den navštěvuji zajímavou stavbu, která stojí za pozornost. Palácio de Ferro, dům navržený světoznámým architektem Gustavem Eiffelem. Její železná konstrukce vznikla ve Francii a do Luandy se dostala přes Madagaskar. Jinak je Luanda hlavní město jako každé jiné. Na africké poměry jde o velmi moderní metropoli. Problémem je doprava, taxislužba prakticky neexistuje nebo je cenově nesmyslně vysoko. Nejlepší způsob je mít auto nebo se pohybovat místními levnými autobusy, kde vás jeden úsek cesty po městě vyjde na 150 kwanza. Nicméně vše je velmi zdlouhavé a já nemám čas se zdržovat.Mým hlavním cílem jsou vodopády Kalandula. Ty se nacházejí 400 km východně od hlavního města. Na místo se nakonec dostávám jednoduše pohodlným Range Roverem pro 5 platících osob. Cesta mne stojí 4000 kwanza a zabere 5 hodin včetně jedné zastávky na benzince. Až tady si uvědomuji, že největší riziko tohoto výletu představují řidiči a místní silnice, hlavně mimo Luandu. Během těch pár hodin vidím více dopravních nehod než za celý život! Auta v příkopu, zranění (záchranka nikde), ohořelá auta zůstávají, méně poškozená odjíždějí (odtahová služba taky moc nefunguje). A hlavně silnice, kde i na frekventovaných úsecích bez jakéhokoliv varování projíždíte stovkami malých i velkých děr v asfaltu. Vesnicemi, kde je povolená rychlost 40 km/h, proletěl náš řidič až čtyřikrát rychleji. Jeden chodec musel uskočit do křoví. Tady jsem měl opravdu strach a žádal o zpomalení. Jenže rozhoduje rychlost, ne lidský život: kolikrát se otočíš mezi body A a B, tolikrát víc si vyděláš.
Konečně jsem dorazil na místo, které stojí definitivně za podívanou. 104 m vysoké vodopády jsou v této oblasti známy jako „Quedas de Calandula“ a jde o druhé největší vodopády v Africe po Viktoriiných vodopádech na hranici Zimbabwe a Zambie (ty jsem naposledy navštívil v roce 2008). S výškou 105 m a šířkou 400 m patří Kalandula k opravdovým přírodním pokladům skrytým v srdci divokého pralesa a rozhodně jde o hlavní atrakci regionu. Po vodopádech Kaieteur v Guayaně (Jižní Amerika), u kterých jsem byl před 2 měsíci, další „pecka“. Tím největším benefitem je, že nenarazíte na žádnou oficiální vstupní bránu, žádné vstupné, žádné turisty a žádné bezpečnostní opatření proti pádu. U jiných tak velkých vodopádů jsem to nezažil.
Ubytování nacházím v Malanje, které je hlavním městem provincie a leží 85 km od vodopádů. Noc v hotelu se snídaní stojí 18 000 kwanza, tedy 55 USD. Večer se účastním s mými angolskými přáteli oslavy třicátin. Zahradní party ve velkém stylu, obrovský dům, 50 pozvaných hostů a hlavně spousta zajímavého jídla, pití a angolské muziky kuduro! Později večer jsem se přidal k tanečníkům. Jediný běloch na oslavě, takže chvíli nebylo jasné, kdo má být středem pozornosti. Ještě později, poněkud unaven, jsem se „po anglicku“ vytratil.
Další den navštěvuji „Pedras Negras“. V místním jazyce „Pungo Andongo“, můžeme to přeložit jako Černé kameny. Tento útvar se nachází v obci Kacuso, přibližně 116 km od Malanje, a patří k dalším atrakcím Angoly. Opět žádný vstup a široko daleko nikdo, jen já a čtyři Angolané. Tyto černé kameny jsou staré miliony let a jejich návštěva patří mezi mé mimořádné zážitky, obohacené ještě o krásné výhledy na okolní nedotčenou krajinu. V této oblasti žije také národní symbol země, v portugalštině „palanca negra“ neboli antilopa obrovská. Jedná se o poddruh antilopy vrané, který kvůli válce a zaminované půdě prakticky vyhynul. Zůstaly pouhé 4 kusy, ze kterých se postupně podařilo rozmnožit stádo na 200 kusů. Tato antilopa se vyznačuje velkými vrubovanými rohy, šavlovitě zahnutými dozadu. Ve svém logu ji má angolská státní letecká společnost TAAG a například národní fotbalový tým se jmenuje Palancas Negras. Je to nejkrásnější antilopa vůbec. Cesta autem sem z Malanje trvala hodinu a půl. Vlastně ani nevím, jak bych se na takto odlehlá místa přesouval místní dopravou. Určitě to je časově náročné. Nemám čas ztrácet čas, takže mám vše zařízené přes místní kontakty. Nicméně musím dodat, že přírodní rezervace ještě není otevřená pro návštěvníky.
Vracím se do hlavního města a odtud mířím do oblasti Cabo Ledo. Jedná se o velkou zátoku, která se nachází v provincii Bengo v národním parku Kissama. Cabo Ledo leží asi 120 km jižně od Luandy. Cesta trvá 90 minut místní dopravou a stojí 1 500 kwanza. Vše probíhá tak, že čekáte, až se zaplní celé auto. Někdy to trvá 20 minut, někdy hodinu. Záleží, kde zrovna jste. Případně vám po půlhodině dojde trpělivost jako mně (opravdu jsem neměl moc času), zaplatíte za neobsazená místa v autě a konečně jedete. Odměnou vám bude křištálově čistá voda, písčité pláže a kouzelně krásné útesy, které dělají z tohoto místa ráj na zemi. Po Svatém Tomáši a Princově ostrově, které jsem navštívil v roce 2015, další skvost. Na své si kromě milovníků přírody přijdou také rybáři a surfaři. V oblasti jsou 3 hotely. Je pondělí a já jsem v nich jediný host. Vybírám si ten nejodlehlejší hotel Doce Mar v těsné blízkosti pláže. Cena za noc se snídaní je vysoká – 120 USD. Další dva hotely Resort Dona Teo a Resort Carpe Diem jsou o 45 USD levnější. Celkový servis ve zvoleném hotelu vůbec neodpovídá ceně, ale jeho poloha určitě stojí za to! Kdo by si z toho dělal vrásky, když mají prázdno. Objednávám si k večeři čerstvé plody moře, vyhlížím na oceán a konečně si dávám první točené angolské pivo Cuca. Po 18. hodině pozoruji západ slunce, druhý den v 6 ráno jeho východ a je mi skvěle. Tady svoji týdenní návštěvu Angoly končím.
Ještě se krátce zastavuji v rybářské vesnici Cabo Ledo, dávám si symbolicky 5,2% černé pivo Cuca a přesouvám se zpět do Luandy. Cena benzínu je 150–165 kwanza za litr, naftu pořídíte za 135 kwanza. To je asi o 70 % levnější než u nás doma. Po cestě musíme na moment zastavit, protože začalo pršet a autu nefungují stěrače. Konečně Luanda. Odpoledne po krátké procházce centrem města odlétám se společností Emirates přes Dubaj zpět do Prahy.
Až se někdo z vás do Angoly vydá, myslím, že bude mile překvapen. Lidé jsou skvělí, příroda úžasná… jen ta doprava! K cestě doporučuji základy portugalštiny, místní kontakt bude velkou výhodou, cestovatelské zkušenosti a obezřetnost jsou potřeba hlavně v Luandě. Nelituji. Týdenní dovolená právě tady byla správnou volbou a přidal jsem další položku do svého seznamu navštívených zemí. Ty nejzajímavější fotografie z cest po světě naleznete na instagramovém profilu @danvalchovnik.
Jak se ti cestopis líbil?
Daniel Valchovník procestoval 172 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 7 lety a napsal pro tebe 16 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil15 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Zajímavý cestopis a super fotky!
Jen se mi úplně nezdají ty vysoké životní náklady - to přece není u tak velkého města možné. Byt za čtvrt milionu přece nemůže chtít platit žádná firma - to nedostávají v součtu ani všichni ředitelé v našem korporátu na bydlení v Praze. A platy, aby si mohli takové bydlení dovolit, tam mít 8 milionů lidí nemůže - to by pak byla Angola ekonomicky někde před Švýcarskem. Nebo to tam funguje tak, že pro turisty je tvrdě zaplacená malá bezpečná hlídaná čtvrť a do zbytku se nedoporučuje chodit, natož tam bydlet?
Zajímavý cestopis a super fotky!
Jen se mi úplně nezdají ty vysoké životní náklady - to přece není u tak velkého města možné. Byt za čtvrt milionu přece nemůže chtít platit žádná firma - to nedostávají v součtu ani všichni ředitelé v našem korporátu na bydlení v Praze. A platy, aby si mohli takové bydlení dovolit, tam mít 8 milionů lidí nemůže - to by pak byla Angola ekonomicky někde před Švýcarskem. Nebo to tam funguje tak, že pro turisty je tvrdě zaplacená malá bezpečná hlídaná čtvrť a do zbytku se nedoporučuje chodit, natož tam bydlet?
U tohoto zajímavého cestopisu bych rád ocenil i praktické info ohledně víza za 120 USD on arrival. V minulosti to bylo jedno z nejdražších víz na světě a k mání za tuším 200-250 USD na ambasádě. Docela mě zaujala délka pobytu pouhý týden. Asi jen taková ochutnávka. Věřím, že by si tajemná Angola zasluhovala týdnu více, ovšem chápu, že to s časem snad nikdo nemá snadný.
Talvez um dia nos vemos em Aruanda!
U tohoto zajímavého cestopisu bych rád ocenil i praktické info ohledně víza za 120 USD on arrival. V minulosti to bylo jedno z nejdražších víz na světě a k mání za tuším 200-250 USD na ambasádě. Docela mě zaujala délka pobytu pouhý týden. Asi jen taková ochutnávka. Věřím, že by si tajemná Angola zasluhovala týdnu více, ovšem chápu, že to s časem snad nikdo nemá snadný.
Talvez um dia nos vemos em Aruanda!
Na kolik to prosím tě celkově vyšlo? :)
Na kolik to prosím tě celkově vyšlo? :)
Super destinace, díky za tenhle cestopis! Jak říká Kickass, tohle je cestování!
Super destinace, díky za tenhle cestopis! Jak říká Kickass, tohle je cestování!
Co to je za hlod "převažují hlavně imperialisti" ? :-D Pobavila jste mne náramně soudružko.
Co to je za hlod "převažují hlavně imperialisti" ? :-D Pobavila jste mne náramně soudružko.
Skvelej cestopis, mezi tema turistickyma slataninama a reklamou na vlastni blogy zase dukaz, ze cestovatele jeste zijou !!!! Vic takovych cestopisu na CL Dane !!!
Skvelej cestopis, mezi tema turistickyma slataninama a reklamou na vlastni blogy zase dukaz, ze cestovatele jeste zijou !!!! Vic takovych cestopisu na CL Dane !!!
Dobrý den. Bohužel nemám čas zpracovávat všechny cesty. Tento rok se jednalo již o moji čtvrtou. Píši do odborných časopisů, zrovna mi vyšel článek o Japonsku. Například v únoru jsem navštívil Haiti v době pokusu o svržení prezidenta Jovenela Moiseho. Pokud se k tomu dostanu, dám dohromady.
Dobrý den. Bohužel nemám čas zpracovávat všechny cesty. Tento rok se jednalo již o moji čtvrtou. Píši do odborných časopisů, zrovna mi vyšel článek o Japonsku. Například v únoru jsem navštívil Haiti v době pokusu o svržení prezidenta Jovenela Moiseho. Pokud se k tomu dostanu, dám dohromady.
Doufam ze jsi navstivil i Miradouro da Lua po ceste do Cabo Ledo. Pro me zajimavejsi nez Calandulas vodopady. Mistni lide z Luandy to ani nevi ze tam neco takoveho vubec je! Minuly rok jsem byl v Angole 2krat a mam ji ze vsech Africkych zemi nejradeji.
Doufam ze jsi navstivil i Miradouro da Lua po ceste do Cabo Ledo. Pro me zajimavejsi nez Calandulas vodopady. Mistni lide z Luandy to ani nevi ze tam neco takoveho vubec je! Minuly rok jsem byl v Angole 2krat a mam ji ze vsech Africkych zemi nejradeji.
Dobrý den Libore, ano navštívil, bohužel jen s velmi krátkou zastávkou. Přesně jak píšete, místní lidé se o přírodní krásy moc nezajímají. Mnohdy ani nevědí, že takovou nádheru v zemi mají. Já vzal na cestu 4 angolské známé - vodopadý i Pedras Negras viděli poprvé.
Dobrý den Libore, ano navštívil, bohužel jen s velmi krátkou zastávkou. Přesně jak píšete, místní lidé se o přírodní krásy moc nezajímají. Mnohdy ani nevědí, že takovou nádheru v zemi mají. Já vzal na cestu 4 angolské známé - vodopadý i Pedras Negras viděli poprvé.
Skvělé Dane, pěkné počtení!
Místní kontakt jsi měl z dřívějška nebo jak se k takovému člověku dostat? :) Hotely přes bookovací portály či zase přes něj? Díky.
Skvělé Dane, pěkné počtení!
Místní kontakt jsi měl z dřívějška nebo jak se k takovému člověku dostat? :) Hotely přes bookovací portály či zase přes něj? Díky.
Ahoj, v únoru mám v plánu projet Angolu, chtěl bych se optat na ty víza. nevíte, zda se dá ten poplatek 120 us zaplatit i při vstupu po zemi? Konkrétně budu vjíždět do Angoly vlastním vozem z Konga. Díky Pepa josefriha.cz
Ahoj, v únoru mám v plánu projet Angolu, chtěl bych se optat na ty víza. nevíte, zda se dá ten poplatek 120 us zaplatit i při vstupu po zemi? Konkrétně budu vjíždět do Angoly vlastním vozem z Konga. Díky Pepa josefriha.cz
Dobrý den, pane Řího. Víza půjdou stejným způsobem získat kromě Luandy i následovně:
Lubango
Massabi (Hranice s Kongem)
Luau (Hranice s Kongem)
Curoca (Hranice s Namibii)
Dobrý den, pane Řího. Víza půjdou stejným způsobem získat kromě Luandy i následovně:
Lubango
Massabi (Hranice s Kongem)
Luau (Hranice s Kongem)
Curoca (Hranice s Namibii)
děkuji
děkuji